Tatiana258
29.10.19,16:37
Dobrý deň chcela som sa opýtať ci potvrdenie od správcu bytu že vlastník nemá na byt dlzobu stačí mať napísanú na počítači ci musí byť od právnika? A musí tam byt aj overený podpis správcu a vlastníka bytu? Ďakujem
buchač
29.10.19,15:50
- áno - stačí na PC
- nie - nemusí byť overené od právnika
- nie - ak sa tým myslí overenie od notára. Vypíše meno pracovníka, ktorý potvrdenie vydáva, plus štempeľ.
- nie - prečo by sa mal overovať podpis vlastníka, nevidím dôvod

Podotýkam, že napísať potvrdenie nemá napísať vlastník bytu...to je povinnosťou správcu, ktorý (ak je to firma) má zvyčajne aj papier, kde je nejaká hlavička firmy.
Tatiana258
29.10.19,16:11
Mohli by ste mi upresniť vašu odpoveď?
buchač
29.10.19,16:57
Upresnené, doplnené.
sito
29.10.19,17:59
Správcom bytu je vlastník bytu, ten vie či je a či nie je dlžník. No musí to vedieť aj správca domu, či predseda SVB.

Čo je povinnosťou správcu bytového domu?

"sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,"

Teda ak vlastník bytu potrebuje doklad, že nie je nič dlžný bytovému domu, jeho spoluvlastníkom, musí požiadať o vydanie takého dokladu správcu bytového domu. Ten mu ho vystaví, no nemusí to byť zadarmo. Pri predaji bytu, prevode bytu je potrebný taký doklad predložiť kupujúcemu.

"Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je potvrdenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv;

to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome."
veronikasad
29.10.19,18:23
Na aky ucel to potvrdenie potrebujes?
sito
29.10.19,18:48
No načo by ho asi potrebovala? Na prevod, predaj bytu. Keďže je vlastníčka bytu, nejedná sa o prvý prevod bytu za zostatkovú hodnotu anuity od bývalého vlastníka domu. Je to druhý prevod, predaj bytu za trhovú cenu, prípadne cenu dohodou.
veronikasad
29.10.19,19:04
Marcel, si predstav ze aj pri žiadosti o príspevok na byvanie z UP treba potvrdenie, ze nie sú nedoplatky
Katy a R
29.10.19,19:07
je to normálne potvrdenie - ktoré je povinnou prílohou k návrhu na vklad pri prevode bytu. Vystaví správca ... samozrejme, nie zadarmo. (len pre info - vlani som za to zaplatila viac, ako stál prevod bytu na katastri!!!)
"Katastrálny zákon ale v § 30 ods. 5 ďalej ustanovuje, aké prílohy musia byť k návrhu na vklad priložené. Sú nimi:
a) zmluva, na základe ktorej má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, a to v dvoch vyhotoveniach – tá je vždy prílohou k návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností vtedy, ak sa vlastnícke právo má previesť na základe uzavretej zmluvy medzi vlastníkom a nadobúdateľom vlastníckeho práva.
V prípade prevodu vlastníckeho práva k bytu alebo nebytovému priestoru tvorí prílohu zmluvy (resp. v širšom ponímaní návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností):
b) vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o tom, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv (to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu....."
sito
29.10.19,19:18
Veronika, áno, viem si to predstaviť, úrad predsa nebude podporovať neplatiča za užívanie bytu, či? No, ale keď má všetko poplatené, prečo by sme mu my úrad mali prispievať na náklady za užívanie bytu? Drancovať štátnu kasu, že?
sito
29.10.19,19:23
Keď môže, prečo by si správca neprihrial svoju polievočku, guľáš ...
veronikasad
29.10.19,19:29
Nepochopil si, aby dostal prispevok na byvanie ako dávku v hmotnej nudzi, nesmie mať nedoplatok
Katy a R
29.10.19,19:30
pamätám si ešte, ako sa tu na porade písalo - že či žiadať vôbec niečo za takéto potvrdenie ... myslím, že o nejakých 10 tich, resp 20tich korunách bola reč ... teraz keď porovnám s tým vkladom - nuž ...skoro ma vystrelo ;) !
sito
29.10.19,19:49
Na porade predsa o tom nič nevedia, či je a či nie je niekto dlžníkom spoluvlastníkom bytového domu, takže mohli písať o 10 - 20 korunách. Ten náš si po prvom prevode za druhý prevod pýtal 5 000 korún. A to ani nebolo v 182ke to, čo je v nej od 1.4.2010 a tiež v katastrálnom zákone. Šikovní kuchári, že? 166 €. :D
sito
29.10.19,19:52
Ale pochopil som, že nie každý ho dostane a to aj napriek tomu, že má všetko podľa správcu vyrovnané, zaplatené.
Katy a R
29.10.19,19:59
sito - nerob sa, že nerozumieš - písali to tu predsedníčky SVB .. že ako s poplatkami!
buchač
29.10.19,20:06
Katy a R
je to normálne potvrdenie - ktoré je povinnou prílohou k návrhu na vklad pri prevode bytu. Vystaví správca ... samozrejme, NIE ZADARMO... (len pre info - vlani som za to zaplatila viac, ako stál prevod bytu na katastri!!!)
==============
KDE ako...kde ako...(LEN pre info - pred pár rokmi som za hento lajstro neplatil ani teplý prd).

P.S.:
Teraz som si overil, ako je to v dnešnej dobe. Momentálne je poplatok za vydanie potvrdenia 5€.
sito
29.10.19,20:23
Katy, ale ona píše o správcovi, nie o predsedovi SVB. SVB je jedna právnická osoba. V SVB môžu aj zadarmo, za babku veď to pre svojich, seba robia.

Ale správca? Správca môže byť tiež právnická osoba, ale robí to pre cudzích, cudzí dom. Tak môže vydierať, a aj vydierajú, nikto iný im nemôže vystaviť také tlačivo, len SPRÁVCA bytového domu, že?
sito
29.10.19,20:27
:eek: 5 €? Juro, kde to žiješ? U správcu? :D
buchač
29.10.19,20:35
Ja žijem na pevnej zemi.
Ja nemôžem za to, že niektorí správcovia sú nenažratí.

Ti mám dať link ???
Na, ži...a nemudruj.

Cenník iných služieb od 1.1.2017
https://www.bytyservis.sk/svc/stream/media/dokumenty/Cenn%C3%ADk%20in%C3%BDch%20slu%C5%BEieb%20od%201.1 .2017
Katy a R
29.10.19,20:37
sito - fakt neviem, načo sa robíš .... zvýraznila som aj v tej citácii .. (je jasné, že keď nemajú SVB, tak mu to dá napr OSBD, ako u nás ) .. dobre vieš, ako to je! (už len čakám, že začneš rýmovať - ale to idem radšej spať;))
Juraj - to fakt máte ☺☺☺
buchač
29.10.19,20:41
Katy...u nášho správcu sa neplatí nič. ;)
Toto je správca, kde patril byt, v ktorom bývala svokra.

P.S.:
Čo sa týka Sita ?
Nemáš ho ešte prečítaného... :rolleyes:
sito
29.10.19,21:25
Inak s tými nenažrancami máš pravdu!

Som si pozrel nášho, SBD toto má vycapené.

POSTUP PRI ZMENE VLASTNÍKA BYTU

Súčasťou návrhu na vklad pri zmene vlastníka bytu v katastri nehnuteľností je potvrdenie, že pôvodný vlastník má vysporiadané všetky záväzky spojené s užívaním bytu. Potvrdenie vydá správca domu (SBD) po úhrade všetkých pohľadávok za byt a zálohy na každé ročné vyúčtovanie zálohových úhrad za byt v sume 100,-Eur/rok.

ZMENA VLASTNÍKA BYTU

Prevádzajúci vlastník a nadobúdateľ si prinesú: kúpnu, darovaciu prípadne zámennú zmluvu, rozhodnutie o povolení vkladu, prípadne list vlastníctva, odpísané čísla a stavy pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov ako aj stavy bytových vodomerov TV a SV (Tlačivo:Odpis údajov pri zmene užívateľa bytu).

Poplatky pri zmene vlastníka v správe SBD : 16,74 Eur.
sito
29.10.19,21:34
"(je jasné, že keď nemajú SVB, tak mu to dá napr OSBD, ako u nás )"

OSBD, čo okres, to iné bytové družstvo. Iné družstvo, iná cena. Nerýmuje sa, ta cena. :D
dmc
30.10.19,06:18
Vybavoval som to pred 15 dnami. Na PC napisany text - podpis a peciatka spravcu. Ziaden overeny podpis. Poplatok nejakych 10 -15 €
Chobot
30.10.19,06:44
Pred 3 rokmi som predával byt. U správcu som za toto potvrdenie zaplatil 5 €. Pozerám, že nezvyšovali tento poplatok:

https://www.sbyt.sk/cennik

Keď správca pýta za toto potvrdenie 100 a viac €, je to podľa mňa zlodejina a vydieranie. Lebo vlastník toto potvrdenie potrebuje, bez neho sa nepohne, takže nakoniec to musí zaplatiť. A je to práca ani nie na štvrť hodiny - aj s kontrolou všetkých úhrad a podpisom štatutára.
mari2x
30.10.19,06:55
Aby dostal príspevok asi 30 € musí dokladovať od správcu.
Tatiana258
30.10.19,08:17
A boli ste to zaniesť vy alebo predajca bytu
dmc
30.10.19,08:33
Vyziadal som si to ja -ako - v prvom pripade ako predavajuci pretoze som vybavoval vsetky doklady, zmluvu, vklad, potvrdenie. V druhom pripade ja ako obdarovany pri darovacej zmluve. Rad mam vsetko pod vlastnou kontrolou- takze doklady zvacsa vybavujem sam. Na kataster to predklada ten co podava navrh na vklad (je to jeho prilohou) - cize opetovne ja sam.
sito
30.10.19,08:59
Pokiaľ je to SVB, tak jeden dom, jeden predseda, jedna A4 napoly dve potvrdenia, atrament, farba na pečiatku a jeho podpis. Náklady? Poplatok? Môže byť aj nula. Skôr kto, aký nový vlastník bude? No nemôžu mu rozkázať komu byt predá.

Správca? V podstate to isté, až na ten poplatok. Čo správca to iná cena, iný prístup. Pokiaľ to nebolo uvedené v zákone ako potreba. Divočina. Po uvedení v zákone, asi miernejšia. Ale každý správca si svoje pradie.
Katy a R
30.10.19,09:41
tatianka - veď to máš v tej citácii - že je to POVINNÁ PRÍLOH k Návrhu na vkad! Takisto ako zmluva (Kúpna, či darovacia, či akú ste robili ...)
misoft
30.10.19,14:16
Hmmm.... 10-15€?
Predal sa byt rodičov - cca pred 2 týždňami (v OV) - potvrdenie od správcu = 2€!
Tých 10-15€ - to je prachsprosté vydieranie. Ak majú správnu evidenciu - zistenie nedoplatkov, preplatkov je na 1-2-3 ťuknitia do klávesnice a vloženie 1 papiera do tlačiarne a posledný ťuk do klávesnice. Správcovia majú takéto texty už dávno ako šablóny pripravené, takže NIČ nemusia písať. Program to urobí sám.
Ak to však píšu - tak takýto správca je DILINO a kto ho vie, ako vlastne "bačuje"....
buchač
30.10.19,19:18
potvrdenie od správcu = 2€!
Tých 10-15€ - to je prachsprosté vydieranie.
správca je DILINO a kto ho vie, ako vlastne "bačuje"....
===================
Fasa...obvinil si, odsúdil, vyriekol ortieľ...už len obesiť.

10-15€ je vydieranie ? To vážne ?
Kukni na komenty od sita, že čo za pálky spomína ohľadom toho lajstra...

Koľko krát za život jeden predáva byt ?
Byt (podľa lokality a veľkosti) vyjde na pár desiatok (stoviek) tisíc éčky.


Jésus marihuanna...šak sa uvedom, čo píšeš.
romana147
30.10.19,20:39
Ja mám v zmluve o správe, že :

VŠETKY potvrdenia sú za 0,0 €.
Tatiana258
04.11.19,13:36
Ale darovaciu zmluvu robil sestrin právnik a zabudol to tam dat
Katy a R
04.11.19,13:46
ak robil iba zmluvu - tak nič nezabudol! Prílohy ku vkladu prikladá ten, kto dáva návrh na vklad. (už to máš napísané!). jednoducho to treba poriešiť!