Fero11
25.10.19,10:51
Chcem sa opytat, ohladom rekreacnych poukazov.
Ja na dovolenky nikde nechodim, ani som nechodil. V podniku sme dostavali 2x do roka bonus (jun 250€ a december 250€). Teraz nam 1x 250€ zrusili. Cize som v strate 250€.
Ked na dovolenku nejdem, tak mi nemaju co preplatit a peniaze samozrejme ostanu zamestnavatelovy. Cize Dankovou reformou neprisiel o 250€ zamestnavatel, ale ja a zaroven zamestnavatel si o 250€ prilepsil.

Teoreticky by som si mohol zohnat z nejakeho rekreacneho zariadenia fakturu na 500€ a predlozit ju zamestnavatelovy (ktory mi z nej uhradi 275€ (55%)).
Samozrejme hotelierovy by som zaplatil dan 20% z 500 co je 100€ a mne ostane z toho cistych 175€. Lenze mne hotelier povedal, ze ja mu musim zaplatit nie 20%, ale 45% z faktury co je 225€ a tak by mi zostalo 50€ (vzdy lepsie ako drotom do oka).
Ale chcem sa opytat ze preco odo mna ziada 45% z faktury ?
Myslel som si, ze on plati z faktury len dan 20%.
Vie mi to niekto vysvetlit ?
dmc
25.10.19,09:05
ako sa ti da na toto slusne odpovedat ? ......nebolo by lepsie ist na nejaky pobyt....oddychnut si...nacerpat energiu......a potom by si hadam takto nepremyslal.
Katy a R
25.10.19,09:06
prečo toľko žiada? Nuž tú otázku polož tvojmu "hotelierovy" :)
nemchápem, načo to chceš takto riešiť?? (len mi nedá - že "Toto ste chceli pán Danko?" ... lebo podľa môjho vedomia to malo slúžiť na podporu domáceho cestovného ruchu - a nie na všelijaké čachre, ktoré sa aj tu na porade spomínajú vo viacerých témach).
Feri - veď nie si jediný, ktorý ten "dankov" preukaz nevyužije... alebo ho teda využi normálne - keď by to aj nebol pobyt za 500 :)
misoft
25.10.19,09:10
"Cize Dankovou reformou neprisiel o 250€ zamestnavatel, ale ja a zaroven zamestnavatel si o 250€ prilepsil."
Naozaj? Myslíš, že si prilepšil? Ani náhodou. On tých 250€ nedostane, pretože nemá ako VYKÁZAŤ, že poskytol zamestnancov(y(i nejaký príspevok. Neposkytol, štát mu dá h0vn0.
Fero11
25.10.19,11:34
Ja to beriem z mojho pohladu. V minulosti som dostal od zamestnavatela za 1 rok bonus 500€. Teraz dostanem 250€. Cize zamestnavatel mi da o 250€ menej a z toho mi vychadza, ze 250€ ma k dobru zamestnavatel. Ak by som na dovolenku isiel, tak mi da 275€ a je na tom tak isto ako pred Dankovou reformou. Teraz som stratil ja 250€, cize podla sedliackeho rozumu ostali zamestnavatelovi.
BTW myslis si ze prispevky za vikendy, sviatky, nocne zmeny atd. pomohli?
Trochu aj hej, ale zamestnavatel skresal vsetko co sa dalo, aby mal na vyplacanie uz spominanych priplatkov a pohrozil odborom, ze ked budu vyskakovat, tak zrusi vsetko co sa da a pojde podla zakonnika a nie kolektivnej zmluvy.
Fero11
25.10.19,11:40
Ja nechcem ist na dovolenku. A nechcem nechat zamestnavatelovy bonus, ktory nam po Dankovej reforme zrusil, takze hladam riesenie.
Ale myslim si ze otazka na zaciatku bola postavena jasne a zretelne. Ak nechcete odpovedat na danu temy, tak neodpovedajte.
Katy a R
25.10.19,11:56
no tak sa ospravedlňujem, že som reagovala na takúto blbosť ... na tvoju otázku cit: "Ale chcem sa opytat ze preco odo mna ziada 45% z faktury ?" ti dá odpoveď len ten tvoj hotelier ! ... (žeby nechcel robiť podvody "satarmo"?? )
A zrušenie/obnovenie nejakých bonusov u zamestnávateľa môžte riešiť len s ním, prípadne s odbormi.
Fero11
25.10.19,12:08
Ta poznamka nebola konkretne na teba, lenze toto forum je dost zvlastne, ked sa neda vytvorit normalny prispevok , ale mozem len komentovat jednotlive odpovede.
veronikasad
25.10.19,12:23
Hotelier chce na tebe zarobiť... 20% je DPH-cka, tu odvedie statu z celej sumy, dalsia dan je dan z prijmu, tu si z prijmov odpocita výdavky a zdaní len rozdiel.
Spekulanti ako ty ho v tom legálne podporuju. Len dufam, ze od teba tych 500€ za pobyt nebude chciet aj fyzicky zaplatit. Samotna faktura ti je nanič, potrebujes doklad o uhrade z reg.pokladnice.
Fero11
25.10.19,12:41
Zatial neviem co vyzaduje zamestnavatel, ale viem, ze potrebuje konkretny doklad s mojim menom, ze som bol ubytovany niekde na slovensku. Na bloku z reg. pokladne urcite moje meno nebude, takze musim mat aj nejaky doklad, kde bude moje meno a tak sa mi zda, ze to moze byt na fakture
veronikasad
25.10.19,12:55
Ku fakture potrebujes doklad o úhrade, z reg.pokladne alebo vypis z tvojho uctu.
Mila123
25.10.19,13:29
ale, ale hoteliér za služby predsa platí od r 2019 iba 10% DPH (služby hotelového charakteru)
veronikasad
25.10.19,13:34
Nemam klientov z tejto oblasti, nesledujem sadzbu. Tak na nom chce zarobit ešte viac ...
Mila123
25.10.19,13:36
Veronika, ani ja nemám žiadne ubytovacie zariadenie, nič také ale nosia nám naši klienti doklady o ubytovaní....
a samozrejme, že viac.....ale je to celé nelegálne, neviem, prečo si Fero neoddýchne niekde v hoteli a dostane peniaze od zamestnávateľa a zaplatí aj zo svojho
Fero11
25.10.19,14:06
Cize opytam sa este raz. Hotelierovi vznikne nejaky naklad navyse okrem tych spomenutych 10% dane, ktoru by som mu samozrejme z 500€ uhradil ?
Niesu tam este nejake specialne polatky, alebo ine odvody ?
Sorry, ale ja v tychto veciach nechodim, tak sa slusne pytam.
veronikasad
25.10.19,16:06
Fero, daj od toho ruky prec, ak nevhces mat na krku financnu policiu ked sa to skor ci neskor prevali.
marjankaj
25.10.19,16:16
Fero ty si ako ten bezdomovec pred Tescom.
Jeden podnikateľ sa nad ním zľutoval a vždy keď išiel nakúpiť, tak mu prispel malou čiastkou. Jedného dňa mu však povedal, že mu nemôže prispievať, lebo stavia nový dom.
Bezdomovec sa rozčúlil?: "Ale prečo ideš stavať za moje peniaze"?
kn-alka
25.10.19,16:24
Etiketa porady:



Zadávanie otázok



Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.
Nezakladám opakovane tú istú otázku.
Názov otázky píšem tak aby čo najviac vystihoval podstatu otázky bez potreby čítania podrobností k otázke.
V otázke a popise uvádzam všetky relevantné detaily a informácie ktoré som si už o otázke naštudoval.
Nedožadujem sa! Píšte k veci, Porada (http://www.porada.sk/porada) slúži na otázky, vyvarujte sa v názve a v popise textov typu "Poraďte" "Prosím vedeli by ste mi poradiť" a podobne. Takéto informácie neslúžia k prehľadnosti informácií.
Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.
Otázku priradím do rubrík ktoré sú pre danú otázku relevantné.
Otázku sa snažím vylepšiť, najmä ak dostávam upresňujúce otázky.
Ak chcem poďakovať za odpoveď, v prvom rade hlasujem, potom môžem použiť aj pochvalu.
Otázku nevymazávam. Otázky a odpovede slúžia všetkým, nielen tým čo sa pýtajú.
Jarka 1
25.10.19,16:41
Fero, uvedom si, čo žiadaš. Chceš od nás rozumy a potom ich použiješ na hoteliéra? Žiaden normálny hoteliér nepôjde s tebou do takého rizika. Veď je to podvod. V tejto republike prišli ľudia o iné peniaze - týkali sa ich zdravia. Kašli na to a buď rád, že si zdravý. Ak nechceš ísť na dovolenku, nuž tak teda pracuj. Čo iné ti poradiť.
Fero11
25.10.19,17:23
A co financna policia spravi hotelierovi? Da hotelierovi pokutu za to, ze zaplatil dan ?
Jarka 1
25.10.19,17:32
Fero takto. Hoteliér vystaví faktúru, ale tá sama o sebe nie je dokladom o tom, že si aj zaplatil. Treba aj doklad o úhrade tejto faktúry a tým bude doklad o zaplatení faktúry z registračnej pokladnice, alebo zaplatíš kartou, alebo prevodom. Takže, ktory hoteliér ti dá doklad o zaplatení, ak mu nedáš celú sumu? Však ťa nebude dotovať.
Fero11
25.10.19,17:46
k hotelierovi pride kopec madarov, rusov, poliakov atd ... ktori doklad nevyzaduju, cize on ma z registracnej pokladne dokladov kolko chce. On by teoreticky nebol v strate aj keby som mu tych 10-20% nezaplatil.
Tu ide hlavne o to, ze ja nechcem zamestnavatelovi nechat mojich 275€. Ja viem ako stoji firma mojho zamestnavatela a vidim ake ma zisky. Da sa povedat, ze ma tolko penazi, ze nevie co s nimi. A tu na porade nedoprajete cloveku 175€, ktore mu zamestnavatel po dankovej reforme odnal
veronikasad
25.10.19,17:56
Nemoze to byt hocijaky doklad z ERP. Na fakture musi byt tvoje meno a na doklade tvoje cislo faktury. A rob si co chces, si dospely...
Jarka 1
25.10.19,17:56
aháá, veď ty si celkom zbehlý človek a sa vyznáš ... najlepšie urobíš, ak si založíš vlastný biznis a máš po starostiach ... sedím si na vedení ... neskoro mi svitlo