Yivo
24.10.19,11:01
Zdedil som slusnu sumu penazi, mam ich na ucte a chcem si ich vybrat. Banka vsak vyzaduje odomna informacie o povode penazi a ucel pouzitia.

Dovod je dedicstvo a ucel nie je ziaden, proste si ich chcem vybrat(odfotim sa ako na nich lezim, alebo si zapalim cigaru, skratka je to absolutne irelevantne). Kvoli niekolko dnovej cakacej lehote som vyber rozdelil na dve pobocky. Ked som daval avizo, na jednej v pohode a na druhej im nestacil dovod vyberu, tak po tom co som trval na osobnom pouziti mi bolo povedane ze ok ale ze to asi neprejde.

Tak by ma zuajimalo ze co je toto za jednanie a co mam robit v pripade ze mi odmietnu vydat peniaze?

---

Tak situacia dopadla dobre. I ked ma neskutocne nasrala ta zenska na jednej pobocke tak vcelku rychlo to prebehlo(i ked som musel dokladovat povod penazi) a popravde obnos ktory som vyberal mal byt hlaseny 3-5 dni dopredu, a mne to vybavili do 24h co je dost slusne. Taktiez som zistil ze nad 10 000 €, tyka sa aj vkladov, sa musia pytat zo zakona - 297/2008. I ked ma nasrala banka, moze za to samozrejme stat.
ivka70
24.10.19,09:04
https://banky.sk/banky-vam-nevydaju-velku-hotovost-ak-im-nedate-o-vybere-avizo/

... banka môže zablokovať vaše peniaze ak má podozrenie, že ich chcete použiť na spáchanie trestného činu, alebo vtedy ak je podozrenie, že peniaze z podvodu pochádzajú. To je klasická ochrana proti praniu špinavých peňazí na bankových účtoch.

Do týchto limitov tlačí banky aj štát, ktorý v roku 2012 vydal zákon o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý platí od začiatku minulého roka. Zákon zakazuje vykonať platbu v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur medzi podnikateľmi a platbu v hotovosti medzi fyzickými osobami, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur.
...
Podľa štátu hotovostné operácie môžu používať klienti bánk na korupciu a pranie špinavých peňazí. Preto ich chce donútiť realizovať platby bezhotovostne, pretože tieto transakcie sa dajú lepšie kontrolovať.
Žabinka
24.10.19,09:06
mne bolo v banke (VUB) povedané, že pri sume nad 10000€ je banka povinná uviesť na aký účel sa hotovosť vyberá.. ak majú také nariadenie, tak nič nenašpekuluješ, musia to tak urobiť.. povedz že si ideš kúpiť auto..;)

pozri zákon 297/2008 Z. z, hlavne §4, 5, 14
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2008/297/20180315
Yivo
24.10.19,09:06
diky o tom samozrejme viem. peniaze isli z mojho uctu na iny ucet, ktory je tiez moj. cize povod nie je problem. v najhorsiom som rozhodnuty ucet zatvorit a to udat ako dovod nakolko taketo jednanie nestrpim.
ivka70
24.10.19,09:08
Tak ak take jednanie nestrpis, obrat sa na nasich (a aj EU) zakonodarcov, lebo banka len dodrziava zakon. Bud vyberaj po mensich sumach, alebo daj riadne zdovodnenie.
Yivo
24.10.19,09:14
nj, nabuduce asi. teraz po mne zase chceli dolozit povod penazi, nie ucel. katastrofa toto.
Yivo
24.10.19,09:15
kde je definovane "riadne odovodnenie"? je to niekde v zakone alebo ... ako sa kto citi v dany den?
ivka70
24.10.19,09:17
banku NIE JE NIČ do toho , na čo chceš peniaze použiť ...banku nie ,ale stat ano, a ten ju zakonom zaviazal tieto informacie zistovat (a este aj hlasit :) ....
ivka70
24.10.19,09:34
jaaaj, ked si to niekto predstavuje ako Hurvinek valku .... ty si viazana rovnakym zakonom ako ta banka ....
marjankaj
24.10.19,09:34
No predsa aby to banku zruinovalo. A ešte nech to dá aj na fejsbúk.
ivka70
24.10.19,09:48
Treba si nastudovat obchodne podmienky svojej banky, s tymi si suhlasil a tie musia byt v sulade so vsetkymi relevantnymi zakonmi a su zavazne pre obe strany ....
vicktor
24.10.19,10:35
Tak povedz ze dovod je cesta okolo sveta.
marjankaj
24.10.19,11:58
Zruš účet a peniaze nech ti vyplatia. Predsa nebudeš platiť tie ich poplatky za vedenie účtu.
bodliak
24.10.19,12:43
Moja skúsenosť: chcel som zmeniť e-mail na ktorý sa posielajú výpisy. Keďže ide o podnikateľský účet, nedá sa to spraviť cez IB. Musel som na pobočku. A tam otázky: aký je predmet činnosti, v akých iných bankách mám účet a že ona sa to musí pýtať ... No čo je ju do toho, v akej inej banke mám účet ??? Veľmo ma nasr...
Chobot
24.10.19,12:43
Neviem ako dlho trvá ten stav, že ti banka nechce vyplatiť peniaze, ale sú prípady, kedy je na to banka oprávnená a dokonca povinná.

V zmysle zákona o ochrane pred legalizáciou povinné osoby (medzi nimi aj banka) majú povinnosť hlásiť všetky neobvyklé obchodné operácie finančnej polícii. Ak by mohlo vykonaním transakcie dôjsť k zmareniu vyšetrovania, je povinná osoba povinná zadržať obchodnú transakciu na 120 hodín, pokiaľ finančná polícia nepovolí realizáciu transakcie. Fin. polícia môže dať príkaz na pozdržanie obch. transakcie na ďalších 72 hodín, pokiaľ vec postúpila polícii na prešetrenie. Čiže celkovo môžu zadržať výplatu peňazí na 7 pracovný dní (soboty, nedele a sviatky sa do tejto lehoty nezapočítavajú).



§ 16 Zdržanie neobvyklej obchodnej operácie
(1)
Povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu do ohlásenia neobvyklej obchodnej operácie finančnej spravodajskej jednotke.
(2)
Povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu, ak hrozí nebezpečie, že jej vykonaním môže byť zmarené alebo podstatne sťažené zaistenie príjmu z trestnej činnosti alebo prostriedkov určených na financovanie terorizmu, alebo ak ju o to finančná spravodajská jednotka písomne požiada, do prijatia oznámenia od finančnej spravodajskej jednotky, aby neobvyklú obchodnú operáciu vykonala, najviac však 120 hodín; po uplynutí tejto lehoty povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu na základe oznámenia finančnej spravodajskej jednotky, že vec odovzdala orgánom činným v trestnom konaní, najviac však na ďalších 72 hodín. Do doby zdržania neobvyklej obchodnej operácie sa nepočíta sobota a deň pracovného pokoja. O zdržaní neobvyklej obchodnej operácie povinná osoba ihneď informuje finančnú spravodajskú jednotku.


Keďže tvoja transakcia (najmä tvojím pričinením, že si ju chcel rozdeliť na menšie transakcie) mala znaky neobvyklej obch. operácie, som presvedčený, že tvoj prípad banka nahlásila finančnej polícii a tá ťa teraz preveruje. Ak nezistí nelegálny pôvod peňazí, povolí banke vykonať transakciu.


Takže neide primárne o účel transakcie, ale o to, aby banka nejakým spôsobom natiahla čas. Ale na druhej strane banka má právo, vlastne aj povinnosť, zistiť účel transakcie. V zmysle uvedeného zákona je povinná osoba - banka, povinná vykonať preverenie klienta, v rámci ktorého je aj zistenie účelu transakcie:

§ 10
Základná starostlivosť

(1)
Základná starostlivosť povinnej osoby vo vzťahu ku klientovi zahŕňa
a)
identifikáciu klienta a overenie jeho identifikácie,

b)
...

c)
získanie informácií o účele a plánovanej povahe obchodu alebo obchodného vzťahu,
....


Tvoje peniaze dostaneš, len si ťa najprv preklepne fin. polícia. Ak máš tie peniaze naozaj legálne - teda zdedené, tak sa netreba ničoho obávať.
bodliak
24.10.19,12:46
V ktorom salóne ?
marjankaj
24.10.19,12:56
Tvoje peniaze dostaneš, len si ťa najprv preklepne fin. polícia. Ak máš tie peniaze naozaj legálne - teda zdedené, tak sa netreba ničoho obávať.
--------------------------
Otázne je dokedy to tak bude? Je snaha zrušiť hotovosť celkom.
https://www.extraplus.sk/clanok/smrt-penazi
Oliwa
24.10.19,13:11
Ako sa tá slušná suma peňazí ocitla na Tvojom účte? Prevodom alebo boli vložené v hotovosti? Vtedy banku ich pôvod nezaujímal?
Inak všetko je presne tak, ako to napísal Chobot - transakcie nad limit povolený zákonom má banka povinnosť zo zákona nahlasovať finančnej polícii. Či, ako a v ktorých prípadoch tá ďalej koná, to je už iná vec...
bodliak
24.10.19,13:12
A je toho veľa ? Nastav max limit na kartu a vyber z bankomatu :-)
vicktor
24.10.19,13:45
MUSI sa pytat...
Podla mna to v tomto pripade nebolo zo zakona, ale zvnutra banky. Robia si prehlad o konkurencii, aj ked nie moc stastnym sposobom.
Alebo slecna zistovala tvoje majetkove pomery, ze by sa na teba zavesila. :)
vicktor
24.10.19,13:48
Minule Fico takto na stole predvadzal milion.
Co povedal na otazku ucelu? Uplatok pre udavaca.
:D
vicktor
24.10.19,14:15
Klienti si voci zamestnankyniam mozu dovolit viac?
V bankach tu funkciu volaju poradca klienta.
Cize ich povysili na poradkyne pre vsetko?
Chobot
24.10.19,14:20
Ty si to fakt predstavuješ ako Hurvínek válku. Preštuduj si zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, banka má z toho zákona kopec povinností a tie sa týkajú aj teba. Ak neposkytneš banke súčinnosť, nevykoná ti transakciu. Stačí, keby si sa odmietol identifikovať.
Chobot
24.10.19,14:21
:D :D
misoft
24.10.19,15:21
Banky majú svoje pravidlá, zákon im k tomu dáva pokyny. Takže musia kontrolovať, najmä ak ide o väčšiu sumu.
Ale pokiaľ tie peniaze sa na účte ocitli legálne (dedičstvo - o tom predsa existuje dokument), banka by nemala brániť bezdôvodne klientovi nakladať so svojimi peniazmi. Ak sa pýtajú na účel a nedáš informáciu - nedostaneš ich, ale máš možnosť podať podnet na NBS, podať cez nejakého poslanca podnet na zmenu bankového zákona.
Aktuálny zákon KONTROLUJE na čo svoje peniaze vynakladáš (a mne sa zdá, že je to v rozpore z Ústavou, pretože nemôžeš slobodne a podľa svojej vôle nakladať so svojim majetkom).

Ak nechcú vydať - zruš tento účet a ŽIADAJ vydať v hotovosti. Ak by aj toto odmietli - môžeš sa brániť právne, že banka ZADRŽIAVA a NECHCE ti vydať TVOJ majetok.

mimotemy
Mne banka zablokovala účet (pred viacerými rokmi), pretože istý obchodný reťazec si za jeden nákup stiahol 2x platbu. Banka to zistila, lenže trvalo to TRI týždne, než bol účet odblokovaný - ani pri osobnom riešení (ešte vtedy neexistovalo on-line spojenie, jedine telefón) nič nevyriešili... Po uvoľnení účtu som založil účet v inej banke a tento som zrušil ("Peniaze Vám budú prevedené do týždňa..." - už platilo, že prevod medzi bankami je 24 hodín), odhovárali ma. Mal som k postupu banky výhrady - takže potom už len konali....
buchač
24.10.19,15:29
ivka70 (Dnes 11:08) Tak ak take jednanie nestrpis, obrat sa na nasich (a aj EU) zakonodarcov, lebo banka len dodrziava zakon. Bud vyberaj po mensich sumach, alebo daj riadne zdovodnenie.
=============
EU zákonodárcovia je len partia zhúlených alkoholikov...tí naši to majú na háku a hľadia len na to, kde si prilepšiť.

Hmmm...riadne zdôvodnenie = chcem si vybrať love a vytapetovať nimi byt ... to by prešlo ?
mona091
24.10.19,18:48
Banka musí skúmať zdroj a účel, nadiktuj im, že chces ich mať vo vitrinke - účel, a zdroj je dedičstvo Ak ti ich nevydaju, Daj podnet na NBS ( oficiálne)
misoft
24.10.19,18:50
ivka70: Obchodné podmienky je jedno, nariadenie je druhé - ale to sa asi týka prevodov a VKLADOV na účet. Keď si niekto vyberie peniaze z VLASTNÉHO účtu v hotovosti - banku je H0VN0 do toho na čo sa použijú!
Sú to JEHO peniaze, ON o nich rozhoduje, ON ich môže rozdať, prepiť, prehrať, roztrhať (i keď ničenie bankoviek je trestné), utopúiť a podobne - čo sa s nimi bude diať MIMO banky - to ich nemá čo zaujímať!
jelalim
24.10.19,19:00
Ak vyberas, alebo vkladas hotovost nad 15.000€ toto su standardne otazky ktore teta v banke musi od teba zistit, aj ked ju to vobec nezaujma. Toto plati vo vsetkych bankach v SR uz nejaky cas a domnvievam sa, ze v ramci EU to bude velmi podobne.

Rozdelit vyber na niekolko ciastkovych vyberov v priebehu kratkej doby, nie je riesenie...
mona091
24.10.19,19:31
Banka zbiera informácie v súlade so zákonom, ale vyšetrovanie robia iné orgány, nie banka, banka zbiera info, a zadržiavať peniaze môže banka iba na základe pokynov finančnej polície, polície, súdov atď., To či vravíš pravdu, nepreveruje banka (úradníci nie sú policajti a pod., ), Banka je povinná všetky
podozrivé transakcie hlásiť ďalej, ale bezdôvodne nemôže nevydat peniaze, ktoré môžeš precestovať, prepit, čokoľvek, len im to nahlas, nie je zakázané mať doma hotovosť. Čo sa týka limitu výšky sumy na preverovanie, banky si dali sumu okolo 15 t., ale zákon hovorí o neobvyklej operácii, bez uvedenia výšky sumy, takže banky môžu skúmať aj 1000 eur, ak ich donesie bezdomovec, lebo je to neobvyklé
buchač
24.10.19,19:39
Keď som dal príspevok v podobnom význame o tom používanie bez hotovosti z dieľne skurvenej EU, tak som fásol neužitočné...

Som len zvedavý, že ako sa našinci budú správať, ak by došlo k situácii, aká bola svojho času na Cypruse...alebo prípadne príde k Blackautu a jeden si tak z bankomatu vyberie akurát tak trt makový a nie nejaké love.

...ach, svatá ty prostoto (sprostoto)...
Čo budú robiť účtovníci, ak sa When the shit hits the fan ?

P.S.:
...a ozaj...to opatrenie voči praniu peňazí je totálne od veci.
Pranie peňazí pri smiešnych sumách určite nehrozí...a tie veľké sumy sa robia určite inak, inde, iným spôsobom...a nedajú sa nejak postihovať ani materskou krajinou, ani EU, ba dokonca ani všemocné USA na to nemajú dosah.
vicktor
25.10.19,06:38
Naco ti pri black-oute bude hotovost, ked bez elektriny nebude fungovat nic?
Mozes akurat s kamosmi hrat marias, ale iba za denneho svetla.
marjankaj
25.10.19,11:39
Odsťahuj sa niekde na Burundi alebo aj Belize. Niečo si už vyberieš.
buchač
25.10.19,11:49
vicktor (Dnes 08:38) Naco ti pri black-oute bude hotovost, ked bez elektriny nebude fungovat nic?
==============
Black-aut by bol len začiatok...neskôr by už aj tá hotovosť bola na dve veci.
Potom by už prišli na rad iné platidlá...zlato, šperky, phm...proste výmenný obchod.

Zadaj si do googla ten spomínaný výraz (When the shit hits the fan) a preštuduj, o čo vlastne ide.
marjankaj
25.10.19,13:21