gazza215
05.11.19,17:44
Chcem sa poradiť ohľadom reklamácie okuliarov. Bola mi zamietnutá reklamácia okuliarov, kedy som reklamoval poškodené bočnice. Sú gumené a v nich je zaliata kovová výstuž. Predpokladám, že časom tá guma ztvrdla, tá výstuž prerezala tú gumu a vyšla na povrch. Túto istú chybu som reklamoval už predtým a vtedy mi bola reklamácia uznaná. Moja otázka znie, či je možné z právneho hľadiska tú istú chybu raz uznať a pri druhej reklamácii zamietnuť?
Ďakujem.
veronikasad
05.11.19,18:48
Plynie este zarucna doba? Kedy boli kupovane?
buchač
05.11.19,19:16
Moja otázka znie, či je možné z právneho hľadiska tú istú chybu raz uznať a pri druhej reklamácii zamietnuť?
==========================
Nejde skôr najprv o posúdenie technického stavu vzhľadom k používaniu produktu ?...až potom prichádza na rad právo.
gazza215
05.11.19,21:01
V záruke sú ešte asi mesiac. Prvý krát som túto istú chybu reklamoval zhruba pred rokom a bola uznaná. Teraz druhý krát a uznaná nebola.
gazza215
05.11.19,21:03
Technický stav je identický ako pri prvej reklamácii. Poškodená guma na bočniciach (straniciach).
veronikasad
05.11.19,21:11
dôvod zamietnutia ?
veronikasad
05.11.19,21:15
Odborné posúdenie reklamovaného výrobku počas druhého roku záruky

V prípade, že zákazník uplatní reklamáciu výrobku až po uplynutí 12 mesiacov od kúpy, môžete reklamáciu zamietnuť na základe výhradne vášho posúdenia. Avšak aj v takomto prípade ste povinní zákazníka poučiť o možnosť zaslať výrobok na odborné posúdenie, a to uvedením tejto informácie v rámci dokladu o vybavení reklamácie. Je teda nutné aj túto informáciu uviesť písomne.

Náklady spojené s odborným posúdením znáša v tejto situácii zákazník len v prípade, ak výrobok zašle na odborné posúdenie znalcovi, autorizovanej alebo notifikovanej osobe. Ak výrobok zákazník zašle pre tento účel určenej osobe (záručnému servisu), znáša aj v tomto prípade náklady predávajúci, a to bez ohľadu na výsledok posúdenia.

Ak odborné posúdenie preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, má zákazník právo uplatniť reklamáciu znova, túto reklamáciu potom nie je možné zamietnuť. Zároveň je predávajúci do 14 dní odo dňa jej uplatnenia povinný uhradiť zákazníkovi všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie.

Upozornenie: V priebehu odborného posudzovania nebeží záručná doba. Pri opakovanej reklamácii preto nemôžete reklamáciu neuznať z dôvodu, že pri započítaní doby, po ktorú prebiehalo posudzovanie, by už uplynulo viac než 24 mesiacov od kúpy výrobku.


https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwieqOfb_dPlAhWCLFAKHVgjATgQFjABegQIARAH&url=https%3A%2F%2Fwww.podnikajte.sk%2Fzakonne-povinnosti-podnikatela%2Fzamietnutie-reklamacie-posudenie-znalcom&usg=AOvVaw1NmMfW5Hxmto5CqJ06gB5y
buchač
05.11.19,21:17
...a sme doma, stará mať. ;)
misoft
05.11.19,22:32
gazza215 (Dnes 22:01) V záruke sú ešte asi mesiac.
.................................................. ..................................
Tak potom je to jasné! Dodal si ODBORNÝ posudok?
Reklamácia zamietnutá z dôvodu prirodzeného opotrebovania. Práve TY im musíš dokázať, že to tak nie je a ak ju následne uznajú, aj odborný posudok ti preplatia.
gazza215
06.11.19,06:11
Poškodenie vraj bolo spôsobené pôsobením chemickej látky neznámeho pôvodu a nesprávnou starostlivosťou. Zaujímavé, že pri prvej reklamácii neargumentovali ničím a uznali ju. Len o to mi ide, či je možné, že dve úplne identické poruchy sú vyhodnotené rozdielne, či môžem pri odvolaní argumentovať tým, že pri prvej reklamácii mi táto porucha bola uznaná.
buchač
06.11.19,07:20
gazza215 (Dnes 07:11) Poškodenie vraj bolo spôsobené pôsobením chemickej látky neznámeho pôvodu a nesprávnou starostlivosťou. Zaujímavé, že pri prvej reklamácii neargumentovali ničím a uznali ju. Len o to mi ide, či je možné, že dve úplne identické poruchy sú vyhodnotené rozdielne, či môžem pri odvolaní argumentovať tým, že pri prvej reklamácii mi táto porucha bola uznaná.
==================
Zbytočne špekuluješ.
Oba identické poruchy z rovnakým konečným výsledkom mohli mať predsa úplne iný pôvod závady.
Všetko je len tvoj pohľad na dané...názor druhej strany je neznámy.

Ale šak sa odvolaj, na to je plné právo každého. No ako už bolo spomenuté, tak ku odvolaniu je potrebné dodať aj náležité podklady.
....a tu sme pri merite veci. Tie podklady niečo stoja, súdne poplatky tiež, strata času na súde, náklady na dopravu, advokát.
Takže otázka znie..." Koľko stáli tie okuliare ? "... " Oplatí sa ísť do neurčitého výsledku vzhľadom k okolnostiam ? "

...a o aké okuliare ide ? Dioptrické alebo slnečné ?
misoft
06.11.19,13:47
A PRVÁ reklamácia - kedy, po akom čase od kúpy bola uplatnená? Ak do 6 mesiacov - tak si prečítaj
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9
vtedy sa to berie ako výrobná chyba - preto asi aj ihneď vymenili.

mimotemy
"pôsobením chemickej látky" - tou je aj pot, mastičky, olejčeky, repelenty... takže čo sa čuduješ?
gazza215
07.11.19,07:02
Sú to dioptrické okuliare. Len som sa chcel dozvedieť, či je možné tú istú chybu vyhodnotiť rozdielne. Takže z vašich dotazov vyplýva, že je to asi možné. Ďakujem Vám za reakcie. Zvážim dať si vypracovať odborný posudok, keď zistím, čo to stojí.
veronikasad
07.11.19,07:08
Pozri si ten odkaz co som prilozila. Pre vybavenie reklamacie je podstatny rozdiel ci ju uplatnujes v prvom alebo druhom roku používania