anlira
06.11.19,02:58
Dobrý deň,

mojej matke sa blíži vek pomaly k osemdesiatke. Naša matka vlastnila polovicu rod. domu a po smrti svojej matky v r. 1999, nadobudla druhú polovicu rod. domu právoplatným dedičským osvedčením v r. 2004. Nehnuteľnosť bola riadne zavkladovaná na katastri až do leta roku 2019. Vlastnila teda rodinný dom v celosti (1/1).

Jej synovi, ktorému za roky veľmi zlého správania sa k nej, mu dvakrát zrušila trvalý pobyt v roku 2015 a 2017. V oboch prípadoch na jeho neustále naliehanie, ho prihlásila naspäť do rod. domu k trvalému pobytu. V r. 2017 bol navyše právoplatne odsúdený OS za týranie vlastnej matky. A to už ani nehovorím, že vyše dvadsať rokov nikde nepracoval.

Na konci júla 2019 mi brat povedal, že sa nemám chytať zvončeka a kľučky na vchodových dverách, lebo ich má napísané na LV, inak na mňa zavolá policajtov. Mám si kúpiť lieky na ukľudnenie, že som vydedená a mám zavolať prezidentovi USA, možno mi pomôže. Zároveň vymenil aj zámok vo dverách. Je teda vlastníkom polovice rod. domu, čo som si našla na webe. Titul nadobudnutia nehnuteľnosti je kúpou. Citujem, ako mi povedal: "Kúpil som ju za tisíc korún", čo je cca 33 EUR. Navyše, on si nepraje, aby som navštevovala moju matku, jednoducho ma nevpustí dnu a obaja potrebujú odo mňa kľud. Stále je hovorcom mojej matky, ona býva ticho. S matkou sme pritom celý život na seba vzájomne citovo naviazané.

Asi po dvoch mesiacoch mi v telefonickom rozhovore matka povedala, že brat doviedol do domu istého spoluobčana (84 r.), ktorý jej dosvedčil bratove slová, že počul jej matku (zomrela r. 1999), že mu ako vnukovi za jej života darovala polovicu rod. domu.

Keď som sa matky opýtala, či jej syn ukázal nejaké papiere z katastra, že je vlastníkom polovice domu, alebo darovaciu zmluvu, tak mi odpovedala, že jej nič neukázal, že uverila tomu pánovi, že to tak asi bolo, preto podpísala kúpno-predajnú zmluvu so synom. Podpisy bol údajne overiť u matky doma pracovník obecného úradu, nakoľko je matka čiastočne imobilná. Zároveň viem, že hocikto si môže počas svojho života robiť s jeho majetkom, čo chce - predávať, darovať a pod. komukoľvek.

V zdravotnej dokumentácii má matka napísané "poruchy osobnosti ťažkého stupňa - organický psychosyndróm". Naposledy bola matka so mnou na vyšetrení u psychiatra v roku 2017. Pokiaľ viem, odvtedy tam nebola. Asi pred dvoma týždňami som sa pýtala obvodného doktora mojej matky, čo je to ten psychosyndróm, až to mám vysvetlené priamo od neho. Povedal mi, že to je skornatenie ciev v celom tele, že je to vekom a starší ľudia mávajú bežne stareckú demenciu. No neviem, či toto presne pasuje na tú diagnózu, ale mňa nepresvedčil.

Obrátila som sa na políciu aj okresnú prokuratúru vo veci predaja nehnuteľnosti. Tí ma vypoklonkovali, aby som podala žalobu na civilný súd, že oni takéto veci neriešia. Pri všetkej úcte, nie som právnik ani policajt, ale ja sa domnievam, že vlastný syn uviedol vlastnú matku asi do omylu a vedome jej klamal. Možno sa jedná o trestný čin podvodu, neviem.

K matke sa osobne nedostanem, to už som tiež riešila cez políciu. Vraj, keď si ma tam matka nepraje, tak tam nemám chodiť. Ale moment, toto je bratovo želanie, nie matkino. Aj to som povedala na polícii, že on tú matku naďalej týra, že mňa odstrihol od matky. Vraj, ako to viem, keď tam nechodím. Pomáhať a chrániť. Neviem koho chránia v tomto prípade?

Prosím Vás pekne o radu, na koho sa môžem ešte obrátiť.

Vopred srdečne ďakujem!
veronikasad
06.11.19,05:36
Riesis nedostatočnú starostlivosť o matku zo strany syna, alebo len "predaj" polovice domu? Ako casto si navštevovala matku pred "predajom" domu synovi?
buchač
06.11.19,07:35
Obrátila som sa na políciu aj okresnú prokuratúru vo veci predaja nehnuteľnosti. Tí ma vypoklonkovali, aby som podala žalobu na civilný súd, že oni takéto veci neriešia.
=====================
Majú pravdu...to chce advokáta a žalobu na súd.
Na nete nenájdeš náležitú odpoveď - rozhodnutie...NEEXISTUJE !
anlira
06.11.19,13:44
Keď brata zobrali do vyšetrovacej väzby v r. 2017, tak mi ÚPSVaR priznal opatrovateľský príspevok na matku. Na začiatku roka 2019 som ho pre obavu o moje zdravie a život bola písomne zrušiť. Prepáčte, ja sa tam nedám podrezať, ani zastreliť od preafektovaného brata. Polícia s tým nedokázala nič spraviť, lebo stále potrebovali aspoň jedného svedka. Teraz ÚPSVaR priznal opatrovateľský príspevok tomu právoplatne odsúdenému tyranovi vlastnej matky. :-( Vraj im to zákon nezakazuje, tak mi to bolo vysvetlené. Ja neviem, či v tejto republike ešte existuje takýto prípad. Matku som videla tohto roku len dvakrát. Nikto tam nechce ísť so mnou, ani starosta obce, vraj sa v zlom rozišli.
anlira
06.11.19,14:17
Ďakujem za odpoveď. Matka je jedna strana a jej syn druhá strana pri kúpno-predajnej zmluve. Ja som tretia strana a nemôžem vraj vstupovať do ich vzťahu. Teraz čo? Z médií niektorí vieme, že sa v SR neraz riešila aj "bytová mafia" pre rôzne podvodné zmluvy na senioroch. Nebude to predsa len ten trestný čin podvodu?
marjankaj
06.11.19,14:25
Len to niekto musí dokázať. Keby si dokázala, že SMSkoval s Kočnerom, tak by to bolo jednoduché. Médiá by ho hneď odsúdili a zavreli. Aj bez súdov.:eek:
sito
06.11.19,15:52
Z pohľadu dcéry, sestry je to podvod. Ak je pravda, čo píše, je! No ale na Slovensku, je to maličká ryba. Je to chyba ... pod koberec, či do suda? :D
Chobot
06.11.19,17:09
"Nebude to predsa len ten trestný čin podvodu? "

Nie, sú to rodinné záležitosti. Podvod by musela matka dosvedčiť. A ona predsa tvrdí, že dom synovi darovala. A dobrovoľne.
veronikasad
06.11.19,17:20
Tibor, nedarovala, ide o predaj cez KPZ, za 33€...
Chobot
06.11.19,17:26
Aj tak, predala dobrovoľne. Pokiaľ matka nebude svedčiť proti synovi, ako chce ona dokázať, že išlo o podvod? To, že to predala za 33 € je irelevantné.
marjankaj
06.11.19,18:01
Keby boli v riti ryby, nebolo by nám treba rybníky.:---
Chobot
06.11.19,18:49
Predajná cena je vecou dohody len medzi predávajúcim a kupujúcim. Prečo by mu to nemohla predať za 33 €?
anlira
06.11.19,19:12
Ospravedlňujem sa, upresním to časovo. Keď som si preverila na katastri, že ten môj brat skutočne nadobudol polovicu domu KPZ s mojou matkou, oslovila som už spomenutú políciu aj okresnú prokuratúru. Ale mne moja matka až s odstupom dvoch mesiacov povedala v tel. rozhovore, ako to bolo. Môj brat a ten 84-ročný spoluobčan ju presviedčali ("tlačili jej kaleráby do hlavy", to je môj výrok na lepšie pochopenie) a v konečnom dôsledku moju matku presvedčili, že jej matka, ktorá zomrela ešte v r. 1999, za jej života darovala polovicu rod. domu môjmu bratovi, resp. stará matka vnukovi. Dôkaz: na správe katastra nikto nenájde darovaciu zmluvu medzi starou matkou (+ 1999) a jej vnukom (mojím bratom). Tak načo uzatváral s mojou matkou KPZ na tú istú polovicu rod. domu, ktorú mu mala darovať pred dvadsiatimi rokmi jeho stará matka? Ako som už povedala, nie som právnik, ja to vidím ako uvedenie do omylu - podvod, to je môj názor. Keď som matke povedala, že ju vlastný syn s tým pánom oklamali, tak mi povedala len toľko, že s tým sa už asi nedá nič robiť. S týmto novým zistením som ešte nebola na polícii, ako by to posúdili. Odvtedy som sa snažila matku telefonicky kontaktovať, ale márne. Brat jej nedá mobil do nabíjačky, stále je nedostupná. Keď brata odsúdili za týranie matky, tak vo výroku rozsudku je uvedené, že zakazoval mojej matke so mnou telefonovať. Keď ho matka neposlúchla, tak jej z ruky vytrhol mob. tel. a hodil o zem, čím ho znefunkčnil. Prosím, skúste mi niečo ešte poradiť, lebo som v tom naozaj sama. Ďakujem pekne!
jslancik
06.11.19,19:42
zbavená svojprávnosti či podobných "vecí" nie je. takže je spôsobilá na právne úkony a mohla so svojím majetkom narábať ako chce.

dokázať týranie synom nie je jednoduché. na to by bolo treba svedkov a o. i. chuť matky svedčiť. očividne sa jej do toho nechce. očividne bude radšej so synom, ako s dcérou. zvláštne...
anlira
06.11.19,20:43
Ďakujem všetkým za odpovede aj Vám. Pozbavená svojprávnosti na niektoré právne úkony nie je. Toto neriešim. To, že môže nakladať so svojím majetkom počas jej života, to viem, som si toho vedomá, písala som o tom vyššie.
Dokazovať týranie matky synom nepotrebujem. Brat je t.č. stále v podmienke.
Chcem vedieť to, či tu má niekto ten istý názor, ako ja, že matka bola možno uvedená do omylu. Ak sa mýlim v mojom názore, tak sa ho nebudem bezhlavo držať, to dá rozum.
buchač
06.11.19,20:59
anlira (Dnes 21:43)
Chcem vedieť to, či tu má niekto ten istý názor, ako ja, že matka bola možno uvedená do omylu. Ak sa mýlim v mojom názore, tak sa ho nebudem bezhlavo držať, to dá rozum.
==============
Možno je široký pojem...

Nemusíš sa mýliť vo svojom názore...je predsa plno takýchto prípadov, kde jeden odrbal druhého...dieťa svojho rodiča, rodič svoje dieťa, súrodenec súrodenca...a tak podobne.

Ak sa aj nemýliš, tak potom čo ?
Dôkazné bremeno je na tebe...no dokázať je niekedy nemožné....a to nevravím ešte o pohľade súdu na danú záležitosť.