Kvietocek
16.10.19,11:48
Dobrý deň. Fyzická osoba - nepodnikateľ si kúpil z číny tovar za 50 €. Ide o oblečenie (žiadne značky). Do 22 € sa DPH neplatí.
Platí tá DPH aj pre nepodnikateľov? Logicky mi vychádza, že sa týka len podnikateľov. No pre istotu sa pýtam. Ďakujem
ivka70
16.10.19,09:52
DPH na vstupe sa tyka akehokolvek nakupu nas 22 EUR, bez ohladu na to, kto nakupuje.

DPH sa vymeriava u zásielok nad 22 Euro a tvoria 20% z jej celkovej hodnoty (celková hodnota zásielky = hodnota tovaru + poštovné + poistenie prepravy).
Clo sa vymeriava u zásielok nad 150 Euro a tvoria 3-11% z jej celkovej hodnoty (presná výška cla závisí od typu tovaru).
U zásielok v hodnote nad 150 Euro je teda nutné zaplatiť clo aj DPH.
Kvietocek
16.10.19,10:38
Kto posiela fyzickej osobe - nepodnikateľovi nejaký príkaz na úhradu DPH ?
Ak mám do mesiaca 20 zásielok a každá je po 15€ spočíta sa to dohromady alebo je každá zásielka posudzovaná zvlášť ?
ivka70
16.10.19,10:43
Nikto neposiela, zasielku stopne colnica a musis vydokladovat cenu. Ak je vyssia, vyrubia ti DPH aj clo alebo jedno z toho a zasielku ti uvolnia, az ked zaplatis.

Viac nizsich zasielok nemusi byt problem, nespocitava sa, ale zastavit zasielku ti mozu aj tak a nechat ta to vydokladovat. Ak sa im doklady o zaplateni nebudu zdat hodnoverne, potrva to.
A najma, ak ich je privela, tak to zacne byt colnej sprave podozrive.
Kvietocek
16.10.19,10:50
Môžu mi dodatočne dorubiť DPH? Balík 63 € a nikto nič nepýtal ani clo ani dph.
Ako zdokladujem tovar z čínskeho eshopu? Zaplatím a čakám na tovar. Nevidela som, žeby posielali nejakú faktúru?
dmc
16.10.19,11:01
sprav si print-screen obrazovky s tovarom kde je uvedena cena. Taktiez pri objednavani a zaplateni tovaru (musis byt prihlaseny) mas uvedenu aj objednavku s cenou. Platbu preukazes zaplatenim z uctu (kartou). Nie kazdu zasielku nad 22 € ti colnica zadrzi. Cinania maju v oblube pisat na baliky bludy o cene. (mensia suma) Preto colnica sem tam zadrzi aj zasielku ktora nestala viac ako 22 € a ziada dokladovanie. Vsetko vies poslat e-mailom. Baliky sa nespocitavaju ale ak ti ich chodi vela - castejsie ti ich zadrzia a ziadaju vydokladovanie neobchodneho dovozu
Kvietocek
16.10.19,11:13
ďakujem za rady