mondes
31.10.19,12:37
Ahojte, prosím Vás mzdári o pomoc. Zamestnávateľ asi pred dvomi mesiacmi zrušil jednu prevádzku a presťahoval sa do druhej. Dnes došiel k záveru, že ak sa nechce zadĺžiť, musí prepustiť zamestnanca, ktorý tam pracoval cca. 3 roky. Prosím Vás, ak sa nedohodnú, môže mu dať zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov? A má v tomto prípade aj na odstupné? Plynie aj výpovedná doba? Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
31.10.19,12:58
AK dostane výpoveď z organizačných dôvodov, teda podľa § 63, zam-covi vznikne nárok na odstupné vo výške priemeru jedného mesiaca. VD je u zamestnanca 2mesačná. Ak PP skončí Dohodou z rovnakého dôvodu, odstupné je vo výške 2 mes..
mondes
31.10.19,13:20
Ďakujem, takže ak je daná výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63, vtedy je aj výpovedná doba, aj nárok na odstupné za 1 mesiac. Ak je dohoda, v tom prípade samozrejme VD nie je, ale nárok na odstupné je 2 mesiace. Správne? ......
Tweety
31.10.19,13:28
tak, ale v Dohode musí byť uvedené, že z organiz dôvodov, iba vtedy je nárok na odstupné