palko321
04.11.19,14:37
Moze prist IP vykonat kontrolu v mojom byte v case prerabania bytoveho jadra stavenbou firmou napriklad ciernu pracu ?
misoft
04.11.19,13:43
Teoreticky - áno - je to predsa pracovisko firmy.
V skutočnosti nie - pracovisko sa nachádza v miestnostiach v osobnomn vlastníctve, v byte a na vstup do bytu sú potrebné iné podmienky (súdne rozhodnutie, ochrana života a majetku... viď ústava - "Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom." a "Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva."

Inými slovami - ak TY nedovolíš, IP ti do bytu NESMIE ani len nakuknúť!
palko321
06.11.19,07:46
Mal som na mysli zakon 125/2006 § 2 odsek 2 pismeno a. A to: 2 Inšpekcia práce sa vykonáva

a) na všetkých pracoviskách zamestnávateľov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi, vrátane pracovísk nachádzajúcich sa na súkromných pozemkoch a v obydliach fyzických osôb,
Pretoze v podstate tym branim vykonu jeho povinnosti.
veronikasad
06.11.19,07:52
Mas podozrenie ze ide o vykon ciernej prace - pracovnici, ktori rekonštrukciu vykonávajú nie su prihlaseni v SP? IP ich moze skontrolovat aj pred dverami bytu, snad ich nebudes zamykat niekde v kupelni ...
sito
06.11.19,08:30
Tak ako napísal Dušan, nemusíš ich vpustiť do bytu, je to tvoje bydlisko. To je z ústavy.

Ale? ale sú aj iné zákony, ktoré požadujú umožniť vstup do tvojho bytu.

Veronika, toto ho zaujíma:

"Pretoze v podstate tym branim vykonu jeho povinnosti."

Aké sú práva inšpektora práce?

"125/2006, § 12, ods. (1) Inšpektor práce je pri výkone inšpekcie práce oprávnený

a) vstupovať voľne a kedykoľvek do priestorov a na pracoviská podliehajúce inšpekcii práce a v nevyhnutnom rozsahu na súkromné pozemky a komunikácie,

g) požadovať preukázanie totožnosti od fyzickej osoby nachádzajúcej sa na pracovisku zamestnávateľa a vysvetlenie dôvodu jej prítomnosti."

Vzhľadom k tomu, že byt ti prerába firma je IP oprávnený zo zákona vstúpiť do tvojho bytu a skontrolovať zamestnancov firmy, prípadne živnostníka.

IP má ja povinnosti.

"§ 13, (1) Inšpektor práce je povinný

a) oznámiť pred začatím inšpekcie práce svoju prítomnosť kontrolovanému zamestnávateľovi alebo kontrolovanej fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, ak tým negatívne neovplyvní výkon inšpekcie práce,"

Pokiaľ IP oznámi, že dňa toho a o toľkej hod. príde na kontrolu čiernej práce, ver tomu, že tam čierneho zamestnanca nenájde. A môžno áno, ale ten nebude vykonávať prácu načierno.

Takže, ústava ti je v takom prípade na ... :D

Ak by si predsa nevpustil, tak ako píše Veronika alebo, že by von oknom vyskákali z 13 poschodia? Po schodoch to majú istejšie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZmPAcd5dLBI
palko321
09.11.19,12:00
Myslim si ze ten §13 odstavec 1 pismeno a moze byt v podstate vo dverach bytu ci domu pretoze aj to je pred zacatim vykonu inspekcie (kontroly).
§ 12 Oprávnenia inšpektora práce

(1) Inšpektor práce je pri výkone inšpekcie práce oprávnený

a) vstupovať voľne a kedykoľvek do priestorov a na pracoviská podliehajúce inšpekcii práce a v nevyhnutnom rozsahu na súkromné pozemky a komunikácie,

Podla tohoto ani nemusi dopredu hlasit termin kontroly.
buchač
09.11.19,13:10
Osobne si myslím, že je otázka úplne mimo.
To mi prichodí asi tak, že by som sa mal niekde v kaviarni informovať, či mi kávu donesie pracovník so zmluvou alebo čierny zamestnanec.

Majiteľovi bytu môže byť úplne jedno, či firma zamestnáva jednotlivcov na čierno alebo nie. On platí za vykonanú prácu, túto kontroluje a nie nejaké iné onačiny. Problém bude mať majiteľ firmy a nie majiteľ bytu.
Majiteľ bytu by mohol mať skôr s políciou, ktorá nie raz doprevádza pracovníkov IP.
alaya1
09.11.19,13:42
Veď prácu môže vykonávať zadarmo ako priateľskú službu nechápem prečo by kontrolovali u teba v byte Ak ich niekto nenahlásil
misoft
09.11.19,16:46
No tu sme narazili na nejaký problém......
Rekonštrukcia kúpelne = pracovisko.
Lenže chodba NIE JE pracovisko, je to súkromný priestor. Takže - aj keby IP prišla s políciou - nech sa páči - choďte do kúpelne, ale NIE CEZ CHODBU. Môžete tam vojsť stupačkami, odpadom, vodovodom.
A policajt nie je oprávnený do bytu vstúpiť bez vážneho dôvodu (a tam sú uvedené tie dôvody), alebo BEZ ROZHODNUTIA SÚDU.

Ja by som to tak chápal. A aj keby policajti si vynútili vstup - neviem, neviem, čo by na to justícia odpovedala.
buchač
09.11.19,19:34
misoft (Dnes 17:46) No tu sme narazili na nejaký problém......
Rekonštrukcia kúpelne = pracovisko.
Lenže chodba NIE JE pracovisko, je to súkromný priestor. Takže - aj keby IP prišla s políciou - nech sa páči - choďte do kúpelne, ale NIE CEZ CHODBU. Môžete tam vojsť stupačkami, odpadom, vodovodom.
==================
TY nie si normálny....
buchač
09.11.19,20:51
Vazza (Dnes 20:46) Policia moze bez suhlasu majitela bytu vojst do bytu len v pripade ohrozenia na zdravi, majetku, alebo zivote
================
Preštuduj problematiku - prebehni Google = potom sa ozvi, keď budeš mať nejaké info a aj argumenty.

...a ozaj, hlavne si prečítaj poriadne môj príspevok.
buchač
09.11.19,21:51
Mňa zasa nezaujímajú tvoje názory...mimochodom, sú chybné.
misoft
09.11.19,22:01
Spýtam sa inak. čo je viac? Zákon o Policajnom zbore, alebo Ústava?
http://www.zavaseprava.sk/blog/vstup-policajta-na-sukromny-pozemok?locale=sk
"Trestný poriadok stanovuje, že policajt môže vstúpiť do obydlia, iných priestorov alebo na pozemok len vtedy, ak vec neznesie odklad a vstup je nevyhnutný na ochranu života alebo zdravia osôb alebo na ochranu štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu majetku, alebo ochranu práv a slobôd iných najmä vtedy, ak ide o obydlie alebo iné priestory, alebo pozemok osoby pristihnutej pri trestnom čine.

Na súkromný pozemok môže policajt vstúpiť aj vtedy, ak bol vydaný príkaz na zatknutie alebo príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody osoby, ktorá sa tam zdržuje, alebo ak treba predviesť obvineného alebo svedka, ktorý sa tam zdržuje.

Policajt môže teda vstúpiť do vášho obydlia a na váš pozemok len pri splnení vyššie uvádzaných zákonných dôvodov.

Pokiaľ nenastala žiadna z vyššie uvedených zákonných skutočností, policajt nie je oprávnený na súkromný pozemok vstúpiť. Ak sa tak stalo a policajti vstúpili na pozemok, s najväčšou pravdepodobnosťou konali protiprávne a majiteľ pozemku sa môže brániť tým, že na nich podá sťažnosť u ich priameho nadriadeného, prípadne môže požadovať prešetriť ich postup na inšpekcii Ministerstva vnútra SR. Ak máte dojem, že policajti konajú mimo svojich právomocí, netreba sa báť chrániť si svoje práva."

Takže - nehnevaj sa - ale ty trepeš....
Nejaký IP nemôže nariadiť polícii, aby s nimi išli do bytu, lebo oni idú robiť kontrolu.
buchač
09.11.19,22:27
Kuwa Dušan ... ty nie a nie pochopiť...furt si opakuješ jedno a to isté.
Ja netvrdím niečo o tom, že Ústava, Trestný poriadok alebo Policajný zákon...bla, bla....

Ja tvrdím niečo úplne iné :
Niečo dal už sito...a argumentoval pádne.

Že ty vyčleňuješ - dokonca špecifikuješ za pracovné miesto IBA kúpeľňu, tak to je (fakt prepáč za vyjadrenie) tvoj hlúpy názor...čo aj hneď zdôvodním.
Nespočíva prestavba jadra aj v tej realizácii na strane chodby ? Keď sa odstráni jadro, tak kde bude chodba a kde kúpeľňa, kde wc ?????
Kurwa...a snáď mi nechceš tvrdiť, že tie nové steny sa budú robiť len z vnútornej strany ? Kde je elektrika ?
Ty si vôbec videl, čo obnáša taká prestavba jadra ?
...asi ťažko....
----------------------
Spomínaš stavbu ???
Kuwa, tak potom aj na hentej stavbe boli poliši neoprávnene...
https://novezamky.dnes24.sk/policia-si-posvietila-na-pracu-na-cierno-v-zamkoch-robotnikov-caka-vyhostenie-335161

...a furt platí môj príspevok, že majiteľ sa môže na firmu vysrať...černota nie jeho problém.
sito
10.11.19,10:48
Preto je tam ten Muller, lebo ľudia vedia. Aj alaya má pravdu "Ak ich niekto nenahlásil" Ak nahlásil niekto, kto chodí po schodoch, tak IP sa môže pri tom byte zastaviť, tak ako píše Juraj, aj s políciou. Aj v tom má pravdu, že vlastníka bytu sa to netýka, zamestnávateľa, áno! Polícia ani nemusí vstúpiť do bytu, no vyzve pracujúcich v byte k preukázaniu totožnosti. Nemusia sa? Vlastníka sa môžu tiež opýtať aká firma prevádza práce v jeho byte. Nemusí odpovedať? Veď vlastník bytu ich pracujúcich môže v byte prihlásiť na trvalý pobyt. V tom prípade by to robili pre seba, že?

Ale toto je, zaujíma zadávateľa.

"Pretoze v podstate tym branim vykonu jeho povinnosti."

Vlastne je si toho vedomí, že jeho konanie nie je asi správne, tak sa tu opýtal. Čo si vyberie z odpovedí?

Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

No sú aj iné zákony, ktoré sú v súlade s ústavou, musia byť! Na čo nám je potom teraz už funkčný ústavný súd: :D
palko321
11.11.19,15:28
Bohuzial sa zmenil zakon a priatelska sluzba sa uz berie ako cierna praca. Bohuzial si nasi zakonodarcovia nevedia predstavit (a asi ani nikto ini) ze by napriklad taky Kalinak pomahal Pociatkovi prerabat jadro tak sa rozhodli ze to nebude robit nikto. A ano povedzme ze by slo aj o nahlasenie. Otazka znie ci sa moze IP dozadovat vstupu do sukromnych priestorov alebo nie a ci majitel nieco porusi ak mu to neumozni. Argumentaciu o ustavou garantovanu nedotknutelnost obydlia neberiem. Cele znenie totizto znie: "Čl. 21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva." a zakon predsa ustanovuje: 125/2006, § 12, ods. (1) Inšpektor práce je pri výkone inšpekcie práce oprávnený

a) vstupovať voľne a kedykoľvek do priestorov a na pracoviská podliehajúce inšpekcii práce a v nevyhnutnom rozsahu na súkromné pozemky a komunikácie,

A clanok 21 (3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.

Plnenie uloh verejnej spravy je zrejme aj plnenie uloh IP.
sito
11.11.19,16:35
Text zákona si pochopil správne, s porozumením. Ale, tebe sa to fakt stalo, že ti zaklopal IP na dvere tvojho bytu, obydlia a dožadoval sa vstupu do tvojho obydlia na základe Zákona 125/2006. § 12, ods. 1). Alebo je to tvoja fikcia, že by sa mohol?
buchač
11.11.19,17:06
Fikcia jak sviňa...niekto je predposratý...prípadne porušuje sám zákony.
Pokračujem vo fikcii ?
Povedzme, že vôbec nejde o jeho byt (šak účelovo prispôsobený text)...ale ide o iný byt.
Povedzme, že je majiteľ firmy, ktorý zamestnáva na čierno nejakých cudzincov a proste mu lepí z tej prípadnej a zároveň pre neho likvidačnej kontroly.

Lebo komentárov je tu plno...a toľko točiť o úplne zbytočnosti je už na hlavu.
Majiteľ bytu by sa (ako som spomenul) na nejakú kontrolu zvysoka vysral...a nie staral sa o nejakú firmu.
Ja by som dokonca vyšiel na najvyššie poschodie a odtiaľ sral na inšpektorov. ;)

Takže ?
sito
11.11.19,17:32
Hmmm ... Ty áno, on nie, preto sa pýta. A možno si už zohnal pampersku? :D
sito
11.11.19,17:34
Vazza, ale veď dane sú majetkom štátu, či nie? :D