bennes
30.10.19,22:30
Dobry den,

Chcel by som sa spytat, doteraz som bol zamestnanec a prenajimal som byt ako fyzicka osoba, byt je zaradeny v obchodnom majetku(teda ziadna zivnost ani s.r.o)

Tento rok som presiel v praci na zivnost, a momentalne prijem zo zivnosti + prijem z prenajmu prekracuje sumu cca 50 000, ktora urcuje povinnost byt platcom DPH.

Avsak samotny prijem zo zivnosti 50 000 do konca roka nepresiahne.

Moja otazka teda je, ci sa tieto 2 prijmy pre ucely nutnosti byt platca DPH spocitavaju a musim byt platca dph, alebo nie?


Dakujem pekne
Mila123
31.10.19,20:38
spočítavajú sa príjmy ale nie za rok, ale za posledných 12 mesiacov, to sa hlási do 20. dňa po uplynutí mesiaca, DPH sa stávaš po rozhodnutí DU, a potom si 12 mesiacov mesačný platiteľ DPH
jakubzemko
01.11.19,21:05
Príjem z nájmu sa nezapočítava do obratu pre účely DPH, s výnimkou prípadu ak by ste uskutočňovali trzv. krátkodobý prenájom, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
Mila123
01.11.19,21:11
jakubzemko
01.11.19,21:22
A čo ste s týmto linkom chceli povedať?
bennes
03.11.19,13:44
Ďakujem pekne za odpoveď.

A teda príjem z prenájmu sa spocitava k príjmu zivnosti alebo nie.

Teda 12 posledných mesiacov prekročilo danú hranicu spolu s príjmom z prenájmu, bez neho nie.

Vdaka
JankaO
03.11.19,17:56
To, že príjem z prenájmu podľa § 38 sa započítava do obratu k registrácii DPH
JankaO
03.11.19,17:58
Príjem z obidvoch uvedených činností sa ráta do obratu k registrácii na DPH.
Mila123
03.11.19,18:04
samozrejme, že počíta sa od 01 01 2019 , teda prepočítaj si príjem ale musíš počítať tak, že do 12/2018 sa prenájom nepočíta, po 01 01 2019 sa už pripočítava
JankaO
03.11.19,18:43
Príjem z takéhoto prenájmu sa počítal do obratu aj do roku 2018...
marjankaj
03.11.19,20:14
No od 1.1.2019 sa mení definícia obratu pre DPH. viď aj §85kg. Za rok 2019 sa do obratu zarátavajú príjmy a od 1.1.2019 sa do obratu zarátava HODNOTA tovarov a služieb bez dph. Aj keby neboli ešte zaplatené.
marjankaj
03.11.19,20:19
Po novom sa do obratu nezapočítavajú príjmy, ale HODNOTA tovarov a služieb. §4/7 a §85kg.
bennes
04.11.19,00:12
Je to dlhodoby prenajom. Takze nemalo by sa to zaratavat.
Mate prosim aj konkretny odkaz na zakon, ktory to upresnuje?

Kedze nizsie je odpoved ze sa to rata a teda stale si nie som isty ci ano ci nie :(


Dakujem
bennes
04.11.19,00:17
vyzera to tak:
Do obratu sa okrem iného zahŕňajú aj výnosy/príjmy z:

dodania a nájmu nehnuteľností podľa § 38
poisťovacích a finančných služieb podľa § 37 a § 39, ak sú poskytované ako hlavné služby a nie ako doplnkové služby k inej hlavnej službe.

podla : https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/registracna-povinnost-pre-dph

takze vyzera ze ano a je potrebne byt platca dph


Avsak este vyvstava otazka, ci sa to rata k zivnosti, ak na prenajom nemam zivnost, iba to prenajimam ako fyzicka osoba s bytom zaradenym do obchodneho majetku?

Respektive, preco by som mal zaratavat prijem z prenajmu ako FO k prijmu PO?
marjankaj
04.11.19,00:58
Prečítaj si zákon o DPH. Asi si o ňom ešte nepočul. Neviem prečo tu stále meliete niečo o príjmoch. Tie sa tu nespomínajú a ani §38 sa tu nespomína. Príjmy sa posudzovali do konca roka 2018
§8
(7) Na účely tohto zákona sa obratom rozumie hodnota bez dane dodaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem hodnoty tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Hodnota dodaných poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňa do obratu, ak tieto služby sú dodané pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňa hodnota príležitostne dodaného hmotného majetku okrem zásob a hodnota príležitostne dodaného nehmotného majetku.
marjankaj
04.11.19,01:06
A ešte na prelome rokov 2018/2019 si pozri §85kg.

A ty si aká PO? Založil si si SRO?
JankaO
04.11.19,14:21
O príjmoch "melieme", lebo o nich "mlel" aj zákon o DPH do 31.12.2018 - ktorého obdobia sa otázka ešte stále týka...
marjankaj
04.11.19,14:34
Janka máme už november. Teda väčšina sa týka roku 2019. Adresované to bolo hlavne zadávateľovi. Len on pozná podrobne situáciu.
bennes
05.11.19,03:43
Cital som, ale nerozumiem tomu jasne.
Ani z tohto vyseku neviem ci ano ci nie.

Pisal som na financnu spravu, tam mi povedali ze sa to ma spocitavat.

Tak teda ako?


Mam iba zivnost na poskytovanie IT sluzieb.
Obrat za poslednych 12 mesiacov, cca 45, prijem z prenajmu 12.
marjankaj
05.11.19,07:16
Máš živnosť iba tento rok. Teda max iba 10 mesiacov a obrat je už 45?
Áno si povinný sa zaregistrovať ako platiteľ dph. 45+12=57!
avalik
05.11.19,08:59
bennes, tie IT sluzby si dodal len na SK, ci aj do zahranicia?
bennes
05.11.19,20:36
cisto len na SK

aj prenajom len zo sk nehnutelnosti
bennes
05.11.19,20:39
Ano, it consulting ma vysoke manday rates uz aj na sk.


Dobre, dakujem.
marjankaj
05.11.19,20:55
No tak po lopate. Koľko si vyfakturoval za január až október 2019? Nie koľko si mal zaplatené.
A nájomné ti platia dopredu a načas podľa zmluvy?
bennes
05.11.19,23:53
Cize berie sa doba fakturacie a nie kedy prisla platba?
ok chapem.

Potom je to inak.
Zivnost mam od novembra `18, prvu fakturu som posielal zaciatkom decembra(po odrobenom mesiaci)
Preplatena bola zaciatkom januara(splatnost 30 dni)

Tam je to potom cca 43.


Ano najom je mesiac dopredu a platia nacas.
(resp. v zmluve maju do 20, sem tam sa stane ze pride 22-23, ked je vikend k dobe splatnosti, ale tam myslim uz nevadi ak je to 23.)
marjankaj
06.11.19,00:31
A čo sa ti tu snažím vysvetliť?:eek: A prečo píšeš, že tento rok si prešiel na živnosť a tú máš od novembra 2018? Možno si mal byť platiteľom už k 30.9. alebo aj 31.8. Ja netuším koľko fakturuješ.
bennes
06.11.19,18:47
lebo som to myslel tak, ze mam teraz prvy rok zivnosti. Akoze cely.
Za 2018 bol prijem 0,- cize sa to neratalo ako prvy rok zivnosti a platby prisli az januar 2019.

Neviem ci je to nejak dolezite presny datum ak to bolo takto.

Ok co keby som mal byt platca trochu skor?
Da sa to nejak spatne?
Asi moc nie, kedze uz neviem spatne poslat fakturu aj s dph :(

Co teraz?
marjankaj
06.11.19,19:07
A čo ja už s tým. Už som sa s tebou dosť natrápil a aj tak neviem aké si mal obraty.
avalik
06.11.19,22:57
cize minuly rok ziadna platba ... tento rok spocitaj kolko si vyfakturoval aj za najom (bez ohladu na to ci to bolo uhradene alebo nie) + vsetky platby za fakturaciu z minuleho roka a aj za najom z minuleho roka zaplatene v tomto roku