IvanaB
05.09.06,07:32
Ahojte poradaci,
mám viac rokov a dve deti jedno je už síce zamestnané ale ešte býva so mnou. Druhé dieťa chodí na strednú školu. S manželom mám ťažký život a po problémoch sme sa museli presťahovať do domu k mojej svokre ktorý je jej. Teraz sa problémy s manželom zhoršili a svokra chce mna a deti z domu vyhodiť. Všetci tam máme trvalý pobyt. Môže nás len tak vyhodiť?
Prosím poradte mi či mám neaké práva alebo sa mám len zbaliť a odýsť. Nemáme veľmi kam isť. Vopred ďakujem.
dana9
05.09.06,05:45
Ten svokrin dom je napísaný len na ňu? Nemá náhodou aj manžel nejaké práva k tomuto domu?

Nájomnú zmluvu asi nemáte?

dana:)
Zita5
05.09.06,05:51
Ja len poznámočku ...minule som počúvala v TV niečo o trvalom pobyte ...že teraz už nebude problém , aby majiteľ bytu zrušil spolubývajúcemu trvalý pobyt ...ale neviem čo je na tom pravdy .
Danka prosím vyjadri sa ak máš také informácie .;)
účtovník 007
05.09.06,05:52
Mila Ivana, prísť o strechu nad hlavou je naozaj nepríjemné(zažila som na vlastnej koži s 3 deťmi). Ale ešte nepríjemnejšie je žiť v podmienkach , kde Ti bude svokra robiť prieky. Trvalý pobyt svokra môže zrušiť Tvojmu plnoletému synovi.Podľa platného zákona od 1.7.2006. Ako je to s Tebou keď sa staráš o syna, ktorý chodí na strednú školu presne neviem. Zistíš to na evidencii obyvateľstva na mestskom úrade.Určite Ti tam poradia.
Len ako je to s tými deťmi nerozumiem?:eek:
http://www.porada.sk/t31278-po-materskej-dovolenke-do-prace-prosim-poradte.html
IvanaB
05.09.06,05:55
Najomnu zmluvu nemáme, vzala nas k sebe bývať pred 10 rokmi a vyzeralo to byť dobré, a čo sa týka manžela to neviem aké má práva ako jej syn dom je napísaný len na svokru. Ale na manželove meno chodí platiť elektrika a plyn za ten dom a neviem prečo, je to možné ak dom je jej?
Zita5
05.09.06,06:02
Najomnu zmluvu nemáme, vzala nas k sebe bývať pred 10 rokmi a vyzeralo to byť dobré, a čo sa týka manžela to neviem aké má práva ako jej syn dom je napísaný len na svokru. Ale na manželove meno chodí platiť elektrika a plyn za ten dom a neviem prečo, je to možné ak dom je jej?

Ivana , ak nevieš oddôvodniť prečo elektrina ,plyn a veci podobné sú na manžela / inak je to možné na jeho meno so súhlasom majiteľa RD/ ...tak si pekne zisti na katastrálnom úrade , kto je vôbec vlastníkom ...či náhodou tam nemá aj on nejakú čiastku .

A svokor čo ?žije ešte ....ja len náhodou či neprebehlo nejaké dedičské konanie a tým pádom by tam mal aj manžel čiastku .
dana9
05.09.06,06:17
Ja len poznámočku ...minule som počúvala v TV niečo o trvalom pobyte ...že teraz už nebude problém , aby majiteľ bytu zrušil spolubývajúcemu trvalý pobyt ...ale neviem čo je na tom pravdy .
Danka prosím vyjadri sa ak máš také informácie .;)


Áno Zitka, máš pravdu, už to je zjednodušené.

Tou otázkou o TP som však smerovala k tomu, že pri prihlasovaní na TP sa predkladá ako jedna z možností aj doklad o užívacom práve k bytu, môže to byť napr. nájomná /"podnájomná" zmluva. Ak by existovala, tak by to pomohlo, pretože:
ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti (teda aj bytu) občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu

Bohužiaľ, v podstate platí, že samotné prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

dana:)
IvanaB
05.09.06,06:20
Svokor zomrel ked bývali na Chrenovej v byte rok predtým ako sme šli bývať k nej, svokra si vzala dom po otcovi a synom myslím že nedala nič z bytu čo bol spoločným vlastníctvo. Ako je vlastne napísaný dom to vôbec netušíme pretože ked si to tak preberiem dozadu nikdy sa o tom nechce baviť , len občas pripomenie že je jej. Ak by mal manžel neaké právo na dom mám potom neakú možnosť?
A na katastri povedia aj mne kto je vlastníkom domu?
Zita5
05.09.06,06:28
Svokor zomrel ked bývali na Chrenovej v byte rok predtým ako sme šli bývať k nej, svokra si vzala dom po otcovi a synom myslím že nedala nič z bytu čo bol spoločným vlastníctvo. Ako je vlastne napísaný dom to vôbec netušíme pretože ked si to tak preberiem dozadu nikdy sa o tom nechce baviť , len občas pripomenie že je jej. Ak by mal manžel neaké právo na dom mám potom neakú možnosť?
A na katastri povedia aj mne kto je vlastníkom domu?


Výpis a dá spraviť za poplatok v kolkoch ...neviem koľko to je teraz .
dana9
05.09.06,06:29
Svokor zomrel ked bývali na Chrenovej v byte rok predtým ako sme šli bývať k nej, svokra si vzala dom po otcovi a synom myslím že nedala nič z bytu čo bol spoločným vlastníctvo. Ako je vlastne napísaný dom to vôbec netušíme pretože ked si to tak preberiem dozadu nikdy sa o tom nechce baviť , len občas pripomenie že je jej. Ak by mal manžel neaké právo na dom mám potom neakú možnosť?
A na katastri povedia aj mne kto je vlastníkom domu?

V tomto prípade je dôležité, či svokor zomrel bez zanechania závetu alebo závet zanechal. Ak bez závetu, tak vtedy totiž prichádza do úvahy dedenie zo zákona a syn ako plnoleté dieťa zomrelého dedí určitú čiastku. Všetko to ale závisí od okolností, i neexistuje nejaká dohoda dedičov, závet, množstvo majetku a tak... Ak zanechal závet, tak tam sa mohlo dediť iným spôsobom, najmä ak bolo viac majetku.

Ak by bol teda v určitom podiele vlastníkom tohto domu, tak vás svokra nemôže vysťahovať, ani zrušiť TP.

dana:)
účtovník 007
05.09.06,06:32
A ty ako jeho manželka počas trvania manželstva si bezpodielovým vlastníkom zdedenej časti.

dana:)

Dary a majetok nadobudnutý dedením nepatrí do BSM.
Výlučným vlastníkom je manžel.Po jeho smrti dedí manželka a deti. Za života patrí zdedený podiel iba jemu.
IvanaB
05.09.06,06:35
O závete neviem žiadnom, ak aj svokor niečo nechal nikdy nám to svokra nepovedala tak asi neni žiadny a majetok čo mali bol len ten jeden byt ktorý svokra predala. O iných majetkoch neviem.
A mám aj ja právo vyžiadať si na katastri kto je majitelom domu v ktorom teraz mám trvalý pobyť?
účtovník 007
05.09.06,06:37
A mám aj ja právo vyžiadať si na katastri kto je majitelom domu v ktorom teraz mám trvalý pobyť?

Áno, na katastri Ti vydajú za poplatok list vlastníctva, nepoužiteľný na právne úkony.
dana9
05.09.06,06:40
Dary a majetok nadobudnutý dedením nepatrí do BSM.
Výlučným vlastníkom je manžel.Po jeho smrti dedí manželka a deti. Za života patrí zdedený podiel iba jemu.

si,si seňor, pravda, :D jedine, do podielového, v závislosti od prípadného závetu.

dana:)
IvanaB
05.09.06,07:19
si,si seňor, pravda, :D jedine, do podielového, v závislosti od prípadného závetu.

dana:)

prosim Vás, nechcem vyzerať hlupo, ale môžte mi to blišie vysvetliť, to znamená že čo môj muž zdedí závetom na to ja nemám právo? Alebo akýmkolvek dedením.
dana9
05.09.06,07:30
prosim Vás, nechcem vyzerať hlupo, ale môžte mi to blišie vysvetliť, to znamená že čo môj muž zdedí závetom na to ja nemám právo? Alebo akýmkolvek dedením.

Dedenie závetom je v SR veľmi zriedkavé, aj z toho čo píšeš, je veľmi nepravdepodobné, že svokor zanechal závet. Takže v takých prípadoch sa dedí zo zákona. Keď sa dedí zo zákona, tak do prvej skupiny patria členovia najužšej rodiny, t. j. poručiteľov manžel/ka a deti. Dedičia v tejto skupine dedia rovnakým dielom. Pre výšku dedičského podielu každého z nich je rozhodujúci celkový počet dedičov. Ak nededí niektoré dieťa, zákon povoláva na jeho miesto jeho potomkov

V rýchlosti som to napísala nesprávne, majetok, ktorý niektorý z manželov nadobudne dedením, k čomu pravdepodobne v manželovom prípade došlo, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Vlastní ho teda len manžel.

Ale v spojení s ustanoveniami zákona o trvalom pobyte, nie je možné zrušiť trvalý pobyt manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka. To znamená, že jednak svokra nemôže zrušiť tvoj pobyt, pretože by k tomu potrebovala aj súhlas tvojho manžela (pravdepodobného, ak je teda spoluvlastníkom) , a zároveň, aj keby manžel súhlasi, tak to zákon o trvalo pobyte vylučuje (viď zvýraznený text).
IvanaB
05.09.06,07:50
Chcem sa Vám podakovať za rady, veľmi mi to pomôže, zistím si na katastri čo a ako. Som rada že sú na vsete ludia ktorý ochotne poradia.
Ďakujem !!!!! :)
účtovník 007
05.09.06,08:00
prosim Vás, nechcem vyzerať hlupo, ale môžte mi to blišie vysvetliť, to znamená že čo môj muž zdedí závetom na to ja nemám právo? Alebo akýmkolvek dedením.

V jednoduchosti: do BSM patrí všetko, čo ste s manželom spoločne nadobudli počas trvania manželstva. Ak manžel dedil, tak je dedičom a vlastníkom výlučne on. Nemá povinnosť nijako Ťa zo svojho dedičského podielu vyplácať.
Nárok na jeho dedičský podiel by si mala iba v prípade jeho smrti spolu so svojimi deťmi. Nakoľko stále žije, nemáš žiaden nárok na jeho podiel z dedičstva po zomrelom otcovi(svokrovi).
Jediným riešením ako dostať nejaké peniaze, je dokázať, že si počas manželstva do uvedenej nehnuteľnosti investovala, čo predpokladá doloženie fa a bločkov a následne súdne naťahovačky. Ale neviem či také niečo vieš zdokladovať. Ako sa hovorí, treba myslieť na zadné koliečka. No to málokto robí. Lebo kým je všetko v poriadku, na § nikto nemyslí.
AlaNR
05.09.06,12:16
ten výpis, ktorý sa nedá použiť na právne účely stojí 100,- Sk.
Potrebuješ meno vlastníka (najlepšie by asi bolo manžela) a adresu, len neviem, či sa to dá zistiť bez toho, aby si vedela číslo parcely. Skús tam zavolať.
Podľa tej Chrenovej usudzujem, že si z Nitry.V Nitre je taká zlatá teta informátorka, tá ti poradí všetko, čo potrebuješ. Tel. Kataster Nitra 6512028.
Zajtra sú stránkové myslím, že až do 17.00 h.

Veľa šťastia!
ajobs
05.09.06,20:04
Dá sa zistiť aj na nete, ak vieš číslo LV alebo parcely, tu https://www.katasterportal.sk/kapor/SSL
AlaNR
06.09.06,04:57
švagriná mi robí na katastri v TT a tá mi spomínala, že cez internet tie poplatky vyjdu oveľa viac, ako tá stovka, keď tam ideš osobne, tak by som tam asi radšej išla...
ajobs
06.09.06,20:49
švagriná mi robí na katastri v TT a tá mi spomínala, že cez internet tie poplatky vyjdu oveľa viac, ako tá stovka, keď tam ideš osobne, tak by som tam asi radšej išla...

Cez net je to 60 Sk, ale treba vopred zložiť nejaké peniaze na účet Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, min. 100 Sk.
willma
07.09.06,04:49
Po skúsenostiach na bratislavskom katastri radšej cez net- úspora času je na nezaplatenie.
AlaNR
07.09.06,05:08
V Nitre je to tak na 1,5 max. 2 hodiny.
Pol hodinu čakáš v rade a hodinu tvoju žiadosť spracovávajú, pretože sa ešte kontroluje a dohľadáva, či náhodou nenastali nejaké zmeny, ktoré ešte nie sú zaznačené.
Bola som tam pred 2 týždňami a išlo to veľmi rýchlo.
V rade stojíš len pokiaľ nejdeš k okienku s tým, že niečo chceš. Keď si už ideš po tej hodine pre list vlastníctva, tak potom sa už nečaká. Ide sa rovno dovnútra.
aisa
07.09.06,18:31
Ahojte!Myslím si, že tu hrá svoju rolu i čas, strávený pod jednou strechou, ak presiahol dobu viac ako 10 rokov, ste od zákona dedičom svojej čiastky domu a pani svokra svoje rozhodnutie nemôže vyhrať. Máte tam prihlásený trvalý pobyt viac ako 10 r.? V druhom rade, Syn je právoplapný dedič čiastky po zosnulom otcovi, ktorý asi nezanechal žiadny závet, čo by bolo najideálnejšie.Tu si môže nárokovať na svoju čiastku od zákona, vaša pani svokra proti tomu nič nezmôže,jej nápad s vydedením je právne napadnuteľný, môže Vás vydediť len zo svojej čiastky, teda polovice domu, ktorá jej patrí po zosnulom manželovi. Druhá polovica patrí jeho deťom rovnakým dielom.A tam máte svoju istotu.A vlastne, každý závet sa dá právne napadnúť ak k nemu nemáte všetky správne náležitosti, čo sa teda stáva, ak viete čo treba hľadať. Ale až také zložité to hádam nebude. Nie?