Afe
15.10.19,20:29
Môže si zakúpiť sro ktorá nemá zamestnancov stravné lístky len pre svojich konateľov a účtovať 55% do nákladov?
Sro má uzvretú dododu o vykonaní prac. činnosti s pracovníčkou pracujúcou 3x týždenne po 5 hodín. Môže jej poskytovať stravné lïstky?
martinez
17.10.19,13:35
podla §152,8,c) zakonnika prace moze zamestnavatel po prerokovani so zastupcami zamestnancov rozsirit okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

ak vsak zastupcovia zamestnancov firma nema, mozno postupovat podla §12 zakonnika prace, ktory hovori: Ak sa podľa tohto zákona vyžaduje súhlas zástupcov zamestnancov alebo dohoda s nimi, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne; to neplatí, ak tento zákon ustanovuje, že dohodu so zástupcami zamestnancov nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

to znamena, ze zamestnavatel moze rozsirit okruh osob, ktorym zabezpeci stravovanie aj o konatelov, ale iba za dvoch podmienok:
1/ za den, v ktorom mu pridelite stravny listok musi konatel pre firmu odpracovat pracovnu zmenu, t.j. minimalne 4 hodiny a
2/ nesmie byt v dni, za ktore dostane stravny listok vyslany na pracovnu cestu, na ktorej dostane diety..

V takomto pripade moze dat firma do nakladov 55% z hodnoty pridelnych stravnych listkov, max 55% z 5,10 eur

urobil by som k tomu 1 stranovu vnutropodnikovu smernicu a zalozil...