jouzi22
24.10.19,07:44
Dobre ráno, chcem sa opýtať sused si chce na hranici pozemku postaviť murovaný altan ktorý potom spojí s domom drevenou konštrukciou pravdepodobne. Jedná sa rodinný svojom.moja otázka môže stavať hneď na hranici pozemku alebo musí byť dáky odstup.? Nemusim mu ako sused niečo povoľovať? Dakujem
lubko6394
24.10.19,06:03
Ak to bude robiť legálne pôjde cez stavebné konanie alebo oznámenie. V oboch prípadoch by mal stavebný úrad požadovať aj tvoje stanovisko.
buchač
24.10.19,06:26
Pokiaľ ide o vzdialenosť drobnej stavby od susedného pozemku, právne predpisy nám taktiež nestanovujú minimálnu vzdialenosť. Vyhláška č. 532/2002 Z.z. v platnom znení, ust. § 6 sa zaoberá iba vzdialenosťou medzi stavbami, akými sú rodinné domy.
Pri drobnej stavbe treba preto vychádzať z ods. 2 tohto ustanovenia, ktoré veľmi všeobecne hovorí: „Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.“
To znamená, že vlastník susedného pozemku nesmie byť pri výkone vlastníckeho práva nijak obmedzovaný – drobná stavba teda môže byť aj na hranici pozemku (drobnou stavbou je aj plot), avšak pokiaľ ide napríklad o záhradný domček alebo garáž, je potrebné postupovať tak, aby susedovi táto stavba príliš netienila a zároveň, aby dažďová voda z tejto stavby nebola odvádzaná na jeho pozemok.

Drobnú stavbu je potrebné ohlásiť. Ešte pred tým, ako sa stavebník pustí do stavebných prác. K ohláške je zároveň potrebné priložiť všetky potrebné dokumenty – ide najmä o list vlastníctva, jednoduchý nákres a technický opis ako aj ostatné dokumenty požadované príslušným stavebným úradom.
Vyjadrenie suseda je potrebné mať v písomnej forme, podpis suseda nemusí byť úradne osvedčený.
bodliak
24.10.19,07:14
https://e.dennikn.sk/1037299/od-jula-budeme-moct-uradom-prvy-raz-povedat-nech-od-nas-nepytaju-informacie-ktore-maju-v-pocitaci/

Od júla vás už stavebný úrad nebude nikam posielať. Jeho úradníci si tento výpis vypýtajú z katastra sami elektronicky a kataster im ho aj poskytne.
misoft
24.10.19,16:00
Teoreticky, teoreticky.... koľko obcí má "super" pripojenie? V koľkých obciach tie ich stavebné úrady ani nevedia, čo konajú, akých majú pracovníkov?
jouzi22
06.11.19,06:28
Takže základov a doska je zabetonovana presne licuje hranicu pozemku a nikto sa ma nič nepýtal... Uvidím čo bude ďalej. Ďakujem za komentáre.
lubko6394
06.11.19,07:06
Tak je to na 99% čiernota. Ak by to aj bolo na oznámenie tak na omietku bude potrebovať aj tvoj pozemok a mal si byť vyzvaný na stanovisko, teda ak pojem lícuje neznamená je rovnobežný a vzdialenosť je pol metra.
jouzi22
06.11.19,07:12
Nie licuje znamená je presne na hranici čiže nieje ani centimeter od hranice...
korela
06.11.19,09:34
Nič nestratíš, ak sa vyberieš čo najskôr na stavebný úrad a poinformuješ sa. Dnes nevieš, do akej výšky ho vytiahnu, a či to skončí naozaj iba altánom.
.
V zadaní otázky máš "Jedná sa rodinný svojom.", ide o preklep, máš na mysli dvojdom, alebo čo?
Chobot
06.11.19,09:54
A vy nemáte medzi vašimi pozemkami plot?
jouzi22
06.11.19,10:12
Áno ide o rodinný dvojdom .. ja som si spravil plot a 1,5m od hranice aby som tam mohol chodiť..
Chobot
06.11.19,10:29
Skús to nakresliť, ako je pozemok, kde sú domy a kde bude altánok. Lebo z tvojho popisu je ťažké sa vysomáriť - čo si postavil 1,5 metra od hranice? Dom? Však si písal, že je to dvojdom.

A ak je medzi pozemkami plot, tak potom si sused asi stavia altánok na svojm pozemku - ZA PLOTOM. Tak ako môže stavať na hranici? Ak by to aj bolo nalepené na plote, stále je to na jeho pozemku.
korela
06.11.19,10:49
A toto je najväčší kameň úrazu. Nezmyselný zákon.
Nestačí, že sa Slovensko zamoruje RD na minipozemkoch, potom sa všetko tlačí priamo na ploty. Úplne sa stráca súkromie ľudí a vzniká pôda pre nevraživosť susedov. Ak má človek dnes normálnych a slušných susedov, ešte nevie, či s takým pokojom vo svojom dome aj dožije.
Nakoniec, ani susedia so sedením priamo pri plote sa tam nikdy nemôžu cítiť dobre.
.
Pretože ja nevidím rozdiel medzi sedením a kotercom, vždy tam bude zvýšený hluk.
Závisí od spoločnosti, ktorá sa tam bude bavievať. A ešte aj dvojdom, niet úniku. Ak celá ulica s takýmito dvojdomami, čo také dnes rastú ako huby po daždi bez kúska arch. cítenia, koniec. Nocľahárne bez súkromia. Fakt paneláky naležato, ako to tu už raz niekto nazval, a to bolo prirovnanie k Limbachu!
korela
06.11.19,11:07
Ak som správne pochopila, bude ich mať priamo pod oknami. Dvojdom, v strede plot, a sused si novú časť altánu s prekrytím prilepí až k domu, čím v podstate vytvorí pôdorys L. Ak je to tak, nezávidím mu.
lubko6394
06.11.19,11:08
Korela: Nesúhlasím s Tebou. Pozemky sa minimalizujú najmä preto že ĽUDIA chcú ušetriť a nie preto že by štát požadoval malé výmery. Proti malým výmerám tlačí predpísaná max.zastavanosť. Že sa tlačia na hranicu je predsa normálne, však si to nepostavím do prostriedku ale na kraj zadkom k susedovi a tým mám aspoň 1 stranu zakrytú. Suseda využíva svoj pozemok na 100% a aby mi nečumela do huby tak som bol nútený najskôr postaviť státie pre 2 autá a potom 3 a 2,5m plot ( na svojom komplet) a ešte si krava dala osvetlenie do výšky 4 m aby som aj videl kedy si ide zapáliť či pokecať si. Ideál sú tie arabské domy postavené do obdĺžnika po hranici pozemku a vo vnútri záhrada s vodotryskom kde nik nevidí.