alenka57
11.11.19,16:31
V zmluve o nájme bytu je uvedené, že v prípade predčasného ukončenia nájmu bytu pred dohodnutou dobou nájomca zaplatí zmluvnú pokutu a súhlasí so započítaním tejto pokuty s depozitom. Nájomca odišiel po 6 týzdňoch, ja som mu zo zmluvnej pokuty započítala iba 50 percent, zvyšok som mu vrátila. Povedal, že si tých 50 percent ide vymáhať súdnou cestou, že na to som nemala právo. Zmluvu podpísal, so všetkým súhlasil a teraz vymýšľa. Ja som musela zase chodiť na obhliadky a zhaňať nového nájomcu, tiež ma to stálo aj čas, aj peniaze, aj nervy. Má šancu uspiet pre sudom? Zmluva bola uzavretá na 1 rok.
Zmluva bola podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. Nedal vypoveď, iba mi telefonicky oznámil, že odchádza z rodinných dôvodov, aby som si našla iného nájomcu. Do dňa odchodu mal zaplatený nájom, v deň odovzdania bytu som uviedla, že odchádza dohodou, ale predčasne a z jeho podnetu.
marjankaj
11.11.19,16:38
Ja som musela zase chodiť na obhliadky a zhaňať nového nájomcu, tiež ma to stálo aj čas, aj peniaze, aj nervy.
A myslíš, že toto bude niekoho zaujímať? Asi tak ako čo si mala na raňajky, alebo či si sa dobre vykakala.:eek:

A na čo ste teda napísali tú zmluvu? Aby sa nedodržala?
dmc
11.11.19,16:57
Podla akeho zakona mas spisanu zmluvu? Podla Obcianskeho zakonnika alebo podla Zakona o kratkodobom najme. Najomca odisiel po 6 tyzdnoch - aka bola dohodnuta vypovedna doba a aky bol dovod skoncenia najmu? Zmluvne pokuty su podla mna pri najme velmi otazne. Obciansky zakonnik ich (ani depozit) vobec nepoznaju - jedine ich upravit podla zakona o kratkodobom najme. Zakon alebo zmluva urcuje vypovednu lehotu a aj dovody vypovede /skoncenia najmu. Tak preco zmuvna pokuta ? ked postupoval podla zakona? Ja osobne by som zmluvnu pokutu nedaval ale vyuzil vypovednu dobu . Existuje aj rozhodnutie sudu ze pouzitie kaucie (ponechanie si casti) hoc je to uvedene v najomnej zmluve je proti dobrym mravom a myslim ze je to mozne vztahovat aj na takto specifikovanu zmluvnu pokutu. (rozhonudtie sudu mam k dispozicii) To ze si zhanala dalsieho najomnika....... to je tvoj problem a ked chces prenajimat byt /byty - je to tvoja praca a na prenajimanie musis mat povahu a musi to brat ako svoje zamestnanie (ber s rezevou). napisal som o prenajimani dost vela komentarov,postrehv a rad na inych forach. Ked vidim niektore zmluvy o najme bytu - vlasy (ktore nemam) mi dupkom stoja.(netvrdim ze tvoja je zla -ja som ju nevidel)
Chobot
11.11.19,20:26
Či má alebo nemá šancu uspieť pred súdom ti nikto dopredu nepovie. Boli prípady, ktoré boli jasné ako facka a skončili presne naopak, ako sa predpokladalo.

Mali ste nájomnú zmluvu, on ju porušil a v zmysle zmluvy si mu vyrubila pokutu. Stoj si za svojím tvrdením. Súd nie je poprava. Buď to vyhráš, alebo vyhrá on. Ak vyhráš, máš peniaze. Ak prehráš, vrátiš mu ich. Ak sa bojíš, tak mu to vyplať.

Ja by som počkal - ak podá žalobu, stále môžeš vrátiť peniaze a nemusíš platiť nič navyše. Osobne si ale myslím, že na žiadny súd nepôjde, že sa len vyhráža.
jelalim
11.11.19,20:41
Alenka ponuka byt do dlhodobeho prenajmu, predkladam, ze takto viedla komunikaciu aj s jej zaujemcom a evidentne suhlasil ak mali pisomne osetrene ze v pripade predcasneho ukoncenia je ochotny znasat pokutu. Alenke kvoli nedodrzaniu podpisanej zmluvy ostal prazdny byt. Aby neostal prazdny musi vynalozit dalsie dodatocne naklady.

Osobne by som mu nic nevracal, nech to da tento "poctivy najomnik" na sud a v pripade ak ho Alenka vyhra, byt na mieste Alenky pozadoval by som nasledne aj zaplatenie tej 50% pokuty ktoru odpustila.
Mária27
12.11.19,08:27
Ak si prenajala byt podľa občianskeho zákonníka, on je povinný platiť nájomné do uplynutia výpovednej lehoty, pričom výpoveď musí dať písomne. Na súde môžeš dať protinávrh, aby ti zaplatil celé dlžné nájomné, potom nebudeš trvať na pokute.
dmc
12.11.19,08:28
Zmluvna pokuta bola urcena aj pre prenajmatela ak da vypoved podla zakona ? Ak nie - ide o nevyvazeny vztah.