Veronika Richterová
13.11.19,07:25
Dobrý deň, dňa 1.10.-10.10. som bola na očr. Pracujem vo výrobe, od 28.1.-31.7.cez agentúru od 1.8.ma prebrala firma do kmeňu. Zarábam v čistom cez 700e, pri posúdení DVZ mi nevzniklo 90dni u zamestnavatela(keďže som už bola pod kmeňom ale len 61 dní), a tak mi dali DVZ z predošlého roka kde som razabala min.mzdu a vyratali mi 9,18 DVZ. Vraj podľa zákona. Neexistuje žiadna výnimka keďže som vo firme od januára 2019 mam odvtedy stále plat nad 700e ale zamestnaná som vo firme bola cez agentúru prvých 6 mesiacov. To mi dajú takúto smiešnu sumu za očr keď zamestnávateľ od začiatku roka odvádza za mňa dosť veľkú sumu?
veronikasad
13.11.19,06:33
V roku 2018 trval pracovny pomer cely rok?
Veronika Richterová
13.11.19,07:10
Áno, od júna 2018 som nastúpila späť do prace počas rodicovskej dovolenky. (Ú toho zamestnávateľa som bola 6rokov.)Od januára 2019 som nastúpila k novému zamestnávateľovi (cez agentúru) a skončila mi rodičovská dovolenka. V tej istej firme pracujem od januára 2019 s tým ze do konca júla 2019 som bola agentúry zamestnanec a od augusta 2019 kmeňový zamestnanec.
Katy a R
13.11.19,08:08
tu - máš to myslím aj v tom rozhodnutí
zze/2003-461/54/3
Veronika Richterová
13.11.19,08:38
Ďakujem áno mam, ale je to nefer keďže môj pri je. Je takmer dvojnasobny od januára a som zamestnaná v tej istej firme akurát zamestnávateľ bol agentúr 6 mesiacov a teraz samotná firma. a A rátajú to z príjmu ktorý som mala pred rokom a minimálny.
Katy a R
13.11.19,08:46
jednoducho platí zákon! (môžeš sa snažiť ovplyvniť jeho zmenu ?) ... a len tak medzi nami srnkami, keby to bolo opačne - že pri terajšej min mzde by si dostala maxi dávku - tiež by sa ti to zdalo nefér ?
Veronika Richterová
13.11.19,08:52
Je to nefer, už len preto lebo zamestnávateľ za mňa platí odvody a sú o dosť vyššie a kde mam tie peniaze keď som potrebovala byť s dieťaťom doma. Toto je výsledok sociálneho štátu a ich zákonom postavených na hlavu. Funguje to tu naopak celé. Ale ďakujem za pomoc :-)
ivka70
13.11.19,09:15
Nefer voci tebe je to, ze tvoj zamestnavatel s tebou "zameta" aj co sa tyka vysky mzdy aj presunov medzi agenturou a kmenom.
To to sposobilo, tam sa stazuj.
Veronika Richterová
13.11.19,09:19
Zamestnávateľa mam dobrého funguje to žiaľ tak takmer vo všetkých závodoch že najskôr zamestnáju cez agentúru a potom si vyberú do kmenu zamestnancov. Ide o to ze štátu odvádza z vyššieho príjmu už od januára každý mesiac peniaze, a keď som potrebovala teraz doplatiť dní na očr štát mi nedá to na čo mám nárok.
ivka70
13.11.19,09:33
Ale za to moze ten tvoj zamestnavatel, keby nemal tu blbu politiku vyberu do kmena z agentury, ale staral by sa o svojich zamestnancov riadne od zaciatku cely cas, tak sa to nestane ....
A keby aj, tak ludom cez agenturu by mal tiez platit tolko, kolko kmenovym, nevznikol by problem.

Prave preto bol ten zakon tak zmeneny ako je, ze sa zneuzivali nemocenske davky. Ludia sa zamestnali s vysokou mzdou na 1-2 dni a potom isli na dlhodobu PN, matersku ci OCR a statu nic neodviedli ,ale dostavali vysoke davky.
To je dovod, preco sa sleduje 90 dni.
Dostavas presne to, na co mas zakonny narok.
Veronika Richterová
13.11.19,09:39
Ale moja mzda je úplne rovnaká ako pod kmeňom tak pod agentúrou, ani o euro menej. Na materskú a rodičovskú nemám tiež slov ako vymysleli po novom zvýšenie. Obmedzuje to aj slušných a zamestnaných ľudí. Odrobene mam každý deň od školy s výnimkou 2roky na rodičaku, zmenila som prácu tento rok a ak by som šla znovu na materskú a chcela dve deti za sebou, nevznikne mi pri druhom nárok na matersku lebo nemám zmluvu na dobu neurčitú u nového zamestnávateľa.
veronikasad
13.11.19,10:24
čo je skratka PDVZ ? Máš to tak uvedené v rozhodnutí ? Zamaž osobné údaje a prilož na Poradu
Veronika Richterová
13.11.19,10:30
Len preklep DVZ
veronikasad
13.11.19,10:39
Potom súhlasím s odpoveďou od Katy. Keďže nem.poistenie u posledného zamestnávatela v roku 2019 netrvalo 90 dní, dávka sa počíta z VZ roku 2018
ivka70
13.11.19,10:43
To nie je pravda, zmluva na dobu neurcitu nema ziadny vplyv na narok na matersku, nastuduj si radsej veci, kym zacnes vykrikovat nezmysly ... a zasa v tom visim len zlu personalnu politiku tvojho zamestnavatela, nic ine.
Veronika Richterová
13.11.19,10:49
Nie je to nezmysel, a prosím vyjadrujem a komunikujem slušne, tak to očakávam aj opačne. Príklad, mam zmluvu na dobu určitú, otehotniem porodí vznikne predtým nárok na matersku, následne zvýšený rodicovsky po novom 370e. V priebehu materskej mi skončí zmluva pracovná, ktorá bola na dobu určitú. (keďže som na materskej pochybujem žeby mi ju firma dobrovoľne predĺžila). Dieťa bude mať dva roky a rozhodnem sa pre druhé dieťa, už nemám ani nárok na materské (nevznikne tam povinné poistenie v tej dĺžke 270 dni=neviem presne ci toľko dní) a keďže zvýšený 370 eurovy rodičak je viazaný na predošlé poberanie materskej dávky nedostanem ho, nárok budem mat len na ten navyseny z 220e na 250e.
Veronika Richterová
13.11.19,10:53
Možno ste len nesprávne pochopili že píšem že jednu materskú som už mala a pracujem, ak by som znovu chcela mať dieťa a hneď aj druhe(t.j.dokopy 3deti) štát mi ani tu materskú nedá pri treťom dieťati pokiaľ mám u nového zamestnávateľa zmluvu na dobu určitú, pretože mi v priebehu materskej s druhým dieťaťom zanikne
veronikasad
13.11.19,11:40
Veronika, nedá sa to zovšeobecňovať tak ako píšeš. Každý prípad sa posudzuje samostatne. K nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch , ktoré trvá počas RD len ak trvá pracovný pomer. Keď tento skončí a predpokladáš ďalšiu materskú, môžeš si po skončení pracovného pomeru platiť dobrovolné poistenie.
A ešte jedna dobrá rada, ak pracovný pomer počas RD končí dobou určitou, treba deň pred skončením prac.pomeru požiadať o ukončenie rod.dovolenky a vyčerpať si napr. jeden deň dovolenky, aby sa ti nem.poistenie obnovilo. To platí v prípade, ak v čase skončenia prac.pomeru by si bola tehotná a vznikol by nárok na materské z 8-mesačnej ochrannej doby.
Veronika Richterová
13.11.19,11:59
Ďakujem za radu veľmi, pekný deň b-)