natascha
05.09.06,09:15
Rada by som založila novú tému, kde by sa riešili problémy účtovania v obciach, príspevkových a rozpočtových organizáciách.
natascha
05.09.06,07:34
Prosím o radu:
Obci bol schválený projekt na zhotovenie územného plánu obce. Musí byť zriadený samostatný bankový účet na tieto financie (analytický účet k 231)? :confused: Ako správne zaúčtovanie príjem faktúry.
kvet
05.09.06,10:16
Ahoj "natascha",
som rád, že sa niekto našiel, kto účtuje samosprávu. Áno, aj ja súhlasím s tým, že by sa mala založiť nová téma, ktorá by riešila problémy účtovníctva obcí, RO a PO, ale je to zrejme úloha pre administrátora porady.

Ale k tvojej otázke. Predpokladám, že ste dostali finančné prostriedky zo ŠR na základe výnosu MVRR SR o poskytovaní dotácií na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie obcí a miest. To, či je potrebné zriadiť samostatný účet by malo vychádzať z požiadaviek poskytovateľa transferu, t.j. MVRR SR. Vo všeobecnosti od 01.01.2005 platí, že prostriedky ŠR sa už nemusia viesť na samostatnom bankovom účte. Ale, podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy je príjemca prostriedkov ŠR povinný odviesť do ŠR výnos z týchto prostriedkov, t.j. úrok mínus podplatok za vedenie účtu. Ak však poskytovateľ prostriedkov ŠR určí, že sa musia viesť na samostatnom bankovom účte, v takomto prípade je obec povinná zriadiť osobitný bankový účet (t.j. ZBÚ 231+AÚ).
Podľa môjho názoru, územný plán obce, ktorého cena obstarania je nad 50.000,- Sk je dlhodobým nehmotným majetkom.
Preto došlú dodávateľskú fa. za zhotovenie územného plánu obce zaúčtuješ: MD 041 / D 321,
úhradau fa.: MD 218 / D 231+AU a zároveň MD 321 / D 234+FK+EK a zdroj,
- zároveň pri úhrade zaúčtuješ prefinancovanie zdrojov: MD 211 / D 901,
- zaradenie územného plánu do používania: MD 014 / D 041.

Kód zdroja použiješ 111 - zo štátneho rozpočtu, na časť obstarávacej ceny, ktorá bola uhradená z prostriedkov ŠR a na časť, ktorá bola uhradená z vlastných prostriedkov (spolufinancovanie 20 %) kód zdroja 41.
Funkčná klasifikácia bude: 06.2.0 - Rozvoj obcí a ekonomická klasifikácia: 711 004 - Licencie.

Krásny deň.
natascha
05.09.06,11:12
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
kvet
05.09.06,11:30
Ešte niečo, o problémoch účtovania rozpočtových organizácií diskutujeme v téme "IBEU" a o problémoch účtovania príspevkových organizácií v tému "IPO".
natascha
06.09.06,08:23
Ahoj kvet.

Ďakujem za typ na diskusné témy. "IBEU" som našla, ale "IPO" nie. Asi to robím zle.
Na IBEU som pochpila, že si fakt rozhľadený a máš to ako sa vraví v malíčku. Mať tak Tvoje vedomosti.
Chcem sa ešte opýtať na toto. Obec má zriadený účet v EUR mňa zaujíma, ako je to s popl. od banky a zaúčtovaním kurz. rozdielov. Podľa §24 ods.2 až 4 zákona 431/2002 je podľa mňa potrebné účtovať kurz. rozdiely dvakrát a to v deň uskutoč. účt. prípadu ( napr. keď dostanem výpis) a ku dňu, ku ktorému zostavujem účt. závierku. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, vznikne mi vôbec v prvom prípade kurzový rozdiel? Ak áno, vzhľadom k čomu?
Prajem pekný deň.
Marta L
06.09.06,11:03
Chcela by som poprosit o radu.
PO mesta dostane pozicku - je to v prijmoch položka 245
Na aku polozku zaúctovat vratenie pozicky mestu vo vydavkoch?
Dakujem za odpoved.
kvet
07.09.06,05:32
Pozdravujem Ťa "natascha",
vo všeobecnosti, kedy vznikajú kurzové rozdiely a na ktorých účtoch sa účtujú, upravuje § 6 postupov účtovania. Podľa uvedeného ustanovenia, kurzové rozdiely vznikajú:
1.) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadua to konkrétne pri platbe záväzku, inkase pohľadávky, predaji finančného majetku,
2.) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a to na účtoch účtovnej triedy 2, pohľadávok, záväzkov, úverov a návratných finančných výpomocí.
Z uvedeného vyplýva nasledovné:
- v prípade ocenenia poplatkov banke za vedenie devízového účtu a prijatých kreditných úrokov z devízového účtu, ktoré v deň uskutočnenia účtovného prípadu, t.j v deň odpísania poplatkov a v deň pripísania úrokov oceníš kurzom NBS, nevznikajú kurzové rozdiely ! Kurzové rozdiely by vznikali len pri platbe záväzku z tohto účtu, inkase pohľadávky na tomto účte a tiež pri prevode peňažných prostriedkov z tohto účtu na účet vedený v slovenskej mena a naopak.
- v druhom prípade, t.j. pri zostavení účtovnej závierky kurzové rozdiely vzniknú, pretože k 31.12. musíš konečný zostatok devízového účtu prepočítať kurzom NBS a vzniknutý kurzový rozdiel (zisk, strata) zaúčtovať na účet 430+AÚ súvsťažne s účtom 231+AÚ (devízový účet).

Pekný deň
Vanka
28.09.06,13:54
Som veľmi rada, že vznikla táto téma. Potrebovala by som pomoc pri nasledovnom, ak s tým máte niekto skúsenosti. Sme obec a účtujeme podľa ekonickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie. Ako máme správne postupovať pri obstaraní dlhodobého hmotného majetku a jeho následnom zatriedení na kapitálový alebo bežný výdavok, keď podľa vysvetliviek k uvedenej klasifikácií (FS č. 14/2004, str. 1032) do kapitálových výdavkov nepatrí nákup materiálu a súvisiacich miezd pri obstarávaní hmotného a nehmotného majetku vo vlastnej réžií. Čo sa rozumie pod pojmom vo vlastnej réžií, niekde som našla, že to znamená vlastnými zamestancami. Ale čo v prípade, že obec nakúpi materiál, ale vykoná to živnostník, ktorý použije obcou nákupený materiál a vystaví faktúru za prácu, alebo kombinácia práca s mechanizmami aj pracovníci budú vyfakturovaný dodávateľom, ale na dohodu o vykonaní im bude pomáhať aj pracovník zamestnaný obcou. Jedná sa mi o správne zatriedenie medzi kapitálové a bežné výdavky.
kvet
02.10.06,04:30
Ahoj "Vanka" a vitaj na porade.
Pod pojmom "vlastná réžia" sa rozumie vytvorenie dlhodobého hmotného alebo nehmotného majetku vlastnou činnosťou, t.j. nie dodávateľsky !!!
V prípade, ak obec nakúpila materiál napr. na nejakú stavebnú úpravu, tento materiál je financovaný v bežných výdavkov (podpoložka EK 633 006) a práce (stavebnú úpravu) vykoná živnostník, t.j. dodávateľsky - prácu si vyfakturuje, tento výdavok sa finacuje z kapitálových výdavkov (napr. podpoložka EK 717 003). Ak pri tejto akcii budú vypomáhať aj vlastný zamestnanci obce na DVP, výdavok - odmeny budú financované z bežných výdavkov (podpoložka EK 637 027). Po ukončení akcie sa vlastná činnosť aktivuje podľa § 25 postupov účtovania pre RO,PO, obec ...
Príklad účtovania:
- nákup materiálu 5000 Sk MD 112 / D 321,
- úhrada fa. za materiál 5000 Sk MD 218 / 231 a zároveň MD 321 / D 234+RK (EK 633006),
- výdaj materiálu do spotreby 4000 Sk MD 410 / D 112,
- dodávateľská fa. za stavebné práce 20000 Sk MD 042 / D 321
- úhrada dodáv. fa. 20000 Sk MD 218 / D 231 a zároveň MD 321 / D 234+RK (EK 717003),
- predpis zúčtovaných odmien vlast.zamestnan. na DVP 5000 Sk MD 420 / D 331,
- aktivácia vlastnej činnosti (materiál 4000 Sk + odmeny DVP 5000 Sk) = 9000 Sk MD 042 / D 211,
- zaúčtovanie prefinancovania zdrojov k dlhodob. majetku (vlastná činnosť 9000 Sk + dodávateľ. 20000 Sk) = 29000 Sk MD 211 / D 901,
- zaradenie dlhodobého majetku do používania v sume 29000 Sk MD 021 / D 042

Dúfam, že som Ti to vysvetlil dosť jasne, ak nie napíš.

Pekný deň
natascha
02.10.06,05:03
Prajem Vám pekný začiatok prac. týždňa. Chcem si vykonzultovať to, či príjem dividend od vodárenskej spoločnosti môžem dať na položku 211003 a kód zdroja použiť 20 ? Jedná sa o obec, ktorá vlastní akcie vodárenskej spoločnosti a ako akcionárovi jej vznikol nárok na výplatu dividend za účtovné obdobie roka 2005. Ďakujem
Vanka
02.10.06,05:35
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, presne takto by som postupovala aj ja len som si to chcela overiť. Teraz ešte na ozrejmenie, teda tie kapitálové výdavky, na čo budem mať faktúry za prácu a podobne od dodávateľa môžeme v rozpočte kryť napr. aj prevodmi z fondov, ale tie naše výdavky napr. materiál, vlastní zamestnanci môžeme kryť zase len z bežného rozpočtu.
Pýtam sa to z dôvodu, že vo fondoch máme dosť prostriedkov, ale v takýchto prípadoch ich podľa môjho názoru nemôžno použiť, a tejto kombinácií by sme sa mali vyvarovať, ak chceme čerpať fondy.
kvet
02.10.06,05:56
Prajem Vám pekný začiatok prac. týždňa. Chcem si vykonzultovať to, či príjem dividend od vodárenskej spoločnosti môžem dať na položku 211003 a kód zdroja použiť 20 ? Jedná sa o obec, ktorá vlastní akcie vodárenskej spoločnosti a ako akcionárovi jej vznikol nárok na výplatu dividend za účtovné obdobie roka 2005. Ďakujem

Príjem divident sa zatriedi na podpoložku EK 211 003 a kód zdroja by som tiež použil 20 - Finančné aktíva.
kvet
02.10.06,05:59
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, presne takto by som postupovala aj ja len som si to chcela overiť. Teraz ešte na ozrejmenie, teda tie kapitálové výdavky, na čo budem mať faktúry za prácu a podobne od dodávateľa môžeme v rozpočte kryť napr. aj prevodmi z fondov, ale tie naše výdavky napr. materiál, vlastní zamestnanci môžeme kryť zase len z bežného rozpočtu.
Pýtam sa to z dôvodu, že vo fondoch máme dosť prostriedkov, ale v takýchto prípadoch ich podľa môjho názoru nemôžno použiť, a tejto kombinácií by sme sa mali vyvarovať, ak chceme čerpať fondy.

Áno, ak je kapitálový rozpočet schodkový, tento schodok je možné kryť prevodmi z peňažných fondov obcí.
Bežné výdavky, t.j. výdavky na materiál a odmeny na DVP v rámci vlastnej činnosti pri obstarávaní DHM je možné kryť len z bežného rozpočtu, t.j. nie prevodmi z peňažných fondov obcí.
natascha
02.10.06,06:11
Ďakujem Kvet.
Vanka
02.10.06,11:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,
mám ešte jednu nejasnosť, v § 10 ods. 6 zákona č. 583/2004 o rozpočtových pravidlách sa píše, že finančné operácie (napr. prevody z fondov, splátka istiny pri úveroch) sú síce súčasťou rozpočtu, ale nie sú súčasťou príjmov a výdavkov, neúčtujú sa na 235 a na 234.
Keď chceme robiť v roku 2006 napr. novú cestu, a nemáme dostatok príjmov v bežnom rozpočte, prevedieme si na to prostriedky z fondov ako by sa to malo zaúčtovať. Musíme si na to previesť prostriedky už v roku 2006. A zároveň tieto prevody nebudú vstupovať do hospodárskeho výsledku, kapitálový rozpočet bude schodkový, však.
A ako zaúčtovať splátku istiny. Používam program IBEU.
natascha
03.10.06,03:56
Dobré ráno Kvet.

Vrátim sa ešte k tým dividendám. Môžu sa tieto dividendy použiť na bežné výdavky? Ďakujem.
kvet
03.10.06,04:15
Ahoj natascha,
príjem z divident je príjmom bežného rozpočtu a preto sa tento príjem môže použiť na financovanie bežných výdavkov. Ale, ja sa ešte vrátim ku kódu zdroja. Premýšlal som na kódom 20, no myslím si, že by sa mal použiť kód zdroja 41 - vlastné príjmy, pretože príjem z divident je vlastne nedaňovým príjmom z vlastníctva majetku obce (§ 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 583/2004 Z.z.). Kód zdroja 20 by som použil v prípade predaja cenných papierov. To je môj názor. Čo Ty na to ?
natascha
03.10.06,04:35
Ahoj natascha,
príjem z divident je príjmom bežného rozpočtu a preto sa tento príjem môže použiť na financovanie bežných výdavkov. Ale, ja sa ešte vrátim ku kódu zdroja. Premýšlal som na kódom 20, no myslím si, že by sa mal použiť kód zdroja 41 - vlastné príjmy, pretože príjem z divident je vlastne nedaňovým príjmom z vlastníctva majetku obce (§ 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 583/2004 Z.z.). Kód zdroja 20 by som použil v prípade predaja cenných papierov. To je môj názor. Čo Ty na to ?

To znie logicky. Súhlasím s Tebou. Prikláňam sa ku kódu 41.
kvet
03.10.06,04:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,
mám ešte jednu nejasnosť, v § 10 ods. 6 zákona č. 583/2004 o rozpočtových pravidlách sa píše, že finančné operácie (napr. prevody z fondov, splátka istiny pri úveroch) sú síce súčasťou rozpočtu, ale nie sú súčasťou príjmov a výdavkov, neúčtujú sa na 235 a na 234.
Keď chceme robiť v roku 2006 napr. novú cestu, a nemáme dostatok príjmov v bežnom rozpočte, prevedieme si na to prostriedky z fondov ako by sa to malo zaúčtovať. Musíme si na to previesť prostriedky už v roku 2006. A zároveň tieto prevody nebudú vstupovať do hospodárskeho výsledku, kapitálový rozpočet bude schodkový, však.
A ako zaúčtovať splátku istiny. Používam program IBEU.

Ahoj Vanka,
ach tie finančné operácie, ja sa tiež trápim s týmto problémom, dúfam, že ho do konca roka vyriešim ??!!
Potvrdzujem, to čo píšeš, že finančné operácie sú síce súčasťou rozpočtu, ale neovplyvňujú výsledok hospodárenia tzn., že sa naúčtujú prostredníctvom účtov 217 a 218 (a tiež porostredníctvom "fiktívnych" rozpočtových účtov 235 a 234). Ak je kapitálových rozpočet schodkový, tento schodok je možné vyrovnať buď prebytkom bežného rozpočtu, alebo finančnými operáciami (prevodom z rezervného fondu, alebo návratnými zdrojmi financovania - úverom).
Splátky istiny bankového úveru účtujem: MD 951 / D 231 (+ RK) a zároveň účtujem tvorbu fondu dlhodobého majetku vo výške splátky istiny MD 211 / D 901. A tu narážam na ďalší problém. Na konci roka mi prefinancovanie dlhodobého majetku vo výške splatenej isitny ovplyvní účet 964 - Saldo nákladov a výdavkov. Ešte neviem čo s tým.
Asi som Ti veľmi nepomohol, no nemám v tom ešte dosť jasno.
Vanka
03.10.06,05:06
Ak sa Vám podarí niečo zistiť ohľadne tých finančných operácií, bola by som veľmi rada, ak by ste nás informovali, ak niečo zistím tiež budem informovať.
kvet
05.10.06,04:25
Prajem pekný deň všetkým,
dávam do pozornosti, že v časti "NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE" je vytvorená časť "ROZPOČTOVÉ A PRÍSPEVKOVÉ ORGANIZÁCIE" do ktorej môžete zadávať konkrétne témy aj z oblasti účtovníctva obcí. Bude to prehľadnejšie.
Vanka
05.10.06,06:03
Pozdravujem

chceme robiť program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, ako správne by sa mal zatriediť ako majetok (dlhodobý nehmotný) alebo ako služba, ak jeho obstarávacia cena bude vyššia ako 50 tis. Sk. Ak ho zaúčtujem ako majetok ako by sa mal odpisovať.

Nemá niekto spracovanú smernicu na verejné obstarávanie.
kvet
05.10.06,06:53
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce nespĺňa podmienky pre zaradenie do majetku obce. Účtuje sa ako služba na nákladový účet 420 - Služby.
anita80
06.10.06,06:28
kvet chcela by som ťa poprosiť..viem, že je to ešte skoro,ale môžeš mi prosím ťa napísať ako sa účtujú mzdy v decembri prevedené na depozit? myslím výpis aj predpis
kvet
06.10.06,06:42
Pozdravujem anita80,
v prílohe posielam stručný spôsob účtovania účtovania miezd za december.
anita80
06.10.06,08:08
je to fajn ale ja robim predpis na mzdy inac mam tam okrem toho aj 331/3797 a do predpisu dam na pravu sranu 611,612 ,613 614... neviem co mi to urobi v decembri... a este jedna otazka ten vyber do pokladne v novom roku nerobim ak idu peniaye rovno na ucty? a co to urobi v cerpani rozpoctu? predpokladam ze to bude v cerpani vyzerat ako keby som ich vplatila v decembri...teda nad polozkach 625001 ..atd to bude nauctovane a ostane mi to len na 3 .vych uctoch ako pohladavka voci zamestnancovi? ci sa mylim?
kvet
06.10.06,08:19
Áno v predpise môže byť aj zápis MD 331 / D 379 9 čo znamená predpis obstávok miezd (napr. sporenie zamestnancov, zrážky pre exekútorov a pod.). Čiastky určené na výplatu zamestnancov na osobné účty sa nepredpisujú. Ostávajú zaúčtované na strane DAL účtu 331 ako záväzok voči zamestnancom. Ak nevyplácaš mzdu v hotovosti, samozrejme, že výber do poklade nebudeš účtovať. V čerpaní rozpočtu to urobí, že na príslušných položkách kategórie 610 a 620, resp. 630 (dohody) budú nakumulované skutočne čerpané prostriedky za obdobie od 01 až 12 príslušného roka. K 31.12. bežného roka budú účty 331, 336, 342 a príp. 379 vykazovať záväzok voči zamestnancovi, SP a ZP, DÚ a bankám, resp. exekútorom (účet 379) ak vykonávaš zrážky sporenia a výkonu rozhodnutí.
Vanka
10.10.06,11:34
Ešte sa chcem spýtať ako sa účtujú úroky vo fonde rozvoja bývania. Majú byť zdrojom príjmu bežného účtu, ako je to pri ostatných fondových účtoch (rezervný, sociálny fond). K tomuto fondu som nenašla žiadne materiály, nemáte ho niekde založený. Rozpíšte mi prosím presné účtovanie u obce.
kvet
12.10.06,04:13
Ešte sa chcem spýtať ako sa účtujú úroky vo fonde rozvoja bývania. Majú byť zdrojom príjmu bežného účtu, ako je to pri ostatných fondových účtoch (rezervný, sociálny fond). K tomuto fondu som nenašla žiadne materiály, nemáte ho niekde založený. Rozpíšte mi prosím presné účtovanie u obce.

Keďže ide o fondový účet, na tomto účte by mali byť len prostriedky, ktoré sú zdrojom tvorby fondu. Kreditné úroky a poplatky by mali plynúť na základný bežný účet. Ak to tak nie je, je potrebné mesačne prevádzať kreditné úroky z fondového účtu na ZBÚ a naopak, poplatky banke prevádzať zo ZBÚ na fondový účet.
Ivča
13.10.06,08:05
Ahojte, po dlhom čase som sa dostala na poradu a chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Prichádza koniec roka, tak by som si chcela ujasniť, ako je to s presunom financií do budúceho roka. Môžu sa prevádzať len prostriedky, ktoré dostávame z KŠÚ a týkajú sa prenesených kompetencií. Tieto prostriedky by sa mali vyúčtovať do marca 2007. Môžu sa použiť aj napr. na úhradu poplatku za nezamestnávanie občanov so ZPS? Prostriedky na origin. kompetencie sa nemôžu prevádzať a taktiež vlastné príjmy. Je môj názor správny? Túto otázku som dala aj do témy IBEU, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal, tak som ju skúsila dať aj sem. Kvet, prosím Ťa o Tvoj názor, ale samozrejme aj ostatných.
kvet
16.10.06,04:50
Podľa § 8 ods. 5 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v platnom znení, bežné výdavky s výnimkou miezd, platov, služobných príjmov a ostatných osobných vyrovnaní, ktoré boli poskytnuté príslušným správcom kapitoly ako bežný transfer po 1.10. príslušného rozpočtového roka a ktoré nebolo možné použiť do konca roka, možno použiť do 31.03. nasledujúceho rozpočtového roka.
Z uvedeného teda vyplýva, že nevyčerpaný bežný transfer poskytnutý z MŠ SR prostredníctvom KŠÚ po 1.10.2006, možno použiť do 31.03.2007 na financovanie bežných výdavkov kategórie 630 - Tovary a služby. Po 31.12.2006 ho nemožno použiť na financovanie kategórie 610 a samozrejme aj 620.
Odvod za nesplnenie zamestnávania povinného podielu zamestnancov so ZPS sa zatrieďuje na podpoložku EK 637 012 - Poplatky a odvody. Z toho vyplýva, že nevyčerpané prostriedky zo ŠR možno použiť aj na financovanie uvedeného odvodu.
Čo sa týka presunu nevyčerpaných prostriedkov na originálne kompetencie treba povedať, že tieto prostriedky nie sú prostriedkami poskytnutými zo ŠR (aj keď sa financujú z výnosu dane z príjmov) a preto na ich použitie nie je možné uplatniť § 8 ods. 5 zákona č. 523/2004 Z.z.
Ešte k technike realizácie:
Mám zaužívané, že do cca 15.12. je potrebné, aby škola nahlásila zriaďovateľovi výšku nevyčerpaných prostriedkov poskytnutých zo ŠR v člnení na normatívne prostriedky a nenormatívne (vzdelávacie poukazy, asistent učiteľa a pod.) a zároveň do 31.12. previedla tieto prostriedky na osobitný účet zriaďovateľa.

Pekný deň
Ivča
16.10.06,07:46
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte by som Vás poprosila, postup pri tom prevode na účet zriaďovateľa: 232/211 a suma mínusom?
Prajem pekný deň!
kvet
16.10.06,08:15
Ja účtujem účtovné operácie obratovo (mínusom účtujem len opravy). Takže účtovanie bude: MD 211 / D 232 bez RK.
Vanka
18.10.06,14:17
Môže sa za technické zhodnotenie považovať, ak na miestnu cestu s betónovým povrchom potiahne asfalt. Ak áno, prečo, ak nie, prečo.
kvet
19.10.06,07:41
Ahojte,
to čo sa považuje za technické zhodnotenie majetku je uvedené v § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení. Podľa uvedeného ustanovenia sa za technické zhodnotenie považujú:
a) nadstavby,
b) prístavby,
c) stavebné úpravy,
d) rekonštrukcie
e) modernizácie,
ak pri jednotlivom majetku prevyšujú v úhrne 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie (rozpočtový rok).
Rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo zmenu technických parametrov. Za zmenu technických parametrov sa nepovažuje zámena použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
Modernizáciou sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť tohto majetku.

Takže, pouvažuj nad uvedenými definíciami a rozhodni sa.
Môj názor: dalo by sa uvažovať o rekonštrukcii, konkrétne kvalitatívna zmena výkonnosti miestnej komunikácie (rýchlejšia, bezpečnejšia jazda na komunikácii s asfaltovým povrchom ako s betónovým). No nie som si istý, je to len môj názor.

Pekný deň
helenka11
19.10.06,08:27
prosím poraďte, či učtujem správne:Výsledok účtu 933 z minulého roku
som zaučtovala do rozpočtu tohoto roku MD 933, 235+ EK 292009 zdr. 41
DAL 217, 219,
a ako sa zaučtuje konkrétny prevod 10% z bežného účtu na rezervný fond
účet 262 nemôžem použíť,pretože potom chýba fondový účet 917
kvet
24.10.06,04:52
Ahojte,
pasívny zostatok na účte 933 by mal predstavovať prebytok rozpočtového hospodárenia, ktorý po vylúčení nevyčerpaných prostriedkov účelovo určených zo ŠR, z rozpočtu EÚ alebo na základe osobitného predpisu je zdrojom tvorby rezervného fondu, alebo ďalších peňažných fondov. O použití prebytku rozhoduje obecné zastupiteľstvo.
Tvorba rezervného fondu, ak je zriadený samostatný účet:
- predpis: MD 933 / D 917
- prevod prebytku zo ZBÚ na účet RF MD 262 / D 231
- zúčtovanie bank. výpisu MD 242 / D 262

Použitie prostriedkov z rezervného fondu je finančná operácia, ktorá neovplyvňuje výsledok hospodárenia tzn., že sa neúčtuje prostriedníctvom účtov 217 a 218 (ani fiktívnych rozpočtových účtov 234 a 235).
Prebytok hospodárenie možno použiť len na krytie straty kapitálového rozpočtu alebo na splácanie návratých finančných operácií (napr. istiny bankového úveru).
V priebehu roka sa použitie prostriedkov z rezervného fondu zaúčtuje:
- prevod prostriedkov z RF MD 262 / D 242
- príjem prostriedkov na ZBÚ MD 231+EK / D 262
EK = položka 454 - prevody prostriedkov ...
zdroj = 46

Pekný deň
Vanka
24.10.06,05:43
Pri prevodoch z fondov ako finačných operáciách netreba účtovať aj 917, nebude sa rovnať 917 a 242.
Potrebovala by som zas poradiť ako posudzovať energetickú koncepciu obce (obsahová náplň koncepcie - analýza súčasného stavu, návrh rozvoja sústav tepelných zariadení a závery a doporučenia pre rozvoj tepelnej energetiky na území obce) ako službu alebo ako majetok. Jej cena je viac ako 50 000,- Sk, ale skôr si myslím, že ju treba zaúčtovať do služieb a použiť prostriedky bežného rozpočtu.
helenka11
24.10.06,06:30
Ahoj "kvet",
srdečná vďaka, si naozaj fundovaný odborník na učtovníctvo obcí,
mať tak tvoje znalosti, Ešte mi prosím ťa poraď, či je správne. keď do prijmovej časti rozpočtu obce sa obecným zastupiteľstvom schváli ako rozpočtová čiastka prevod prostriedkov z minulého roku - aby bol rozpočet vyrovnaný,pretože tieto fin.prostriedky sú rozpočtované na kapitálové výdavky. Je to celá čiastka výsledku hospodárenia z predošlého roku teda účet 933 . Aby sa mi dostal do rozpočtu učtovala som práve tým účtom 235+ Ek 292009 s účtom 219, ktorý sa podľa teba nemá pri prevode prostriedkov keďže je to finančná operácia používať. Ináč som to nevedela dostať do rozpočtu.
želám krásny deň
kvet
24.10.06,08:46
Pri prevodoch z fondov ako finačných operáciách netreba účtovať aj 917, nebude sa rovnať 917 a 242.
Potrebovala by som zas poradiť ako posudzovať energetickú koncepciu obce (obsahová náplň koncepcie - analýza súčasného stavu, návrh rozvoja sústav tepelných zariadení a závery a doporučenia pre rozvoj tepelnej energetiky na území obce) ako službu alebo ako majetok. Jej cena je viac ako 50 000,- Sk, ale skôr si myslím, že ju treba zaúčtovať do služieb a použiť prostriedky bežného rozpočtu.

K prevej otázke:
Podľa informácií ktoré mám o použití RF (nie o použití prostriedkov RF) sa účtuje až v nasledujúcom roku po prejednaní záverečného účtu. Keďže prostriedky RF boli v priebehu roka použité na financovanie kapitálových výdavkov, k 31.12 vznikne schodok rozpočtu a o vysporiadaní schodku rozhoduje OZ pri prerokúvaní záverečného účtu obce. Na základe rozhodnutia OZ sa vysporiadanie schodku rozpočtu z RF zaúčtuje:
MD 971 / D 933.

K druhej otázke:
Presne ako sa domnievaš, je to služba (syntetický účet 420) !
kvet
24.10.06,08:49
Ahoj "kvet",
srdečná vďaka, si naozaj fundovaný odborník na učtovníctvo obcí,
mať tak tvoje znalosti, Ešte mi prosím ťa poraď, či je správne. keď do prijmovej časti rozpočtu obce sa obecným zastupiteľstvom schváli ako rozpočtová čiastka prevod prostriedkov z minulého roku - aby bol rozpočet vyrovnaný,pretože tieto fin.prostriedky sú rozpočtované na kapitálové výdavky. Je to celá čiastka výsledku hospodárenia z predošlého roku teda účet 933 . Aby sa mi dostal do rozpočtu učtovala som práve tým účtom 235+ Ek 292009 s účtom 219, ktorý sa podľa teba nemá pri prevode prostriedkov keďže je to finančná operácia používať. Ináč som to nevedela dostať do rozpočtu.
želám krásny deň

Účtovanie nie je správne. Použitie prebytku je finančná operácia, ktorá sa neúčtuje prostredníctvom účtu 235+EK 292009 ale prostredníctvom ZBÚ 231 + EK 454 !!!!
Vanka
24.10.06,10:22
Stále tomu nerozumiem, aby sme v roku mohli realizovať nejakú investičnú akciu, ktorá je rozpočtovaná, musím reálne mať na to peniaze, lebo ináč to nebudeme mať z čoho zaplatiť. Prevody z fondov sa robia väčšinou vtedy, keď nemáme dosť v bežnom rozpočte na kapitálové. To znamená, že napr. keď ideme dodávateľsky stavať napr. budovu, dodávateľ vystaví faktúru, nevychádza nám to z bežného rozpočtu, lebo je málo, mám si previesť z fondov alebo mu mám povedať, že musí rok počkať, kým sa neschváli vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu. Čo potom zastupiteľstvo schvaľuje, to, čo už som urobila v minulom roku (prevod z RF), alebo nezaplatiť dodávateľovi. Mám v tom dosť zmätok.
kvet
24.10.06,10:51
Ja tiež nie som v tom celkom doma, no poďme rozobrať Tvoj príklad.
Podľa § 10 ods. 7 zákona č. 583/2004 Z.z. sa kapitálový rozpočet môže zostaviť ako schodkový, ak schodok možno kryť zostatkami finančných prostriedkov z minulých rokov, t.j. peňažnými fondmi, návratnými zdrojmi financovania alebo prebytkom bežného rozpočtu. V prípade, ak bude obec kryť schodok kapitálového rozpočtu prostriedkami z RF (reálne prostriedky), tieto musí v priebehu roka previesť z účtu RF na ZBÚ. Prevod týchto prostriedkov je príjmová finančná operácia, ktorá neovplyvňuje výsledok rozpočtu obce. K 31.12. bežného roka, za predpokladu, že plnenie bežného rozpočetu je vyrovnané, vznikne obci schodok rozpočtu (vo výške kapitálových výdavkov). Čiže v záverečnom účte sa bude konštatovať výsledok rozpočtového hospodárenia - schodok, pretože prebytok alebo schodok rozpočtu sa tvorí len z bežného a kapitálového rozpočtu a nie z finančných operácií. Tento schodok podľa § 16 ods. 8 zák. č. 583/2004 Z.z. v nasledujúcom roku sa na základe rozhodnutia OZ vysporiada z RF (dá sa povedať, že to bude len účtovné vysporiadanie MD 917 / D 933).
Čo Ty na to ???
Vanka
24.10.06,11:06
Osobne si myslím, že ak je to tak ako uvažujeme, tak napr. ak prevediem v roku 2006 prostriedky z rezervného fondu reálne (ináč tomu dodávateľovi nemôžem zaplatiť), v roku 2007 pri schvaľovaní záverečného účtu už OZ môže len konštatovať, že sme previedli prostriedky a už len súhlasiť, lebo nič iné im nezostane, v roku 2007 sa to už nebude dať vrátiť späť. Je to dosť také hlúpe, ale toto je jediné, čo mi napadá. Pri tomto účtovaní samozrejme vznikne schodok na kapitálovom rozpočte.

Toto sme sa pýtali aj metodičky na daňovom úrade a tá nám povedala, že to máme účtovať do príjmov a výdavkov a že to nemusíme uvádzať v rozpočte, ale v zákone je niečo úplne iné, a preto ja tomu už vôbec nerozumiem.
Ivča
24.10.06,11:19
Keď už hovoríte o tom záverečnom účte, prosila by som Vás o vyjadrenie: je aj rozpočtová organizácia ZŠ s MŠ (právny subjekt), ktorej zriaďovateľom je obec, zostavovať záverečný účet? Kvet, Ty účtuješ obec, žiadaš Vašu rozpočtovú organizáciu o jeho predloženie? Mne to účtovníčka obce už načrtla, že to aj ja budem musieť robiť za školu. Síce ani neviem ako sa to zostavuje. Má zriaďovateľ právo to od nás žiadať? Nie je to len povinnosť obce, ktorej uzávierku overuje auditor?
kvet
25.10.06,04:22
Osobne si myslím, že ak je to tak ako uvažujeme, tak napr. ak prevediem v roku 2006 prostriedky z rezervného fondu reálne (ináč tomu dodávateľovi nemôžem zaplatiť), v roku 2007 pri schvaľovaní záverečného účtu už OZ môže len konštatovať, že sme previedli prostriedky a už len súhlasiť, lebo nič iné im nezostane, v roku 2007 sa to už nebude dať vrátiť späť. Je to dosť také hlúpe, ale toto je jediné, čo mi napadá. Pri tomto účtovaní samozrejme vznikne schodok na kapitálovom rozpočte.

Toto sme sa pýtali aj metodičky na daňovom úrade a tá nám povedala, že to máme účtovať do príjmov a výdavkov a že to nemusíme uvádzať v rozpočte, ale v zákone je niečo úplne iné, a preto ja tomu už vôbec nerozumiem.

Koniec koncov, zastupiteľstvo aj v priebehu roka schvaľuje použitie prostriedkov z RF a to pri schvaľovaní rozpočtu na bežný rok, alebo pri schvaľovaní zmien rozpočtu, pretože prostriedky z RF, ktoré budú použité napr. na kapitálové výdavky musia byť v príjmovej časti rozpočtu vo finančných operáciách.
Nechápem, čo podľa metodičky sa nemusí uvádzať v rozpočte ???
Vanka, ja účtujem finančné operácie bez zaúčtovania do príjmov a výdavkov. Rozpočtovú kasifikáciu dávam k účtu 231. Uvidím, čo mi to urobí na konci roka.
kvet
25.10.06,04:32
Keď už hovoríte o tom záverečnom účte, prosila by som Vás o vyjadrenie: je aj rozpočtová organizácia ZŠ s MŠ (právny subjekt), ktorej zriaďovateľom je obec, zostavovať záverečný účet? Kvet, Ty účtuješ obec, žiadaš Vašu rozpočtovú organizáciu o jeho predloženie? Mne to účtovníčka obce už načrtla, že to aj ja budem musieť robiť za školu. Síce ani neviem ako sa to zostavuje. Má zriaďovateľ právo to od nás žiadať? Nie je to len povinnosť obce, ktorej uzávierku overuje auditor?

Povinnosť zostaviť záverečný účet má len obec a nesúvisí to s overovaním účtovnej závierky audítorom. Záverečný účet sa zostavuje ako celok rozpočtového hospodárenia obce, vrátane aj jej riadených rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií. Teda obsahuje údaje aj o plnení rozpočtu podriadených RO a PO.
Ja zostavujem návrh záverečného účtu obce tak, že zapracúvam údaje o plnení príjmov a čerpaní výdavkov RO - školy do celkového rozpočtového hospodárenia obce a tiež do prehľadu aktív a pasív. Pričom vychádzam z údajov z účtovníctva RO - školy. Pri zostavovaní návrhu záverečného účtu od RO - školy nič nežiadam. Je to len moja úloha (obce).
Vanka
25.10.06,06:12
Súrne potrebujem radu, máme príspevkovú organizáciu, ktorú ideme ku koncu roka rušiť, lebo nespĺňa podmienky na ďalšie fungovanie. V tomto roku sa im pokazil stroj, ktorý je nevyhnutný na ich činnosť a oprava bude stáť 300 tis. Sk. Kedže nevyrábajú, nemajú z čoho opravu zaplatiť, požiadali obec o príspevok, ale obec s týmto v rozpočte nepočítala a nemá to ani rozpočtované ani nemá na to peniaze v bežnom rozpočte. V zmysle zákona 583/2004 Z.z. § 10 ods. 8 môže obec použiť prostriedky bežného rozpočtu aj na vykrytie úhrady bežných výdavkov na odstránenie havarijného stavu majetku obce. Ten stroj je v správe príspevkovej organizácie, ale je majetkom obce. Mohli by sa na toto použiť prostriedky rezervného fondu.
Alebo už krajný prípad, čo ak by sme dali príspevkovej organizácií pôžičku z rezervného fondu, ktorú už do konca roka nevrátia a keď sa budú rušiť prejde všetko na nám a my ju vykryjeme z zvyšných prostriedkov. Neviem si pomôcť.
kvet
26.10.06,04:50
Ahoj Vanka,
neviem, či pokazený stroj možno považovať za havarijný stav ??? Ja by som to nechal na zastupiteľstvo, ak rozhodnú, že uvedená situácia sa bude považovať za havarijný stav, môže sa postupovať podľa § 10 ods. 8 zák. č. 583/2004. S návratnou finančnou výpomocou by som neuvažoval, keďže PO sa bude rušiť.

Asi som Ti veľmi nepomohol ?

Pekný deň
Irča
26.10.06,08:17
Ahoj kvet. Najskôr sa Ti chcem poďakovať Tvoje fundované odpovede, ktoré pomohli aj pri riešení mojich problémov. Mám veľký problém so zaučtovním osobného automobilu, kupovaného na lízing. Obstarávacia cena bola 260.000,- Sk.Lízingové splátky sme platili 3 roky.Učtovala som to ako nájomné 218/234;420/231a na 981/999. Posledná splátky bola 31.12.2005 a v marci 2006 prišla fa. na 1000,- Sk za odkúpenie auta za zostatkovú cenu. Neviem ako mám zaradiť celkovú obstarávaciu cenu (261.000) na účet 023/901 a súčastne 901 znížiť na zostatkovú cenu 1.000 Sk? .
ringlodka
31.10.06,06:04
Ahojte,
chcela by som niekjoho poprosiť, aby mi objasnil niektoré veci ohľadom kódovania zdrojov v účtovníctve obcí a nimu zriadených RO.

V účtovníctve obce pri zúčtovaní preddavkových ZŠ a MŠ, ich príjmy a potom z toho vyplývajúce výdavky sú považované ako príjmy obce čiže "41" alebo sa na nich vzťahuje § 23 zákona 523/2004?

V účtovníctve RO zriadenej obcou mi nie je jasné ktorý príjem sa posudzuje podľa § 5 zák.583/2004 / 41/ a ktorý podľa § 23 zákona 523/2004 /72/
- ja si to vysvetľujem asi takto - nájomné - 41
- ostatné ako poplatky ŠKD, režijné náklady ŠJ, školné, zápisné, z
poistného plnenia, dobropisy - 72
Ale my ich máme rozpočtované a v § 23 sa hovorí, že organizácia je oprávnená prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky
kvet
31.10.06,09:02
Môj názor:

1.) preddavková organizácia (ZŠ a MŠ) je vlastne organizačná súčasť obce, resp. mesta, nemá právnu subjektivitu a všetky príjmy a uskutočnené výdavky z týchto príjmov, pokiaľ sa nejedná a príjmy zo ŠR, resp. účelová granty by som kódoval zdrojom 41. Ustanovenie § 23 zákona č. 523/2004 Z.z. sa na ne nevzťahuje. Toto ustanovenie sa vzťahuje na RO - právne subjekty.

2.) nájomné, ale aj dobropisy kód zdroja 41,
poplatky za ŠKD, poplatky za stravu (ktorej súčasťou sú aj režijná náklady), poplatky za MŠ a príjmy z poistného plnenie sú príjmy uvedené v § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z. a tieto sa kódujú zdrojom 72.
Ich rozpočtovanie je zbytočné, pretože podľa uvedeného ustanovenie je RO oprávnená (má právo zo zákona) prekorčiť o sumu takto dosiahnutých príjmov výdavky. My ich nerozpočtujeme (čiže ich nemáme v schválenom ani upravenom rozpočte, je vykázané len plnenie) a práve kód zdroja 72 má takú vypovedaciu vlastnosť, že pri rozbore hospodárenia, resp. pri zostavovaní záverečného účtu vieme, že prekročenie výdavkov u RO s kódom zdroja 72 je kryté príjmami s kódom zdroja 72. Ak sú všetky príjmy s kódom zdroja vyčerpané platí, výdavky s kódom zdroja 72 = príjmy s kódom zdroja 72.
ringlodka
31.10.06,10:52
Ďakujem veľmi pekne kvet,
ak môžem ešte poprosiť....podľa mňa aj aktivačná a absolvenská prax u Úradu práce by mala mať kód 72, ale my máme usmernenie z DÚ že 1161 prost.z EU a 1162 spolufinancovanie so ŠR.
Preplatky z ročného zúčtovania ZP za zamestnávateľa /myslím u RO/práve mi prišli na účet prehnať cez PU 292017..ale "41"????alebo "111".Ďakujem
kvet
31.10.06,12:34
Aktivačná činnosť a absolvenská prax, v roku 2004 a 2005 sme aj v RO kódovali tieto prostriedky zdrojom 1161 a 1162. Od roku 2006 tieto prostriedky v účtovníctve RO kódujeme zdrojom 72. Len v účtovníctve obce ich kódujem zdrojom 1161 a 1162.
Preplatky z RZZP prijať na príjmový účet (resp. previesť z výdavkového účtu na príjmový) zatriediť na podpoložku EK 292 017 - Vratky a následne previesť na účet zriaďovateľa. Príjem kódovať zdrojom 41, určite nie zdrojom 111. Ja ich bude kódovať zdrojom 41.
Vanka
02.11.06,06:27
Aký kód zdroja ste použili na príjem a výdaj za voľby do NR SR u obce. Rozpočtované som to nemala teda kód 72, ale sú to prostriedky štátu, teda 111. Neviem, ktoré je správne.
kvet
02.11.06,07:46
Kód zdroja 111.

Ja v účtovníctve obce nepoužívam kód zdroja 72, len v účtovníctve RO. Viem, že DÚ usmerňovalo, že kódom zdroja 72 sa u obcí kódujú nerozpočtované zdroje, no ja s tým nesúhlasím. V rozpočte obce aj prostriedky (príjmy a výdaje), ktoré nemám rozpočtované, dávam v priebehu roka schvaľovať OZ ako upravený rozpočet. Pretože vo všeobecnosti platí, že financovať výdavky môžele len tie, ktoré sú kryté rozpočtom.
Podľa môjho názoru, zdroj 72 by mal výlučne slúžiť pre RO, pre kódovanie prostriedkov uvedených v § 23 zákona č. 523/2004 Z.z., ktorá je o takto získané prostriedky oprávnená prekročiť výdavky a tieto prostriedky sú skutočne nerozpočtované.
Vanka
02.11.06,08:08
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tiež si osobne myslím, že ten kód 72 je úpne zbytočný.
natascha
07.11.06,07:35
Dobrý deň,
Chcem sa opýtať na toto. Obec vlastní akcie vodární. Je potrebné tieto akcie odpisovať z majetku?
Druhá otázka: budova ocú zamakala, preto sme ju "odvodnili". Zatiaľ to mám zatriedené ako kap. výdavok na položke 719 200. Môžem to dať na položku 717 003 ako stavebnú úpravu? Ďakujem
kvet
08.11.06,05:13
Ahojte,
k prvej otázke:
"vodárenské akcie" sú dlhodobým finančným majetkom, ktorý sa neodpisuje ! Odpisuje sa len dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný, s výnimkou pozemkov, umeleckých diel a zbierok a predmetov z drahých kovov.

k druhej otázke:
podpoložka EK 719 200 - Ostatné by sa nemala používať vôbec, aspoň nie pri spracovaní finančných výkazov. Nieviem, či pod "odvodnením budovy" máš na mysli izoláciu. Realizovaná izolácia sa zatriedi budˇna podpoložku EK 717 003 - ako stavebná úprava, alebo na podpoložku EK 717 002 - ako rekonštrukcia (v prípade, ak dôjde k zmene technických parametrov).
natascha
08.11.06,06:47
Kvet, ďakujem za odpoveď
Reve
09.11.06,09:52
Ahoj,
my sme teraz zakúpili auto na leasing, pretože nám staré auto ukradli.
OC je 287 490, vopred zaplatená je 143 745, spracovat.poplatok je 3 421,10

Splátky sú rozdelené na 3 roky - prvá 154 781,50, ďalšie 7615,40

Ako to mám účtovať prosím.... Totiž uhradili sme zálohu pri objednávke vo výške 10 000 - došla nám fa aj storno tejto faktúry,pomôžte prosím, čo stým
vopred Ďakujem
reve
ringlodka
13.11.06,12:01
Ahojte...
chcela by som poprosiť niekoho o radu. Škola - RO ná peniaze z nadácie Hodina deťom, účelovo viazané na školu v prírode 55.000.-Peniaze prehnala cez PU zriaďovateľa, následne jej boli vrátené na čerpanie. Vyčerpala 50.900,- v auguste.Má zostatok 4.100.-Z nadácie dostala odpoveď, aby fin.prostriedky nevracala, lebo projekt je dvojročný a ďalšiu dotáciu dostane v máji 2007 a potom to dočerpe. Ako by som mala zúčtovať tých 4.100, prípadne kam ich previesť????:(
Ďakujem
kvet
14.11.06,05:51
Ahoj,
prostriedky z nadácie Hodina deťom sú klasifikované ako grant a tieto prostriedky vedie RO sa samostatnom mimorozpočtovom účte v súlade s ustanovením § 23 ods. 2 zákona č. 523/20045 Z.z. Je na škodu, že ste nepostupovali v súlade s uvedeným ustanovením a to, že ste z tohto účtu nepreviedli prostriedky na príjmový vkladový rozpočtový účet len v sume, ktoré mali byť aj skutočne čerpané (t.j. sumu 50.900,- Sk). Keby ste postupovali vyššie uvedeným postupom na mimorozpočtovom účte by vám zostala suma 4.100,- Sk.
Opravu musíte urobiť v spolupráci so zriaďovateľom. Ja by som postupoval nasledovne:
RO - škola:
1.) prevod prostriedkov z výdavkového rozpočtového účtu na ZBÚ zriaďovateľa suma 4.100,- Sk MD 211 / D 232 bez RK,
2.) príjem prostriedkov od zriaďovateľa na príjmový vkladový rozpočtový účet v sume 4.100,- Sk MD 236 bez EK / D 219,
3.) prevod prostriedkov z príjmového vkladového rozpočtového účtu na mimorozpočtový účet v sume 4.100,- Sk
a) predpis MD 215 / D 918,
b) reálny prevod MD 262 / D 236 bez EK,
4.) príjem prostriedkov na mimorozpočtový účet v sume 4.100,- Sk MD 245 / D 262.

Zriaďovateľ - obec:
1.) príjem prostriedkov z vklaadového výdavkového účtu v sume 4.100,- Sk MD 231 / D 218,
2.) prevod prostriedkov na príjmový vkladový výdavkový účet v sume 4.100,- Sk MD 217 / D 231.

Pekný deň
ringlodka
14.11.06,06:36
Kvet, si naozaj SUPER,veľmi pekne ďakujem za odpoveď,
RO urobila chybu, že previedla celú sumu,myslím že sa to tak bude dať pekne u nich zúčtovať, len u obce ked sa zúčtuje takým spôsobom tak sa nebude rovnať 234=218, 235=217/a čo bilancia?/ , nemôžem použiť 231/379 a potom 379/231?????
Už vopred ďakujem:)
kvet
14.11.06,06:51
Obec pri "regulácii" príjmov a výdavkov RO neúčtuje prostredníctvom fiktívnych rozpočtových účtoch 234 a 235 ! Regulácie účtuje len prostredníctvom účtoch 217 a 218, preto sa nikdy nerovaná 234 a 218 a tiež 235 a 217 !
Neviem v čom je problém ?
ringlodka
14.11.06,07:46
OK zle som to asi formulovala, alebo zle pochopila,skúsim to napísať tak ako to ja vidím a poprosím o potvrdenie alebo vyvrátenie ....dík

1/ RO škola
- prevod na účet zriaďovateľa 211/232
- príjem naspäť na PU školy 236 bez RK/219
- prevod na mimorozpočtový účet z PU
predpis 215/918
reálny prevod 262/236 ale s RK aby sa znížil príjem pre reguláciu
zároveň zníženie predpisu príjmu ktorý bol predtým vykonaný na celú
sume, teda 348/219 čiastka 4.100
- príjem na mimorzpočtový účet 245/262
2/ obec
- príjem predtým 231/262 /asi by mal byť účet 348??miesto 262? /
- regulácia 262/217
- dotácia na čerpanie 212/231 predtým
- vrátená dotácia na obec 231/212 teraz
- prevod prostriedkov na PU školy teraz 217/231

218 by som asi nepoužila lebo nedošlo k čerpaniu?
Dúfam, že nie som veľká BRZDA:mee:
kvet
14.11.06,08:24
1/ RO škola
- prevod na účet zriaďovateľa 211/232 O.K.
- príjem naspäť na PU školy 236 bez RK/219 O.K.
- prevod na mimorozpočtový účet z PU
predpis 215/918 O.K.
reálny prevod 262/236 ale s RK na ktorej bol príjem účtovaný aby sa znížil príjem pre reguláciu O.K.
zároveň zníženie predpisu príjmu ktorý bol predtým vykonaný na celú
sume, teda 348/219 čiastka 4.100 tento zápis nie je potrebný pretože, záväzkový účet 348 by mal byť po prevode prostriedkov z PÚ zriaďovateľovi nulový a účet 219 je už ponížený o sumu 4.100 Sk pri účtovaní príjmu na PÚ od zriaďovateľa 236 bez RK / 219,
- príjem na mimorzpočtový účet 245/262 O.K.

2/ obec
- príjem predtým 231/348 /asi by mal byť účet 348??miesto 262? / účet 262 sa používa len na preklenutie časového nesúladu medzi prevodmi mezdi účtami účtovnej jednotky a nie medzi inými účtovnými jednotkami. Správne sa má používať účet 348,
- regulácia 348/217
- dotácia na čerpanie 212/231 predtým O.K.
- vrátená dotácia na obec 231/212 teraz O.K.
- prevod prostriedkov na PU školy teraz 217/231 O.K.

218 by som asi nepoužila lebo nedošlo k čerpaniu - presne tak ako píšeš, pretože suma 4.100 Sk nebola regulovaná na účte 218, pretože nedošlo k čerpaniu týchto prostriedkov.

Ja si regulácie kontrolujem nasledovne:
k účtu 218 mám vytvorenú analytiku, napr. 218 01 a platí že 218 01 = čerpaniu výdavkov RO zúčtovaných na účte 232, resp. obratu strany DAL účtu 232 od začiatku roka a
k účtu 217 mám tiež vytvorenú analytiku, napr. 217 01 a platí že 217 01 = plneniu príjmov RO zaúčtovaných na účte 236, resp. obratu strany MD účtu 236 od začiatku roka.
gabuska
16.11.06,06:51
[quote=kvet]Aktivačná činnosť a absolvenská prax, v roku 2004 a 2005 sme aj v RO kódovali tieto prostriedky zdrojom 1161 a 1162. Od roku 2006 tieto prostriedky v účtovníctve RO kódujeme zdrojom 72. Len v účtovníctve obce ich kódujem zdrojom 1161 a 1162.

Prosím a v príspevkovej organizácii aký kód treba použiť?
ringlodka
21.11.06,12:39
Ahojte,
chcem poprosiť o radu o zúčtovaní aktivačnej činnosti za december.RO-škola má Dohodu s ÚPSVR do konca roka a dostane od ÚPSVR príspevok až po predložení skutočných nákladov na pracovníka a to môže byť až koncom decembra, kedy to už nevie otočiť cez zriaďovateľa naspäť alebo v horšom prípade až v januári. Nevie mi nikto poradiť ako to robíte, aby škola o tie peniaze neprišla????
Ďakujem
Vanka
21.11.06,12:48
Chcela by som sa spýtať, akým dokladom sa zaraďuje technické zhodnotenie majetku. Kto by mal by v zaraďovacej komisii pre zaradenie tohto majetku, prípadne ak má niekto vzor tohto tlačiva.
kvet
22.11.06,05:19
[quote=kvet]Aktivačná činnosť a absolvenská prax, v roku 2004 a 2005 sme aj v RO kódovali tieto prostriedky zdrojom 1161 a 1162. Od roku 2006 tieto prostriedky v účtovníctve RO kódujeme zdrojom 72. Len v účtovníctve obce ich kódujem zdrojom 1161 a 1162.

Prosím a v príspevkovej organizácii aký kód treba použiť?

Príspevková organizácia pri kódovaní zdrojov nepoužíva kód zdroja 72, pretože sa na ňu nevzťahuje osobitné ustanovenia uvedené v § 23 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v platnom znení.
Z uvedeného dôvodu by som pri kódovaní zdrojov v PO dosiahnutných z príspevku na aktivačnú činnosť, resp. absolvenskú prax používal kódy zdroja 1161 a 1162 podľa pomeru ich financovania, t.j. 80 : 20.
kvet
22.11.06,05:31
Ahojte,
chcem poprosiť o radu o zúčtovaní aktivačnej činnosti za december.RO-škola má Dohodu s ÚPSVR do konca roka a dostane od ÚPSVR príspevok až po predložení skutočných nákladov na pracovníka a to môže byť až koncom decembra, kedy to už nevie otočiť cez zriaďovateľa naspäť alebo v horšom prípade až v januári. Nevie mi nikto poradiť ako to robíte, aby škola o tie peniaze neprišla????
Ďakujem

Právna úprava oprávňuje rozpočtovú organizáciu prekročiť rozpočtové výdavky o príjmy plynúce na základe § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v platnom znení, čo ale platí za podmienky, že k úhrade výdavku a prijatiu príjmov plynúcich podľa § 23 ods. 1 dôjde v tom istom rozpočtovom roku !

RO vyplatí mzdy a odvody koordinátorom aktivačnej činnosti za mesiac december z vlastných prostriedkov (napr. zo zdroja 41), ale k prijatiu príjmu z príspevku na aktivačnú činnosť od príslušného ÚPSVaR dôjde až v novom rozpočtovom roku. Za predpokladu, že mzdy a odvody koorditátorov za mesiac december boli prevedené na depozitný účet, t.j. zúčtovanie rozpočtových výdavkov nastalo v mesiaci december, nie je možné v prípade prijatia príjmu z ÚPSVaR v mesiaci január aplikovať ustanovenie § 23 ods. 1. V danom prípade už len odporúčam dohodnúť sa so zriaďovateľom, aby uvedený príjem zohľadnil pri úprave rozpočtu školy a o uvedenú sumu navýšil rozpočtové výdavky.

Pekný deň
kvet
22.11.06,05:35
Chcela by som sa spýtať, akým dokladom sa zaraďuje technické zhodnotenie majetku. Kto by mal by v zaraďovacej komisii pre zaradenie tohto majetku, prípadne ak má niekto vzor tohto tlačiva.

Doklad napr. "Zápis, resp. protokol o zaradení dlhodobého hmotného majetku do používania." Samozrejme treba rozlišovať, či DHM na ktorom bolo technické zhodnotenie vykonané je už plne odpísaný (vtedy sa technické zhodnotenie zaraďuje ako samostatný majetok), ale nie je odpísaný a nie je to ani prvý rok, v ktorom bol DHM obstaraný, vtedy o sumu vykonaného technického zhodnotenia sa zvýši obstarávacia cena majetku.
ringlodka
22.11.06,05:54
Veľmi pekne ďakaujem Kvet
AntekaK
22.11.06,08:59
Ahoj, sme právny subjekt - rozpočtová organizácia zriadená obcou - neviem sa rozhodnúť, na ktorý účet dlhodobého hmotného majetku mám zaúčtovať prírastok plynového kotla do školskej jedálne? Je to účet 022, ale aká analytika v symbole 11 (energetický stroj, pracovný stroj, alebo prístroj).
Ďakujem.
Vanka
22.11.06,11:30
Kvet, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Kde nájdem to, že ak sa robí technické zhodnotenie na už odpísanom majetku, tak sa to zaradí ako samostatný majetok, presne toto je môj prípad.
Ivča
22.11.06,11:35
Obec tvorí sociálny fond vo výške 1,5%.

pri tvorbe SF účtujeme:
z OBCE 218/231 a 420/234 + RK 637016
na SF 243/952


pri čerpaní zo SF, t.j. ide to do príjmu na obec napríklad na dopravu, stravu ....
na OBCE 235 + RK 454002/215 a 231/217
zo SF 952/243

a aj do výdaja na obci – vyplatenie zamestnancom
218/231 a 420/234 + RK aká


Ide to do príjmov ako finančná operácia, alebo ako bežný príjem?

Ak bežný príjem, tak na akú položku do príjmu a na akú položku do výdaja?
Ak finančná operácia, tak na akú položku do príjmu a na akú položku do výdaja?

Ďakujem!
kvet
22.11.06,13:14
Kvet, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Kde nájdem to, že ak sa robí technické zhodnotenie na už odpísanom majetku, tak sa to zaradí ako samostatný majetok, presne toto je môj prípad.

Pozri § 16 ods. 2 písm. i) postupov účtovania pre RO,PO,ŠF, obce a VÚC.
kvet
22.11.06,13:16
Obec tvorí sociálny fond vo výške 1,5%.

pri tvorbe SF účtujeme:
z OBCE 218/231 a 420/234 + RK 637016
na SF 243/952


pri čerpaní zo SF, t.j. ide to do príjmu na obec napríklad na dopravu, stravu ....
na OBCE 235 + RK 454002/215 a 231/217
zo SF 952/243

a aj do výdaja na obci – vyplatenie zamestnancom
218/231 a 420/234 + RK aká


Ide to do príjmov ako finančná operácia, alebo ako bežný príjem?

Ak bežný príjem, tak na akú položku do príjmu a na akú položku do výdaja?
Ak finančná operácia, tak na akú položku do príjmu a na akú položku do výdaja?

Ďakujem!

Čerpanie sociálneho fondu nie je rozpočtovým príjmom, tzn., že nie je ani bežným príjmom ani príjmovou finančnou operáciou !!!
Prostriedky SF sú výlučne určené pre zamestnancov.
ringlodka
22.11.06,13:24
Ahojte,
poraďte mi prosím,ako mám zúčtovať /alebo ak už bol o tom príspevok,kde to nájdem,zatial som našla len v PO/ krádež hotovosti z pokladne a cenín v MŠ - RO zriadená obcou. Na 460 sa neúčtuje o vzniknutom schodku pokladničnej hotovosti a cenín, účtuje sa to ako pohľadávka voči zodpovednej osobe. Ale keď to bola krádež ???
Ďakujem
Vanka
22.11.06,16:02
Kvet veľmi pekne ďakujem, ty vieš úplne všetko.
kvet
23.11.06,05:19
Ahojte,
poraďte mi prosím,ako mám zúčtovať /alebo ak už bol o tom príspevok,kde to nájdem,zatial som našla len v PO/ krádež hotovosti z pokladne a cenín v MŠ - RO zriadená obcou. Na 460 sa neúčtuje o vzniknutom schodku pokladničnej hotovosti a cenín, účtuje sa to ako pohľadávka voči zodpovednej osobe. Ale keď to bola krádež ???
Ďakujem
Ahoj,

podľa postupov účtovania pre RO ..., sa vzniknutý schodok na pokladničnej hotovosti a ceninách zaúčtuje ako pohľadávka voči hmotnej zodpovednej osobe, ktorá je povinná vzniknutý schodok uhradiť.

V prípade krádeže (odcudzenia) pokladničnej hotovosti a cenín neznámym páchateľom vzniká účtovnej jednotke škoda. Podľa postupov účtovania sa na účte 460 - Manká a škody účtujú a) manká a škody na dlhodobom majetku, b) manká a škody.

RO zaúčtuje škodu nasledovne:
MD 460 / D 261
a súčasne / D (- mínusom) 232+RK (EK 637 030 - preddavky)
/ D 232+RK (EK 637 029 - manká a škody).
ringlodka
23.11.06,05:38
Veľmi, veľmi pekne ďakujem, keď mám od Teba odpoveď hneď mám krajší deň
- pokladňa je mi jasná
- stravenky budú 460/263 ? a keď sa zakúpia nové stravenky tak použijem 420/232 637014, alebo 637029???
- alebo urobím teraz 460/263
D/232 637014 mínus
D/232 637029
kvet
23.11.06,06:33
Z hľadiska pravdivého a verného obrazu účtovníctva by som krádež stravných lístkov (cenín) zaúčtoval:

MD 460 / D 263 a zároveň
/D 232+RK (EK 637 014) mínusom
/D 232+RK (EK 637 029)
Vanka
23.11.06,07:49
Teraz to bude možno trocha mimo témy, ale ako postupujete pri starostovi resp. primátorovi. Zaujíma ma tvorba a čerpanie sociálneho fondu, stravné lístky, príspevok na stravné lístky zo sociálneho fondu, výška dovolenky a ostatné nároky.
kvet
23.11.06,09:01
Právne postavenie starostov obcí a primátorov miest upravuje zákon č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v platnom znení.

K dovolenke:
Podľa ustanovenia § 2 ods. 2 citovaného zákona, starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie, pričom pri určovaní nároku na dovolenku platia príslušné ustanovenia Zákonníka práce (delegovaná pôsobnosť ZP). Náhrada za dovolenku sa vypočíta podľa ustanovenia § 5 ods. 3 citovaného zákona.

K tvorbe a čerpaniu SF:
Podľa § 2 zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde ... je sociálny fond povinný tvoriť každý zamestnávateľ so sídlom v SR, ktorý zamestnáva aspoň 1 zamestnanca v pracovnom alebo služobnom pomere.
Zo zákona č. 253/1994 Z.z. vyplýva (§ 2 ods. 1), že funkcia starostu sa nevykonáva v pracovnom ani služobnom pomere a preto nie je možné úhrn platov starostu započítavať do základu pre tvorbu SF a z rovnakých dôvodov nie je možné ani poskytovať starostovi obce plnenia zo SF.

K stravovaniu:
V zmysle § 152 Zákonníka práce má právny nárok na poskytnutie stravy len zamestnanec vykonávajúci prácu v pracovnom pomere, ktorý v rámci pracovnej zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Zákonník práce v § 152 ods. 5 písm. b) umožňuje zamestnávateľovi rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Z uvedeného teda vyplýva, že je možné rozšíriť napr. v pracovnom poriadku možnosť stravovania aj na osobu starostu obce.
AntekaK
23.11.06,13:16
Ahoj, sme právny subjekt - rozpočtová organizácia zriadená obcou - neviem sa rozhodnúť, na ktorý účet dlhodobého hmotného majetku mám zaúčtovať prírastok plynového kotla do školskej jedálne? Je to účet 022, ale aká analytika v symbole 11 (energetický stroj, pracovný stroj, alebo prístroj).
Ďakujem.


Trochu posuniem, :)
kvet
24.11.06,06:39
Ahoj AntekaK,
keďže plynový kotol predpokladám je určený na prípravu stravy v školskej jedálni, analytika k SÚ 022 v symbole SY 1 bude 4 - pracovné stroje a zariadenia.

Pekný deň
natascha
24.11.06,09:29
Ahojte. Rada by som s vami prekonzultovala účtovanie úveru prijatého obcou.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 / 951 KZ 52
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný
Obstaranie majetku 042 / 321
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002
218 / 231
Zaradenie do majetku 02x / 042
Tvorba fondu DM 211 / 901
Odpisy mesačné 470 / 08x
Zníženie fondu DM 901 / 211

Zabudla som na niečo ? Mohla by som to zaúčtovať takto?
AntekaK
24.11.06,09:47
Ahoj AntekaK,
keďže plynový kotol predpokladám je určený na prípravu stravy v školskej jedálni, analytika k SÚ 022 v symbole SY 1 bude 4 - pracovné stroje a zariadenia.

Pekný deň

Ahoj Kvet,
veľmi pekne ďakujem, áno je určený na prípravu stravy. Ešte raz vďaka.:)
kvet
24.11.06,09:50
Moje odpovede sú zvýraznené. Posladný zápis ohľadne vysporiadania záverečného účtu ešte nemám prekonzultovaný, ale keď som si to takto zaúčtoval malo by to byť O.K. O dva týždne ide na školenie, kde jedna z tém je aj účtovanie finančných operácií tak dúfam, že budem múdrejší.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 KZ 52 / 951 O.K.
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný O.K. (KZ závisí od zdroja z ktorého sa istina spláca)
Tvorba fondu DM sa účtuje pri splácaní istiny vo výške splatenej istiny (§ 69 ods. 2 postupov účtovania ...) MD 211 / D 901
Obstaranie majetku 042 / 321 O.K.
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx O.K.
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU O.K.
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002 O.K.
218 / 231 O.K.
Zaradenie do majetku 02x / 042 O.K.
Odpisy mesačné 470 / 08x O.K.
Zníženie fondu DM 901 / 211 O.K.

V nasledujúcom roku po prerokovaní a schválení záverečného účtu sa zaúčtuje vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu za rok 2006, ktorý bol krytý návratnou finančnou výpomocou (bankovým úverom) nasledovne: MD 211 / D 933 (vo výške vyčerpaného úveru v roku 2006) a vysporiadanie prebytku bežného rozpočtu , z ktorého sa realizovali splátky istiny sa zaúčtuje MD 933 / D 211 (vo výške splatenej istiny za rok 2006).
natascha
24.11.06,10:03
Moje odpovede sú zvýraznené. Posladný zápis ohľadne vysporiadania záverečného účtu ešte nemám prekonzultovaný, ale keď som si to takto zaúčtoval malo by to byť O.K. O dva týždne ide na školenie, kde jedna z tém je aj účtovanie finančných operácií tak dúfam, že budem múdrejší.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 KZ 52 / 951 O.K.
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný O.K. (KZ závisí od zdroja z ktorého sa istina spláca)
Tvorba fondu DM sa účtuje pri splácaní istiny vo výške splatenej istiny (§ 69 ods. 2 postupov účtovania ...) MD 211 / D 901
Obstaranie majetku 042 / 321 O.K.
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx O.K.
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU O.K.
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002 O.K.
218 / 231 O.K.
Zaradenie do majetku 02x / 042 O.K.
Odpisy mesačné 470 / 08x O.K.
Zníženie fondu DM 901 / 211 O.K.

V nasledujúcom roku po prerokovaní a schválení záverečného účtu sa zaúčtuje vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu za rok 2006, ktorý bol krytý návratnou finančnou výpomocou (bankovým úverom) nasledovne: MD 211 / D 933 (vo výške vyčerpaného úveru v roku 2006) a vysporiadanie prebytku bežného rozpočtu , z ktorého sa realizovali splátky istiny sa zaúčtuje MD 933 / D 211 (vo výške splatenej istiny za rok 2006).

Ďakujem Kvet. Zabudla som sa ešte opýtať, či splátky úveru v ďalšom roku je potrebné zahrnúť do rozpočtu obce. Myslím, či je potrebné navýšiť výdavky o čiastku, kt. zaplatím banke.
Vanka
24.11.06,11:40
Ako vyplacáte poslancov OZ za zasadnutia obecného resp. mestského zastupiteľstva a za komisie, robíte z toho nejaké odvody.
kvet
24.11.06,11:46
Ďakujem Kvet. Zabudla som sa ešte opýtať, či splátky úveru v ďalšom roku je potrebné zahrnúť do rozpočtu obce. Myslím, či je potrebné navýšiť výdavky o čiastku, kt. zaplatím banke.

Áno, samozrejme, ako výdavkovú finančnú operáciu.
kvet
24.11.06,11:47
Ako vyplacáte poslancov OZ za zasadnutia obecného resp. mestského zastupiteľstva a za komisie, robíte z toho nejaké odvody.
Z vyššie uvedených odmien sa odvody do SP a ZP neodvádzajú, za podmienky, že poslanci OZ nie sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.

Prajem pekný víkend.
Vanka
24.11.06,12:15
Pri poslancoch to robíme aj my tak, že sa im to len zdaní, nikde sa nenahlasujú, ale o čo sa môžem oprieť, kde je to v zákone, alebo v nejakom metodickom pokyne. Môže sa to vyplácať aj starostovi, ak to schváli zastupiteľstvo, ale tam asi on bude mať iný výpočet, išli by mu aj odvody?
kvet
27.11.06,05:13
Pri poslancoch to robíme aj my tak, že sa im to len zdaní, nikde sa nenahlasujú, ale o čo sa môžem oprieť, kde je to v zákone, alebo v nejakom metodickom pokyne. Môže sa to vyplácať aj starostovi, ak to schváli zastupiteľstvo, ale tam asi on bude mať iný výpočet, išli by mu aj odvody?

Pozdravujem a prajem pekný deň.

Oprieť sa môžeš o platnú legislatívu.
Podľa § 4 ods. 1 písm. g) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v platnom znení sa za zamestnanca okrem iných považuje aj poslanec VÚC, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.
Z uvedeného vyplýva, že ak poslanec OZ nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, nepovažuje sa za zamestnanca a preto nie je povinne sociálne poistený a nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie. Nevzťahuje sa na neho ani osobný rozsah sociálneho poistenia , tak ako napr. u dohodárov.

Obdobný spôsob právnej upravy aj v zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení. Podľa ustanovenia § 11 ods. 3 písm. f) citovaného zákona, zamestnanec na účely zákona o zdravotnom poistení je okrem iných aj poslanec VÚC, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.
anita80
27.11.06,09:48
ahoj Kvet, chcem sa ťa opýtať: nie som spokojna so službami banky, a tak by som chcela všetky naše účty presunut do inej banky. a s tým súvisí môj problém: zriadovateľ má svoj účet v tej istej banke ako ja, / platby su spracovane do 2 hodin/ ale ked zmenim banku budu platby meskat a teda ked ja vratim k 31.12.nevycerpane dotacie zriadovatelovi, mne sice z uctu odidu 31.12 ale jemu budu pripisane az 03.01 v novom kalend.roku.je to problem? zriadovatel tvrdi ze ano. ale co mam teda robit? nepriamo ma nuti ostat v povodnej banke. je to naozaj az taky velky problem ked sa peniaze priprisu neskork ako 31.12? Mimochodom viacere skoly o tom uvazujeme..... ta banka je proste neustretova....
kvet
27.11.06,12:01
ahoj,
nevyčerpané finančné prostriedky musí rozpočtová organizácia odviesť na účet zriaďovateľovi, ktoré musia byť na účte zriaďovateľa pripísané najneskôr 31.12.2006 !!!
Túto operáciu je možné uskutočniť aj skôr ako 31.12. (napr. 28.12.) s tým, že RO už k uvedenému dátumu musí vedieť aký stav nevyčerpaných finančných prostriedkov bude mať. RO si ponechá na účte k 31.12. len minimálny zostatok finančných prostriedkov za podmienky, že to banka požaduje (t.j., že účet nemôže ostať nulový).
Naša RO to praktizuje tak, že nevyčerpané prostriedky prevedie zariaďovateľovi na účet napr. 28.12. a na účte si ponechá len minimálny zostatok, napr. 300,- Sk, ktorý potom prevedie na účet zriaďovateľa v nasledujúcom roku.
miroslavah
27.11.06,13:11
Ja by som potrebovala poradiť ako určiť zamestnankyni po návrate z mat. dovolenky náhradu za dovolenku. Ide o učiteľku, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 12. 5. 2006 a predtým vykonávala aj činnosť triedneho učiteľa, bol jej vyplácaný príplatok za triednictvo. Jej nástupom trieda pripadla inému učiteľovi, ktorému sa daný príplatok vypláca. Materskú dovolenku ukončila 23. 11. 2006 a pred nástupom na rodičovskú dovolenku si najskôr vyčerpá dovolenku za rok 2005 a 2006 - teda vráti sa do práce. A tu som narazila na problém, nakoľko po návrate z materskej dovolenky zamestnávateľ musí zaradiť zamestnankyňu na pôvodné pracovné miesto a tu teraz neviem, či sa to vzťahuje aj na to, že teoreticky vykonáva aj činnosť triedneho učiteľa s príplatkom. Celý problém spočíva v tom, či do funkčného platu pre výpočet náhrady za dovolenku zarátať príplatok za triednictvo, alebo nie?

Ďakujem za vaše názory
kvet
28.11.06,05:22
Ahoj,
ja v tom problém nevidím.
Tým, že učiteľka nastúpila na materskú dovolenku nebol dôvod na zmenu zloženia jej funkčného platu, t.j. odobratiu príplatku za činnosť triedneho učiteľa. Tento príplatok jej mal zostať zachovaný aj počas materskej dovolenky s tým, že sa jej samozrejme nevyplácal. Zastupovaním učiteľky počas MD je poverený iný učiteľ, ktorý súčasne vykonáva funkciu triedneho učiteľa. Ak túto funkciu vykonáva len v jednej triede, má nárok na príplatok vo výške 5 % jeho tarifného platu a ak v dvoch triedach tak vo výške 10 % jeho tarifného platu.
Zastávam názor, že učiteľke, ktorá pred nástupom na rodičovskú dovolenku si vyčerpala dovolenku, sa náhrada určí z funkčného platu platného k 1.7.2006, v ktorom je zahrnutý aj príplatok za činnosť triedneho učiteľa. Upozorňujem, že ako zamestnávateľ ste mali povinnosť upraviť funkčný plat k 1.7.2006 aj zamestnancom, ktorí sú na MD alebo RD.

Pekný deň
luba803
29.11.06,11:49
Prajem Vám pekný deň, chcela by som sa spýtať na účtovanie miezd v mesiaci december, čo sa týka účtu cudzích prostriedkov (depozit). Treba tento účet zdriadiť aj v skutočnosti, alebo to stačí to urobiť iba v účtovníctve.Jedná sa hlavne o mzdy zamestnancov základnej školy za mesiac december. Ďakujem
kvet
29.11.06,12:40
Ak budete prevádzať finančné prostriedky na decembrové výplaty a prislúchajúce odvody do poistných fondov, je potrebné mať otvorený v banke samostatný účet. Uvediem dva dôvody prečo:
1.) "Depozitný účet" má podľa postupov účtovania pre RO,PO... označenie 245 - Ostatné bežné účty (teda nie je totožný s účtom 231, alebo ak sa jedná o RO tak s účtom 232, ku ktorým by sa len viedla analytika).
2.) Podľa zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení na zaradenie výdavku do plnenia rozpočtu obce je rozhodujúci deň odpísana prostriedkov z príslušného účtu, t.j. účtu 231.
luba803
29.11.06,13:51
Ďakujem veľmi pekne za radu takže peniaze nám musia v skutočnosti odísť z účtu 231 cez rozpočtovú položku na účet 245.
Prevod prostriedkov zo ZBÚ na mimorozpočtový účet 262/231
do 31.12. vo výške odborného odhadu 218/234 Rk
Súbežne zúčtovanie na mimorozpočtový účet 245/262
Zúčtovanie hrubých miezd k 31.12. na základe výpl. listiny 440/331
Zúčtovanie ZP,SP za zamestnanca 331/336
Zúčt. preddavku na daň zo závislej činnosti 331/342
Zúčt. ZP, SP za zamestnávateľa 450/336

V roku 2006:
Výplata miezd zamest. z bankového účtu 331/245
Úhrada závazkov voči ZP a SP 336/245
Úhrada závazku voci daňovému úradu 342/245
Odvod nevyčerp. prostriedkov z mimorozp. účtu 262/245
Príjem na ZBÚ 231/262
Priznanie odvodu do ŠR 211/217Rk
Odvod prostr. do ŠR 218/231 Rk

S pozdravom
kvet
29.11.06,14:12
Potvrdzujem vyššie uvedený postup účtovania.
Iveta931
30.11.06,08:48
Prajem Vám pekný deň, chcela by som sa spýtať na účtovanie miezd v mesiaci december, čo sa týka účtu cudzích prostriedkov (depozit). Treba tento účet zdriadiť aj v skutočnosti, alebo to stačí to urobiť iba v účtovníctve.Jedná sa hlavne o mzdy zamestnancov základnej školy za mesiac december. Ďakujem

Ani si neviete predstaviť, aká som šťastná, že som konečne našla rady a tipy o účtovaní v obci, pretože pre podnikateľov je toho veľa, ale obce, to je "iné" - realizátorom patrí za to veľká vďaka

a teraz k príspevku, na depocit účtujem aj mzdy obce - už to bude tretí rok - je to správne? možem to tak robiť aj naďalej? Ďakujem
kvet
30.11.06,09:37
a teraz k príspevku, na depocit účtujem aj mzdy obce - už to bude tretí rok - je to správne? možem to tak robiť aj naďalej? Ďakujem
Milá Iveta931,
názory na prevod decembrových miezd a prislúchajúcich poistných odvodov na depozit u obcí nie sú jednotné. Ustanovenie § 26 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení sa vzťahuje výlučne na rozpočtové organizácie. Samotné MF SR sa k tomuto problému nejednoznačne vyjadruje a možnosť prevodu finančných prostriedkov obcí na decembrové mzdy a prislúchajúce odvody na depozitný účet odôvodňuje tým, že záleží na tom, ako je zostavený rozpočet obce na kategórii 610 a 620.
Ja osobne už niekoľko rokov prevádzam vyššie uvedené prostriedky na depozitný účet, je to už všeobecne zaužívaná prax. Tento problém by malo (dúfam) odstrániť zavedenie jednotného účtovníctva a výkazníctva od roku 2008.

Pekný deň
Marta L
30.11.06,09:52
Dobry den,
uctujem prispevkovu organizaciu obce a nemam skusenosti s kapitalovymi prijmami a vydavkami. Prosim poradte ako zauctovat prispevok od obce na kapit. vydaky MD241/DAL???, zdroj 41 a EK ??????
Zdravim a dakujem
nadka1
30.11.06,11:12
Dobrý deň, účtujem príspevkovú organizáciu, súkromnú školu, prosím o radu, od KŠÚ dostávame normatív na žiaka, je možné časť nevyčerpaných prostriedkov preniesť do budúceho kalendárneho roka a vyčerpať do konca marca, ako tomu bolo minulý rok? Účtuje niekto o strate v PO a ako?
Marta L
30.11.06,11:21
To: nadka 1
A je to v poriadku, ze sukromna skola je prispevkova organizacia?
Nemala by to byt neziskova organizacia? My uctujeme cirkevnu skolu, na zaciatku boli zmatky, tiez ich statisticky urad registroval ako prisp. org., ale po dotazoch na ministerstve ich statist. urad preklasifikoval na neziskovu organizaciu.
kvet
30.11.06,12:01
Dobry den,
uctujem prispevkovu organizaciu obce a nemam skusenosti s kapitalovymi prijmami a vydavkami. Prosim poradte ako zauctovat prispevok od obce na kapit. vydaky MD241/DAL???, zdroj 41 a EK ??????
Zdravim a dakujem

Pozdravuje,
- príjem príspevku MD 241+RK / D 916

Zatriedenie príspevku do ekonomickej klasifikácie sa odvíja od toho, či ste ako príspevková organizácia zaradená do verejnej správy v registri organizácií vedenom ŠÚ SR.
Ak je PO zaradená do uvedeného registra, tak sa používa EK 322 005.
Ak nie je PO zaradená do registra, tak sa používa EK 324.
Marta L
30.11.06,12:28
Kvet,
dakujem, sme PO zaradená v registri organizacii vedenom ŠU SR.
A este jeden dotaz.
Kupime napr. z prispevku kopirku: 042/321;022/042 a potom odpisujeme 551/082. Uctuje prisp. organizacia v tejto suvislosti aj vo fondovej oblasti?
kvet
30.11.06,12:41
Podľa ustanovenia § 25 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z., zdrojom fondu reprodukcie sú okrem iných aj prostriedky poskytnuté prostredníctvom rozpočtu zriaďovateľa na obstaranie majetku, z uvedeného dôvodu sa účtuje aj prostredníctvom fondového účtu 916 - Fond reprodukcie.

- obstaranie kopírky MD 042 / D 321
- úhrada faktúry MD 321 / D 241+RK
- zaúčtovanie použitia fondu MD 916 / D 901
- zaradenie kopírky do používania MD 022 / D 042

- mesačný odpis MD 551 / D 082
- súčasne MD 901 / D 916
Marta L
01.12.06,06:05
Dakujem pekne za vyskolenie.
Iveta931
01.12.06,07:15
Veľmi pekne ďakujem Kvet :)

Práve sa mi vyskytol ďalší problém: Vzali sme úver, prišli mi výpisy. Jeden je z úverového účtu, kde na základe predložených faktúr nám pripísali fin. prost. a hneď aj uhradili faktúry, t. z. že je stále nulový - to by som vedela zaúčtovať (poskytnutie úveru: 231 513002 52/951 a úhrada fa: 321/234 7xxxx s 218/231 513002 52).
No mám aj ďalší výpis, kde mi navyšujú výšku úveru, je na ňom aj splátka istiny a tiež úroky a zároveň splátka úroku. Čo s tým? Ako účtovať toto? Veď splátku úroku účtujem na ZBÚ.
Vanka
01.12.06,07:20
Dobrý deň,

potrebovala som radu, robili sme rozšírenie verejného osvetlenia, pridával sa stĺ na verejné osvetlenie, osvetlenie je zaradené v majetku, je plne odpísané, cena tohto rozšírenia bude do 30 tis. Sk. Technické zhodnotenie by malo byť nad 30 tis. Sk. Popritom sa robí aj rekonštrukcia verejného osvetlenia, robí to rovnaká organizácia, pričom hodnota tejto rekonštrukcie je nad 30 tis. Sk. Môže to byť spolu a brané ako technické zhodnotenie, alebo úplne zvlášť.
nadka1
01.12.06,11:57
Ak môžem poprosiť Marta L., ako ste postupovali pri tom preklasifikovaní na neziskovú o., kto Vás na to upozornil? My máme v zriaďovacej listine, že sme samostatná príspevková organizácia a hospodárenie školy spočíva na princípe neziskových org. Ako by som teda mala postupovať pri účtovaní, nemám veľké skúsenosti v tejto oblasti, predtým som účtovala v podnikateľskej sfére.
Škola existuje 3. rok a bola účtovaná ako príspevková. Ďakujem pekne
ringlodka
06.12.06,06:27
Prajem Vám všetkým krásneho Mikuláša:)

Ak by som mohla poprosiť Kveta o názor. Musí mať obec účet na depozit aj na sponzorské? Účtujeme na 245 obidva. Nestačí to len analyticky členiť? Ušetrili by sme na poplatkoch. My sme oddelenie školstva, robíme účtovníctvo zvlášť a koncom mesiaca sa to prenáša do účtovníctva obce.
Sponzorské účtujeme 245/379...pokyn fin.odd.obce.Netvoríme fond na 918. Môžme to takto robiť???

Ďakujem
kvet
06.12.06,09:22
Prajem Vám všetkým krásneho Mikuláša:)

Ak by som mohla poprosiť Kveta o názor. Musí mať obec účet na depozit aj na sponzorské? Účtujeme na 245 obidva. Nestačí to len analyticky členiť? Ušetrili by sme na poplatkoch. My sme oddelenie školstva, robíme účtovníctvo zvlášť a koncom mesiaca sa to prenáša do účtovníctva obce.
Sponzorské účtujeme 245/379...pokyn fin.odd.obce.Netvoríme fond na 918. Môžme to takto robiť???

Ďakujem

Pozdravujem a tiež prajem pekného Mikuláša.

Nerozumiem, prečo ako obec vediete prostriedky získané darom (tzv. sponzorské) na účte cudzích prostriedkov (syntetický účet 245) ?!

Podľa § 5 ods. 1 písm. e) v spojení s ods. 3 štvrtej vety zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, príjmom rozpočtu obce sú okrem iných aj dary, ktoré je obec povinná použiť na účely, ktoré určil darca. Z uvedeného teda vyplýva, že prijatý dar (tzv. sponzorské) je rozpočtovým príjmom obce, ktorá ho vedie na ZBÚ (nie na mimorozpočtovom účte 245) !

Ak dar príjme rozpočtová organizácia (právny subjekt), tá je v zmysle § 23 ods. 2 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinná viesť takto získané prostriedky na mimorozpočtovom účte (syntetický účet 245). Podľa môjho názoru, rozpočtová organizácia nemusí mať vytvorené napr. dva samostatné mimorozpočtové účty (jeden na mzdy a poistné odvody za mesiac december a druhý na tzv. sponzorské), može to byť jeden účet, len analyticky rozčlenený.
Ak je dar určený pre ZŠ alebo MŠ (bez právnej subjektivity), t.j. organizačnej zložky obce, tieto prostriedky vedie obec na ZBÚ, v zmysle vyššie uvedeného !!!

Pekný deň
ringlodka
06.12.06,10:53
Kvet, veľmi pekne ďakujem,
asi som sa veľmi dobre nevyjadrila, myslela som tým sponzorské za preddavkovú MŠ a ona ich nepoužije v tomto roku.Ak by ich chcela použiť tak ich hneď prevádzame na ZBU a vytvárame príjem.
U RO s právnou subjektivitou s tebou súhlasím.
kvet
06.12.06,12:25
Preddavková organizácia nie je právny subjekt, je to len organizačná súčasť obce, ktorá môže v súlade s ustanovením § 18 ods. 1 zákona č. 583/2004 Z.z. hospodáriť so zvereným preddavkom. Na preddavkovú organizáciu obce sa tiež nevsťahuje ustanovenie § 23 ods. 2 zákona č. 523/2004 Z.z. Z uvedeného podľa môjho názoru vyplýva, že obec nemôže viesť prostriedky získané z darov (tzv. sponzorské) na mimorozpočtovom účte. Prostriedky získané z darov, ak je to určené v darovacej zmluve, musia sa použiť na uvedený účel. Prednostne by sa mali tieto prostriedky vyčerpať v bežnom rozpočtovom roku, pretože po uzavretí rozpočtového hospodárenia sa stanú súčasťou výsledku hospodárenia (prebytku, resp. schodku). Ak nebudú tieto prostriedky v bežnom roku vyčerpané, stanú sa súčasťou výsledku hospodárenia obce a aby bol dodržaný účel použitia darovaných prostriedkov, musí obec v nasledujúcom roku rozpočtovať vo výdavkovej časti preddavkovej organizácie zodpovedajúcu výšku výdavkov, ktoré mali byť finacované z týchto prostriedkov.
ringlodka
06.12.06,15:32
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpavajúcu odpoveď
ringlodka
12.12.06,07:16
Prajem Vám príjemný deň,
potrebovala by som poradiť s takýmto problémom:
RO zriadená obcou, čiže ZŠ má účet v komerčnej banke.Pri založení účtu zrejme uzavreli dohodu o neúročení a nespoplatovaní výdavkového účtu.
Podľa § 7 odst.1,písm.m/ Z.523/2004 a Metodického usmernenia MF SR
k aplikácii § 7 a doplnení niektorých zákonov vo väzbe na § 31 odst.1,písm.d/ citovaného zákona právnicka a fyzická osoba, ktorej sa poskytli porostriedky zo ŠR odvádza do príjmov ŠR skutočný výnos.
RO v takomto prípade nevie dokázať, či skutočný výnos z prostriedkov ŠR bol vyšší ako poplatky.Neviem ako to majú vo vnútornej smernici v súvislosti s výnosmi. Podľa mňa je to ich chyba a nemali by si urobiť aj tak prepočet ????
Ďakujem
Marta L
12.12.06,07:23
Nadka, pripajam odpoved ministerstva. Na jej zaklade skola ziadala ŠU SR o prehodnotenie prisp. organizacie na neziskovu organizaciu. My sme to ale zvladli v ramci roku 2004, teda od zaciatku je to neziskova organizacia.
Odpoved ministerstva:
Vec
Žiadosť o informáciu - odpoveď
Na základe Vašej žiadosti zo dňa 25.11.2004 o sprístupnenie informácie na základe
zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám Vám oznamujeme nasledovné
stanovisko vypracované príslušnou organizačnou jednotkou Ministerstva financií SR.
K Vašej žiadosti, týkajúcej sa postupov účtovania pre cirkevnú základnú školu
oznamujeme nasledovné :
V zmysle § 21 ods. 2 zákona č. 303/1995 Z. z. o rozpočtových pravidlách v znení
neskorších predpisov je zadefinovaná príspevková organizácia ako právnická osoba štátu,
obce alebo vyššieho územného celku, ktorá je na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo na
rozpočet vyššieho územného celku zapojená príspevkom. Z uvedeného vyplýva, že
základná škola zriadená cirkvou nie je príspevkovou organizáciu a vedie účtovníctvo podľa
„Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 10. decembra 2002 č. 22502/2002-
92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné
jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania v znení opatrenia z 11.
novembra 2003 č. 20896/2003-92 a ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie z 25. februára 2003
č. 3227/2003-92, ktorým sa ustanovujú účtovné výkazy a rozsah údajov určených z účtovnej
závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za
účelom podnikania v znení opatrenia z 11. novembra 2003 č. 20896/2003-92.
S pozdravom
Ing. Jozef Myjavec
vedúci oddelenia
nadka1
12.12.06,12:06
:confused: Ďakujem pekne Marta, skúsim s tým niečo urobiť. Aj keď teraz máme iné starosti, lebo od nového roku budeme financovaní z rozpočtu obce, čo sa asi týka aj Vás.Nevieme ešte, či treba o financie žiadať, ako, kedy a koľko (90% z doterajších normatívov?) ich dostaneme. Vy už máte viac informácií?
kvet
12.12.06,12:45
Prajem Vám príjemný deň,
potrebovala by som poradiť s takýmto problémom:
RO zriadená obcou, čiže ZŠ má účet v komerčnej banke.Pri založení účtu zrejme uzavreli dohodu o neúročení a nespoplatovaní výdavkového účtu.
Podľa § 7 odst.1,písm.m/ Z.523/2004 a Metodického usmernenia MF SR
k aplikácii § 7 a doplnení niektorých zákonov vo väzbe na § 31 odst.1,písm.d/ citovaného zákona právnicka a fyzická osoba, ktorej sa poskytli porostriedky zo ŠR odvádza do príjmov ŠR skutočný výnos.
RO v takomto prípade nevie dokázať, či skutočný výnos z prostriedkov ŠR bol vyšší ako poplatky.Neviem ako to majú vo vnútornej smernici v súvislosti s výnosmi. Podľa mňa je to ich chyba a nemali by si urobiť aj tak prepočet ????
Ďakujem

Ahoj,
predmetom dohody je aj (teda malo by byť), z ktorého účtu sa budú bankové poplatky uhrádzať a na ktorý účet sa budú pripisovať úroky. Napr. my máme účty založené v Dexii banke a tam z bankových výpisov je zrejmé (je to tam uvedené) z ktorého účtu (účtov) boli pripísané úroky a z ktorého účtu (účtov) boli odpísané poplatky za vedenie účtu.

Pekný deň
Vanka
12.12.06,14:20
Obec kupovala mantinely na klzisko, ich celková hodnota 23 900,- Sk, ako by mali do majetku zaevidovať, len ako materiál do spotreby, alebo ako drobný dlhodobý hmotný majetok. Sú to vlastne vodovzdorné preglejky v rôznych rozmeroch v akciovej cene 11 000,- Sk/m3.
ringlodka
12.12.06,17:37
Ahoj,
predmetom dohody je aj (teda malo by byť), z ktorého účtu sa budú bankové poplatky uhrádzať a na ktorý účet sa budú pripisovať úroky. Napr. my máme účty založené v Dexii banke a tam z bankových výpisov je zrejmé (je to tam uvedené) z ktorého účtu (účtov) boli pripísané úroky a z ktorého účtu (účtov) boli odpísané poplatky za vedenie účtu.

Pekný deň

O.K. rozumiem tomu, aj naše RO majú účty v Dexii a sú spoplatňované aj úročené ako píšeš, ale práveže niektoré majú iba bežné poplatky za výbery a transkacie .....a pod. ale nemajú 60.- poplatok za vedenie účtu a nemajú ani žiadny úrok. Zrejme pri zakladaní účtov si zvolili nejaký balík služieb. Ja sa len obávam, či tým neurobili chybu, pretože nevedia dokázať alebo prepočítať skutočný výnos. Môže to kontrola vytknúť?
Marta L
13.12.06,09:48
Podľa ustanovenia § 25 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z., zdrojom fondu reprodukcie sú okrem iných aj prostriedky poskytnuté prostredníctvom rozpočtu zriaďovateľa na obstaranie majetku, z uvedeného dôvodu sa účtuje aj prostredníctvom fondového účtu 916 - Fond reprodukcie.

- obstaranie kopírky MD 042 / D 321
- úhrada faktúry MD 321 / D 241+RK
- zaúčtovanie použitia fondu MD 916 / D 901
- zaradenie kopírky do používania MD 022 / D 042

- mesačný odpis MD 551 / D 082
- súčasne MD 901 / D 916

Este k uvedenej problematike poprosim, ci je rozdiel v uctovani ak sa majetok v PO pouziva v podnikatelskej cinnosti, alebo sa pouziva v nepodnikatelskej cinnosti, pripadne kombinovane aj aj.
ringlodka
18.12.06,10:57
Ahojte všetci,
prajem Vám príjemný týždeň a veľa pracovného elánu pri zúčtovaní konca roka. V súvislosti s tým chcem poprosiť niekoho o radu. Na príjmový účet obce nám prišli dve platby, ktoré boli vložené v hotovosti. Nevieme ich identifikovať, banka nám oznámila len meno.Podľa toho nevieme zistiť aké sú to peniaze /nájom, alebo iný príjem/ Zisťovali sme to zo všetkých strán, ale neúspešne. Keby sme s určitosťou vedeli, že je to príjem tak ho vytvoríme. Máme to na mylnej platbe, ktorú musíme vyčistiť.Ako postupovať? Poraďte.Ďakujem
miroslavah
20.12.06,05:44
Riaditeľ RO - školy udelil na 22.12.2006 riaditeľské voľno. Zaujímalo by ma , či sa toto voľno vzťahuje aj na zamestnankyňu, ktorá od novembra súvislo čerpá dovolenku po materskej dovolenke - bude mať aj ona dňa 22.12.2006 riaditeľské voľno, tým pádom sa jej dovolenka preruší a od pondelka bude znova čerpať dovolenku? Dovolenkový lístok má už však vypísaný aj schválený na súvislé čerpanie dovolenky (predtým ako sa vedelo o udelenom riaditeľskom voľne.) Poraďte ako postupovať. Ďakujem.
helenka11
20.12.06,12:03
Kvet,prosím poraď mi: na konte účtu 112 / zásoby/ som prevzala v učtovníctve také nákupy aj DHM, ktoré sa účtovali predkontáciou MD 112 Dal 321, teda nie cez 410 materialové náklady.
Zostatok na účte 112 by som chcela upraviť o DHM na 410 a potom na podsúvahové účty MD 971 D 999. Neviem však, či je to možné, kedže na účte 112 zostatky prechádzajú od roku 2003. Ak som dobre pochopila
na konečnom účte 964 saldo výdavkov a nákladov bež.roka sa má učtovná trieda 4 MD rovnať účtom 233 a 234 DAL . Ak preučtovanie starých zostatkov účtu 112 na účet 410 urobím a následne na podsúvahové účty vyjde mi v súvahe správne účet 964 ???
večernica
26.12.06,21:34
Riaditeľ RO - školy udelil na 22.12.2006 riaditeľské voľno. Zaujímalo by ma , či sa toto voľno vzťahuje aj na zamestnankyňu, ktorá od novembra súvislo čerpá dovolenku po materskej dovolenke - bude mať aj ona dňa 22.12.2006 riaditeľské voľno, tým pádom sa jej dovolenka preruší a od pondelka bude znova čerpať dovolenku? Dovolenkový lístok má už však vypísaný aj schválený na súvislé čerpanie dovolenky (predtým ako sa vedelo o udelenom riaditeľskom voľne.) Poraďte ako postupovať. Ďakujem.
Riaditeľ udeľuje voľno iba žiakom, ostatní čerpajú dovolenky alebo nadčasovú prácu. Dovolenka sa neprerušuje, iba v prípadoch §114 ZP.
Beata
29.12.06,01:06
Snažila som sa ako - tak "upratať" príspevky z tejto témy (aspoň tie posledné). Vytvorila som nové témy, do ktorých som presunula príspevky podľa problematiky, aby bola porada pre obce, RO a PO prehľadnejšia. Začalo to tu byť už dosť neprehľadné, miešali sa tu rôzne problematiky a časom by to bolo len horšie a horšie a hlavne neprehľadnejšie.
Preto uzatváram túto tému a prosím Vás všetkých, aby ste svoje otázky ohľadom obcí, RO a PO zadávali buď už vo vzniknutých témach tejto porady, alebo ak neexistuje ešte téma, ktorá by riešila Vašu problematiku, tak založte novú tému so stručným, výstižným názvom.

Ďakujem za porozumenie a Vašu spoluprácu :)
Beata