vikinka
04.09.06,16:58
V roku 2004 som uzatvorila LZ na osob.automobil,v roku 2006chcem postúpiť LZ.Musím ju postúpiť len SZČO alebo možem aj súkromnej osobe? Ak len SZČO,ktorý paragraf mi to ukladá ako povinnosť?Ďakujem za odpoveď.
vikinka
04.09.06,17:48
Prosím nevie nikto poradiť?
andrej_rv
04.09.06,18:36
V roku 2004 som uzatvorila LZ na osob.automobil,v roku 2006chcem postúpiť LZ.Musím ju postúpiť len SZČO alebo možem aj súkromnej osobe? Ak len SZČO,ktorý paragraf mi to ukladá ako povinnosť?Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ sa nájomca dohodne s leasingovou spoločnosťou a novým nájomcom, možnosť postúpenia zmluvy nie je obmedzená žiadnym predpisom. Druhá stránka je prípadný dopad na doteraz uplatnené náklady a základ dane z príjmu v roku postúpenia finančného prenájmu.
V predošlom zákone o dani z príjmu č. 366/1999 Z. z sa v zmysle § 24 ods. 4 písm. a) uznávalo nájomné pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci do daňových výdavkov: "..., v prípade postúpenia nájomnej zmluvy pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci bez zmeny podmienok na nového nájomcu platí podmienka pre zmluvu ako celok pre tých nájomcov, ktorí nájomné zahŕňajú do daňových výdavkov...", tzn. postúpenie leasingu na FO - nepodnikateľa sa posudzovalo ako porušenie podmienok zmluvy s následným daňovým dopadom.
ZDP platný v súčasnosti už uvedené obmedzenie neobsahuje. Jedinou podmienkou, ktorú je v zmysle § 2 písm. s) bod 2 ZDP dodržať, je: "doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok".
Pokiaľ sa teda pri postúpení leasingu dodržia podmienky uvedené v § 2 písm. s) ZDP za zmluvu ako celok (nový nájomca pokračuje v splácaní podľa pôvodnej zmluvy), podľa môjho názoru sa ani postúpenie zmluvy na FO - nepodnikateľa nepovažuje za porušenie podmienok finančného prenájmu a nie je teda ani potrebné upravovať základ dane v zmysle § 17 ods. 26 ZDP.
vikinka
04.09.06,19:33
Ďakujem andrejovi rv za odpoveď,veľmi mi pomohla.