roman.svarc
21.10.19,15:42
Dobrý den (omlouvám se, že pokládám otázku v českém jazyce)

Jsme zahraniční právnická osoba z ČR (architektonické studio) a na Slovensku máme otevřených několik projektů. Ke kompletaci smluv a následné fakturaci jsme se rozhodli zřídit organizační složku zahraniční právnické osoby. Máme v Bratislavě sídlo i 4 stálé zaměstnance. Doba zaregistrování organizační složky ovšem bude trvat poměrně dlouhou dobu (se štěstím prý můžeme počítat někdy začátkem roku 2020).

Chci se tedy zeptat, zda je reálná varianta, zaregistrovat dobrovolně k DPH naši českou mateřskou společnost (na základě plánované ekonomické aktivity - smluv, zaměstnanců, sídla). Po zaregistrování (cca 1 měsíc) fakturovat na naši českou pobočku se zřízeným bankovním účtem u Slovenské banky a tedy odvodem DPH na Slovensku.

Následně na začátku roku bychom registraci k DPH za českou společnost zrušili a registrovali již jen organizační složku (to už na základě povinné registrace po překročení stanoveného obratu).

Je takovéto řešení reálné?
Děkuji
martinez
22.10.19,15:22
Moj nazor:
- ano mozete sa ako zahranicna osoba registrovat za platitela DPH podla §4, ak mate na Slovensku sidlo, prevadzkaren alebo miesto podnikania... .. ak by ste nemali, museli by ste sa registrovat podla §5 este pred zacatim vykonavania cinnosti na uzemi SR... ale kedze mate na Slovensku prevadzkaren, resp. miesto podnikania, registrujete sa za podmienok podla §4... mozete dobrovolne, alebo po dosiahnuti obratu 49790,-eur
- ak nasledne zriadite na uzemi Slovenska organizacnu zlozku, tak si treba povedat jednu dolezitu vec... organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu a to aj napriek tomu, ze je zapisana v obchodnom registri... to znamena, ze organizacna zlozka a jej zriadovatel (materska spolocnost) su pre ucely dani ta ista osoba, cize nemate dovod rusit registraciu pre zriadovatela a znova registrovat pre dph organizacnu zlozku, pretoze osvedcenie o registracii DPH Vam Danovy urad vystavi opatovne na zriadovatela (zriadovatela/matersku spocnost)... Danovy urad neprideli IC DPH organizacnej zlozke, ale iba zriadovatelovi, pretoze organizacna zlozka nie je pre Danovy urad nositelom prav, nema pravnu subjektivitu.... takze registraciu pre DPH v prvej odrazke pouzivate nadalej aj pre ucely organizacnej zlozky... tak isto dostanete osvedcenie DIC (pre dan z prijmov) na zriadovatela, nie na organizacnu zlozku!!
- avsak, budete muset za organizacnu zlozku viest uctovnictvo, lebo organizacna zlozka je samostatna uctovna jednotka... takze z pohladu uctovnictva je pristup iny, ako je pohlad danovy..