symbio
05.11.19,11:53
Na novej záhrade mi rastie plazivá divá černica. Ako sa jej zbavím???
Katy a R
05.11.19,11:04
napr motykou a rýľom ... ? Ak nechceš chémiu.
Samozrejme - postrekov určite nájdeš dosť ...
po doplnení ... keďže ide o väčšiu plochu - pravidelné obrábanie pôdy - napr hlboká orba?
a čo myslíš, že výsledok neistý? - ak sa pôda pravidelne neobrába - samozrejme, že zarastie. Na večné veky nie je nič:)
BXLmiami
05.11.19,11:58
Nemáš rád černice?
marjankaj
05.11.19,12:11
Pošli ju do preč. Ak neposlúchne, tak potom ako píše Katy.
buchač
05.11.19,12:46
Katy...ono máš, aj nemáš pravdu.
Veľa záleží aj od okolností, že kde sa tá černica vyskytuje, kde je hlavný koreň.
Ak sa tento a aj ostatné výhonky neodstránia, tak robota bola zbytočná.
Stačí jeden korienok a všetko je veľmi rýchlo nazad, rozrastie sa...a niekedy dokonca aj viac, ako bolo predtým.
Ak sú nejaké korienky prípadne u suseda alebo niekde pod kameňmi, tak ani nevravím.

Chémia pomôže len na určitú dobu, postreky je potrebné opakovať.

Asi najlepšia voľba by bolo tie černice upraviť a pozbierať plody...veď sú vynikajúce a zdraviu prospešné.
Katy a R
05.11.19,12:54
Zadávateľ sa pýta, ako sa jej zbaviť !!
(ja osobne by som černice pestovala, ale o tom otázka nie je;)).
buchač
05.11.19,13:03
Ale šak ja som v podstate odpovedal, že ako sa jej zbaviť...či ? Akurát upozorňujem aj na tie zádrhely.

Mne rastie tiež divá černica, aj čučoriedky, ba aj jahody sa vyskytnú. Jahody pozbierajú vnučky, zvyšok tiež...a potom hajde (ak niečo zostane) do bublaniny, dcéra pečie famóznu. ;)
Okrem toho mám aj kúpené čučoriedky a jahody.
BXLmiami
05.11.19,13:31
Ano,milujem moju divú černicu-len som jej dala formu-každý rok inú,podľa toho ako rastie.Máme výborný kompot každý rok.
vicktor
05.11.19,16:25
"pozbierat plody" - pekna predstava, ale u mna cernica pekne zarodi, ale nedozrie, plody uschnu.
Tiez sa jej budem musiet zbavit.
buchač
05.11.19,16:31
Prečo dávaš otázku formou odpovede...hááááááááá ?????
Veď to sa predsa nesmie....
;) :D :D :D :D :D
symbio
05.11.19,17:18
Tá černica "zamorila" pomerne veľké územie (150m²), preto bola položená ta otázka. Motykou a rýľom by to bola robota na pomerne dlhý čas a ako píše Búchač, výsledok je neistý. Preto bola tá otázka.
marjankaj
05.11.19,17:21
Veď si napísal, že iba jedna:eek:
marjankaj
05.11.19,17:24
Alebo ako v jednom filme: Trhala fialky dynamitem.
A možno by si sa aj susedov zbavil:---
symbio
05.11.19,17:29
Ospravedlňujem sa za nepresnú špecifikáciu môjho problému... Neuvedomil som si, že nepíšem úplne presne
buchač
05.11.19,17:46
symbio (Dnes 18:18) Motykou a rýľom by to bola robota na pomerne dlhý čas a ako píše Búchač,...
==================
Sa ponáhľaš ? ;)

Ak to vyzerá podobne, tak fasa...amen.
https://www.poradte.sk/rastliny-a-pestovanie/118-co-za-cudo-je-toto.html

Šak vezmi po častiach.
Najprv urob plastický rez...najlepšie krovinorezom v určitej výške...povedzme tých 20 cm od zeme. To preto, aby sa tie poplazy mali za čo chytiť a vytrhnúť, čo sa dá.
Zvyšok potom už len rýľom, motykou...a niekedy aj sekerkou.
Ale je to makačka jak sviňa...kríže dostanú zabrať.
Kožené rukavice sú nutnosťou.

Je tu ešte možnosť použiť malotraktor a všetko poriadne preorať do hĺbky. Jasné, že záleží od terénu a prístupu.

Alebo potom už len tá chémia...ale aj tie zvyšky bude potrebné odstrániť, čiže zasa len ručné náradie.
symbio
05.11.19,18:32
Ja som na jar dal zobrať cca 10cm ornice bagrom s radlicou a naivne som si myslel, že to pomôže. Cez leto som musel odísť mimo a keď som sa vrátil, tak to bolo asi rovnaké, ako minulý rok.
marjankaj
05.11.19,18:37
Mal si zobrať 2 metre, vybetónovať a mal by si bazén. A v lete by si nemusel chodiť k moru.
symbio
05.11.19,18:40
Tak toto "riešenie" ma vôbec nenapadlo ????
Musím prísť sem, aby som sa k nemu dopracoval ????
marjankaj
06.11.19,23:32
Teraz aby tam aj prikuroval:---
symbio
07.11.19,07:39
Mám k dispozícii pomerne veľkú plochu zeme, v tej časti, kde rastú černice som chcel nasiať nejakú včelársku lúčnu zmes medonosných kvetov, čo kvitne v priebehu celého roku. Tohto roku na jar som celú plôchu dal zrovnať bagrom s radlicou a nasial som spomínanú zmes. Černica však veľkú časť prerástla a udusila. Preto som položil túto otázku. Asi som to mal celé takto rozpísať hneď, nedochádzalo by ku nedorozumeniam...
buchač
07.11.19,08:13
No ja neviem, že čo je to veľká plocha zeme v tomto prípade...a hlavne, že kde je.
To zarovnanie je normálka, ak sú tam veľké nerovnosti.
Hm...ale nasiať nejaké kvety ??? Preto spomínam aj lokalitu. Veď ak je v okolí dostatok iného kvetenstva, tak včely si k nemu cestu nájdu. Lebo tú plochu s nasiatými kvetmi raz dva spotrebujú a budú musieť lietať ďalej...veď nie nadarmo včelári sťahujú tie svoje včelstvá hore dole...a medvede im med papkajú. ;) :D

Šak sa vyserondi na boj s černicou...každý rok pokos s mašinou a fertig....a nevravím, že :
- včely budú opeľovať kvety
- z nektáru bude med
- s kvetov budú plody
- z plodov bude osoh
- nenadrieš sa
BXLmiami
07.11.19,08:54
:-)) Ja len po skúsenostiach s mojou záhradou si myslím,že má aj inú robotu ako každý rok do penzie snažiť sa vykynožiť černicu.
buchač
07.11.19,11:31
...ja už som na dôchodku...a trt stíham. :D
To realizovanie sa s krovinorezom nechávam na zaťka...šak mladí to zdedia, nech maká. ;)
marjankaj
07.11.19,11:37
Doktorka, len sa teš na penziu. Ani kávičku nebudeš stíhať. :D To nebude ako v robote, že sestrička zabezpečí.:---
buchač
07.11.19,11:40
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Kuwa...a nedostaneš ani stravné lístky do reštiky...čo si navaríš, to aj zješ.
Šak prečo asi tak často jem fazuľu...? ;)
Lebo aspoň od nej si poprdkám, nakoľko pri robote ani na to nemám niekedy čas. :D
kukučka
07.11.19,12:12
Prebíjam tú mínusku, veď všade píšu, že sa máme s rastlinkami pekne rozprávať.
marjankaj
07.11.19,12:23
:D;)