TulavaTopanka
18.10.19,19:55
Sme OZ, ktoré funguje prvý rok a máme iba financie z grantov. Z nich financujeme aktivity a akcie, v rámci ktorých platíme občerstvenie, obed pre účastníkov, pohostenie pre partnerov. V s.r.o. by sa to zaúčtovalo na 513 a ako pripočitateľná položka zdanilo. Je to tak aj v našom prípade? Budeme sumu poskytnutú donorom na tento typ nákladov dodaniť? Je možné to účtovať na 547 - osobitné náklady? Ak áno, tak čo s týmto typom nákladov ak sú hradené napr. z darov? Vďaka.
Mila123
18.10.19,17:57
pozrite si do ZDP, , 20 000 € dary, zmena zákona bola v roku 2018
§ 13 ZDP vo forme reklamy, nebola by pripočítateľnou položkou ku ZD
a pre Vás ako o.z. ak bude použití podľa zákona je to oslobodené....
Leila
25.02.20,06:53
Ak sa tieto výdavky týkajú vašej hlavnej - nezdaňovanej činnosti, ktorú máte v stanovách, tak aj tieto výdavky sú považované za nezdaňované výdavky. Ja to účtujem na 513, ktorú mám rozdelenú na 2 analytiky, 513.01 - ku hlavnej činnosti, kde je občerstvenie na akcie a aktivity OZ, 513.02 - daňové, ak by bolo niečo iné. Je normálne, že tieto výdavky idú z peňazí, napr. aj grantov, darov... okrem našich vlastných príjmov.
Samozrejme treba zachovať rozumnú výšku a obsah týchto výdavkov. Napríklad ja osobne alkohol by som tam nedávala :-)