XDan
13.11.19,19:43
Dobry den, chcem sa opytat, ci ma moze barman odmietnut obsluzit, a ak ano, tak podla akeho zakona. Resp. ci ma musi obsluzit, a ked ano, tak tiez - podla akeho zakona. Mam na mysli, ked som 'normalny' zakaznik, nie som opity, hlucny, nenapadam inych hosti, ci uz verbalne, alebo fyzicky, netaham do baru psa, a podobne. Proste ci ma moze svojvolne odmietnut obsluzit, ak som mu napriklad nesympaticky, a tak podobne. Odpoved podlozenu zakonom uvitam, pretoze uz googlim asi hodinu a nemozem nic relevatne najst.
Dakujem, prajem pekny den.
Dan.

UPRESNENIE:
ok, kedze vidim v komentaroch a odpovediach, ze diskutujuci maju radi konspiracie, tak to upresnim :)
Moja oblubena krcma zmenila majitela. V poslednom case tam zacal chodit jeden pan so psom. Som velky odporca psov. Na moju ziadost, aby to zviera odlozili von sa barmanka ohradila, ze majitel psa im pomohol otvorit krcmu (novym majitelom), ze ten pes s nimi vyrastal a podobne nezmysly. Na moju otazku, ci to nie je nahodou protizakonne mi odpovedala, ze urcite nie. Vygooglil som si zakon 355/2007, §26, odsek 4, pismeno A, podla ktoreho je majitel / prevadzkar zariadeni spolocneho stravovania povinny zamedzit vpustaniu a vodeniu zvierat do priestorov zariadeni spolocneho stravovania, co v praxi znamena, ze do akejkolvek restauracie, krcmy, ci baru je ZAKAZANE vodit akekolvek zvierata. Nabuduce, ked tam pojdem na pivo jej chcem predostriet tento zakon, s tym, ze v okamihu, ako ten chlap tam pride volam na policiu a zaroven podavam podnet bud na hygienu, alebo na SOI. Skrz toho mam vsak obavu, aby ma potom neodmietla obsluzit. Krcmu mam rad, pivo tam maju dobre, chodia tam znami, a nechcem ju opustit kvoli jednemu chrapunovi.
Takze to je cela pravda. Prosim, zdrzte sa komentarov, ze preco nemam rad psy, ze psy su pekne a dobre a podobne nezmysly. Dolezite je, ze je protizakonne vodit psa do krcmy. Cize nic take, ze barman je buzerant, alebo je objekt mojho zaujmu, alebo podobne hluposti, ktore padli v komentaroch nizsie.
Takze povodna otazka stale plati: moze barman LEGALNE odmietnut obsluzit ma?

UPRESNENIE c.2
OK, mohli by sme sa prosim venovat povodnej otazke?
( z diskusie: ano, krcma ma kuchynu, pre buchaca: ano, pes sa 'obsmietal' a obtazoval, ostatnym dakujem za prianie vlastnenia slepeckeho psa ... ak nemate odpoved na povodnu otazku, tak sa zdrzte, prosim, osobnych invektiv, konspiracii a podobnych nezmyslov. Predpokladal som, ze ked sa zaregistrujem na takomto portali, ktory stavia na slusnosti uzivatelov a ich priatelskosti atd... ze uroven bude trochu vyssia ako povedzme na cas.sk, alebo podobnych zumpach. Zatial ma o tom nikto nepresvedcil, vsetci len kecaju okolo nezmyslov, konspiruju, riesia moju sexualnu orientaciu, vztah k barmanovi, ale aby niekto dal fundovanu odpoved na jednoduchu otazku, tak to nie)
alaya1
13.11.19,18:46
Najjednoduchšie bude, keď zájdeš do inej kaviarne, alebo baru. A máš po probléme.
XDan
13.11.19,18:52
Toto nie je odpoved, ktoru by som ocakaval :( Dajme tomu, ze taketo riesenie nie je jednoducho mozne.
alaya1
13.11.19,19:08
Veď som to ani nezaradila do odpovede iba do komentára
XDan
13.11.19,19:47
To je nezmysel. Nie som barman. Som normálny zákazník, nie som cudzinec, nie som cigán, alebo ináč neprispôsobivý, nerobím v bare bordel, správam sa korektne a nikto mi nemôže nič vytýkať.
veronikasad
13.11.19,19:49
Naozaj sa ti to stalo, alebo len vymýšľaš co by bolo keby?
Terezia13
13.11.19,20:18
jediné čo ma napadlo - sťažovať sa u šéfa, mne to ale pripadá ako "vybavovanie si účtov" alebo odplata za niečo
Jarka 1
13.11.19,20:23
Je dôvodom odmietnutia obslúžiť sexuálna orientácia? Neviem prečo, ale toto mi prvé preletelo hlavou.
buchač
13.11.19,21:05
pretoze uz googlim asi hodinu a nemozem nic relevatne najst.
----------------------------
Hodinu ???
Ja ani minútu...v odkaze máš v podstate všetko, dokonca aj zákon.

https://kosicednes.sk/zaujimavosti/andrejovi-zakazali-vstup-do-podniku-inspekcia-tvrdi-diskriminacia/

„Chápeme majiteľov prevádzok, že s určitými ľuďmi môže byť problém, ale toto nie je riešenie. Veď sú aj iné spôsoby, ako to urobiť,“ uzavrela riaditeľka košickej SOI.

Len by ma zaujímalo, že o aké spôsoby ide.
SOIka rada buzeruje, vydáva pokuty...ale riešenie nejak neposkytne.

P.S.:
Ono by ale bolo zaujímavé vedieť aj pohľad druhej strany, čo na to barman.
Lebo mne sa veru nechce veriť, že by len tak z pasie nenalial ....
avalik
13.11.19,21:31
neviem si predstavit, preco by barman "odmietol" obsluzit "normalneho" zakaznika ...

takze, riesis nejaku domacu ulohu alebo realny pripad z praxe - tvoju skusenost?
... ak ide o teba, z coho usudzujes, ze ta odmietol obsluzit? poznate sa? nejde nahodou o tvoju byvalu partnerku ci partnera ... alebo objekt tvojho zaujmu?
marjankaj
14.11.19,17:01
§ 26
Zariadenia spoločného stravovania
(1) Zariadenia spoločného stravovania sú zariadenia, ktoré poskytujú stravovacie služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov alebo nápojov na pracoviskách, v školských zariadeniach, školách, zariadeniach sociálnych služieb, zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckych zariadeniach, v prevádzkach verejného stravovania, v stánkoch s rýchlym občerstvením a v iných zariadeniach s ambulantným predajom pokrmov a nápojov a na zotavovacích a iných hromadných podujatiach.
willma
14.11.19,17:02
"§ 26

Zariadenia spoločného stravovania
(1) Zariadenia spoločného stravovania sú zariadenia, ktoré poskytujú stravovacie služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov alebo nápojov na pracoviskách, v školských zariadeniach, školách, zariadeniach sociálnych služieb, zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckych zariadeniach, v prevádzkach verejného stravovania, v stánkoch s rýchlym občerstvením a v iných zariadeniach s ambulantným predajom pokrmov a nápojov a na zotavovacích a iných hromadných podujatiach." Krčma poskytuje stravovacie služby? má kuchyňu?
marjankaj
14.11.19,17:07
Teda dali tomu slovenčinovi:eek: Teda nemusia zamedziť vpúšťaniu zvierat....

(4) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré prevádzkujú zariadenia spoločného stravovania (ďalej len „prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania“), sú povinné
a) zabezpečiť, aby do výrobných a skladovacích priestorov nevstupovali neoprávnené osoby, a zamedziť vodeniu a vpúšťaniu zvierat do priestorov zariadenia spoločného stravovania okrem priestorov určených na konzumáciu stravy, do ktorých môžu vstupovať osoby so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom,
buchač
14.11.19,17:11
XDan
Vygooglil som si zakon 355/2007, §26, odsek 4, pismeno A, podla ktoreho je majitel / prevadzkar zariadeni spolocneho stravovania povinny zamedzit vpustaniu a vodeniu zvierat do priestorov zariadeni spolocneho stravovania, co v praxi znamena, ze do akejkolvek restauracie, krcmy, ci baru je ZAKAZANE vodit akekolvek zvierata.

=========================
Zle si goooglil...už je niečo nové na svete.

https://www.startitup.sk/do-restauracii-na-slovensku-bude-po-novom-mozne-vstupit-aj-s-domacim-milacikom/
--------------------------------
Že ty si veľký odporca psov, tak to je irelevantné.

Ono si vyslovil žiadosť majiteľke, aby pes šiel von...no ja som názoru, že nie je dôležité, čo si povedal. Dôležité je, že ako si to povedal...a keďže si veľký odporca psov, tak sa dá predpokladať s veľkou určitosťou, že si povedal niečo tvrdé a aj hlasno.
Sa potom nečuduj, že majiteľka sa ohradila.

Sa čudujem, že kvoli takejto píčovine (inak sa to fakt nedá nazvať) si žerieš nervy. Šak prídem, sadnem, popíjam, pokecám...a pes mi môže byť fest ukradnutý.
Iné by bolo, keby sa pes obšmietal, šťal, sral...obťažoval...ale to asi nerobí, majiteľ nedovolí.

Prečo by mal byť majiteľ psa chrapúň ? Mne sa skôr zdá ten opak.


P.S.:
Ešte doplním...nie som majiteľ psa.
misoft
14.11.19,17:17
"ygooglil som si zakon 355/2007, §26, odsek 4, pismeno A, podla ktoreho je majitel / prevadzkar zariadeni spolocneho stravovania povinny zamedzit vpustaniu a vodeniu zvierat do priestorov zariadeni spolocneho stravovania, co v praxi znamena, ze do akejkolvek restauracie, krcmy, ci baru je ZAKAZANE vodit akekolvek zvierata."
A vari NAOZAJ? Zakázané vodiť AKÉKOĽVEK zviera? A čo takto vodiaci pes? Aj to je zakázané?
Ej veru, veru - prial by som ti, aby si TY bol majiteľom vodiaceho psa.
veronikasad
14.11.19,17:27
Mám podobnú skúsenosť z kozmetického salonu, kde si psa vodí majitelka (kozmetička). Vadí mi, že psovi venuje väčšiu pozornosť ako zákazníčkam - o hygiene rúk ani nehovorím. Asi si budem hladať inú kozmetičku.
buchač
14.11.19,17:34
Veronka.....ASI si budeš hľadať ???

Šak na túto by sa patrilo zavolať hygienu a nie do krčmy...či ?
Jarka 1
14.11.19,17:59
XDan neviem, či aj toto nebude pre teba konšpiračná teória, ale však skúsim. Ak tam zavoláš policajtov možno dosiahneš svoje a bude pivo bez psa. Myslíš, že ustriehneš barmanku, ktorá sa ohradila, aby ti napr. z vďačnosti nenapľula do piva. Možno si budeš strážiť pivo pri výčape od načopavania až po prevzatia do vlastných rúk. A ver mi, že toto má ďaleko od konšpiračnej teórie. To je život .
buchač
14.11.19,18:07
Kto nečítal môj komentár pri mojom príspevku, tak dám aj sem link....vééééľmi podstatný link.
Na základe nových skutočností si Xdan môže akurát tak nervy žrať...alebo zmeniť lokál.

https://www.startitup.sk/do-restauracii-na-slovensku-bude-po-novom-mozne-vstupit-aj-s-domacim-milacikom/
veronikasad
14.11.19,18:29
a bol ten zákon schválený ?
marjankaj
14.11.19,18:35
Veronika veď aj ten starý zákon je divne napísaný. Veď do priestorov "do ktorých môžu vstupovať osoby so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom" môže vstupovať hocikto trebárs aj so slonom.
veronikasad
14.11.19,18:37
Neriešim teraz zákon, mne naozaj ten pes v tomto zariadení, pobehujúci pod nohami zákazníčiek vadí. Pes zdravotne postihnutého by to určite nerobil
marjankaj
14.11.19,18:41
Keby si išla do BORY-MALL tak by si videla, koľko psov sa tam chodí venčiť. Aj v Auparku.
korela
14.11.19,19:06
Iba na okraj.
Ja sa iba zamýšľam, aký je rozdiel v hygiene sedieť v interiéri alebo v záhradke nejakého podniku. Čo sa týka hygieny žiadny.
Keby sa spočítali plochy podrážok všetkých hostí, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou vyšla väčšia plocha ako u celého psa, a ten sa po podniku prechádzať asi nebude. Odleží si to pri nohách svojho pána.
Viem, že sa to nedá porovnať, ale sú pracoviská, kde strávia zamestnanci pracovný čas so svojimi psami, Šarkan, Adela s ním chodila aj do relácií, môj syn detto do práce, celú dobu tam prespal.
buchač
14.11.19,19:10
korela (Dnes 20:06...... môj syn detto do práce, celú dobu tam prespal.
===============
Ta fasa...to kde robil ???
kopretinka
16.11.19,22:17
Jaj,takže ty chceš zavolať hygienu,lebo v krčme je pes majiteľového kamaráta a chceš vedieť,či ti v tej krčme potom ešte nalejú? :D
marjankaj
16.11.19,23:35
Nie, on nás chce dať na súd, lebo sme mu neporadili, ako to chce on. Zrejme bývalý direktor.:---
alaya1
17.11.19,06:03
Veronika a povedala si to majiteľke salóna? Čí tej kozmetičke?
alaya1
17.11.19,06:12
Nemôže odmietnuť ťa obslúžiť.mimotemy Však je otázkou či by ti chutilo to pivo po tom všetkom čo chceš urobiť Ake nepríjemnosti spôsobiť majiteľom pivárne
alaya1
17.11.19,06:16
Do týchto veľkých obchodných centier nosia psov len blbci, ktorí o psoch níc nevedia a považujem to za týranie zvierat
alaya1
17.11.19,06:19
A povedal si slušne majiteľovi psa, že ti to prekáža keď ti chodí pes popod nohy a požiadal si ho, aby ho napríklad držal pri sebe pod stolom?
Mária27
17.11.19,16:54
Preštuduj si zákon o ochrane spotrebiteľa. Napr. v § 4 ods. 3 je veta: Predávajúci nesmie odmietnuť predať spotrebiteľovi výrobok, ktorý má vystavený alebo inak pripravený na predaj, alebo odmietnuť poskytnutie služby, ktorá je v jeho prevádzkových možnostiach.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2007/250/20190101

Pozri aj https://www.soi.sk/files/documents/pravoplatne-rozhodnutie/prvostupnove/trencianky-kraj/2019/tn232019.pdf