alexxandra
05.09.06,07:23
dobry den,

chcem sa poradit v nasledovnej veci :

firma otvorila maloobchodnu predajnu. Pred otvorenim ju bolo treba zariadit. Mam tu napriklad fakturu na osvetlenie. je to trojstranova faktura,kde je fakturovanych tristo druhov lampiciek a ziaroviek, vsetko v malickych cenach, plus poplatok za elektroodpad. Celkova faktura je ale na 70 tisic. Tak teraz mam dilemu. Mam to uctovat na spotrebu materialu 501, alebo to mam zaradit ako subor a odpisovat? Ja by som to asi radsej odpisovala. To by bola druha odpisova skupina? Ake s tym mate skusenosti? Dakujem,prajem pekny den :-)
pantani
05.09.06,08:27
Myslim ze svojou povahou dane polozky splnaju skor charakter materialu ako dlhodobeho majetku. Uctoval by som to priamo do spotreby cez 501-u.
andrej_rv
05.09.06,09:02
dobry den,

chcem sa poradit v nasledovnej veci :

firma otvorila maloobchodnu predajnu. Pred otvorenim ju bolo treba zariadit. Mam tu napriklad fakturu na osvetlenie. je to trojstranova faktura,kde je fakturovanych tristo druhov lampiciek a ziaroviek, vsetko v malickych cenach, plus poplatok za elektroodpad. Celkova faktura je ale na 70 tisic. Tak teraz mam dilemu. Mam to uctovat na spotrebu materialu 501, alebo to mam zaradit ako subor a odpisovat? Ja by som to asi radsej odpisovala. To by bola druha odpisova skupina? Ake s tym mate skusenosti? Dakujem,prajem pekny den :-)
Vo všeobecnosti sú v zmysle bodu 1.4. Pokynu Ministerstva financií SR
k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov č. 3400/1998-62 súčasťou stavby a odpisujú sa so stavbou v rovnakej odpisovej skupine okrem iného:
"1.4 Elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem zariadení v bode 2.5"
V zmysle pokynu by som teda inštaláciu osvetlenia posúdil ako technické zhodnotenie predajne (v prípade prenájmu a súhlasu prenajímateľa ako iný majetok) a odpisoval v 4. odpisovej skupine. Konkrétne riešenie však závisí aj od samotného technického prevedenia, znenia faktúry a pod.
alexxandra
12.09.06,09:16
Dakujem :-)