Petonet6
04.11.19,22:32
Dobry den,

Chcel by som sa poradit ake su povinnosti majitela bytu v pripade, ze jeho stavebny zasah moze poskodit/znehodnotit tepelnu izolaciu. Sme v situacii ked sa sused rozhodol prerobit kurenie a namiesto starych gamatok (kazda ma vyvod spalin vedeny cez obvodovy mur von) sa rozhodol obstarat plynovy kotol. Pri otazke, co planuje urobit s vyvodmi, ktore sa uz nebudu pouzivat sme dostali odpoved, ze nic. Jednoducho ich planuju zaslepit z vnutra. Mame obavy, ze cez tieto nepouzivane "vyvody" moze casom izolacia zavlhnut (pouzivame sklennu vatu), taktiez sa tam moze usadit vtactvo. Kedze argumenty na suseda nezabrali, ma spolocentvo vlastnikov bytov nejake pravne paky ako ho donutit vykonat upravy aj zvonku bytoveho domu?


Dakujem,
ivka70
05.11.19,05:49
Ale ved on ziadny zasah do fasady robit nebude.
Zaslepenuie vyvodov je to iste ako keby v byte nebyval a vyvody nepouzival.
aj vtedy sa tam moze usadit vtactvo ci vlhkost, rovnako sa to moze sat komukolvek z vas mimo vykurovacej sezony.
Riesis problem, ktory nie je.
Kedze sused ziadny zasah do izolacie ani do fasady robit nebude, tak nema ziadnu povinnost to "nic" upravovat.
Pave to, co od neho chces (vykonat vonkajsie upravy) by bol zasah do fasady domu, na ktory by potreboval povolenie.
Ak celu zmenu kurenia sused bude realizovat v ramci svoho bytu, nemate ziadnu moznost to ovplyvnit. Ak som pochoplila, kazdy byt ma vykurovanie vlastne, teda nezavisle na susedoch a to aj zostane.
jslancik
05.11.19,07:00
rozum sa človeku zastavuje, čo ľudia dokážu riešiť...
buchač
05.11.19,07:30
Nepohoršuj sa...to sa nesmie ! ;)

Tu máš ďalšiu perlu...
https://www.porada.sk/t319035-predavajuci-bytu-zatajil-ze-strecha-domu-je-vadna-chceme-aby-nam-vratil-cast-ceny.html#post3119368
bodliak (01.11.19 14:47) Tak, povinný výsmešný príspevok máš, odfajkneme. A čo ďalej ?
Petonet6
05.11.19,07:35
No neviem, Podla mna ide o relevantny problem z dlhodobejsieho hladiska. Spominane vyduchy museli byt v minulosti pravidelne cistene a zabezpecovane proti vtactvu. Kazdy to robil na vlastne naklady a zvysni majitelia preto tieto vyduchy pri zmene kurenia odstranili a dali veci do takeho stavu v akom maju byt. Kto teraz donuti suseda udrziavat nieco co nepouziva? Bude to udrziavat SVB na naklady vsetkych len aby sme sa vyhli znehodnoteniu niecoho co este ani nemame splatene? Dalsia obava je lad a sneh, ktory sa tam netvoril kedze v zime bola vlozka tepla. Sme male SVB kde 3/4 susedov s postupom suseda nesuhlasi. NIkto nema problem so samotnou rekonstrukciou, no vsetci maju problem s tym ze tato rekonstrukcia bude mat vplyv na spolocny majetok.
ivka70
05.11.19,07:52
Tak to by som chcela vidiet ako mu preukazete, ze to ma nejaky vplyv na spolocny najetok ....
Ked v zime niekto nekuri (odide na 3 tyzdne napr.) tak sa tam lad a sneh nedostane? To neriesite?
A kedze ide o vyduchy susediace s jeho bytom,, bol by asi hlupak, keby ich nezaslepil tak, aby mu to nesposobovalo vlhnutie jeho steny bytu ....

A keby sa mu tam usadili vtacata, tiez to nicomu neprekaza, ved ich nebude ohrozovat plyn a podporite tym prirodu :)

A fasada domu je spolocna, jej udrziavanie treba zabezpecovat zo spolocnych prostriedkov ....
Petonet6
05.11.19,08:40
No po niekolkych spolocnych interakciach mam pocit ze tym hlupakom je. Navyse byt ktory rekonstruuje nie je jeho -> dlhodoby prenajom + majitel akosi nema zaujem. No to nie je moj problem, moj problem je, ze ako spravca budem musiet pripadny havarijny stav riesit. Uprava ktoru sme pozadovali nie je ani zlozita a ani draha v pomere k investicii. A ano, ak niekto dlhsie nekuril bol to vzdy problem. Aj to je dovod preco vsetci ostatni presli na iny sposob kurenia uz davno. A vsetci odstranili kovovu vlozku vyduchu, zaslepili ho a upravili zateplenie a fasadu domu. Presne tak ako to zdravy rozum (alebo aspon nejaky ten projekt) kazal. No mam pocit ze tu zbytocne zachadzame do argumentacie bez riesenia. Takze moja otazka je stale rovnaka. Viete/neviete o nejakej moznosti ako zaviazat suseda aby vykonal upravy alebo bol aspon zodpovedny za odstranenie havarijneho stavu na niecom co uz nepouziva? Ak Vam nic nenapada tak prajem pekny zvysok dna
ivka70
05.11.19,08:52
Ved si odpoved dostal - nic nemeni, nic neposkodzuje, nema co opravovat. Zavazovat ho nemate k comu.
Ak by poskodil spolocny priestor (teda ja fasadu), ma zakonnu povinnost to opravit alebo to spolocenstvo opravi na jeho naklady.
Ako spravca snad zakon poznas.
Petonet6
05.11.19,09:06
No do takejto hlbky zakon poznam. No ak by ste mi vedeli dat konkretny paragraf o ktory sa mozem neskor opriet bolo by to uplne super. Dakujem
ivka70
05.11.19,09:19
Bolo by fajn nastudovat aspon Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome .... pan spravca ...
misoft
05.11.19,15:57
Nevie si vygúgliť zákon.... preto sa radšej pýta.... pán správca....
sito
05.11.19,16:16
Petonet, ako ste to mali pred gamatmi, peterky ste mali, či spoločnú kotolňu. Ivku maj na háku. Ale daj na jej radu aspoň poznať základ zo Zákona 182/1993.

"Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby,

!!! obvodové múry, !!!

priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

Obvodové múry sú spoločné časti domu. Pri vykurovaní gamatmi ich využíval vo svoj prospech. Keď nechce naďalej využívať gamaty, nemusí, ale musí mať na to projekt. Niekto mu to musí schváliť. A musí mať na to aj revíznu správu. Aby ste nelietali.

Písomne ho upozornite, že otvory v obvodových múroch má odstrániť, zabezpečiť, aby nepoškodili spoločné časti domu. Ale vlastníka bytu, nie nájomníka. Ak vlastník neodstráni, nezabezpečí a spoločná časť domu bude tým poškodená. Treba si uplatniť toto:

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na

!!! spoločných častiach domu !!!

alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám

"alebo osoby, ktoré jeho byt"

alebo nebytový priestor

"užívajú.""

Ivka trepe, vie čítať ale nie s porozumením. Ona číta v zákone, že vlastník bytu v bytovom dome je bohom, no zbohom. :D

Inak tu ho máš celý, aj s jeho novelami.

https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182
marjankaj
05.11.19,16:40
Marcel a ako sa odstraňujú otvory v obvodových múroch?:eek:
buchač
05.11.19,16:46
Jančikám...ako, ako...také nevieš ?

Vytlačíš si zákon 182...plno veľa papiera.
Nadrbeš do otvorov a fertig. Papier je fasa izolant...
;) :D :D :D
sito
05.11.19,16:59
Janko, aké otvory máš na mysli? Okná?

A tie na gamaty, ako spravil? Nech aj odstráni. Ten diera nie je spoločná, či?
sito
05.11.19,17:04
marjankaj
05.11.19,17:05
Len rozmýšľam kam s tým odstráneným otvorom. Že by do zberných surovín?:D
sito
05.11.19,17:09
Tu dieru, tak ... vieš kde. Ten dekel, šak na zem nechá padnúť. Nejaký bezdomovec zdvihne, ak sa mu to v dnešnej dobe oplatí. Postupom času aj Lunik bude, nie ten na Mesiaci. :D
marjankaj
05.11.19,17:13
No diery by sa odstraňovať nemali. Čo by sme si bez nich počali?:---
sito
05.11.19,17:27
Nie je diera ako diera, že? Napríklad tá na ceste ... odstráň ... Tá ich domu nevadí. :D
marjankaj
05.11.19,17:38
Ty by si len odstraňoval. Nebolo by lepšejšie vyplniť?:D:---
sito
05.11.19,18:02
Amalgénom? Ktorú? :D