Ley
25.10.19,01:01
Dobrý večer,Môj syn má 11 rokov,je autista - aspergrov syndrom, má histamínovú intoleranciu - podobné alergii,disgrafik,dislektik,disortografik,navštev uje špeciálnu školu pre autistické detičky .Podala som žiadosť o zťp,na prvom stupni mi bolo schválené zťp na 50%,ale bez peňažného príspevku.Odvolala som sa, posunuli nás na druhý stupeň s tým, že som pridala + diagnozu vrodený šelest.Namiesto toho,aby nám zvýšili percentuálne postihnutie a priznali nám peňažný príspevok,stiahli nám z 50% na 20 %...Prosím o radu,ako by som mala postupovať dalej,alebo či je možné znovu podať žiadosť o zťp,pretože na druhom stupni už nie je možné odvolanie...
alaya1
25.10.19,03:41
Aký peňažný príspevok ste žiadali
veronikasad
25.10.19,05:24
20% bolo hodnotenie pre priznanie kompenzacie? Preukaz ZTP zostal? Aky príspevok si ziadala?
alaya1
25.10.19,06:40
Podľa mňa jej priznali ťažké zdravotné postihnutie 50 percent a nepriznali jej nejaký príspevok kompenzáciu , o ktorý žiadala, tým pádom ak priznajú ťažké zdravotné postihnutie má vystavený aj preukaz. Aspoň takto som to pochopila z príspevku
veronikasad
25.10.19,06:52
Chlapec ma 11 rokov, az teraz ziadala o preukaz ZTP?
Katy a R
25.10.19,07:48
No v prvom rade si treba ujasniť - že čo si žiadala - o akom peňažnom príspevku píšeš? dobre si pozri - že aké sú vlastne kompenzácie a čo by teoreticky mohlo prichádzať do úvahy v tomto konkrétnom prípade?? - kuk z 447/2008
No a čo sa týka ovolania - mám taký pocit, že si spravila chybu - a dala si tam tú druhú dg - posudili ju ako hlavnú ... samozrejme, to len tipujem, lebo z tejto otázky tiež neviem, čo vlastne si žiadala...
Treba presne postupovať podľa toho, čo v tom rozhodnutí píšu - a samozrejme zdôvodniť a doložiť. predtým si naozaj naštuduj zákon - ako sa vlastne posudzuje (čo môže byť zohľadnené).
....
doplnenie (po upresnení)
ley - toto všetko, čo si písala v komentároch - treba zdôvodniť na patričných miestach! Doporučujem premyslieť si všetko - lepšie preštudovať zákon (zjavne si nepozrela podmienky pre to opatrovanie)... a potom požiadaš znova. Treba mať samozrejme všetko doložené .. a len si dovolím doporučiť (niečo o tom viem) - neuvažuj nad príspevkom za opatrovanie, ale pozri iné kompenzácie .
A hlavne nezabúdaj (a toto je VEĽMI dôležité) - že kompenzácie sú určené na zmiernenie následkov postihnutia dieťaťa! Nie sú určené na riešenie tvojej situácie (napr nemožnosť zamestnať sa, resp iné)
Ley
25.10.19,12:57
Dakujem všetkým za odpovede.Jedná sa o peňažný príspevok na opatrovanie mal.,podala som žiadosť o zťp prvý krát,tak nám schválili 50% ale bez opatrovatelského príspevku,ale kedže som sa odvolala proti tomuto posudku,pretože pre peňažný príspevok je potrebné mať viac ako 50% postihnutie,tým pádom sa zrušilo toto rozhodnutie z prvého stupňa a vytvoril sa nový posudok na druhom stupni... Na druhom stupni posudzovali všetky malého diagnozy,v rátane novej diagnozy šelest... Takže nechápem,ako nám mohli ubrať z 50% na 20% ,ak pridáte diagnozu...Preštudovala som si zákony o zťp a všetky diagnozy sú zaradené do posudzovania,dokonca som tiež študovala aká miera postihnutia je k danej diagnoze...už to,že je malý autista a navštevuje špeciálnu školu,už len preto mal dostať zťp... nepočítajúc ostatné diagnozy.Takže,zťp v podstate nám neschválili ,platí rozhodnutie 2 stupeň,20% postihnutia,tj.,dieťa je úplne v poriadku a normálne môže vykonávať to,čo normálny ludia... čo je absurdné v našom prípade...A prečo som podala až teraz o zťp ? Pretože som slobodná matka,nemám rodinu,len môjho otca,ktorý má 62 rokov. Musela som pracovať,aby som sa postarala o dieťa.Dala som výpoved v decembri 2018 v práci a začala vybavovať zťp,pretože to bolo nutné,bolo potrebné sa starať o dieťa a zaoberať sa s ním,ako je to aj doteraz..Ale myslím že to nie je podstatné,kedy som podala o zťp a z akých dôvodov,je to každého osobná vec myslím... Takže prosím,ako mám postupovať dalej,kedže nie je možné sa už odvolať proti rozhodnutiu druhého stupňa,je možné podať si žiadosť o zťp znovu ?
Ley
25.10.19,13:03
Takže v skratke,dieťa je autista,alergik-histamínová intolerancia,má šelest a neuznali nám nič,nemáme ani kartičku zťp ..." zostalo nám len tých 20% postihnutia na papieri "....
alaya1
25.10.19,13:07
Musite opakovamie poziadat s novymi lekarskymi nalezmi.
Katy a R
25.10.19,13:10
nuž - podľa mňa (a podľa toho, čo si napísala) - si ani nemala žiadať o príspevok za opatrovanie - tam pri tom postihnutí sú naozaj ťažko splnené podmienky - pozri dobre aj prílohu z 448/2008 (že pre koho je vhodné opatrovanie)! skôr si mala žiadať iné kompenzácie!
Jedna vec je miera postihnutia - a aj keď je 50% - to ešte neznamená, že sú splnené ostatné podmienky pre opatrovanie! neuvažovala si skôr o príspevku na OA, prípadne na prepravu? ... (ber len ako môj názor - do budúcna☺
veronikasad
25.10.19,13:10
Preukaz ZTP nie je len kvôli opatrovatelskemu prispevku, ma vela dalsich výhod - pri diagnóze tvojho syna on zvyknu rodicia žiadať uz v utlom veku dieťaťa. Kedze odvolanie voci rozhodnutiu nie je možné, informuj sa na Ústredí prace kedy mozes o prehodnotenie zdravotného stavu požiadať znovu. Pogoogli na nete, zdravotne postihnuti maju svoje kluby, kde sa tiez dozvies vela užitočných informácií.
alaya1
25.10.19,14:17
Požiadať môže hocikedy, keď sa zmení zdravotný stav, alebo pribudnú iné problémy, preto som napísala, že treba doložiť nové lekárske posudky požiadať môže o určenie percentuálne výšky TZP avšak na opatrovanie nárok nebude mať s týmito diagnózami, uvažovala by som o požiadaní zdravotného asistenta, ktorý by bol chlapcovi nápomocný v čase vyučovania. Na aké kompenzácia má chlapec nárok mohli matku informovať aj pracovníčky úradu práce Avšak oni nie sú v tomto veľmi nápomocné. Škoda bolo poslať to odvolanie, mohol mať aspoň tých 50 percent
Ley
25.10.19,21:14
No ono je to tak,že autizmus zistili malému až ked nastúpil do základnej školy,ale do normálnej...Vtedy začal mať problémy s učením,s deťmi,správanie atd atd ... Dali sme odklad a tak nastúpil až další rok do špeciálnej školy,vtedy mu zistili,že je autista.. Hoci ja som to hovorila už dávno predtým,ale bohužial nikto ma nebral vážne ... V tom čase som ani netušila,že môžem žiadať o zťp , atd atd ... Dakujem moc za odpoved a pomoc Veronika,skúsim sa poobzerať po googli ,dúfam že tam niečo nájdem...Prajem krásny víkend
Ley
25.10.19,21:17
Neskôr som čítala odpoved Alaya,dakujem moc aj tebe za odpoved...žiadala som o opatrovatelský príspevok,pretože v škole mal malý spolužiaka s rovnakou diagnozou,ale "len" autizmus - aspergerov syndrom...O tohto chlapčeka sa stará jeho babka,kedže matka nemá záujem a jej pridelili zťp + opatrovatelský príspevok...A tiež má postihnutie na 50% ...Tak tomu nerozumiem...Nevadí,tak či tak sa pokúsim k tomu dostať,pretože nie je možné,aby som nebola non stop s malým,som doma a nemôžem pracovať..A tak ako si povedala, oni nám pridelili asistenta,ale to je smiešne,ak som 9 - 12 hodín počas dňa v práci...Teraz už nie,ale predtým som takto pracovala ...Nehovoriac o tom,že to dieťa nie je schopné samostatnosti takmer v ničom...
Katy a R
26.10.19,08:02
ley - kuk doplnenie príspevku. nám nemusíš všetko zdôvodňovať☺
a len pre upresnenie - píšeš o asistentovi učiteľa? - lebo OA - osobná asistencia(príspevok na OA) je niečo iné! A zdravotný asistent neexistuje☺
alaya1
26.10.19,12:28
Zdravotnícki asistenti existuju? Tak si daj ten pojem do googla
Katy a R
26.10.19,12:53
Písala som, že neexistuje zdravotný asistent ! - v súvislosti s tým, že si písala o pomoci počas vyučovania.☺
Existujú zdravotnícki asistenti - ale tí pracujú skôr v zdr zariadeniach, pomoc sestrám, resp administratíva... (aj študijný odbor to je)
Lenže v tomto prípade - ako pomoc v škole - môže byť asistent učiteľa ! A mimo školy možno OA.(žiadny zdravotný asistent)
alaya1
26.10.19,14:32
Ako myslíš mám inú skúsenosť
betty112
02.11.19,18:54
Šelest nie je diagnoza. Sú aj úplne neškodné šelesty,. Niektoré nedokonalosti spôsobujúce šelest sa rastom srdca úplne upravia a šelesty zmiznú. Malý by mal mať echo, z neho môže a nemusí vyplynúť diagnoza, ktorá by pomohla získať ZŤP.