evaemma
25.10.19,22:54
Dobrý deň, som poberateľ nízkeho invalidného dôchodku a chcem si doplatiť roky. Potrebovala by som presný výpočet ale v poisťovni mi to vypočítali 2x inak. Nepoznáte niekoho kto by to vedel presne vypočítať?
Ďakujem
veronikasad
25.10.19,21:41
Kolko máš rokov? Doplatit si môžeš len obdobie evidencie na Urade prace a štúdia po roku 2003. Minimalne vymeriavacie zaklady pre jednotlive roky nájdeš na stranke SP (pisem z tabletu, neviem pridať odkaz). Rovnako na stranke SP najdes kalkulacku, kde si dosadis najskor udaje z povodneho výpočtu ID a potom nove udaje.
Doplatenie stojí dost EUR, treba pohladat čo najstaršie vhodné obdobie... Suma zavisi od doplatenia doby poistenia, aj vymeriavavieho základu, vždy ti vyjde iny doplatok.Neviem odkedy poberas ID, mozes po doplateni žiadať az tri roky spätne ...
Katy a R
26.10.19,09:45
presne, ako sa počíta máš v § 73 tu
zz/2003-461/73
a tu sú príklady výpočtu .. https://www.socpoist.sk/1201-menu/1288s#Pr%C3%ADklady
Mária27
26.10.19,14:31
Dôležitá je hodnota priemerného osobného mzdového bodu - tú si chceš zvýšiť. Znamená to, že si je lepšie priplatiť viac v jednom kalendárnom roku, ako malú sumu vo viacerých kalendárnych rokoch.
Najlepšie je doplatiť v čo najstarších rokoch (roku), lebo tam bol priemerný zárobok menší ako neskôr.