67tarwan
04.11.19,13:43
zamestnanec má stanovenú minimálnu mzdu. V dohode o mzdových podmienkach je napísané: Hodinová mzda je stanovená minimálnou mzdou podľa na riadenia Vlády....

v poisťovni Dôvera mi neuznali dohodu a mzdových podmienkach kde je len odvolávka na minimálnu mzdu podľa Nariadenia vlády SR na aktuálny rok. Že tam musí byť suma. Stretli ste sa s tým?
misoft
04.11.19,12:47
Hmmm... odvolávka na Nariadenie vlády k spísaniu PZ v časti mzdy... to chce mať teda gule.
Základná sadza musí byť vždy presne napísaná! Toto nie jednanie na trhu.
Tweety
04.11.19,12:55
§43 ZP
V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a)druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b)miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c)deň nástupu do práce,
d)mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Platí aj toto: zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

Takže ak tam nie je uvedený stupeň náročnosti práce, uvedené nie je správne.
veronikasad
04.11.19,13:03
Mas tam uvedeny aj stupeň náročnosti?
širi1
04.11.19,13:56
1.prečo ste to dávali do Dôvery?
2. ešte som sa s tým nestretla, aby mal niekto stanovenú mzdu "textom" - odvolávkou na nariadenie vlády
veronikasad
04.11.19,13:59
Ja uvadzam v PZ stupen narocnosti a aktualnu min.mzdu v čase uzatvorenia PZ. Po zmene min.mzdy dodatky nerobim (kontrolu som este nemala). Samozrejme, vždy je vyplacana aktuálna minimálna mzda pre dany stupen náročnosti.
Chobot
04.11.19,14:23
Mali ste kontrolu z Dôvery? Alebo ako Dôvera zistila, ako je to v pracovnej zmluve? Veď PZ sa neposiela do ZP. Posielaš len mesačné výkazy a tam je uvedená suma zárobku.

A potom - ZP nemá čo kafrať do pracovných zmlúv. Pre nich sú dôležité tie mesačné výkazy a hlásenia.
67tarwan
05.11.19,11:21
Nový zamestnanec sa prihlasoval do ZP dôvera ako osoba. Ja som to išiel urobiť za neho. Vyžiadali si pracovnú zmluvu a tam mi povedali že dohoda o mzdových podmienkach ktorá je súčasť prac. zmluvy je zle urobená, lebo je tam len odvolávka na minimálnu mzdu všeobecne.ani tam nie je určený stupeň náročnosti.
veronikasad
05.11.19,13:11
Prepac, nerozumiem ti. Noveho zamestnanca predsa prihlasuje zamestnavatel a nikde v prihlaske mzdu neuvádza. Ani k prihlaseniu nepotrebuje pracovnu zmluvu.