vladism
03.11.19,09:54
Zdravim,
som vlastnikom rodinneho domu, ale nebyvam tam,, pridem na navstevu raz za mesiac aj menej, avsak trvale bydlisko a bremeno na dozitie tam ma svokor. On plati za vodu, plyn a elektrinu, ale ine veci ohladom udrzby alebo oprav neplati a vsetko je na moj ucet. Mysli si, ze ked som majitelom tak to mam znasat ja. Najomnu zmluvu nemame.

Moja otazka je ci mam pravo ziadat od takehoto najomcu povinne prispievanie na udrzbu a opravu nehnutelnosti, aj zmluvne osetrene napr. najomnou zmluvou a ci by niekto v tejto veci vedel poradit co s tym a na koho sa obratit.
Vopred za vase reakcie dakujem
marjankaj
03.11.19,09:03
A prečo nemáte nájomnú zmluvu?
vladism
03.11.19,09:07
neviem ci sa to pravme da, kedze tam ma bremeno a na zaklade akeho zakona sa to da riesit.
vladism
03.11.19,09:38
Ma pravo najomnu zmluvu odmietnut, pretoze tam ma bremeno dozitia?
marjankaj
03.11.19,09:48
Takže ani tú vodu, plyn a elektrinu platiť nemusí? Ako ho chceš donútiť?
sito
03.11.19,10:03
Preboha, FPÚaO je povinný v bytových domoch!

"som vlastnikom rodinneho domu, ale nebyvam tam"

To, že nebývaš vo svojom rodinnom dome neznamená, že sa nemusíš starať o svoj majetok, mať na jeho údržbu a opravy peniaze, tvoje peniaze.

A za akých okolnosti získal tvoj svokor vecne bremeno na dožitie v tvojom dome, a či to bol odjakživa tvoj rodinný dom?
korela
03.11.19,10:39
https://www.etrend.sk/ekonomika/dozivotne-uzivanie-nehnutelnosti-s-podmienkami-je-to-mozne.html
.
"Vecné bremeno

Toto môže vzniknúť základe samostatnej písomnej zmluvy o zriadení uvedeného vecného bremena, ale aj ako vecné bremeno pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti na základe kúpnopredajnej zmluvy, darovacej zmluvy alebo takzvanej nepomenovanej zmluvy podľa ust. § 51 OZ. "

Na základe akej zmluvy došlo k prevodu vlastníctva?

Prečítaj si zmluvu, čo je v nej uvedené v súvislosti s vecným bremenom, človek v eufórii pri prijatí daru si neuvedomuje možné záväzky, ktoré môžu byť súčasťou zmluvy.
Je veľký predpoklad, že svokor ti neprepísal svoju nehnuteľnosť iba tak.
Bolo by zaujímavé vedieť, koľko má svokor rokov a či si jediný vlastník či spoluvlastník. Prečo to previedol svokor práve na teba?
Netreba zabúdať ani na etiku, už frekvencia tvojich návštev je výpovedná.
Nikto sa počas života len tak bez príčiny nevzdá svojho majetku dobrovoľne. Možno by bolo vhodné zohľadniť, že majetok vôbec ostal v rodine a neprepadol. A treba ho min. udržovať v dobrom stave i naďalej.
korela
03.11.19,10:51
Pozri si, čo si podpisoval. V zmluve môže mať, že bude bývať v nehnuteľnosti bezodplatne a užívať ju celú.
Tiež https://ficek.sk/obsah-vecneho-bremeno-prava-dozitia-19266
vladism
03.11.19,11:01
Kedze dom potreboval rekonstukciu, na ktoru nemal prostriedky tak sme ju od neho mohli odkupit s tym, ze tam bude mat bremeno. Dom je uz 10 rokov zrekonsturovany a on tam byva na prizemi, podkrovna cast je pre nas, ked priedeme na navstevu.
vladism
03.11.19,11:04
My sme nehnutelnost ziskali kupno kupnou zmluvou od neho za podmienky ze tam bude mat bremeno, ale to ho nepravnuje neprispievat na udrznu a opravy, len ako sa to da vymoct neviem
marjankaj
03.11.19,11:13
Tak si prečítaj pozorne tú zmluvu. Môžeš sa domáhať iba toho, čo je v zmluve. Prečo si ju uzatváral, ak je pre teba nevýhodná?
buchač
03.11.19,11:26
Takže :
1. Dotyčný nie je nájomcom
2. Svokor je bývalým majiteľom
3. TY si majiteľ..alebo je majiteľkou TVOJA manželka...alebo ste majitelia OBAJA ?
Lebo, zlatý môj...to nie je veru jedno.
4. Ako si sa dostal k majetku ?
Predpokladám, že darovacou zmluvou. Aby si bol v obraze, ako si k majetku prišiel, tak rýchlo o neho môžeš aj prísť....
POZNÁMKA - v mojom prípade by si tvrdo narazil...kuwa tvrdo !

Vecné bremená sa viažu na vec, nie na osobu vlastníka
Fond opráv ?...Tak to sme sa pobavili...:D :D :D
Ak sa ale teda oháňaš týmto (absolútne nesúvisiacim), tak si riadne naivný a od veci.


P.S.:
...a vôbec...prečo mám dojem, že si tu zasa niekto prdel robí ???
marjankaj
03.11.19,11:29
Nenadávaj mu. On za to nemôže.
vladism
03.11.19,11:36
Dakujem za reakciu, ja by som chcel vediet co mozem v tejto veci urobit.
1. Nehnutelnost bola nadobudnuta kupnopredajnou zmluvou,
2. Vlastnili sme ju s manzelkou, ale ako som ovdovel tak som na to sam, deti po dedickom konani zdedili len cast po svojej mame.
Nejde mi o zisk z najmu, ide mi len o to, aby prispieval na udzbu a opravy. On je nekomunikativny a konfliktny. Jedinou moznostou je vediet co mam pravo ziadat.
marjankaj
03.11.19,11:51
.
Mária27
03.11.19,11:53
Občiansky zákonník § 151n ods. 3:
Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

Pokiaľ nemáte dohodu, treba náklady primerane rozdeliť. V prípade nedohody môže rozhodnúť súd. Išlo by hlavne o vlastnícku žalobu, pretože zodpovednosť je na vlastníkovi, ale optrebovanie či poruchu spôsobuje niekto iný.

Fond nie je v tomto prípade zákonom riešený. Oprávnený z vecného bremena by mal prispieť na konkrétnu opravu; ak nesúhlasí, ale oprava je potrebná,vlastník to opraví a peniaze si vymáha. Ťažšie sa dokazuje šetrenie na opravu či investíciu, najmä ak ide o staršieho človeka (nemusí sa dožiť potreby), osobitne ak ide o otca.
vladism
03.11.19,11:57
Dakujem za vysvetlenie.
korela
03.11.19,11:59
Všetky doterajšie komentáre som si prečítala. Predpokladám, že je dôchodca, tak sa mu veľmi finančná situácia nezlepšila.
Ak nemáš v súčasnej situácii peniaze nazvyš, bolo by vhodné dospieť k nejakej dohode a skúsiť podľa možností vzhľadom na lokalitu prenajímať horné poschodie, aby si nehnuteľnosť aspoň sčasti zarobila sama na seba.
Všetko však v súlade s uzatvorenou zmluvou. Inak sa potom obrátiť na právnika, resp. súd.
buchač
03.11.19,17:41
Komu ? ...Podliakovi ? On fakt za to nemôže...on je len " iný "....;) :D
veronikasad
03.11.19,18:02
Dom povodne patril svokrovi? Preco je tam vecne bremeno?
marjankaj
03.11.19,18:28
Veronika písal to tu o 13:01.
veronikasad
03.11.19,18:34
Nože daj kúpnu cenu toho domu, čo ste zaplatili svokrovi ...