monika.k35
25.10.19,06:29
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať či cestovné náhrady zamestnancov vyslaných do Nemecka sú súčasťou základnej mzdy zamestnanca.

Ďakujem.
avalik
25.10.19,05:19
nechapem ... ide o SK/DE zamestnavatela? zamestnanec ide na pracovnu cestu, alebo ma v PZ miesto vykonu prace v DE?
"diety" su cestovne nahrady podla SK zakona o cestovnych nahradach?
monika.k35
25.10.19,05:41
Sme SK firma a naši zamestnanci sú dočasne pridelení do DE. A rada by som vedela ako to je s cestovnými náhradami kvôli výpočtu mzdy.
ivka70
25.10.19,08:18
Cestovne nahrady nemaju nic spolocne s hrubou mzdou.
Nastuduj si co treba platit pri vyslani zamestnanca, lebo zjavne ti to podla otazky nie je jasne.
Mila123
25.10.19,12:17
ak som dobre pochopila, vaši ZC majú napr. 1000 € mesačnú mzdu, vyplatíte im diéty za jeden deň 45 € a ak tam boli napr. 20 dní (kalendárnych, platíte diéty za pobyt, nie za výkon práce) tak im chcete dač 45 x 20 = 900 a 100 € hrubú mzdu? tak ste to mysleli? brrrrrrr, takýto zamestnávateľ je hrozný....
zamestnancovi patrí mzda (taká akú by mal v DE vyplácanú zamestnanec) + diéty......
Chobot
25.10.19,20:22
Mzda je jedna vec a cestovné náhray úplne iná vec. To nemôžeš miešať dohromady. Mzdu má dostať zamestnanec bez ohľadu na to, či mu boli, alebo budú vyplatené nejaké cestovné náhrady. Cest. náhrady nemajú žiadny vplyv na hrubú mzdu.

Ale skús konkretizovať otázku, lebo je možné, že sme vôbec nepochopili, čo sa vlastne chceš spýtať.
misoft
26.10.19,06:47
Mila123 (Včera 15:17) ........................... brrrrrrr, takýto zamestnávateľ je hrozný..................
-----------------------------------------------------------
Hrozný? Nie! Vyyebanec!!!!!
monika.k35
28.10.19,05:57
Nie nemyslela som to tak. My vyplácame mzdy reálne také, aké majú mať. Len momentálne sme začali vysielať aj do Nemecka a chcem sa len informovať ako má vyzerať ich výplatná páska. Teda som len chcela vedieť či cestovné náhrady aj pri vyslaní do Nemecka môžu byť súčasťou základnej mzdy.
avalik
28.10.19,06:19
Mzda
§ 118

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

(4) Ako mzda sa posudzuje aj peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi za prácu pri príležitosti

a) obdobia letných dovoleniek,

b) vianočných sviatkov.
Mila123
28.10.19,06:35
nemôžu byť súčasťou Hm
máte vyplácať HM ako v DE + diéty
veronikasad
28.10.19,06:40
Cestovné nahrady nikdy nie su sucastou základnej mzdy. Pri spravnom nastaveni zložky mzdy ich môžeš vyplacat cez vyplatnu pasku spolu s mzdou za dany mesiac v hotovosti alebo platbou na osobny ucet zamestnanca
veronikasad
28.10.19,06:45
Monika, v akom mzdovom SW spracovavas mzdy?
monika.k35
06.11.19,11:52
v MRP
veronikasad
06.11.19,17:06
Nepoznam tento SW, urcite je tam zlozka mzdy cestovne náhrady, ak nenajdes, kontaktuj hotline...