Bea Š.
04.09.06,11:43
Týmto veciam veľmi nerozumiem, tak prosím uveďte ma do obrazu.
Zamestnanec dal žiadosť o rozviazanie PP výpoveďou podľa § 67 ZP. Firma mu ju schválila. A teraz : musí mu plynúť 2 mesačná výp. lehota, ak sa obe strany dohodnú že nie ? Kde a ako to uviesť ? Ako nápísať ukončenie pracovnej zmluvy? Stači to všetko nahlásiť na SP a ZP do 8 dní ?
Na čo ešte nemôžem pri výpovedi zabudnúť ? Viem ,že píšem trocha chaoticky, ale uveďte ma do obrazu. Ďakujem.
dana9
04.09.06,09:49
Týmto veciam veľmi nerozumiem, tak prosím uveďte ma do obrazu.
Zamestnanec dal žiadosť o rozviazanie PP výpoveďou podľa § 67 ZP. Firma mu ju schválila. A teraz : musí mu plynúť 2 mesačná výp. lehota, ak sa obe strany dohodnú že nie ?
Kde a ako to uviesť ? Ako nápísať ukončenie pracovnej zmluvy?
.

V prípade dohody o skončení PP výpovedná doba ako taká neplynie, ale ZCaZĽ sa môžu dohodnúť k akému dňu pomer skončia, tento deň môže byť aj odva mesiace.
V dohode o skončení PP uvediete, k akému dňu PP končí, o výpovednej dobe sa nezmieňujete, keďže tá sa týka len skončenia PP výpoveďou, nie dohody o skončení

Od dohody o skončení PP treba odlišovať výpoveď. Konanie ZC je vlastne výpoveďou (je to jednostranný právny úkon, na ktorý vlastne zamestnávateľov súhlas nie je potrebný) V takomto prípade plynie 2 mesačná výpovedná doba. Vtedy výpovedná doba začne plynúť prvý deň nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede a PP trvá do posledného dňa druhého mesiaca

Ale najprv si určite ujasniete, či ide o výpoveď alebo dohodu.

dana:)
dana9
04.09.06,09:55
Ešte doplním, ak sa strany dohodnú, že neplynie výpovedná doba, tak vlastne pôjde o dohodu o skončení PP k určitému dátumu, ktorá nahradí výpoveď. ZP totižto ustanovuje, že výpovedná doba je najmenej dva mesiace, nie je preto možné dohodnúť kratšiu, len dlhšiu.

dana:)
Bea Š.
04.09.06,10:18
Takže ak nechceme výpovednú dobu je lepšie PP ukončiť dohodou, aký je to § ?
Paula
04.09.06,10:28
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi
dana9
04.09.06,10:30
Ahoj,
posielam vzor,bude to podľa § 60 ZP. Iba upozorňujem, že v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia PP iba vtedy, ak ide o skončenie z dôvodu organizačných zmien alebo ak to ZC požaduje, inak nie. V tvojom prípade, keďže výpoveď dáva ZC, tak asi netreba uvádzať, tak to iba vymaž. Rovnako odstupné, ak mu nič neplatíte, tak to treba vypustiť. tá dohoda je veľmi jednoduchá


Dohoda o skončení pracovného pomeru
uzavretá v zmysle § 60 zákona č. 311/2001 Z.z., Zákonníka práce Zamestnávateľ:.................................. .................................................. .............................
so sídlom v:................................................ .................................................. .....................
IČO:........................................
(ďalej aj „zamestnávateľ“) Zamestnancovi:.................................... .................................................. .............................
trvale bytom v:................................................ .................................................. ...................
rodné číslo:..............................
(ďalej aj „zamestnanec“) uzavierajú v zmysle § 60 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov túto dohodu o skončení pracovného pomeru I. Zamestnávateľ a zamestnanec uzavreli dňa pracovnú zmluvu v znení jej dodatkov (identifikovať koľko a z akého dátumu) na základe ktorej vykonáva zamestnanec pre zamestnávateľa práce vo funkcii „..................“ (ďalej aj „pracovná zmluva“). II. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že pracovný pomer založený pracovnou zmluvou podľa článku 1 tejto dohody sa v zmysle § 60 Zákonníka práce končí dňa ............. 2006, ktorý je posledným dňom výkonu práce zamestnanca. III. Pracovný pomer, ktorý je predmetom tejto dohody sa skončil dohodou z dôvodu organizačných zmien, ku ktorým došlo rozhodnutím zamestnávateľa (identifikovať) a to schválením novej organizačnej štruktúry.. IV. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi súčasne s výplatou mzdy za mesiac ..............odstupné vo výške ........... jeho priemerného mesačného zárobku.

V.
Bratislava ...............2006 ................................... ................................... zamestnanec zamestnávateľ
nikulik
04.09.06,10:33
Danka, načo taká zložitá dohoda o skončení PP.... Toto je jednoduchšie:DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU







Dňa ....................... bola uzatvorená medzi spoločnosťou:


spoločnosť:
konateľ:
sídlo:
IČO:
ďalej len "zamestnávateľ“


a


meno a priezvisko:
rodné číslo:
trvalý pobyt:
číslo OP:
ďalej len "zamestnanec“
dohoda o skončení pracovného pomeru (§ 60 Zákonníka práce).


Pracovný pomer medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý vznikol na základe pracovnej zmluvy zo dňa .............................sa skončí dňom ............................... .




Táto dohoda bola vyhotovená dvojmo. Jedno vyhotovenie dostane zamestnávateľ a jedno zamestnanec.








V Bratislave dňa .........................

_____________________ _____________________
dakoz
04.09.06,10:34
Dohoda je § 60 ZP:)
dana9
04.09.06,10:36
Danka, načo taká zložitá dohoda o skončení PP.... Toto je jednoduchšie:DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU







Dňa ....................... bola uzatvorená medzi spoločnosťou:


spoločnosť:
konateľ:
sídlo:
IČO:
ďalej len "zamestnávateľ“


a


meno a priezvisko:
rodné číslo:
trvalý pobyt:
číslo OP:
ďalej len "zamestnanec“




dohoda o skončení pracovného pomeru (§ 60 Zákonníka práce).


Pracovný pomer medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý vznikol na základe pracovnej zmluvy zo dňa .............................sa skončí dňom ............................... .




Táto dohoda bola vyhotovená dvojmo. Jedno vyhotovenie dostane zamestnávateľ a jedno zamestnanec.








V Bratislave dňa .........................


_____________________ _____________________

Jasne , môže to byť aj tak, je to úplne správne, ale keď ja to nemôžem vypracovať na pár riadkov,:rolleyes: šéf by ma vyhodil:D ;)

Okrem toho, tie alternatívy s uvedením dôvodov a prípadné odstupné sa u nás často používajú.

dana:)
Bea Š.
04.09.06,10:37
A čo tie povinnosti voči poisťovniam ? Do koľkých dní a čo odovzdať ?
Martinella
04.09.06,10:47
A čo tie povinnosti voči poisťovniam ? Do koľkých dní a čo odovzdať ?
Do 2 dní od skončenia pracovného pomeru odhlásiť na registračnom liste FO ukončenie poistenia, a do 8 dní zo zdravotnej poisťovne na tlačive Hromadné oznámenie platiteľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie.
nikulik
04.09.06,10:52
Jasne , môže to byť aj tak, je to úplne správne, ale keď ja to nemôžem vypracovať na pár riadkov,:rolleyes: šéf by ma vyhodil:D ;)

Okrem toho, tie alternatívy s uvedením dôvodov a prípadné odstupné sa u nás často používajú.

dana:)







Ano, to poznám "šéf má vždy pravdu":D
Lucia P.
04.04.12,09:18
Mohla by som sa prosím informovať, keď chcem podať výpoveď, ale mám podpísanú zmluvu o sprostedkovaní, ako by mala vyzerať?
Ďakujem
Tweety
04.04.12,09:25
Mohla by som sa prosím informovať, keď chcem podať výpoveď, ale mám podpísanú zmluvu o sprostedkovaní, ako by mala vyzerať?
Ďakujem
Nemôžeš ju teda podávať podľa ZP.
Lucia P.
04.04.12,09:28
A viete mi teda bližšie poradiť ako by mala vyzerať?
terezamaria
04.04.12,09:56
A viete mi teda bližšie poradiť ako by mala vyzerať?

Vypovieš ju, pričom výpovedná lehota zvyčajne tiež býva 2 - mesačná a začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po vypovedaní.
Tweety
04.04.12,10:11
A viete mi teda bližšie poradiť ako by mala vyzerať? V zmluve nemáš nič o tom, ako je možné ju vypovedať, resp. aká je VD? Samotnú výpoveď treba formulovať asi tak, oznamujem vám výpoveď, alebo odstúpenie od zmluvy.... uzatvorenej ..... VD .... Dátum ..... Podpis