Banská Štiavnica
23.10.19,17:35
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, prichádzajú mi e-maily už v poradí od tretej vymáhačskej spoločnosti na pohľadávku, ktorú som "údajne" zobral v auguste 2015. Je nejaká zákonná lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky vymáhačskou spoločnosťou? Ďakujem.
misoft
23.10.19,15:59
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f1351243 §101.
Ale! V prvom rade si zisti, kto pôvodne požadoval splatenie pohľadávky nebankovka), prehľadaj VŠETKY dokumenty, či si tú pohľadávku medzitým už nesplatil, alebo už nebola premlčaná.
To, že už v poradí tretia vymáhačská spoločnosť to požaduje, navyšuje sa tá suma omnoho rýchlejšie. Stáva sa totiž, že niekedy bola pohľadávka vyplatená, lenže veriteľ v období, kedy sa im to na účet pripísalo, odstúpil pohľadávka vymáhačom. Samozrejme, že peniaze už mali, lenže to ďalej neoznámili a takto získali splátku od dlžníka a zároveň odkúpenie vymáhačmi.
Pokiaľ budeš mať takéto dokumenty (bankové prevody, ústrižky poštových poukážok, doklady o priamej platbe v pokladni inštitúcie) - v takom prípade oznám vymáhačom, že ich pohľadávka je neplatná, nakoľko pohľadávka voči pôvodnému veriteľovi bola dňa xx.xx.xxxx splatená a voči veriteľovi (pôvodnému) neexistuje pohľadávka a ich vymáhanie je nezákonné a protiprávne.
Ak si však nevzniesol námietku premlčania - skús teraz toto uplatniť. Ďalej - nepodpisuj žiadne uznanie dlhu, nežiadaj o nejaký splátkový kalendár (čo sa tiež rovná uznaniu dlhu!)
Ak budú iniciovať exekúciu - opäť podaj odpor s odôvodonením premlčania a vtedy nastúpi súd. Ak máš dôkazy o splatení - asi obídu s dlhým nosom.
veronikasad
23.10.19,16:32
Prečo údajne? Tak bral si pozicku alebo nebral?
Banská Štiavnica
23.10.19,17:15
Presne neviem, ale asi áno, nakoľko som našiel vo výpisoch v roku 2015 že som zaplatil jednu splátku.
Banská Štiavnica
23.10.19,17:21
A aká je námietka pre mlčania?
buchač
23.10.19,17:21
Veronka...bral, jak oči.
Citujem :

"...na pohľadávku, ktorú som "údajne" zobral v auguste 2015. Je nejaká zákonná lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky..."

Ak si prečítaš medzi riadkami :
- vymáhačsku spoločnosť (dokonca tretia) sa realizuje.
Normálny jedinec by v prípade údajnej pohľadávky poslal vymáhačov do patričnej oblasti.
- dotyčný sa interesuje na zákonnú lehotu na vymáhanie.
Ak si je jeden istý, že nikomu nič nedlhuje, tak sa nebude predsa informovať na zákon.

...či ???
vicktor
24.10.19,07:54
To si zaplatil len tak nahodou ci omylom?
Alebo preto, ze pozicka bola skutocna a nie "udajna" ?
misoft
24.10.19,15:41
Ak si už zaplatil - oznámič, že dňa XX.XX.XXX bola pohľadávka splatená - takže ich požiadavka splatenia je nezákonná.
Ak sa banka dozvedela, že prešla lehota splatnosti a do TROCH rokov od doby, kedy mala byť splatná banka NEKONALA - je pohľadávka premlčaná.
Prečítaj si toto
https://ficek.sk/premlcanie-pohladavok-32263
Ak banka po TROCH rokoch "odpredala" pohľadávku (už premlčanú) vymáhačom - táto pohľadávka voči tebe bola od počiatku neplatná - premlčaná.

Príklad - banka zistí, že klient nesplatil pôžičku, teda dlhuje. Lenže TRI roky "čakala" a nekonala. Po troch rokoch sa stáva premlčanou. Ak po 3 a pol roku banka podstúpi pohľadávku vymáhačskej firme - odpredáva im už pohľadávku, na ktorú zákonne nemá nárok z titulu premlčania. Takže ani vymáhači nemôžu požadovať splatenie pohľadávky, pretože táto právne už NEEXISTUJE.
Banská Štiavnica
28.10.19,11:50
ďakujem veľmi pekne, požiadal som o splátkový kalendár a radšej to vyrovnám. Nejde o veľkú sumu. Ešte raz ďakujem.