ockoneocko
29.10.19,11:05
Je nutné, pokiaľ ide o spor ohľadne majetkového vysporiadania podielového spoluvlastníctva, aby si človek nutne hľadal advokáta v tom danom meste/okrese, kde je nehnutelnost?

Advokat, ktory ma zastupoval (pol roka) ma nakoniec posledne teraz odkazal, aby som si hladal inu advok. kancelariu.
Dobre vedel skutocnosti a aj to, kde sa objekt nachadza, presiel si podklady a prijal ma na zastupovanie. To bolo pred pol rokom. Kedze urobil az jednu vyzvu na vysporiadanie a nebola dodnes ziadna reakcia z druhej strany (totalna ignoracia teda), tak konecne, ked som sa dovolal, tak zacal hovorit, ze bude lepsie najst si advokata blizsie k tomu mestu, radsej v tom konkretnom meste (ale ja odtial nie som).

A teda mi takto zbytocne u seba drzal vec pol roka (lebo mal dovolenky, rozne vyjazdy a podobne, a stale, ze pockame, este nepresla lehota na odpoved z durhej strany...atd), tak nakoniec si zmyslel, ze bude lepsie si hladat pravne zastupovanie tam, kde je objekt. Vedel od zaciatku, ze druha strana to evidentne riesit po dobrom nechce (to som ale upozornil na prvom stretnuti), takze o tom informovany bol.

Dakujem za odpoved.
Mária27
29.10.19,10:52
Advokát nemusí byť z toho mesta, ani z blízkeho. Budeš mu však hradiť náklady, aj cestovné, ktoré nemusíš vysúdiť od druhej strany sporu. Advokáta nemusíš mať vôbec na okresnom a krajskom súde. Žalobu môžeš podať sám, aj sám všetko dokazovať a obhajovať sa.
ockoneocko
29.10.19,11:53
Ďakujem, áno viem, že aj sám, avšak je to 5r a snažil som sa zmieriť mimosúdne aj sám, aj kontaktovať. Nešlo to, takže som musel pristúpiť na zastupovanie a právnické možnosti v tejto veci. Cestovné mi je jasné, ale ako to mám pokladať, že daný advokát si len tak o pol roka zmyslí, že sa mu nechce jazdiť hore-dole? Viem, že cestovné by bolo nutné mu hradiť, to mi bolo jasné ihneď, ak pôjdeme na súd. Len mi to neprišlo teda vôbec korektné z jeho strany. Ale úhrady za našu komunikáciu a spisanie listiny si nezabudol naúčtovať. Smutné.
Mária27
29.10.19,12:23
Prečo nepodáš žalobu sám? Dokonca môžeš navrhnúť, aby sa pojednávalo bez teba. Nájdi si vzor, napr. tu na str. 7 http://www.centrumpravnejpomoci.sk/wp-content/uploads/2014/03/6.-Zru%C5%A1enie-a-vyporiadanie-podielov%C3%A9ho-spoluvlastn%C3%ADctva-do-tla%C4%8De.pdf
ockoneocko
29.10.19,12:45
nehnutelnost je na hyp. uver, a su tam zalozene dve nehnutelnosti, ja byt nechcem, chcem urcite predaj a zrusit hypot. tazbu, ktora je na mna, druha strana predaj nechce, ale problem je, ze to nejde prepisat na nu, nakolko je dlhodobo v nevyhodnej prac. zmluve (robi u znamej, dohodnuty plat), takze spekulatstvo. V podstate ale caka na dom po rodicoch kde je uz len jeden chory rodic a caka na umrtie - avsak to nie je jednoznacne, zdr. stav sa mu moze polepsit a moze tu byt dalsich 10-20rokov. Takze preto. Proste komplikovane. Sud vraj moze rozhodnut aj ponechanim stavu tak, ako je teraz, takze sam zalobou nemusim nic vyriesit. Akurat druha strana ziska cas.
Takze urcite nemozem ist na sud sam, vec nie je tak jednoducho riesitelna, ako pisete. Ale vdaka, otazku ste mi z casti zodpovovedali, hladat bude lepsie v okoli, kde sa to bude riesit.
Mária27
29.10.19,14:52
Sám alebo s advokátom, súd musí dopadnúť rovnako.
Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva súdom je podľa § 142 občianskeho zákonníka. Súd postupuje v poradí, ako je tam napísané: 1. skúsi vec rozdeliť - tu to nejde 2. prikáže za náhradu tomu, kto nehnuteľnosť užíva 3. preda a rozdelí peniaze.
Podľa ods. 2 sa môže stať, že z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo. To býva vtedy, keď tam žije starý a chorý napr. rodič.
Tvoj spoluvlastník si môže vziať úver na vyplatenie, alebo si kúpiť menší byt, alebo pôjde do podnájmu. Nemôže brániť tebe, aby si si užíval svoj majetok.
Znovu opakujem, advokát ti ani nie je treba, nič viac ti nemôže urobiť.
ockoneocko
29.10.19,15:06
ok, toto mi povedal aj povodny advokat. Avsak protistrana si uz vzala dalsi hyp.uver s dalsim partnerom, v inej obci a zakupili dom a pozemok (hodnota cca 50tis). Takze ziadny uver si vziat a vysporiadat ma nemoze. A vraj kym bude v tom meste prve pojednavanie, tak to je priblizne cca 2roky. Dovtedy hodnota nehnutelnosti moze padnut az pod cenu, a nakoniec teraz ked to ide predat a vyplatit cely uver mi brani v predaji, a potom si budem musiet ja poziciavat (je jedno kde, ci od osoby alebo banky) aby som este vyporiadal voci banke spolocne a rovankym dielom nas hypouver, lebo niekto trucoval v case, ked nehnutelnost islo predat za cenu vysporiadania celeho uveru. A to nehovoriac o tom, ze tie mesiace sa musi este aj platit splatka, aj pocas sudnych konani, kym sud nerozhodne. A ak sa prestane hradit, vznika dlh voci predmetnej banke na hu, kde su vysoke uroky. A to moze byt od dnes teda sudne vysporiadanie aj 3-5rokov podla predpokladu daneho sudu, plus druha strana bude robit problemy, aby mohla ostat co najdhsie v byte, kym nebude moznost zit v danej tej dalsej nehnutelnosti, nakolko je to dom na prerobenie, pripadne tento platnuje zburat a postavit novy na pozemku.
Ano, zalobu chcem cim skor, este do konca roka podat. Ale aj ine pravne kroky popri tom, ako uzivane celeho byt a podobne s nim aspon riesit, nakolko tym, ze cloveka nenechate riadne spavat, sa mozno aj mimosudne rozhodne dohodnut. Co by bolo urcite lepsie v danej situacii.
Byt si ta osoba povodne chcela ponechat, tak nech sa k tomu aj stavia tak, ako planovala. Ak nie, nech ho teda neuziva a preda sa. Nie truc, uzivat vsetko, a branit inemu sa zbavit velkeho dlhu. Len upresnim, bol to uver cez 120tis. Takze ziadna nizka ciastka.
buchač
29.10.19,15:17
ockoneocko (Dnes 13:53) Ďakujem, áno viem, že aj sám, avšak je to 5r a snažil som sa zmieriť mimosúdne aj sám, aj kontaktovať. Nešlo to, takže som musel pristúpiť na zastupovanie a právnické možnosti v tejto veci.
==================
Nemusel...a ja sa čudujem, že si 5 rokov (PAŤ ROKOV) nechal so sebou kývať !!!
Ako sa vraví..."Do roka a do dňa" by bola daná osoba žalovaná.
Súd ako taký by už nemohla len tak ignorovať...
ockoneocko
29.10.19,17:14
je to len časť problému, na byt je cerpana hú a je tam plus dalsia nehnutelnost (nie len tato jedna), takže nejde o podiel na plne odkúpenej nehnuteľnosti. To by sa dalo riešiť ihneď. Za druhé, táto osoba sa dlhodobo vyhýbala, nakoľko bola nezamestnaná a prácu mala vyplácanú na ruku. Takže pardon, nie nejde všetko vždy na prvý pohľad tak jednoducho, ako sa ini dokážu zainteresovat ihneď do problemu ineho, že? A nie, nie je pravdou, ze som si nechal po hlave skákať. Ja nehnuteľnosť a ten dlh nechcem, a dohodnúť sa snažím už rok, advokata som volil az po dalsom case, ked sa vyhovarala. Žiaľ som z iného mesta,a mám iné povinnosti ako chodiť a naháňať niekde nejakú osobu, ktorá sa zatajuje. Nie som detektív, plus tento rok som mal 3 operácie, takže nie, nejde to riešiť tak rýchlo ako som čakal, že pôjde a dojde k dohode nejakej mimosudne...
A za druhé - ani pracovníci banky sa netrhaju o riesenie veci nejako pruzne, ked idete rusit hypouver. Ale to by ste si musel realne obehavat ako ja, a nie na webe napisat, ako lahko vsetko ide. Nestoji to len na mne teda, ale uz to riesim a snazim sa asap. Zivot sa mi tiez zmenil, uz nemam 20rokov. V podstate to ale az tak zle pre mna nie je, trh s nehnutelnostami narastol, a tym sa byt preda za viac, a bude mozne predajom pokryt celu hypoteku banke. A 5r admin zmazal, ale bolo tam, ze 5r mam ten uver, z toho realne 1,5r sme tam zili spolocne, takze to neriesim 5r ako ste si to Vy vysvetlil.
Mária27
29.10.19,17:25
Zároveň žiadaj, aby ti mesačne platil za prípadné užívanie tvojho podielu - vo výške priemerného nájomného. Môžeš žiadať aj náhradu 3 roky dozadu (niečo ako bezdôvodné obohatenie).
ockoneocko
29.10.19,18:15
super, dakujem Maria. To mi povedal advokat, avsak tym, ze sme ukoncili uz zastupovanie, tak som sa nedozvedel, ci to mozem aj spatne ziadat (ked mam tie podklady, ako si pytal ohladne spotreby). Kym som ich zohnal to nebolo tiez zo dna na den. Takze tato informacia mi tiez pomohla, lebo som myslel, ze teda len 2 roky spatne.
Mária27
29.10.19,20:15
Dva roky je pri bezdôvodnom obohatení, ale toto je vlastnícke právo. Posudzuje sa obdobne ako bezdôvodné, ale tri roky (možno nájdem judikát).

Ale nezabudni úroky z omeškania - od vzniku dlhu (každý mesiac) do zaplatenia.

Judikát prikladám k príspevku.
ockoneocko
30.10.19,08:26
Mária veľmi pekne ďakujem. Aj na upozornenie z úrokov. Idem si to pozrieť.
ockoneocko
04.11.19,12:26
Maria este sa Vas spytam - ak tam spoluvlastnik zije s partnerom (o com som nevedel), ziadat vyplatenie toho mesacneho najmu od spoluvlastnika alebo priamo teda od tej osoby, ktora tam prebyva - bez mojho povolenia. Je tam normalne nastahovana, takze nie, aj keby sa tvrdilo, ze tam chodi len spat, byt som nafotil, normalne tam ziju spolocne v celom byte. Ziadat to teda od spolumajitela, alebo od tej osoby - ta je tam v podstate neoficialne pre mna v mojej casti ubytovana. Dakujem.