Agacs
14.10.19,12:16
Chcem sa spýtať ako je to s darmi, ktoré som dostala od svojich rodičov počas trvania manželstva, ktoré sa ale už zrušilo. Moji rodičia mi dávali nemalé sumy, ktoré sme dávali do rekonštrukcie starého domu po rodičoch môjho exmanžela, ktorého sme spoločnými vlastníkmi 1/2 -ine, nakoľko sme súrodencov vyplatili. Peniaze z časti boli poukázané na účet z ktorých mám aj výpisy a z časti v hotovosti na čo mám svedkov. Počas trvania manželstva sme mali jeden účet v banke, kam som nemala prístup a ani neviem koľko bolo tam peňazí keď sme začali oddelene gazdovať/ ešte počas manželstva/. Som bezradná. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
ivka70
14.10.19,10:26
Dary pocas trvania manzelstva moze byt dary obom manzelom, ktore spadaju do BSM alebo dary jednemu z nich, tieto do BSM nespadaju.

Ak by dary od tvojich rodicov mali byt tymi druhymi, musis vediet preukazat, ze ich darovali s umyslom darovat ich len tebe, najlepsie darovacou zmluvou.
Potom by si pri rozvode mohla ziadat vyplatenie tej casti penazi, ktore si do spolocneho majetku dala zo svojich darov.
Ak to nepreukazes, su to peniaze v BSM. Vypis z uctu nestaci, podstatny je ten umysel, koho chcel itvoji rodicia obdarovat.
Katy a R
14.10.19,10:26
Nuž keď si budete deliť majetok, musíš toto všetko, čo si napísala dokázať - vydokladovať. Že to bol dar (tvoj majetok). No a najlepšie by bolo dohodnúť sa tak, aby to bolo zohľadnené. (aj tvoj, aj jeho výlučný majetok)
Inak nehnuteľnosti v BSM sa delia fifti-fifti pokiaľ sa inak nedohodnete.
Ak ..?? https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjAoZWvxJvlAhXbiFwKHU5OBooQFjABegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fvyporiadanie.sk%2Fvysporiadanie-bsm-spoluvlastnictva&usg=AOvVaw2k38AacVeGAMOvPT0WGa4o
Agacs
14.10.19,11:36
Ďakujem pekne
Agacs
14.10.19,11:39
Je to nám obom jasné, že rodičia darovali mne. Stačí tam ich slovné vyjadrenie teraz. Darovacia zmluva vtedy nebola, nemysleli, že niekedy by bola potrebná. Alebo darovacia zmluva môže byť napísaná aj spätne?
Chobot
14.10.19,11:54
Bude to tvrdenie proti tvrdeniu. Ak sa budete súdiť, tak bude záležať na rozhodnutí súdu.
annova
14.10.19,17:48
A co ti brani napisat doklad o obdrzanie hotovosti od rodicov, vylucne len pre taba a podpisany iba tebou a rodicmi. Nar. My , rodiacia.....Janko a Marienka sme darovali dcere Anke ....a ja som prijala dar .... sumu..... Text "prijala dar" zdoraznujem, ze musi byt...

No a ak by bol podpis nejakeho svedka /svedkov/, tak je to super.
Bezne sa taketo doklady pouzivaju pri dokazovani povodu penazi pocas rozvodu a vysporiadani majetku. Najma ak exmanzel nema ako dokazat, ze tolko penazi mal a najma ich investoval pocas vasho manzelstva do domu. Na sude mozes ziadat, aby si sud vyziadal od banky vypisy z uctu exmanzela, ku ktoremu si nemala pristup. Mas na to narok.
Mária27
14.10.19,18:51
Dom nepatrí do BSM ale do podielového spoluvlastníctva. Dostali ste ho darom od manželovej rodiny?
Ak išlo o nutné opravy domu, súkromné peniaze sú spotrebované, žiadať by si mohla bezdôvodné obohatenie. Bezdôvodné obohatenie sa premlčuje po dvoch rokoch odkedy sa dozvieš, ale v manželstve doba neplynie (§ 114 občianskeho zákonníka), takže do dvoch rokov po rozvode.
Ak ide o iné investície, tie sa vyporiadajú až pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva (§ 141 či § 142 obč.z.).

Pre posúdenie toho kto je obdarovaný, je rozhodujúci úmysel darcu, či vec chcel darovať len jednému z manželov alebo obidvom. Ak rodičia žijú, môžu svoj úmysel objasniť; pri iných svedkoch, bez písomného dôkazu o obdarovanom, nemusí svedectvo stačiť.

A ešte tá otázka, či ste dostali starý dom tiež do daru, či len manžel, či obaja, či ste ho kúpili ...
Mária27
14.10.19,19:49
Aj keď ide o dary obom manželom, nepatria do bezpodielového ale do podielového spoluvlastníctva.
vicktor
15.10.19,07:10
Je potrebne nieco dokazovat a vyrabat doklady so starymi datumami (vid kauza zmenky), ked autorka pise "Je to nám obom jasné, že rodičia darovali mne" ?
annova
15.10.19,18:31
Nik nehovori o spatnom datovani, ale o potvrdeni, ze boli darovane v minulosti peniaze...., robi sa to ako poistka pre pripad, ze by rodicia predcasne zomreli a nemohli by potvrdit ich umysel