Iveta Matlovičová
21.10.19,10:03
Dňa 18.10.20019 bola schválená novela Zákonníka práce, ktorá nadobúda účinnosť od 1.1.2020. Na základe tejto novely zákona sa navyšuje dĺžka základnej výmery dovolenky na 5 týždňov aj pre zamestnancov, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov veku, ak sa trvalo starajú o dieťa. V súlade s ust. § 103 ods. 2 ZP platného od 1.1.2020: "Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov."
Pojem „trvalá starostlivosť o dieťa“ nie je na účely poskytovania "zvýšenej výmery dovolenky" Zákonníkom práce presne vymedzený, čo môže v praxi spôsobovať problémy. Uplatňovanie tohto upraveného ustanovenia v praxi bol prezentovaný aj samotnými predkladateľmi novely zákona, viď tu:
https://tv.nrsr.sk/archiv/tlacovakonferencia/7/3889
Pojem "trvala starostlivosť o dieťa" sa uvádza v iných právnych predpisoch (napr. zákon o rodičovskom príspevku). Na účely poskytovania zvýšenej výmery dovolenky sa však pojem trvalá starostlivosť o dieťa v Zákonníku práce nevymedzuje. Tento pojem sa na účely dovolenky "spomínal" v pôvodnom znení § 103 ods. 5 ZP: "Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov, ...". Z uvedeného možno usúdiť, že pod pojmom trvala starostlivosť o dieťa sa rozumie starostlivosť o dieťa do 3 rokov jeho veku. Novela zákona neupravuje spôsob preukazovania, takže na tieto účely bude vhodné, ak si zamestnávateľ tento postup upraví v internom predpise napr. zamestnanec predloží zamestnávateľovi kópiu rodného listu dieťaťa.

Ďalšou zmenou, ktorá je účinná od 1.1.2020, je úprava osobného rozsahu zamestnancov, ktorí majú nárok na dovolenku najmenej v rozsahu 8 týždňov v kalendárnom roku. Táto zmena vyplynula z dôvodu schválenia zákona č. 138/2019 Z.z. pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorý zrušil a v plnom rozsahu nahradil zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. S účinnosťou od 1.9.2019 sa v "novom" zákone ustanovila ďalšia kategória pedagogického zamestnanca s názvom "školský tréner", ktorá nahrádza doterajšiu kategóriu tréner športovej školy a tréner športovej triedy. Novou kategóriou pedagogických zamestnancov je aj učiteľ profesijného rozvoja. Medzi pedagogických zamestnancov sa po novom zaraďuje aj školský špeciálny pedagóg, ktorý bol v minulosti kategóriou odborných zamestnancov. Nárok na dovolenku na najmenej 8 týždňov majú aj vysokoškolskí učitelia na všetkých druhoch vysokých škôl výskumní a umeleckí pracovníci verejných a štátnych vysokých škôl uvedení v § 74 ods. 1 zákona č. 131/2003 Z.z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, ako aj "výskumní a "vývojoví" zamestnanci verejných výskumných pracovísk (t.j. SAV, verejné výskumné inštitúcie a rezortné výskumné ústavy). Z uvedeného vyplýva, že od 1.1.2020 patrí základná výmera dovolenky najmenej 8 týždňov v kalendárnom roku týmto zamestnancom:
1. pedagogickému a odbornému zamestnancovi podľa osobitného predpisu:
o učiteľovi
o majstrovi odbornej výchovy
o vychovávateľovi
o korepetítorovi
o školskému trénerovi (poznámka: Pôvodná kategória trénera športovej školy a trénera športovej triedy sa novelu zákona o pedagogických zamestnancoch zmenila na kategóriu školského trénera.)
o pedagogickému asistentovi
o zahraničnému lektorovi
o školskému špeciálnemu pedagógovi (poznámka: kategória školský špeciálny pedagóg už nie je odborným zamestnancom, ale považuje sa za pedagogického zamestnanca).
o učiteľovi profesijného rozvoja
o odbornému zamestnancovi podľa osobitného predpisu
2. vysokoškolskému učiteľovi
3. výskumnému pracovníkovi a umeleckému pracovníkovi verejnej vysokej školy alebo štátnej vysokej školy
4. zamestnancovi s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorý vykonáva výskumno-pedagogickú činnosť alebo vedeckú činnosť, výskumnú činnosť a vývojovú činnosť na výskumnom pracovisku organizácie SAV, verejnej výskumnej inštitúcie alebo štátnej rozpočtovej organizácie alebo štátnej príspevkovej organizácie uskutočňujúcej výskumu zriadenej ústredným orgánom štátnej správy.
monimadle
21.10.19,09:45
Dobrý deň, k nároku na dovolenku.

Znamená to, že každý rok až do dosiahnutia 33 roku, kedy je už trvalý nárok na 5 týždňov, bude potrebné na zamestnancovi priebežne sledovať, či sa stará o dieťa do troch rokov alebo nie?
1. Kedy sa bude posudzovať, že spĺňa nárok na 5 týždňov z titulu starostlivosti o dieťa ? Do narodenia dieťaťa má nárok na 4 týždne, po narodení na 5?

2. Čo v prípade, že sa v priebehu roka prestane starať a už čerpal dovolenku?
3. Čo v roku, kedy dieťa presiahne 3 roky? Bude mať zamestnanec nárok na 5 týždňov celý rok? Alebo len do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa?
Prosím o info. Ďakujem.
Mila123
21.10.19,09:53
Mňa zaujíma skutočnosť, že:
- matka dieťa porodí, bude sa starať o dieťa , odo dňa jeho narodenia matke započítame počas jej riadnej MD o jeden týždeň dovolenky viac? bude sa predpokladám upravovať aj D tým matkám, ktoré sú na riadnej MD ešte začiatkom roka 2020 (nástup na MD v roku 2019)?
- aj na to isté dieťa si uplatňuje zvýšenú dovolenku aj otec dieťaťa, je to možné (podľa mňa áno)
- v prípade rozvodu manželstva? určite ten, kt. bolo súdom zverené dieťa? (ale čo s časom, kedy už spolu nežijú? ak napr. otec už nežije v spol. domácnosti má stále nárok na zvýšenie D? ako to ja ako mzdárka budem "strážiť"?
- v prípade starostlivosti u oboch rodičov, tzv. striedavá starostlivosť? komu máme priznať D? obom?


ďakujem
mc_zapad
21.10.19,10:10
Dobrý deň,

týka sa to aj zamestnancov verejnej správy, keďže majú podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa nárok na dovolenku 5 týždňov aj tí, ktorí majú menej ako 33 rokov veku, navýši sa im dovolenka o jeden týždeň, čiže na 6 t. ?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
21.10.19,11:10
Dobrý deň, k nároku na dovolenku.

Znamená to, že každý rok až do dosiahnutia 33 roku, kedy je už trvalý nárok na 5 týždňov, bude potrebné na zamestnancovi priebežne sledovať, či sa stará o dieťa do troch rokov alebo nie?
1. Kedy sa bude posudzovať, že spĺňa nárok na 5 týždňov z titulu starostlivosti o dieťa ? Do narodenia dieťaťa má nárok na 4 týždne, po narodení na 5?

2. Čo v prípade, že sa v priebehu roka prestane starať a už čerpal dovolenku?
3. Čo v roku, kedy dieťa presiahne 3 roky? Bude mať zamestnanec nárok na 5 týždňov celý rok? Alebo len do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa?
Prosím o info. Ďakujem.



Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov - tazke podla mojho nazoru "sledovat to" netreba kazdy rok, ale podmienku, ze sa "stara o dieta" by som ziadala na zaciatku preukazat, i ked to zakon priamo neuklada
1. narok na 5 T ma uz v tom roku, kedy sa dieta narodi

2. narok tiez na 5 T (moj nazor, ale mozno vyklad MPSVR bude k tomu iny)

3. ta ista odpoved ako k bodu 2
Iveta Matlovičová
21.10.19,11:21
Mňa zaujíma skutočnosť, že:
- matka dieťa porodí, bude sa starať o dieťa , odo dňa jeho narodenia matke započítame počas jej riadnej MD o jeden týždeň dovolenky viac? bude sa predpokladám upravovať aj D tým matkám, ktoré sú na riadnej MD ešte začiatkom roka 2020 (nástup na MD v roku 2019)?
- aj na to isté dieťa si uplatňuje zvýšenú dovolenku aj otec dieťaťa, je to možné (podľa mňa áno)
- v prípade rozvodu manželstva? určite ten, kt. bolo súdom zverené dieťa? (ale čo s časom, kedy už spolu nežijú? ak napr. otec už nežije v spol. domácnosti má stále nárok na zvýšenie D? ako to ja ako mzdárka budem "strážiť"?
- v prípade starostlivosti u oboch rodičov, tzv. striedavá starostlivosť? komu máme priznať D? obom?
ďakujem


- matka dieťa porodí, bude sa starať o dieťa , odo dňa jeho narodenia matke započítame počas jej riadnej MD o jeden týždeň dovolenky viac? bude sa predpokladám upravovať aj D tým matkám, ktoré sú na riadnej MD ešte začiatkom roka 2020 (nástup na MD v roku 2019)
ODPOVED: ano, uz v tom roku, kedy sa dieta narodi je narok 5 T, i ked nie je prechodne ustanovenie, naroku budu mat aj matky, ktore sli na MD v roku 2019
- aj na to isté dieťa si uplatňuje zvýšenú dovolenku aj otec dieťaťa, je to možné (podľa mňa áno)
ODPOVED: podla mna ano, oboja budu mat narok
- v prípade rozvodu manželstva? určite ten, kt. bolo súdom zverené dieťa? (ale čo s časom, kedy už spolu nežijú? ak napr. otec už nežije v spol. domácnosti má stále nárok na zvýšenie D? ako to ja ako mzdárka budem "strážiť"?
ODPOVED: k tomu si pozrite video ako to vykladala predkladatelka
- v prípade starostlivosti u oboch rodičov, tzv. striedavá starostlivosť? komu máme priznať D? obom?
​ODPOVED: obom, obaja sa straraju o dieta
Iveta Matlovičová
21.10.19,11:22
Dobrý deň,

týka sa to aj zamestnancov verejnej správy, keďže majú podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa nárok na dovolenku 5 týždňov aj tí, ktorí majú menej ako 33 rokov veku, navýši sa im dovolenka o jeden týždeň, čiže na 6 t. ?

Ďakujem

nie podľa môjho názoru sa nenavýši, ich nárok bude 5 týždňov
suklova
24.10.19,10:26
Nakoľko u niektorých zamestnancov nevieme či sa starajú o dieťa /ak nepoberajú bonus/ budú musieť o to nejakým spôsobom požiadať? Potrebujú k tomu niečo doložiť /napr. rodný list/? Alebo stačí iba oznámenie, že sa starajú o dieťa? Ďakujem.
Jana Motyčková
24.10.19,16:48
Tak ako v iných prípadoch, predpokladám, že spôsob preukazovania starostlivosti o dieťa si môže zamestnávateľ upraviť interným predpisom.
rektorat
26.11.19,09:15
Dobrý deň,
poprosím o Váš názor k zákonu 380/2019 Z.z., týkajúceho sa zvýšenia nároku na dovolenku. V Čl. II je uvedené, že zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia okrem čl. I. bodu 1, ktorý nadobúda účinnosť 1.januára 2020. Znamená to teda, že zamestnanci uvedení v čl. I bode 2 (napr. výskumný pracovník) majú nárok na dovolenku najmenej osem týždňom odo dňa vyhlásenia zákona?
Vopred ďakujem za odpoveď a ak som si to zle vysvetlila, resp. ak som niekde nepostrehla zmenu, tak sa vopred ospravedlňujem
Jana Motyčková
26.11.19,10:45
Áno, znamená to, že napr. výskumní pracovníci majú nárok na zvýšenú dovolenku od 19.11.2019. Ale ako máte pre nich vypočítať nárok za rok 2019, ak časť roka majú 4/5 týždňa základnú výmeru a časť roka majú základnú výmeru 8 týždňov, to neporadím. Mám na to síce určitý názor, ale nejdem ho zatiaľ prezentovať, písala som na MPSVaR a čakám na odpoveď.
Iveta Matlovičová
26.11.19,15:31
Ano je to zaujimave, ja cakam tiez na odpoved:-) ... asi "zabudli na prechodne ustanovenie".
heliosik
27.11.19,05:25
Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov - tazke podla mojho nazoru "sledovat to" netreba kazdy rok, ale podmienku, ze sa "stara o dieta" by som ziadala na zaciatku preukazat, i ked to zakon priamo neuklada
1. narok na 5 T ma uz v tom roku, kedy sa dieta narodi

2. narok tiez na 5 T (moj nazor, ale mozno vyklad MPSVR bude k tomu iny)

3. ta ista odpoved ako k bodu 2





----------



k bodu 1, ak sa narodi v decembri, tak sa mu prida na konci roka tyzden navyse?
Iveta Matlovičová
27.11.19,06:40
----------

k bodu 1, ak sa narodi v decembri, tak sa mu prida na konci roka tyzden navyse?

moj nazor je, ze ano
Jana Motyčková
27.11.19,16:20
Stanovisko MPSVaR - aj keď je novela k vedeckým zamestnancom účinná od 19.11.2019, patrí im za rok 2019 8 týždňov dovolenky.
Ak sa dieťa narodí v priebehu roka 2020, k tomu sa priamo nevyjadrili, len napísali, že toto nadobúda účinnosť od 1.1.2020 (to vieme).
Ďalej uviedli :

"Konkrétne formy a spôsoby uplatňovania uvedenej právnej úpravy si môže zamestnávateľ upraviť napríklad v pracovnom poriadku, vo vnútornom predpise a pod.
Poznamenávame, že novela Zákonníka práce... bola vypracovaná bez súčinnosti MPSVaR."
a samozrejme, že ich výklad nie je právne záväzný (čo je pravda a uvádzam to, len keby niekto nevedel.
Mila123
11.12.19,14:56
Dnes som bola na školení (prednášal dr. Mihál - Starý Smokovec) a ten ma zmiatol, tvrdil, že táto dovolenka pre "mladých" je pri trvalej starostlivosti o dieťa (nielen do 3. roka veku).
Máte aj iné stanovisko, nap. z MPSVaR ? Pretože neviem ako budem nastavovať dovolenku " mladým" s deťmi, ktoré majú v roku 2020 viac ako 3 roky. V našom kraji dávajú zamestnávatelia iba toľko koľko musia. Ďakujem
Jana Motyčková
11.12.19,18:00
Môj názor je, že určite sa to týka aj starostlivosti o dieťa, ktoré je staršie ako 3 roky. To, že v starom zákone sa spomínal vek 3 roky je pre dnešok nepodstatný, v tejto novele sa 3 roky veku dieťaťa neuvádzajú.
Pojem "trvale stará o dieťa" síce v Zákonníku práce nie je definovaný, ale už pred touto novelou sa v Zákonníku práce používal, napríklad v par. 87, kde sa spomína v súvislosti buď s dieťaťom do 3 alebo do 15 rokov. Keďže pri dovolenke sa vek dieťaťa neuvádza, určite za trvalú starostlivosť treba považovať starostlivosť aj o dieťa staršie ako 3 roky - pre mňa je otázkou, či do nadobudnutia plnoletosti, alebo aj potom.
Slim
12.12.19,17:14
K tomuto ,, produktu ,, nenachádzam slová.......:confused:
Iveta Matlovičová
12.12.19,19:25
Stanovisko MPSVaR - aj keď je novela k vedeckým zamestnancom účinná od 19.11.2019, patrí im za rok 2019 8 týždňov dovolenky.
Ak sa dieťa narodí v priebehu roka 2020, k tomu sa priamo nevyjadrili, len napísali, že toto nadobúda účinnosť od 1.1.2020 (to vieme).
Ďalej uviedli :

"Konkrétne formy a spôsoby uplatňovania uvedenej právnej úpravy si môže zamestnávateľ upraviť napríklad v pracovnom poriadku, vo vnútornom predpise a pod.
Poznamenávame, že novela Zákonníka práce... bola vypracovaná bez súčinnosti MPSVaR."
a samozrejme, že ich výklad nie je právne záväzný (čo je pravda a uvádzam to, len keby niekto nevedel.

prisla mi rovnaka odpoved z MPSVR, napisala som aj predkladatelke zakona - zatial neodpisala
tomare
03.01.20,15:30
Prosím aký je Váš názor?

Ak zamestnanec (nemá 33 rokov )príde v 06/2020 bude mať nárok na dovolenku 10 dní a má dieťa

pripočítam +5dní ?

Ak by som to ešte viac .... Príde 28.12.2020 a má 3 ročné dieťa priznám mu 5 dní dovolenky?

Ďakujem.
Jana Motyčková
04.01.20,16:53
Ak príde 28.10.2020, síce základná výmera je 5 týždňov, ale keďže nemá odpracovaných ani 21 dní, nevznikol nárok na dovolenku.
Obdobne v prvom prípade bude mať nárok na 7/12 z 25 dní dovolenky.
Iveta Matlovičová
27.01.20,06:39
Dopĺňam ďalšie nové informácie (v samostatnom príspevku, nakoľko do úvodnej časti nejdu priznať):

Pojem „trvalá starostlivosť o dieťa“ nie je na účely poskytovania "zvýšenej výmery dovolenky" Zákonníkom práce presne vymedzený, čo môže v praxi spôsobovať problémy. Novela zákona taktiež neupravuje spôsob preukazovania nárok na vyššiu výmeru dovolenky, takže na tieto účely bude vhodné, ak si zamestnávateľ tento postup upraví v internom predpise napr. zamestnanec predloží zamestnávateľovi kópiu rodného listu dieťaťa.

Majú nárok na vyššiu výmeru dovolenky obaja rodičia?

Nárok na vyššiu výmeru dovolenky majú podľa stanoviska Národného inšpektorátu práce obaja rodičia, ak sa trvale starajú o dieťa, a to bez ohľadu na to, či žijú v jednej domácnosti s dieťaťom. Ak zamestnanec ale nežije v domácnosti s dieťaťom, je potrebné aby preukázal relevantnú mieru starostlivosti, t.j. nielen to, že sa s ním občas stretne, pretože zvýšená výmera dovolenky ako forma dodatočného odpočinku má slúžiť určitému účelu vyjadrenému v dôvodovej správe. Nejde o zvýšenie dovolenky z dôvodu, že niekto je rodičom, ale z dôvodu, že ako rodič sa o dieťa stará, a teda má nižšiu mieru regenerácie po pracovnej dobe, a zároveň chce viac času, napr. počas letných prázdnin, stráviť s dieťaťom.

Vzniká nárok na vyššiu výmeru dovolenky aj v prípade rozvedených rodičov?

Ak súd rozhodol o úprave vzťahov rodičov k dieťaťu, napr. jednému z rodičov určil osobnú starostlivosť o dieťa a druhý má právo na styk s dieťaťom, javí sa, že iba styk s dieťaťom (prípadne len platenie výživného) nepredstavuje trvalú starostlivosť o dieťa pre účely Zákonníka práce z hľadiska dovolenky. Rozhodujúce teda je, že sa rodič trvale o dieťa stará. Preto ak si budú chcieť v tomto prípade obaja už "rozvedení" rodičia uplatniť nárok na vyššiu výmeru dovolenky, mali by preukázať, že sa trvale o dieťa starajú. V prípade striedavej starostlivosti o dieťa majú osobnú starostlivosť striedavo obaja rodičia, a teda z tohto hľadiska sa javí, že ide o trvalú starostlivosť o dieťa u oboch rodičov.

Do akého veku dieťaťa trvá starostlivosť na účely dovolenky?

Podľa článku l Dohovoru o právach dieťaťa sa pre jeho účely dieťaťom rozumie každá ľudská bytosť mladšia ako osemnásť rokov, pokiaľ podľa právneho poriadku, ktorý sa na dieťa vzťahuje, nie je plnoletosť dosiahnutá skôr. Nadobudnutie plnoletosti v právnom poriadku Slovenskej republiky upravuje Občiansky zákonník (zákon č. 40/l964 Zb. v znení neskorších predpisov). V zmysle § 8 ods. 2 Občianskeho zákonníka sa plnoletosť nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Takto nadobudnutá plnoletosť sa nestráca ani zánikom manželstva ani vyhlásením manželstva za neplatné. Podľa stanoviska Národného inšpektorátu práce v prípade § 103 ods. 2 ZP ide primárne o dieťa rodiča (biologickú matku/otca) alebo náhradného rodiča (podľa zákona o rodine) – t. j. o právny (rodinný) vzťah. Zároveň ide o dieťa aj z hľadiska veku do 18 rokov alebo do nižšieho veku, ak osoba nadobudne plnoletosť uzatvorením manželstva (§ 8 Občianskeho zákonníka).
dobronika
29.01.20,11:22
Dobrý deň, dovolenku pre mladých si navýšim v mzdovom programe aj žene, ktorá je na MD, nepracuje a stará sa o dieťa? Zrejme áno. Vďaka
Jana Motyčková
29.01.20,12:21
Môj názor - áno.
Iveta Matlovičová
29.01.20,13:32
Dobrý deň, dovolenku pre mladých si navýšim v mzdovom programe aj žene, ktorá je na MD, nepracuje a stará sa o dieťa? Zrejme áno. Vďaka
áno, a nárok vznikne v tejto zvýšenej výmere za celý rok
slovex1
14.02.20,12:34
Dobrý deň. Navýšenie základnej výmery dovolenky do 33 rokov pri trvalej starostlivosti o dieťa vzniká nárok automaticky alebo až na základe žiadosti zamestnanca. Ďakujem
Jana Motyčková
14.02.20,13:15
Automaticky, ak máte preukázané, že sa stará o dieťa. Rovnako ako keď 33 ročný zamestnanec nežiada o 5 týždňov dovolenky a má ju automaticky.
Iveta Matlovičová
17.02.20,06:26
Dobrý deň. Navýšenie základnej výmery dovolenky do 33 rokov pri trvalej starostlivosti o dieťa vzniká nárok automaticky alebo až na základe žiadosti zamestnanca. Ďakujem

doplnim, ze treba preukazat ze ide o dieta do 18 rokov veku (napr. rodny list - ak ide o biologickych rodicov netreba prikladat cestne vyhlasenie ze sa o dieta stara, rozhodnutie sudu, ak je dieta zverene)
Mila123
21.06.20,09:51
Dobrý deň, dostala som sa k materiálu od IP, teda chcem si overiť, či má možnosť zamestnávateľ nepriznať celých 5 dní D zamestnancovi, ktorý sa stal rodičom a nemal 33 rokov veku.

"Ak sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky."
https://www.ip.gov.sk/zvysena-vymera-dovolenky-zamestnanca-ktory-sa-trvale-stara-o-dieta/
a ako sa bude priznávať 5 dní dovolenky počas roka? akým mechanizmom?
napr. dieťa sa narodí 31 12 2020 a koľko D musí priznať zamestnávateľ zamestnancovi?
Iveta Matlovičová
22.06.20,06:16
Dobrý deň, dostala som sa k materiálu od IP, teda chcem si overiť, či má možnosť zamestnávateľ nepriznať celých 5 dní D zamestnancovi, ktorý sa stal rodičom a nemal 33 rokov veku.

"Ak sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky."
https://www.ip.gov.sk/zvysena-vymera-dovolenky-zamestnanca-ktory-sa-trvale-stara-o-dieta/
a ako sa bude priznávať 5 dní dovolenky počas roka? akým mechanizmom?
napr. dieťa sa narodí 31 12 2020 a koľko D musí priznať zamestnávateľ zamestnancovi?



zamestnanec má v tomto prípade nárok na: 1KD/31KD (mesiac december má 31 KD) z jedného týždňa dovolenky, t.j. 1/31 x 1/12 z 5 dní = 1/31 x 0,4166 = 0 dní (v rámci širšieho prístupu však môžete dať celý 5 dní, zákon tým neporušíte) ... mimochodom, veľmi zle schválená legislatívna
olga84
13.01.21,18:34
Dobrý deň. Už aj zamestnancom verejnej správy, ktorí majú menej ako 33 rokov veku a trvale sa starajú o dieťa, sa dovolenka od 1.1.2021 podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa navýši o jeden týždeň, čiže na 6 týždňov?
Iveta Matlovičová
13.01.21,19:12
Dobrý deň. Už aj zamestnancom verejnej správy, ktorí majú menej ako 33 rokov veku a trvale sa starajú o dieťa,sa dovolenka od 1.1.2021podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňanavýši o jeden týždeň, čiže na 6 týždňov?

ano, presne tak, lebo tak znie kolektivna zmluva