ZuzanaRa
05.09.06,09:05
Pěkný den, prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby.
Faktura je od slovenského dodavatele, služba byla poskytunuta na slovensku a dodavatel nám fakturuje celkovou sumu v EUR, dále uvádí základ daně a daň v EUR a přepočítací kurz a hodnotu základu daně a daně v SKK.

Chápu dobře, že pro účely DPH musím použít kurz a základ daně v SKK, jak mi dodavatel na faktuře uvedl?
Ale co mám pak provést s celkovou sumou faktury v EUR, když došlé faktury v zahraniční měně účtujeme datumem přijetí?
Vzniknou mi kurzové rozdíly na 321?
A nebudu zkreslovat daň z příjmů, když zaúčtuji 518 (ZD) kurzem, který mi vyčíslil dodavatel?

Moc děkuji za odpověď!
Monika1
05.09.06,12:41
Ak som dobre pochopila, jedná sa o fakturáciu medzi dvoma slovenskými subjektami v cudzej mene. Najlepšie je dohodnút si zmluvne, ktorý kurz sa
bude akceptovať obidvoma stranami a tým kurzom potom prepočítať faktúru aj DPH. V internej smernici by som si stanovila, že u tuzemských faktúr v cudzej mene budem používať na prepočet dohodnutý kurz. Vzniknutý rozdiel samozrejme ovplyvní daň z príjmov.
Milan Benka
05.09.06,22:04
Ak sa nemýlim, tak doúčtovaním kurzových rozdielov ( zisk, alebo strata ) by sa mal vplyv ( kurzu zaúčtovania ) na daň z príjmu neutralizovať.

A osobne pri tuzemských fa používam ku účtovaniu tiež kurz od dodávateľa ( doteraz vždy NBS stred).
JanaSys
06.09.06,05:48
Prečo ste si si všetci istí, že ide o slovenskú firmu? Mne to pripadá, že o českú, ktorej prišla FA v EUR so slovenskou DPH.
Milan Benka
06.09.06,07:21
Prečo ste si si všetci istí, že ide o slovenskú firmu? Mne to pripadá, že o českú, ktorej prišla FA v EUR so slovenskou DPH.

Pozri v zadaní témy
"prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby"
JanaSys
06.09.06,07:32
Pozri v zadaní témy
"prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby"

Dík, my túto chybu u užívateľov voláme "nevidí cez oči".
Potom súhlas - použiť kurz, aký použil dodávateľ. Treba to dať do smernice, že pri takýchto FA sa používa na prepočet tento kurz.

Ešte ale rypnem. Keď je zadávateľka z Kolína, nemyslela pod tuzemskou FA niečo iné? Nechce sa mi veriť, že by robila učto pre slovenskú firmu.
Milan Benka
06.09.06,07:53
Dík, my túto chybu u užívateľov voláme "nevidí cez oči".
Potom súhlas - použiť kurz, aký použil dodávateľ. Treba to dať do smernice, že pri takýchto FA sa používa na prepočet tento kurz.

Ešte ale rypnem. Keď je zadávateľka z Kolína, nemyslela pod tuzemskou FA niečo iné? Nechce sa mi veriť, že by robila učto pre slovenskú firmu.

Všetko je možné, ja robím dve české firmy.
JanaSys
06.09.06,07:58
Všetko je možné, ja robím dve české firmy.
Tak mi len potvrď, že keby to bola česká firma, tak celú čiastku v EUR prepočíta kurzom na Kč akým potrebuje, bez ohľadu na čiastky uvedené v Skk. Áno alebo nie?
ZuzanaRa
06.09.06,10:25
Zdravím, opravdu účtuji slovenskou firmu, tuzemskem jsem myslela Slovensko. Jen neumím dobře psát poslovensky(nechci psát nějaké nesmysly) a pracuji v Kolíně v ČR.

Děkuju za odpovědi, jen se chci ujistit, zda tomu dobře rozumím. Po tom, co si smluvně s dodavatelem ošetřím, že použiji jeho kurz, použiji ho pro celou fakturu?? Tzn. pro 518,343 i 321? (Kurzové rozdíly při úhradě jsou mi jasné) Šlo mi o zaúčtování 321 - zda mi na ní při účtování nevzniknou rozdíly, protože dosud používáme u došlých zahraničních! faktur kurz, kdy faktura přijde. Kdybych aplikovala toto u tuzemské došlé faktury, vzniknou mi rozdíly na:
/321 (kurz přijetí faktury)
518(kurz dodavatele)/
343(kurz dodavatele)/
? kurz. rozdíl

Takže radíte dohodnout si smluvně kurz s dodavatelem a CELOU fakturu zaúčtovat tím kurzem?

Děkuju!