vieraminarikova
01.11.19,06:31
Prajem pekný deň,
v zdravotnej poisťovni som mala dlh spred 5tich rokov, išlo cca o 56 eur. Zdravotná poisťovňa ma nikdy neupozornila na to, že by som bola dlžná, nikdy mi neprišiel žiaden list, žiadna výzva k úhrade. Zrazu zablkovaný účet exekútorom. Je toto vôbec možné?
Keby som vedela, že tam mám dlh, tak ho samozrejme uhradím. Ak by bol vyšší, určite by som komunikovala so ZP a snažila by som sa o splátkový kalendár, proste nie som človek, čo výzvy a listy hádže do koša, každému problému sa staviam čelom.
Je toto konanie správne? Mne už to pripadá, že to robia schválne, len aby sa niekto nabalil.
willma
01.11.19,05:44
bohužiaľ neznalosť zákona neospravedlňuje. Chodte čo najskôr do ZP a ak je dlh oprávnený uhraďte ho. Samozrejme bude potrebné uhradiť aj trovy exekúcie.
vieraminarikova
01.11.19,05:49
To myslíte vážne? Neznalosť zákona? Aká neznalosť? Veď toto je jasná úžera podporovaná štátom. Čakajú roky než sa budú môcť nabaliť a človeka zničiť a dostať na dlažbu za pár eur. Hrozné, že toto vôbec môže niekto obhajovať.
buchač
01.11.19,05:59
Zdravotná poisťovňa ma nikdy neupozornila na to, že by som bola dlžná, nikdy mi neprišiel žiaden list, žiadna výzva k úhrade.
================
Tomu sa dosť ťažko uverí...aj keď tvrdíš, že to tak nie je.
vieraminarikova
01.11.19,06:02
To už je Váš problém, že tomu neveríte. Pekný deň prajem.
buchač
01.11.19,06:06
Hehehe....a ani dcéra nemala dlhy v Rakúsku ? ;)

Ja nemám problém, nakoľko nemám dlhy.
Skôr má problém ten, čo má dlh u mňa...tiež "zabudla" osoba, že má platiť...nuž má na krku exekútora.
vieraminarikova
01.11.19,06:07
Keď nemáte žiadnu radu, ale chcete len rýpať, zdržte sa arogantných a hlúpych, k ničomu nepomáhajúcich poznámok. Prajem pekný deň.
buchač
01.11.19,07:22
vieraminarikova (Dnes 07:49) To myslíte vážne? Neznalosť zákona? Aká neznalosť? Veď toto je jasná úžera podporovaná štátom. Čakajú roky než sa budú môcť nabaliť a človeka zničiť a dostať na dlažbu za pár eur. Hrozné, že toto vôbec môže niekto obhajovať.
----------------------------
Nie raz nejde o neznalosť zákona alebo o neschopnosť splácať dlh.
Nie raz ide o vychcanosť dlžníka...chce vydrbať so štátom, s veriteľom...s každým.

Nejde o obhajobu, ide o skutkový stav.
Ja by som napríklad dlžníkov, ktorý sa cieľavedome vyhýbajú platbe dlhu, poslal do basy...a to dovtedy, pokiaľ by dlh nebol splatený.
Tvrdé riešenie ? Možno aj hej...ale ešte pred 100 rokmi boli väzenia v Británii plné takýchto jedincov.
=======================
vieraminarikova (Dnes 08:07) Keď nemáte žiadnu radu, ale chcete len rýpať, zdržte sa arogantných a hlúpych, k ničomu nepomáhajúcich poznámok. Prajem pekný deň.
------------------------------
Kuwa, akú radu ???
Na tie dve hlúpe otázky ???

Kuwa, šak oslov exekútora, oslov poisťovňu...žiadaj o vysvetlenie, že prečo, za čo, z akých dôvodov...

Alebo snáď chceš radu, že ako sa vyhnúť plateniu ? Tak s tým nejak nerátaj, zo spárov exekútora sa len tak nepodarí dostať.

Tvoje hlúpe poznámky nechám na pokoji, nemá význam na ne reagovať.

-----------------------------------
=======================
...a zopakujem ?
Neverím, že by poisťovňa neposlala nejaké lajstro...proste tomu neverím - neuverím !!!
misoft
01.11.19,15:25
To je vyslovená hlúposť.
A) ZP posielajú upozornenia o dlhu na poistnom a dávajú lehotu na vyrovnanie dlhu (a ak sú zhovievaví, tak odpustia i penále).
B) Ak niekto nereaguje, môžu vykonať exekúciu (a nepotrebujú na to ani súdne rozhodnutie), ovšem opäť pred tým upozornia. Ak začne exekúcia, exekútor posiela o tom oznámenie o začatí exekúcie.

Takže kecy, že nič neposlali, sú irelevantné - skôr mám dojem, že niekto to bral na ľahkú váhu!

Tebou popisovaný "scenár" je "výsadou" výpalníkov a nebankoviek!
rudolf83
04.11.19,16:33
Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení hovorí v § 17a, že zdravotná poisťovňa si môže uplatniť výkazom nedoplatkov dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania. Rieši aj doručovanie výkazu nedoplatkov a možnosť podať námietky proti nemu. Ak dlžník nepodá námietky stane sa výkaz nedoplatkov právoplatný a vykonateľný a je potom exekučným titulom.

Veľmi často má dlžník pocit, že mu nič nebolo doručené hlavne v prípadoch, keď napr. neoznámi zdravotnej poisťovni zmenu adresy keď sa presťahuje, alebo tak a potom je mu doručované na zlú adresu.... Nemôže sa stať, že by VN nebol vôbec doručovaný, potom by chýbal ex. titul a exekútor by nemohol vykonávať exekúciu, keďže súd by ani nevydal poverenie na vykonanie takej exekúcie.

§ 21 upravuje premlčanie - treba si tiež pozrieť, lebo premlčané dlhy sú často vymáhané a úspešne, ak dlžník nebude premlčanie namietať. Súd totiž na premlčanie neprihliada ex offo ale len pri vznesení námietky premlčania.
veronikasad
04.11.19,20:49
Aktualny dlh, vratane penalov a trov exekucie je kolko?