Jakub26
25.10.19,20:59
Dobrý deň, manželka je osobný asistent ZŤP osoby , podali sme žiadosť o hypotéku, no banka jej príjem neakceptuje, iba môj, z tohto dôvodu nám ponúkajú úver v nedostatočnej výške, je to v poriadku? príjem z osobnej asistencie je menejcenný ako iný? poraďte prosím
jelalim
25.10.19,19:07
prispevok na osobnu asistenciu spravidla nie je akceptovatelny prijem . Banka si moze stanovit pravidla ktory prijem akceptuje a ktory nie. Skusil by som aj inú banku a tento prijem rovno zdokladovat rozhodnutim
alaya1
25.10.19,19:21
Je to v poriadku, akceptuju len odmenu za opatrovanie. Prispevok na OA je kompenzacnym prispevkom TZP osoby nie vas.
Jakub26
25.10.19,19:25
áno ja rozumiem pre koho je ten príspevok, ale ten slúži na vyplácanie osobného asistenta, za odpracované hodiny, takže je to príjem, peniaze za prácu, nechápem kde je problém,v čom je to odlišné od normálnej práce
alaya1
25.10.19,19:31
V nasej legislative. Neuznaju vam to ako prijem ani na vyplacanie socialnych davok, pripadne nemocenskej. V tom je to nevyhodne.
Jakub26
25.10.19,20:02
tak musíme teda hľadať iné riešenie... ďakujem pekne za odpoveď
Katy a R
26.10.19,07:09
aly - ale ona dostáva ODMENU za OA ! nemýľ ho. nedostáva príspevok na OA (nie je ŤZP).
Katy a R
26.10.19,07:14
podľa mňa doložíš ako všetci ostatní, čo majú príjem z § 6 (nemusíš im vešať na nos, že aký je to druh príjmu - či musíš? Manželka predsa podáva DP - takže normálne doloží príjem ako aj iné SZČO
Ale neviem - aké tlačivo máš od banky - sú tam vôbec nejako inak členené tie príjmy???
Katy a R
26.10.19,07:24
akým rozhodnutím? ona predsa žiadne nemá!
avalik
26.10.19,07:25
ako dlho uz pobera prijem z OA?
Jakub26
26.10.19,07:50
viac než rok
Katy a R
26.10.19,07:53
no tak dolož, ako som písala .. len banky majú rôzne obmedzenia - aj dĺžka SZčinnosti je dôležitá ..
Jakub26
26.10.19,08:08
dali sme im potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (od osoby Ťzp) a z daňového úradu potvrdenie o výške daňovej povinnosti
Katy a R
26.10.19,08:11
tak potvrdenie o závislej činnosti nemôžu akceptovať! - lebo to nie je príjem zo závislej činnosti ;) pohľadaj si na ich stránke tlačivo pre príjem SZČO
Jakub26
26.10.19,08:13
myslíš že to potom bude v poriadku?
Katy a R
26.10.19,08:17
no ja neviem - to už si musíš naštudovať- záleží od podmienok banky, tiež od výšky príjmu - a tam môže byť pes zakopaný... aj iné SZČO majú problémy .
V každom prípade je to normálny zdaniteľný príjem podľa §6.
no a len tak zo zvedavosti som klikla na jednu banku - jednou z podmienok
bolo, že musí ísť minimálne o príjem (szč) za jedno celé zdaňovacie obdobie (to by nespĺňala)
alaya1
26.10.19,11:22
Katy , určite osobnému asistentovi nedajú úver,
Riešili sme niečo podobné v mojej blízkosti, banky akceptujú iba príspevok na opatrovanie, je to nepochopiteľné, ale je to tak a predsa osobný asistent nemusí byť živnostníkom, takže ani príjem ako SZČO neplatí pre banky, oni to všetko skúmajú cez odvody v sociálnej poisťovni, mám úplne čerstvé info. Riešili sme podobnú vec asi pred 4 mesiacmi.
alaya1
26.10.19,11:35
Príspevok na osobnú asistenciu jej príspevkom ťažko zdravotne postihnutej osoby a nie príspevkom pre tvoju manželku
Katy a R
26.10.19,11:41
aly - samozrejme, že každá banka má svoje podmienky - však aj veľa iných SZČO úver nedostane. Treba si pozrieť podmienky v konkrétnej banke. hádam by bolo užitočné, keby si doplnila, v ktorej banke ste nepochodili (ja s úvermi nemám skúsenosť konkrétnu).
Ale fakt je ten - že je to zdaniteľný príjem podľa §6 .. pre ňu to nie je príspevok, ako si písala! (ale v tomto prípade sa obávam, že ak to aj zoberú - tak bude problém s výškou príjmu ..)
Pre ŤZP by to bol príspevok
avalik
26.10.19,12:03
alaya, kde tam vidis, ze pise o prispevku na osobnu asistenciu? ... pise, ze ma prijem z vykonavania osobnej asistencie - cize prijem ako SZCO (§ 6 ods. 2, pism b) zakona o dani z prijmov)
Jakub26
26.10.19,15:32
práve že s tým príspevkom by to bolo ideál, ja mám cca 1000€, manželka rodičovský 230€ a za tú asistenciu má ešte 590€
alaya1
26.10.19,20:10
Kati - neriešili sme to ako my v rodine, ale riešili to ľudia blízko mňa viem že najskôr išli do Slovenskej sporiteľne kde im chodia príjmy na ich účty, tam absolútne sa s nimi o tom ani nebavili, že by ten príjem započítali, potom viem, že oslovili viacero bánk, dostávali odpovede že akceptujú iba opatrovateľský príspevok, ten je pravdepodobne už adresovaný na konkrétneho opatrovateľa. Pre mňa je to nepochopiteľné, ale pravdepodobne to majú nastavené všetci rovnako. V Sporiteľni im hovorili, že oni nazerajú na odvody platené do Sociálnej poisťovne a osobný asistent neuhrádza. Uver samozrejme nedostali, lebo im tento príjem nezapočítali, a to žiadali iba o spotrebný úver myslím, že okolo 10000 eur.