skačka
04.09.06,13:15
Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako sa mam zorientovať medzi prenosnými Harddiskami, ktoré sa dajú napojiť, cez USB port. Počula som, že je dobré zálohovať si na taký HDD dáta a je to lepšie ako na CD alebo DVD.
Pozerala som sa, aké sú na trhu, ale nedokážem sa v tom zorientovať, keďže sa v tom až tak nevyznám.Tak napríklad:
" Externý disk My book rady Premium s kapacitou 250GB, otáčky 7200rpm, cache 8MB, priemerná prístupová doba 8.9 ms, pripojenie cez USB 2.0 - prenos 480 Mb/s a Firewire prenos 400Mb/s. Automatické vypínanie a zapínanie disku spolu s PC, sw WD Backup pre automatické zálohovanie, grafické zobrazenie voľnej kapacity disku. " Vie mi niekto povedať, čo znamenajú tier údaje? Alebo prečo bol disk s kapacitou 80GB drahší, ako disk s kapacitou 200 GB?
Ak to aj niekto vie, kde sa to naučil? Ja sa snažím dopátrať takýchto vecí na nete, ale nejako sa mi nedarí.:mee:
miro_c
04.09.06,12:48
Takže sa pokúsim zhrnúť parametre toho externého HDD:

kapacita je 250 GB, otáčky, akými sa HDD točí (platne vo vnútri) je 7200 otáčok za minútu, cache je vlastne vyrovnávacia pamäť, ktorá uchováva na istú dobu dáta pri čítaní a zápise na HDD, v tomto prípade to je 8 MB, kotré má disk na chvíľkové uloženie dát.
Prístupová doba je v podstate čas, za ktorý vie disk "lokalizovať" dáta na disku, čo je v tomto prípade 8,9 ms (je to však priemerná doba, za ktorú musia hlavičky disku prejsť na dané miesto, na "začiatku" disku je tento čas menší, na "konci" disku je väčší) a závisí aj od fragmentácie disku (ak sú dáta na disku porozhadzované - nie sú za sebou, tento čas sa pochopiteľne zväčšuje, lebo hlavičky sa musia presúvať na rôzne miesta na disku, aby boli načítané dáta, ktoré tvoria napr. prezentáciu, preto je vhodné z času na čas disk defragmentovať - to sa týka hlavne pracovného HDD, na ktorom sa dáta dosť často zamieňajú, no pri zálohovaní sa väčšinou dáta ukladajú za sebou, takže fragmentácia zväčša nie je až taká veľká).
Pripojenie disku je možné cez USB verzie 2.0 (podporujú novšie dosky). Voľakedy, keď USB začali dávať na základné dosky boli to verzie 1.0 a 1.1 (nižšia prenosová rýchlosť). 480 Mb/s je rýchlosť 480 Megabitov za sekundu, čo je vlastne 60 MB/s - 1 Byte = 8 bitov).
Firewire je druhá možnosť pripojenia disku k počítaču. Niektoré dosky majú aj takýto konektor a väčšinou sa využíva na pripojenie napr. digitálnych kamier, no v poslednej dobe aj iných zariadení.
Vypínanie a zapínanie disku je spravené predpokladám tak, že ak sa počítač vypne, USB, resp. Firewire počítača nie je pod napätím (žiadne dáta), tak sa vypne aj externý disk.
Neviem, prečo by mal byť 80 GB disk drahší ako 250 GB, ak sú základné parametre diskov rovnaké. Disky sa však môžu líšiť aj rozhraním, cez aké komunikujú s počítačom. Tento disk má pravdepodobne rozhranie E-IDE, no v poslednej dobe sa vyrábajú aj disky s rozhraním SerialATA (SATA) a SerialATA II (SATA II). Toto rozhranie má vyššiu prenosovú rýchlosť ako E-IDE a pripájajú sa na externý SATA, resp. SATA II port.
Rozdiel môže byť aj vo vyrovnávajúcej pamäti (cache).
A samozrejme, že disky od rôznych výrobcov majú aj rôzne ceny, ale tam sa to pohybuje pri rovnakých kapacitách zhruba okolo stovák korún.
Dúfam, že som moc nezavádzal a moje informácie sú správne, hardwarom sa príliš nezaoberám, iba čo si kde tu na Internete niečo prečítam.

Nejaké informácie sa dajú získať napr. na http://www.zive.sk, alebo http://www.itnews.sk.
skačka
04.09.06,17:29
Ahoj Miro,
som unesená a veľmi pekne ti ďakujem.
Ešte nikto mi to tak zrozumiteľne nevysvetlil.
čo sa týka tých rozdielov v cenách ak sa lepšie pozrieš na túto stránku http://www.cicmanec.sk/?p=productsList&iCategory=170&sName=Externe---. Cenovo to nie je lacnejšie, (nejako sa mi to skreslilo). Ale nechápem tým údajom "HDD 2,5"" a "HDD 3,5"". Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?
A ešte. Aký máš názor na zálohovanie dát na externý HDD. je to podľa teba lepšie ako na CD?
Ďakujem ti veľmi pekne za ochotu a za cenné informácie. Veľmi ma to zaujíma a baví. Hádam si raz sama poskladám počítač.
Skačka
gu100
04.09.06,18:13
Ahoj Miro,
Ale nechápem tým údajom "HDD 2,5"" a "HDD 3,5"". Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?
A ešte. Aký máš názor na zálohovanie dát na externý HDD. je to podľa teba lepšie ako na CD?
Ďakujem ti veľmi pekne za ochotu a za cenné informácie. Veľmi ma to zaujíma a baví. Hádam si raz sama poskladám počítač.
Skačka

HDD 2,5" a HDD 3,5" oznacuje aka je velkost daneho HDD (harddisku). veľkost 2,5" sa viac používa notebookoch (pouzivala), a velkost 3,5" je bezna velkost.. ak by si pripadjala takyto 3,5" HDD do suflika v pocitaci, tak je to ok (velkost toho suflika je 3,5" ako aj velkost disku.. inak velkost 3,5" je taka velka ako mas CDROM v PC).. akl by si velkost 2,5" pripajala do suflika ktory je v PC a ma velkost 3,5" (ten sufilk), tak potrebujes na to taku redukciu, ale nie je to problem, da sa to zohnat...

zalohovanie na takyto disk.. je to asi ako zalohovanie na CD... zalezi, kto ako comu vyhovvuje.. osobne zalohujem v servri na separatny interny disk, druha zaloha sa robi na CD a tretiu zalohu posielam cez internet na uplne ine miesto v republike ... zalohovat je potrebne aj geograficky inam, co ked pride potopa do firmy, moj CD doma mi ukradnu :-) eswte tale mam tretiu zalohu na uplne opacnom konci republiky :-) .. ale toto mam iba v stadiu testovania)...
mozno, z hladiska uzivatela, je zalohovanie na externy HDD jednoduchsie.. nemusis spustat napalovaci program, a pridavat co napalujes... a aky format dat a tak.. jednoducho sa data iba nakopiruju a su zalohovane...

investicia do externeho HDD sa ti oplati, ak okrem ineho prenasas aj ine udaje, zda sa mi trosku zbytocny luxus takyto disk iba na zalohovanie... aj ked techniak pokrocila, tak externe HDD budu vzdy citlivejsie ako CD/DVD... (riziko narazu, poskodenie povrchu disku a tak...)

podla mna velkost HDD 250 GB ani nevyuzijes, ak si predstavis beznu fotografiu, ta ma velkost cca 1MB, tak na 250GB by sa ti zmestilo takychto fotografii 250.000.. vypocet iba priblizne, rozdiely su - desiatkova a sestnastkova sustava :-) ),
alebo si predstav, ze na ten disk ulozis cca 60 celovecernych filmov v DVD kvalite:-) ale to len pre to, aby si bola v obraze...

zalezi, ake data pouzivas, co vsetko chces zalohovat, ake su databazy a pod... ale ta velkost toho disku 250GB je podla mna zbytocny luxus...

a co sa tyka tych cien.. ceny sa v tychto technologiach velmi rychlo menia.. pred rokom ked sa vynasli technologie na disky s kapacitou 80GB boli drahe. kedze nabehla seriova vyroba, tak sa vyroba zlacnovala.. a potom prisla technologia 120GB HDD.. disky s kapacitou 80GB isli velmi dolu a na vyslnie sa dostali disky 120GB.. potom prisli s technologou 160GB, disk s kapacitou 80GB isli este nizsie, lebo vlastne na seba ta technologia uz zarobila, disky 120GB mierne zlacneli.. a tak dookola, ked prisla technologia 180GB, potom 200GB.. a teraz 250GB.. za rok, ked pridu s technologiou 300GB, tak disky 80GB sa uz nebudu vyrabat, lebo budu zastarale, disky 200GB budu uplne lacne.. a tak dookola...

napriklad, pred tromi rokmi bol standard disk 40GB.. teraz? uz ani v ponuke nie je, jedine ak nejaky velkosklad upratuje sklady a ma to ako vypredaj za tisic korun, lebo je to leziak :-)

dalej by som sa obaval aj toho, ze ten 250GB disk nemusi spravne fungovat pod tarsimi windowsami (teda W95, W98 si urcite ani nepipnu... snad W2000 a Win XP nebudu mat problem).. problem je v adresacii diskoveho priestoru, to znamena, ktory operacny system je schopny obsluzit aky velky disk... ak by si naprikald chcela pouzivat takyto disk, musela by sio ho mozno rozdielut na dva mensie, s velkostou 125GB... :-) ale to uz je robota pre inych ludi.. logicka jednotka... primary, extended, a pod :-)

zlozit PC, nie je to az taky problem, problem byva skor vybrat spravne komponenty a spravne ich zladit a vyladit, nainstalovat spravne ovladace...
(teraz bez urazky, prosim... napadla ma jedna piesen.. urcite to vsetci poznate..
ten dela to a ten zas tohle, a vsichni dohromady udelame moc... :-)
miro_c
05.09.06,05:23
A ešte by som asi doplnil, že " sú údaje dané v palcoch ;)
Ja sám tiež používam externý HDD, mám 250 GB disk a zatiaľ úplne postačuje.
skačka
05.09.06,06:02
Ahoj Miro,
velmi pekne ti dakujem za odpoved. A s tym, ze ...vsichni dohromady udelame moc, mas pravdu.
Ale mna to naozaj zaujima. Zaoberam sa grafikou a webovymi strankami a fakt ma niekedy stve, ze sa v tej technike, (aj ked som vraj technicky typ) nevyznam. Myslim, ze by nebolo na skodu, ak by som sa v tom aspon trochu vyznala. Ale je dobre, ze mi ma kto poradit.
Velmi pekne ti dakujem.
Skacka
endrju
06.09.06,14:46
Moja skúsenosť s externým HDD pripojenými cez USB je tiež dobrá.
Používam už dlhší čas 2 externé disky s kapacitami 160 a 200 GB.

Avšak externý disk je vhodné používať najmä na zálohovanie dát. Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".

Keď som čítal diskusiu o cenách HDD s rôznymi kapacitami, s úsmevom som si spomenul na časy keď 20 MB (čítate správne: MB) disk stál cca 10 tisíc infláciou nezničených korún československých. :D

Optimálna kapacita disku závisí od toho, čo sa zálohuje. Ak robí niekto iba textové dokumenty, 250 GB má do konca života.
Ak ale niekto iný robí intenzívne s grafikou, hudbou, videom a pod., 250 GB mu môže stačiť najviac na niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa zabáva so strihaním nahrávok a inými "fajnovosťami", tak tých 250 GB je taký štandardný pracovný priestor. V takomto prípade by ale "pracovný" disk nemal byť externý. ;)
skačka
06.09.06,15:24
Ahoj Andrej,
dakujem za radu. Zaujíma ma co si myslel touto vetou: Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".
Aky je vacsi objem dat? Pracujem v coreli, Photoshope, In Designe. Nemienim na disc instalovat programy. Iba ukladat subory. Bojim sa, ze mi niekedy rachne pocitac a vsetko sa strati. Parkrat sa uz v minulosti stalo, ze mi odisiel harddisc a data sa nedali vratit. Ale teraz mam vacsi objem a fakt by ma asi polozilo, keby sa mi take nieco stalo.
Este raz ti dakujem za radu.
Skacka
ajobs
06.09.06,21:10
Aj ja používam 250 GB externý disk na zálohovanie dát, zatiaľ som s ním veľmi spokojný, pokiaľ ide o nákup oplatí sa kupovať v internetových obchodoch z hľadiska najnižšej ceny, napr. ja som kúpil predmetný disk tu http://shop.pocitac.sk/zbozi/ext-hdd-wd-mybook-premium-250gb-usb-fw-3-5-ret-/detail.aspx?p=z:76696
endrju
08.09.06,14:41
Ahoj Andrej,
dakujem za radu. Zaujíma ma co si myslel touto vetou: Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".
Aky je vacsi objem dat? Pracujem v coreli, Photoshope, In Designe. Nemienim na disc instalovat programy. Iba ukladat subory. Bojim sa, ze mi niekedy rachne pocitac a vsetko sa strati. Parkrat sa uz v minulosti stalo, ze mi odisiel harddisc a data sa nedali vratit. Ale teraz mam vacsi objem a fakt by ma asi polozilo, keby sa mi take nieco stalo.
Este raz ti dakujem za radu.
Skacka Nemám skúsenosti s uvedenými programami, takže neviem s akým objemom dát sa v nich zvykne pracovať.
Za väčší objem dát považujem potrebu častého presunu niekoľkých stovák MB. Je to ale veľmi relatívne. Pre niekoho "začína" veľký objem dát až na úrovni niekoľkých GB.

Ak potrebuješ vyriešiť najmä zálohovanie, externý disk je jedno z použiteľných riešení (uviedli to už viacerí diskutujúci v tejto téme). HDD nie je určite vhodný na archiváciu dôležitých na veľmi dlhý čas (= dlhšie ako 5 rokov).
Je vhodné používať (najmä pri dôležitých údajoch) kombinovaný spôsob zálohovania (HDD / CD / vzdialený počítač v úplne inom meste a pod.), ktorý tu už popísal gu100. ;)
gray
08.09.06,15:43
Externy HDD je velmi uzitocna vec. Hlavne ak potrebujes prenasat velke mnozstva dat, napriklad filmy, hudbu.... Externy HDD sa jednoducho prenasa, pripaja/odpaja. Poskytuje relativne vysoku datovu rychlost. Urcite je to dobre riesenie pre operativne zalohovanie dat. T.j. ako zaloha pre pripad ak by odisiel harddisk na hlavnom PC.

Externy HDD ma aj svoje nevyhody. Ako kazdy HDD je velmi citlivy na mechanicke a magneticke vplyvy. Jeden pad zo stola, napr., moze (nemusi ;) nenavratne znicit vsetky ulozene data.

Preto pre archivaciu dolezitych dat su potrebne ine media.
Velke firmy archivuju data na pasky. Pre male firmy odporucam kvalitne (drahsie) CD/DVD. A minimalne 2 kopie, ulozene na rozlicnych miestach.
Raz za 2-3 roky obnovovat kopie (ak tie data este potrebujes).

V pripade Adobe Photoshop, Illustrator a pod. na externy HDD si mozes pravidelne ukladat kopie vsetkych pracovnych verzii .psd .ai .cdr ... Urcite sa oplati. Rychlost a kapacita HDD je OK. Po ukonceni a odovzdani projektu urob si zalohu finalnej verzie na CD/DVD.
skačka
08.09.06,18:33
Dakujem za vsetky tieto uzitocne informacie. Velmi mi pomohli. Naozaj som o niektorych veciach a postupoch nemala ani potuchy. Som presvedcena, ze ste mi usetrili kopu starosti.
kkllc
29.12.09,20:27
Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
arizona
29.12.09,20:30
Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
Niektoré , nestíhajú...
Ak nie daj si filmy na kľúč ( max 4G ) a môžeš pozerať ;)
Flinstone
30.12.09,05:46
Nie, nestíha...
Ale daj si filmy na kľúč ( max 4G ) a môžeš pozerať ;)
možno záleží aj od modelu disku. mne stíha prehrávať aj fullHD video z disku, čo je dosť údajov (mám ADATA 500 CH94)
K veľkosti len toľko... nieje miesto, ktoré sa nedá zapratať, takže by som volil radšej väčšiu kapacitu, ale vo veľkosti 2,5", ktoré nepotrebujú externé napájanie. Je oveľa lepšie prenosný.
TomasHC
30.12.09,07:23
Moja skúsenosť s externým HDD pripojenými cez USB je tiež dobrá.
Používam už dlhší čas 2 externé disky s kapacitami 160 a 200 GB.

Avšak externý disk je vhodné používať najmä na zálohovanie dát. Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".

Keď som čítal diskusiu o cenách HDD s rôznymi kapacitami, s úsmevom som si spomenul na časy keď 20 MB (čítate správne: MB) disk stál cca 10 tisíc infláciou nezničených korún československých. :D

Optimálna kapacita disku závisí od toho, čo sa zálohuje. Ak robí niekto iba textové dokumenty, 250 GB má do konca života.
Ak ale niekto iný robí intenzívne s grafikou, hudbou, videom a pod., 250 GB mu môže stačiť najviac na niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa zabáva so strihaním nahrávok a inými "fajnovosťami", tak tých 250 GB je taký štandardný pracovný priestor. V takomto prípade by ale "pracovný" disk nemal byť externý. ;)


400-500 kbps = cca 50kB za sekundu - od toho je rychlejsia asi aj 5 1/4 palcova disketovka. Dnesne externe disky pripojene akokolvek (USB 2.0, FireWire, External SATA) daju minimalne 30MBps (USB2.0, pri fw a esata o dost viacej!).

Staci pozriet na http://www.svethardware.cz/branch.jsp?node=264FE9D07E503CC0C12574150046898F a prelistovat si to ;)
duves
30.12.09,07:31
Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
Mal by stíhať.

A mam otazku, to akože berie všetky formaty, resp. vie všetky kodeky?
Deiky
30.12.09,08:15
To je podmienené od rpehravaca... Mali by to zvladat no nie kazda! napr mne doma externe HDD nezoberie iba USB treba si pozried co ti pristroj bude podporovat... A skontroluj si aj pouzitie vstupu do DVD prehravaca do niektorých sa USB davalo iba z dôvodu komunikace s PC tusim..
duves
30.12.09,08:36
Tak to nebudem experimentovať a hladať taky DVD prehravač. To radšej toto: http://www.alza.sk/emtec-digital-cube-n200-d139232.htm
resp. s wi-fi: http://www.alza.sk/xtreamer-d132940.htm
Deiky
30.12.09,08:42
Tak tak :)
dalid
30.12.09,11:21
kklc - zalezi aky mas prehravac. Rataj s obmedzeniami. DVD prehravace pdporuju spravidla FAT32 formatovanie, takze max velkost HDD ktori pripojis k prehravacu je 80GB. Pri tomto formatovani ale DVD prehravac neotvori subor vacsi ako 4GB. Teda napr DVD-film ulozeny na HDD ti neotvori (spravila je vacsi ako 4 GB), ale take AVI-cka v pohode.
Novsie formatovanie NTFS DVD prehravace nepodporuju (aspon som na taky nenarazil)

Teoreticky je moznost vacsi disk rozdelit na viac diskov do velkosti 80GB, ale neviem ci bude DVD prehravac schopny ich rozoznat, neskusal som to.

http://sk.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table

Na rychle prehravanie pouzivam 16GB USB kluc...
dalid
30.12.09,11:27
duves: no kkllc mohom napisat aky prehravac ma doma.. Ja mam Yamahu DVD-S661, avicka mi prehralo doteraz vsetky, tak isto MP3 aj WMA, JPGcka.. Ine som neskusal..
Flinstone
30.12.09,11:37
kklc - zalezi aky mas prehravac. Rataj s obmedzeniami. DVD prehravace pdporuju spravidla FAT32 formatovanie, takze max velkost HDD ktori pripojis k prehravacu je 80GB. Pri tomto formatovani ale DVD prehravac neotvori subor vacsi ako 4GB. Teda napr DVD-film ulozeny na HDD ti neotvori (spravila je vacsi ako 4 GB), ale take AVI-cka v pohode.
Novsie formatovanie NTFS DVD prehravace nepodporuju (aspon som na taky nenarazil)

Teoreticky je moznost vacsi disk rozdelit na viac diskov do velkosti 80GB, ale neviem ci bude DVD prehravac schopny ich rozoznat, neskusal som to.

http://sk.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table

Na rychle prehravanie pouzivam 16GB USB kluc...
je pravda, že FAT32 má obmedzenie veľkosti na 4GB, preto sú DVD aj BR formáty robené tak, že jednotlivé súbory neprekročia túto hranicu, takže by to nemal byť problém, ale neviem, kde si našiel obmedzenie 80 GB?
obmedzenie veľkosti súviselo s LBA a to bolo 128GB pri 24 bitovom adresovaní. V súčasnosti sa používa 48bit a tam je hranica 128PB
(kúpil som 500GB disk formátovaný ako celok s FAT32)
Deiky
30.12.09,11:51
je pravda, že FAT32 má obmedzenie veľkosti na 4GB, preto sú DVD aj BR formáty robené tak, že jednotlivé súbory neprekročia túto hranicu, takže by to nemal byť problém, ale neviem, kde si našiel obmedzenie 80 GB?
obmedzenie veľkosti súviselo s LBA a to bolo 128GB pri 24 bitovom adresovaní. V súčasnosti sa používa 48bit a tam je hranica 128PB
(kúpil som 500GB disk formátovaný ako celok s FAT32)
Taktiez som kupil externy 500GB naformatovnay na FAT32 ale takto bol pomaly tak som ho preformatoval na NTFS
dalid
30.12.09,12:00
no, to obmedzenie je platne pre moj prehravac.. Sorry, mal som to spomenut v mojom prispevku..

http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/products/ht/dvds661.html
kkllc
30.12.09,17:12
Ďakujem za postrehy. Zas sme o niečo múdrejší.
Chceme si kúpiť externý HDD, aby sme si tam mohli uložiť filmy z PC a fotky.
:)
dalid
31.12.09,08:18
kkllc - mohol by si nam povedat ake to mas vlastne DVD-cko s USB vstupom? V manualy k nemu urcite bude niekde napisane ci ma nejake obmedzenie velkosti externeho HDD. Tak ako to moje, co podporuje do max velkosti 80GB. Ako som pisal vyssie, na pozeranie foto je to OK.
toranor
03.01.10,10:38
Zaujímavé budú externé HDD s USB 3.0 - ponúknu vyššiu rýchlosť zápisu aj čítania, vraj až desaťnásobne. Ale na rozšírenie a podporu si ešte počkáme, ale myslím že do konca roka bude dosť vecičiek podporujúcich toto rozhranie. Samozrejme musí ho podporovať aj zákl. doska.
TomasHC
03.01.10,11:12
Zaujímavé budú externé HDD s USB 3.0 - ponúknu vyššiu rýchlosť zápisu aj čítania, vraj až desaťnásobne. Ale na rozšírenie a podporu si ešte počkáme, ale myslím že do konca roka bude dosť vecičiek podporujúcich toto rozhranie. Samozrejme musí ho podporovať aj zákl. doska.

Teoreticka rychlost rozhrania:

USB 1.1 - 12 Mbps
USB 2.0 - 480 Mbps
USB 3.0 - 4.8 Gbps (4915,2 Mbps)

Kedze male 2,5" disky (5400ot/min) dosahuju realnu prenosovu rychlost max. 90MB/s, ziskame maximalne cca 2-nasobne zrychlenie.
diry
03.01.10,17:32
Mam dva HDD externe western 3,5' [320 a 640 GB], ale vadi mi vonkajsi zdroj, preto som si zabezpecil 2,5' Samsung 500GB http://datacom-ke.sk/ext-samsung-s2-portable-500gb-usb-2-5-cierny_d32544.html - je lahko prenosny, FAT som zmenil na NTFS [mam na nom nahravky z kamery 13GB] a pracujem s Pinnacle [strih videa] Rychlost uplne postacuje a v pohode to stiha. Pokial ale ide iba o dokumenty a beznu pracu tak kapacita postacuje aj do 300GB.
chuty
20.02.10,20:01
Ahojte.
Pripájam sa k teme.
Po roku používania DVD prehravača mojimi detmi nám zlyhala mechanika.
DVD hralo permanentne cele dni. Preto ho chcem nahradiť DVD prehrávačom s USB vstupom a pripojiť externý HDD s USB s vlastným napájaním. Na externom disku budu len subori avi, dvix. Poradte, oplati s nam do toho investovat, alebo ako to vyriešiť. Tiež som počul, že ext.disk na prehrávanie musí byť FAT32. Dá sa na Fat32 preformatovať každý ext.HDD? Poradte, prosím.
Vlado40
20.02.10,20:10
Preformátovať - áno
diry
20.02.10,20:16
Ahojte.
Pripájam sa k teme.
Po roku používania DVD prehravača mojimi detmi nám zlyhala mechanika.
DVD hralo permanentne cele dni. Preto ho chcem nahradiť DVD prehrávačom s USB vstupom a pripojiť externý HDD s USB s vlastným napájaním. Na externom disku budu len subori avi, dvix. Poradte, oplati s nam do toho investovat, alebo ako to vyriešiť. Tiež som počul, že ext.disk na prehrávanie musí byť FAT32. Dá sa na Fat32 preformatovať každý ext.HDD? Poradte, prosím.

Než kupovať nový DVD prehrávač, tak radšej kúpiť niečo podobné: http://www.datacom-ke.sk/wd-tv-hd-usb-2-0-media-prehravac-hudba-foto-video-full-hd-dialkovy-ovladac_d32117.html . K tejto krabičke pripojíš externý disk s filmami,hudbou,obrázkami... Krabicu pripojíš k TV ,priloženým dialkovým ovládačom si vyberieš z disku čo cheš prehrať a pozeráš...
duves
21.02.10,06:58
Ahojte.
Pripájam sa k teme.
Po roku používania DVD prehravača mojimi detmi nám zlyhala mechanika.
DVD hralo permanentne cele dni. Preto ho chcem nahradiť DVD prehrávačom s USB vstupom a pripojiť externý HDD s USB s vlastným napájaním. Na externom disku budu len subori avi, dvix. Poradte, oplati s nam do toho investovat, alebo ako to vyriešiť. Tiež som počul, že ext.disk na prehrávanie musí byť FAT32. Dá sa na Fat32 preformatovať každý ext.HDD? Poradte, prosím.
Doporučujem niečo taketo: http://www.alza.sk/popcorn-hour-c-200-d136985.htm
alebo aj zn.Emgeton, popozeraj si vstupy/vystupy, velkosť HDD, prehravane formaty a pod.
V podstate diry tiež doporučuje niečo podobné.
salvosko
21.02.10,08:55
Ten Popcorn je fasacky ale drahy.
DVD s podporovu DivX so vstupon na USB stoji do 100€ a vie prehravat aj originalne DVD.

Takze otazky su:
1. musi vediet prehravat aj klasicke DVD, teda mat DVD mechaniku?
2. ma mat interny disk alebo externy?
3. ma mat pripojenie na lokalnu siet kablom alebo wifi alebo aj jedno aj druhe?

Uz som sem daval linku na WD TV Live (http://pcsluzba.sk/wd_tv_live.html), neni zly ale nema disk.
chuty
21.02.10,09:39
Ma niekto skúsenostní s Genius Media Player 100 ?
Dik.
duves
21.02.10,09:48
Ten Popcorn je fasacky ale drahy.

Preto ho nemam. Ešte su to drahe srandy. A okrem toho, velmi rychlo sa tento segment vyvija.
salvosko
21.02.10,09:53
Ja mam 4,5 roka stary Pioneer, mal som pozicany ten WD TV Live ale 100€ sa mi zan nechce dat. Tak cakam stale na vhodne zariadenie a pouzivam kombinaciu DVD prehravac s DivX + PC s HDMI na FullHD veci.
chuty
21.02.10,12:51
Ahojte.
Chcem si kúpiť GeniusMediaPlayer 100(....qcomp.sk/shopping/product_details.php?idp=at21900500), plus externý HDD. Bude tento player prehrávať formáty DVD, AVI, DVIX z ext.HDD naformátovaný NTFS. Musí mat HDD externe napájanie. Napíšte prosím svoje skúsenosti.
salvosko
21.02.10,13:13
Nikde to nepise ale NTFS je ti zbytocny pre tento prehravac alebo HD videa nevie prehravat a ostatne su max 1.4GB velke co ti zvladne aj FAT32.
dalid
22.02.10,06:11
chuty - ci HDD musi mat externa napajenie, zavisi iba od toho aky si HDD kupis. Disky s vacsou kapacitou - 500GB a viac spravidla uz potrebuju vlastne napajanie, tie mensie o velkosti 2,5" byvaju spravidla do 320GB a nepotrebuju uz vlastne napajanie.

Napr., bez HDD bez zdroja:
http://www.pixmania.sk/sk/sk/10221/xx/xx/101/9/criteresn.html

HDD so zdrojom:
http://www.pixmania.sk/sk/sk/793/xx/xx/101/9/criteresn.html
Zoltán Kovács
22.02.10,06:27
Ja používam externý HDD s kapacitou 1,5 TB. Má vlasný zdroj. A zabudovaný soft na vytváranie backup kópie celého interného HDD. Som s ním zatiaľ spokojný.
salvosko
22.02.10,07:00
Ono ide o to ze z USB sa ten disk da napajat ale nie vzdy to USB utiahne. Zaelzi nie len od disku ale aj od USB ako je urobene.
Napriklad na mojom notebooku len 1 USB utiahne externy 320GB 2,5" disk, dalsie 2 USB to nezvladnu. Na PC podobne, zadne konektory to utiahnu ale predne nie. No ten disk je dost stary.
Novsie disky uz maju mensiu spotrebu.
V zasade, 3,5" disk vyzaduje svoje napajanie, 2,5" nie (niekedy ma aj 2 USB a to preto ze sa jedno z nich pouzije len na stavu).
Flinstone
22.02.10,08:29
Ono ide o to ze z USB sa ten disk da napajat ale nie vzdy to USB utiahne. Zaelzi nie len od disku ale aj od USB ako je urobene.
Napriklad na mojom notebooku len 1 USB utiahne externy 320GB 2,5" disk, dalsie 2 USB to nezvladnu. Na PC podobne, zadne konektory to utiahnu ale predne nie. No ten disk je dost stary.
Novsie disky uz maju mensiu spotrebu.
V zasade, 3,5" disk vyzaduje svoje napajanie, 2,5" nie (niekedy ma aj 2 USB a to preto ze sa jedno z nich pouzije len na stavu).
ja mam taky... 2,5" 500 GB a usb kabel ma dve koncovky... slape dobre, ale fakt je ze ak zasuniem iba jeden, tak ho neutiahne energeticky.
Marína
16.03.11,21:42
Dostala som externý disk SAMSUNG 2.5" S2 Portable (http://www.alza.sk/samsung-2-5-s2-portable-640gb-cerny-d147796.htm#popis). Zaujímavé, že ho Samsung na vlastnej stránke v ponuke nemá. Pridaný link na disk je len pre ilustráciu. Na svojej stránke majú však k disku návod, TU (http://www.samsung.com/sk/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_mdl_cd=HX-MU064DA%2fG22&srchword=HX-MU064DA).
Na disku sú dva programy(viď obrázok), nie je mi celkom jasné ako viem využiť to automatické zálohovanie a zámok, preto som ich zatiaľ nespustila.
Ďakujem.
Vlado40
17.03.11,07:35
Samsung Auto Backup
Program Samsung Auto Backup je riešením pre osobné zálohovanie, ktoré vám umožňuje zálohovať jednotlivé súbory.
Aplikácia poskytuje funkcie manuálneho aj automatického (plánovaného) zálohovania a ponúka rôzne možnosti
zálohovania, napríklad zálohovanie vo formáte komprimovaného súboru a používanie filtrov na zálohovanie súborov.
Samsung SecretZone™
Samsung SecretZone™ je softvérová aplikácia na ochranu informácií fungujúca v prostredí Windows.
Samsung SecretZone™ vám umožňuje jednoducho ukladať a chrániť dôležité a súkromné údaje od iných.
Marína
17.03.11,15:47
Ďakujem Vlado, lenže mňa zaujíma, čím je výhodnejšie si zálohovať súbory tým prvým programom ako by si si ich zálohovala sama.
Tým druhým si vlastne môžem uzamknúť cez heslo disk, však?