Janka4110
18.10.19,13:29
Dostali sme doporučené listy zo súdu s original pečiatkou aj podpisom, preto sme usúdili že nejde o podvrh, ale môžu od nás vymáhať peniaze aj po 13tich rokoch? Otec je 13 rokov nebohý a my sme dediči(ja, mama a brat) V liste sa píše o sume, ktorú sme boli ochotní uhradiť, a tak sme na súd poslali mail že sme ochotní uhradiť tento dlh a o deň na to odpísali že sme skoro odpadli, lebo suma je zrazu 5x väčšia a toľko peňazí nemáme. Bojíme sa lebo spomínajú exekúciu a nemáme sa s kým poradiť. Kto môže, poradte ako dalej.
BXLmiami
18.10.19,11:49
Myslím,že sa asi treba poradiť s právnikom,Vy ste tým dopisom svoj dlh vlastne priznali.
veronikasad
18.10.19,13:00
Bol to naozaj list zo sudu? So sudom sa nekomunikuje nailom ...
vicktor
18.10.19,13:03
Coho sa to tyka?
Cim sa dovodi, ze to treba uhradit a co by nastalo ak by ste odmietli?
V liste zo sudu musi byt kontaktna osoba, telefon, e-mail - uved tu adresu.
Chobot
18.10.19,13:34
Kto vám odpísal, že je dlh 5x vyšší? Takto súd nejedná. Je dosť možné, že už samotný pôvodný list bol podvrh.

Odmietnuť zaplatiť môžeš vždy. Veriteľ si potom musí uplatniť nárok cez súd, zvyčajne formou platobného rozkazu. Ak by ale veriteľ podal návrh na plat. rozkaz, tak by ti najprv prišiel ten návrh, aby si sa k nemu vyjadrila.

Poskytla si veľmi málo informácií a veľmi nejasných (ani nevieme, čo ti to poslali zo súdu, nevieme, čoho sa ten dlh týkal, kto je veriteľom, kto od teba vymáha...), takže relevantnú odpoveď ti nikto nedá.

Univerzálna rada ale je, aby si neplatila nič, pokiaľ sa to celé nepreverí. Ani sa k návrhom a listom nevyjadruj, pokiaľ ti nepríde predvolanie na pojednávanie. Potom sa podľa toho uvidí. Je možné, že ide o podvrh, ale je možné, že ten dlh je vymáhateľný - napr. ak to vymáha zdravotná poisťovňa ako dlžné poistné.

Ešte môžeš urobiť to, že si zoberieš všetky podklady a zájdeš za nejakým advokátom. Za jedno sedenie dáš pár € a budeš mať väčšiu istotu. V prípade potreby ťa môže neskôr aj zastupovať, ak budú nejaké pojednávania.

Ale osobne si myslím, že sa len niekto snaží niečo z teba vytĺcť.
Janka4110
18.10.19,13:57
áno, zo súdu, aj pečiatka súdu. A komunikovať sa s nimi dá iba mailom, povie to nahrávka v telefóne keď tam volám.
Janka4110
18.10.19,13:59
nastala by asi exekúcia, čomu sa chceme vyhnúť, hrozné, 13 rokov po smrti otca nemáme pokoj...
Janka4110
18.10.19,14:22
v liste, ktorý sme dostali zo súdu je jedna suma, a v mailovej komunikácii hovoria o sume, ktorá je 5x vyššia. Pozreli sme sa aj do papierov z dedičského konania ale taký záväzok sme po otcovi neprevzali. A tá spoločnosť, o ktorej tvrdia že voči nej máme záväzok zanikla v roku 2010
Chobot
18.10.19,14:27
Súd nekomunikuje s účastníkmi konania prostredníctvom mailov - ako napísala veronikasad. A už vôbec neuvádza v mailoch také detaily súdneho sporu, ako dlžná suma. Takže dosť pravdepodobné, že to je podvrh.

Napíš sem mailovú adresu, z ktorej ti napísali, že suma bude vyššia.
Janka4110
18.10.19,14:41
zistila som že tá mailová adresa patrí exekučnému úradu,...bojím sa zverejňovať mailovú adresu
Chobot
18.10.19,14:49
Tak potom ti nepísal súd, ale nejaký iniciatívny exekútor. Nereaguj na neho, ak dôjde k súdu, vznes námietku premlčania.
Exekútor mal uplatniť pohľadávku v dedičskom konaní. Ak tak neurobil nie som si istý, či dlh prechádza na dedičov.
Janka4110
18.10.19,14:55
dobre, veľmi pekne ďakujem za pomoc a trpezlivosť.
annova
18.10.19,16:25
Nemaju na nic narok, skusaju a uz sa im maly krocik k vymahanie podaril. Jedna sa o premlcanie, mali si to uplatnit v dedicskom. Je to zo strany exekutora snaha o manipulaciu s Vami a dosiahnut priznanie dlhu. Ak im chces nieco pisat, tak maximalne, ze ziadny dlh po nebohom neevidujete a nebol predlozeny v zakonnej lehote do dedicskeho konania a ziadny dlh neuznavate.
Mali ste vyzvu pred dedicskym konanim o prihlasenie dlznikov?
Dlhy v minulosti spadali pod sudne konanie a boli postupene nasledne exekutorovi, pisali aj nejaky titul alebo sudne rozhodnutie, z ktoreho si narokuju uhradu dlhu?
Este mozete oslovit exekutorsku komoru, alebo si overit, ci ma platnu licenciu. https://www.ske.sk/zoznam-exekutorov/
misoft
18.10.19,16:38
ČO PODPÍSALI? NIČ! Zatiaľ.
A veriteľ mal prihlásiť svoju pohľadávku do dedičského konania. Oni konali vo viere, že žiaden dlh neexistuje.
Okrem toho - po 13 rokoch to bude premlčané.
annova
18.10.19,17:05
Moj kolega ma v nahravke z telefonu, ze ste sa dovolali do krematoria a hovor bude zaznamenany. Vela otravnych ludi to okamzite zlozi.
marleau
18.10.19,18:41
idem na súd a overím si pravosť, či to mám za vás urobiť ja?