zvedavy36
11.10.19,08:06
Dobry den,
prvostupnovy sud coskoro sud rozhodne o mojom ciastocnom obmedzeni sposobilosti a to len v rozsahu - konat a zastupovat sa pred sudom. Chcem sa opytat, ci v pripade, ze mi sud schvali opatrovnika s ktorym nemusim byt uplne spokojny su dovody na obavy - napr. strata kontroly nad svojim majetkom a svojimi pravami, alebo je takyto obcan urcitym sposobom "chraneny" sudom a zakonnou normou. Vopred dakujem
misoft
11.10.19,07:00
No ten opatrovník bude mať LEN oprávnenie ťa zastupovať v justičných otázkach - pred súdom, nemá však žiadny dosah na majetok. A pokiaľ by niečo chcel urobiť, tak opäť len cez súd.
zvedavy36
11.10.19,07:21
Dakujem za nazor...mam vsak urcite obavy, pretoze pri vybere opatrovnika sud urci osobu a nie je viazany mojim navrhom...samozrejme musi to pre mna byt osoba 100% doveryhodna
Mária27
11.10.19,12:45
Osobe, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená, ustanoví súd opatrovníka, ktorý za ňu robí tie právne úkony, v ktorých bola obmedzená.

Súd v rozhodnutí o obmedzení spôsobilosti na právne úkony zároveň určí rozsah tohto obmedzenia. Súd by mal v rozhodnutí uviesť výpočet právnych úkonov, na ktoré občan nie je spôsobilý. Spôsobilosť na všetky ostatné právne úkony ostáva nedotknutá.

Právny úkon, ktorý urobí opatrovník za osobu s obmedzenou spôsobilosťou nad rozsah obmedzenosti, je absolútne neplatný, čo nemožno ani premlčať.
marjankaj
11.10.19,13:19
pretoze pri vybere opatrovnika sud urci osobu a nie je viazany mojim navrhom.
Toto si myslel vážne? Alebo to máš z denníka N? :D:D:D
buchač
11.10.19,15:02
mi sud schvali opatrovnika s ktorym nemusim byt uplne spokojny
===============
Na to, či budeš ty spokojný, tak na to súd zvysoka serondí.

Súd neschvaľuje - súd určuje !!!