Falcon666
28.10.19,07:12
Žijem v spoločnej domácnosti s vdovou, máme spoločný dom s hypotékou. Vdova má jedno maloleté a jedno dospelé študujúce dieťa. Ja som rozvedený, mám v opatere študujúce dospelé dieťa a moje druhé maloleté dieťa žije s ex-manželkou. Oficiálne nie sme registrovaní ako druh a družka, iba tak žijeme.
Chceli by sme sa poistiť nejakou listinou, aby v prípade smrti jedného z nás, mohol ten druhý v pohode dožiť v dome bez toho, aby ho niekto mohol odtiaľ legálne vyhnať, alebo požadovať vyplatenie. Aby sa nestalo, že v prípade mojej smrti môže moju družku - vdovu, ex-manželka tlačiť do predaja domu a vyplatenia podielovej časti, kým je môj mladší syn maloletý ( ako jeho poručníčka ), alebo aby ktorékoľvek dospelé deti nemohli požadovať vyplatenie podielovej časti po zosnulom počas života toho druhého.
Dá sa to tak ošetriť a napíšem si to aj sám, s overením podpisov, alebo to nie je možné?
Ďakujem za postrehy a názory.
ivka70
28.10.19,06:15
A kto je vlastnikom domu?
Falcon666
28.10.19,07:00
Obidvaja, podielovo.
Chobot
28.10.19,07:30
Dôležité je vedieť, čo sa pýta ivka70 - kto je vlastníkom domu. Písal si, že "máme spoločný dom s hypotékou" a že ho vlastníte podielovo, takže predpokladám, že dom vlastníte v spoluvlastníctve, každý 1/2.

Bohužiaľ, to, ako si to predstavuješ, asi nepôjde. Napíšem ti, čo sa môže stať:

V prípade tvojej smrti tvoj podiel zdedia tvoje deti - každý polovicu tvojho podielu. Takže vlastníkom bude družka (1/2) jedno dieťa (1/4) druhé dieťa(1/4). Z pozície vlastníctva bude mať naďalej právo užívať nehnuteľnosť - teda bývať v dome. Na druhej strane, spoluvlastník má právo žiadať ostatných spoluvlastníkov o majetkové vysporiadanie. Takže po zdedení tvojho podielu nemôžeš zabrániť deťom (alebo ich právnym zástupcom), aby žiadali vyplatenie z domu.

Niekto ti možno poradí, aby si všetko závetom prenechal družke. Bohužiaľ, to nepôjde. Deti sú neopomenuteľní dediči a musia dostať toľko, čo je polovica ich zákonného nároku, v prípade maloletých celý ich zákonný nárok. Deti sa dajú aj vydediť, ale musí byť na to zákonný dôvod a ten asi v tomto prípade nie je.

Čo by sa stalo, keby ste sa zosobášili?

V takom prípade by sa majetok dedil inak - 1/2 tvojho majetku by zdedila manželka a zvyšok by sa rozdelil medzi deťmi. Takže družka (v tomto prípade už manželka) by mala 6/8 a deti po 1/8 - ne. Po jej smrti by ale časť tvojho podielu zdedili jej deti - tvoje deti by boli okrátené. To asi tiež nechceš. Teda svadba tiež nič nevyrieši.

Nepoznám taký právny úkon, ktorý by zabezpečil to, čo chceš. Po prededení majetku má spoluvlastník vždy právo žiadať o majetkové vysporiadanie.

Pokiaľ sú vaše deti rozumné a vychádzate dobre a tvoja ex nie je harpia, tak by mali byť takí seriózni, že nechajú teba alebo tvoju družku v tom dome, ktorý ste si spolu zaobstarali, dožiť. Pokiaľ nie, tak nech žiadajú, trebárs aj súdne. V najhoršom prípade súd prikáže vyplatenie v splátkach. Alebo družka či ty dom predá, peniaze vyplatí a zo zvyšku si zabezpečí iné bývanie.

Jednu istotu máš - že v prípade smrti ktoréhokoľvek z vás dvoch ten druhý môže dom užívať až do smrti a nikto ho odtiaľ nemôže vyhodiť.
Falcon666
28.10.19,08:00
Ďakujem, tak som si to aj myslel. Zákony v SR sú fajn ...
Chobot
28.10.19,08:09
Nemyslím, že by to bolo slovenskými zákonmi. Ani v zahraničí by si to inak nevyriešil. Legislatíva týkajúca sa dedičstva a práva spoluvlastníkov je aj inde obdobná, ako na SR.

Ty to pozeráš iba z tvojho pohľadu, ale aj ten spoluvlastník má právo mať nejaké práva. Podľa mňa je zákon dobre postavený - každý má svoje práva. Ty by si chcel len práva pre jednu stranu.

Je to o medziľudských vzťahoch, hlavne o vzťahoch v rodine. Ty si si situáciu sám skomplikoval tým, že si sa raz rozviedol a našiel si si iného partnera. Komplikované situácie vyžadujú komplikované riešenia. S tým, že máš už nejaké minulé záväzky, musela tvoja družka rátať, takisto aj ty s jej záväzkami.
Falcon666
28.10.19,08:13
To je v poriadku, mne išlo iba o možnú právnu úpravu ošetrenia nami nadobudnutého majetku, s ktorým by sa malo hýbať až po smrti obidvoch vlastníkov, prípadne so súhlasom žijúceho. Taká principiálna poistka, ktorá nie je v tomto prípade možná.
Xanti
28.10.19,08:24
Tibor opravím ťa , toto čo si napísal ...... " V takom prípade by sa majetok dedil inak - 1/2 tvojho majetku by zdedila manželka a zvyšok by sa rozdelil medzi deťmi. Takže družka (v tomto prípade už manželka) by mala 6/8 a deti po 1/8 - ne." ......nie je pravda.
V prípade, že by boli manželia, tak dedí manželka a deti z prvého vzťahu rovným dielom tj. manželka 1/6 , každé dieťa 1/6 .. tj. mng. by mala 4/6 majetku a jedno aj druhé dieťa po 1/6 tine. To isté by bolo ak by prvá zomrela žena, a dedil by zadávateľ, tiež by mal 4/6tiny z majetku
Chobot
28.10.19,08:37
Ty to stále berieš z pohľadu tvojho prípadu. Ale poďme trochu do extrému - majetnejší chlap sa v 50-ke rozvedie. Zanechá nejaké (aj maloleté) deti. Nájde si mladú partnerku, cca 25 ročnú a zoberú sa. On kúpi dom, ale už počas manželstva. Takže aj keď bude na jeho meno, je to spoločný majetok v BSM.

Po krátkom čase chlap pominie a polovicu domu zdedí jeho nová manželka a polovicu deti. Podľa tvojej teórie by teraz mali čakať 30 - 40 rokov, kým pominie aj jeho nová manželka, aby si konečne mohli nárokovať na svoj podiel?

Z tohto pohľadu by niekto povedal, že za kratší koniec ťahajú deti, lebo papierovo síce majú majetok, ale prakticky ho nemajú.

Zákon je univerzálny nástroj, nemôže riešiť každý prípad individuálne.
vicktor
28.10.19,08:44
Ako by sa malo hybat s domom po smrti oboch vlastnikov?
Predpokladam, ze tvoje starsie dieta pojde k matke. Partnerkine deti tam zostanu byvat. Tvoje deti sa budu prizerat bez naroku? Alebo uz nevadi ci ex-mazelka bude tlacit na predaj domu?
Chobot
28.10.19,08:49
Hej, môže byť, že som sa sekol vo výpočtoch, ale v princípe by dedila aj jeho nová manželka. Ale toto sa dá vyriešiť jednoduchým závetom - že by celý svoj podiel poručil deťom, manželka by po ňom nič nededila. Ona by nebola neopomenuteľný dedič.
Falcon666
28.10.19,08:58
Ja to skôr vidím, že to ty stále berieš zo svojho pohľadu. Nie som učebnicový typ, o ktorom píšeš, to nie je môj prípad, ale svoje súkromie tu nebudem rozoberať. Prečítal som si zákony a chcel som sa utvrdiť, že neexistuje reálna úprava na to, na čo som sa pýtal. Čo som chcel, to som sa dozvedel, tak nie je potrebné ďalej špekulovať. Som iba realista a v dnešnom svete sa môže prihodiť hocičo aj úplne dokonalým ľuďom... To, že v súčasnosti je všetko fajn, ešte neznamená, že to tak zostane aj nasledujúcich 20-30 rokov. Nikto nevie predpovedať budúcnosť. Ďakujem ešte raz za odpovede, pomohli, moja otázka bola zodpovedaná (podiely neriešim, tie si viem vyrátať, aj počet dedičov) .
Falcon666
28.10.19,09:02
Viktor - moje staršie dieťa nemusí ísť k matke, ak je sebestačné a má príjem. To, že moja ex môže tlačiť na predaj domu, je možné, ale to teraz neriešim. Vzťahy sú v poriadku, o tie mi nešlo, iba o možnú právnu úpravu, pokiaľ by sa niečo nepredvídané stalo.
Falcon666
28.10.19,09:10
Prepáč - Vicktor :-)
korela
29.10.19,09:06
Falcon666 (Včera 11:02) Viktor - moje staršie dieťa nemusí ísť k matke, ak je sebestačné a má príjem. To, že moja ex môže tlačiť na predaj domu, je možné, ale to teraz neriešim. Vzťahy sú v poriadku, o tie mi nešlo, iba o možnú právnu úpravu, pokiaľ by sa niečo nepredvídané stalo.
.................................................. ..................................
Nikdy sa netreba spoliehať na to, že predtým aj v súčasnosti máte dobre fungujúce vzťahy v rodine. City sa menia, aj potreby jednotlivcov sa menia. Do rodiny budú prichádzať noví partneri vašich detí, čo môže urobiť svoje. Človek nikdy nemá istotu.