zorran
22.10.19,06:56
Pekny den vsetkym, Chcem sa opytat, ako spoznam, ci je skridla kvalitna, alebo nekvalitna? Jedna sa o to, ze mi opravovali nejaku klampiarinu na dome a pan klampiar mi povedal, ze mal by som casom vymenit aj krytinu. Ja som zostal upne v soku, lebo dom a teda aj krytina ma 18 rokov, bol stavany v r. 2000/2001 Jedna sa o palenu tasku francuzskeho typu bez povrchovej upravy. Nikde nezateka, ale pan klampiar povedal, ze on tie krytiny pozna, ze sa to vyrabalo na morave a su nekvalitne. Ja som si od byvaleho majitela zistil, ze tato krytina pochadza z ipelskych tehelni. Dnes sa tam uz skridly nevyrabaju. Ako vlastne spoznam nekvalitnu skridlu? ma s tym niekto skusenost?Ja som bol vzdy v tom, ze palena skridla musi vydrzat aspon tych 70 rokov.
buchač
22.10.19,06:27
- ako laik nespoznáš
- narušenie štruktúry sa nemusí prejaviť viditeľne
- povedzme, že klampiar henten názor vyslovil zo zištných dôvodov
- najhorší je strach z predposrania.

Podľa netu krytina z Ipeľských tehelní bola jednou z najkvalitnejších na trhu.
chandler
22.10.19,06:37
problemy ma vela striech, ale je to sposobene nekvalitnou pracou a nie kvalitou materialu. toto by mal dobry klampiar vediet, takze skor ocakavaj poruchy tej jeho klampiariny :)
zorran
22.10.19,06:43
Dik za odpoved. Je pravda, ze odkedy mi to povedal, mi to vrta v hlave. Na par skridlach je sem tam maly kusok odlupnuty, ale to sa muselo stat uz davno, lebo je na tom patina, takze tieto drobne odlupky mohli vzniknut uz pri manipulacii pri pokladke. Ale ako vravim, je to len sem tam na nejakej skridle drobny kusok. Skor si myslim, ze mi to povedal preto, lebo ked lozil po streche mi ich zopar polamal. Ale chlap mal odhadom 110 - 120 kg
vicktor
22.10.19,07:22
Dvom susedom sa moravska skridla rozpadla do 10 rokov. Vyrobena cca 1995-98. Vyrobcu uz nepamatam.
zorran
22.10.19,07:58
No tak mozno s tymi skridlami z moravy na tom nieco bude. Este ze mam ipelsku skridlu. A vyslovene sa im rozpadli?
Chobot
22.10.19,07:59
Pokiaľ nezateká a nemáš výhrady voči vzhľadu strechy, tak nie je dôvod na výmenu krytiny. A už dupľom nie len preto, že to nejaký pokrývač povie.
zorran
22.10.19,08:00
Teraz mi odpisali z tondachu. Vraj ked je skridla vadna, tak sa to prejavi do 5 rokov. Pri mojich 20 rocnych skridlach mozem predpokladat zivotnost 80 - 100 rokov. Ze do 20 rokov bz sa uz davno rozpadla. Takze takato oficialna odpoved vyrobcu skridiel
zorran
22.10.19,08:02
hej hej, uz mi aj odpisali z tondachu, ze ak je skridla vadna, prejavi sa to do 5 rokov. Trosku ma zblbol ten panko, tak som si to chcel overit
vicktor
22.10.19,08:12
Prve kusky sa zacali z rohov odlamovat uz po 3(?) rokoch, potom zacali praskat aj v strede.
Informaciu od byvaleho majitela si mozes overit na rubovej strane skridle. Len rozlustit nejaku znacku...
zorran
22.10.19,08:42
Vraj je to skridla z ipelskych tehelni. Brat odtial tehly aj skridle na stavbu domu, vraj mu tam robil svokor a vybavil trosku lepsiu cenu, tak to bral odtial.. No ale zvlastne, nikdy by ma nenapadlo, ze skridla moze byt takto nekvalitna, skor som myslel, ze keramicka skridla patri k tomu najlepsiemu, materialu na strechu
misoft
22.10.19,09:09
Ak je z Ipeľskej tehelne - tak budeš pekne v suchu. Ja mám skôr dojem, že klampiar chcel niekomu prihrať kšeft, aby si ich vymenil.....
zorran
24.10.19,04:57
A tak keby sme chceli rozoberat plechy, tak hlinik je nepochybne trvanlivy material, ale napr med bude trvanlivejsia. A ja osobne by som plechovu strechu nechcel. Nie teraz kvoli trvanlivosti, ale za kazdym, ked je vichrica a ukazuju v TV strhnute strechy, takmer vzdy sa jedna o plechovu strechu. V tom vidim asi najvacsie riziko co sa tyka plechovych striech
buchač
24.10.19,06:16
zorran (Dnes 06:57)ale za kazdym, ked je vichrica a ukazuju v TV strhnute strechy, takmer vzdy sa jedna o plechovu strechu.
=====================
Šak hej...plechovú krytinu vezme víchrica vcelku, škridiel iba pár. Predsa ide o upevnenie.
Keď sme pri tom upevnení.....prečo na jednom dome vezme plech a na druhom nie ? Odhliadnuc od smeru vetra, nárazu, ..a iných fyzikálnych okolností by sa dalo uvažovať aj o tom, že obe strechy robili dvaja rôzni majstri a s tým súvisiace.
zorran
25.10.19,07:54
S casti suhlasim, urcite prevedenie samotnej roboty moze mat vplyv na funkcnost a kvalitu. Tiez som si vsimol, ze casto krat tu plechovu strech doslova vytrhne aj s kusmi latovania. A tu sa dostavame k druhej stranke veci a tou je setrenie na materiale, v tomto pripade na krove. Plechova strecha ma omnoho mensiu vahu ako klasicke skridle, tak kazdy to robi z chatrnejsich materialov. Moj krov su poctive hrube klaty dreva.No ale aj tak aj pori tychto dvoch veciach nadalej plati, ze plechovu strechu omnoho lahsie vietor podfukne. Inak taka dobre zhotovena medena strecha musi vydrzat stovky rokov podla mojho nazoru