metrix
05.09.06,09:17
Prosim vas chcem sa poradit, mam malu restauraciu, a plavem takmer vo vsetkom, uctovnicka mi berie za jedneho zamestnanca/mesiac 250,- sk , co je v pohode, ale vraj si musim viest aj skladove hospodarstvo, za co sa berie 1700,- sk/mesiac. robim kazde rano nakup pre kuchynu co sa v ten den aj minie, sklad nemame ziadny, je to z nejakeho zakona povinne viest ten sklad? A este jedna otazka, neskoro som prihlasila na colnici predaj alkoholu, nechceli mi povedat aky budem mat za to postih,neviete niekto co mi mozu urobit? Dakojem za pomoc
alušik
05.09.06,07:22
Ja som dostala pokutu 4000 Sk. Minimálna je 2000 Sk. Závisí od Colného úradu, akú vysokú pokutu dajú...
Ku vedeniu skladu tu už toho bolo dosť popísané - skús vyhľadať skladové hospodárstvo.;)
Je napr. aj tu: http://www.porada.sk/t11049-skladove-hospodarstvo.html?highlight=skladov%E9+hospod%E1rs tvo
metrix
05.09.06,07:32
Nerozumiem nicomu, to si mam ako zalozit skladovu kartu, ze som rano kupila 10 kg zemiakov, a pod. Nikde som nenasla ci je to zo zakona povinne, alebo je to len pre moj vlastny prehlad aby so vedela co vlaste mam
alušik
05.09.06,07:50
A vedieš jednoduché alebo podvojné účtovníctvo? Pri jednoduchom som sa stretla aj s tým, že daňová kontrola nevyžadovala skladovú evidenciu, ale na to sa nedá spoliehať.;)
japeni
05.09.06,08:43
Pokiaľ viem, tak Daňový úrad nevyžaduje skladové hospodárstvo pokiaľ si to predmet podnikania nevyžaduje, ale podľa mňa pri vedení reštaurácie áno, mohlo by sa stať, že by Ti neuznali nejaké nákladové položky tovaru
abel
05.09.06,08:49
ilona
05.09.06,10:36
Ak je to len nejaká malá reštaurácia,tovar sa nakúpi ráno a v ten deň sa predá,nechápem aký význam by mali skladové karty,len aby bolo viac práce? Sklad samostatne určite neexistuje,len zostatok tovaru ktorý je v kuchyni a v bufete.Píše sa o skladových kartách niekde v zákone?
ormika
05.09.06,15:07
Ak je to len nejaká malá reštaurácia,tovar sa nakúpi ráno a v ten deň sa predá,nechápem aký význam by mali skladové karty,len aby bolo viac práce? Sklad samostatne určite neexistuje,len zostatok tovaru ktorý je v kuchyni a v bufete.Píše sa o skladových kartách niekde v zákone?
Napr. v Postupoch účtovania pre Podvojné účtovníctvo §43, odst. 6)
"Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia".
§43, odst. 14) "Normy prirodzených úbytkov zásob a druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad sú uvedené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky....!
ormika
05.09.06,15:16
V Jednoduchom účtovníctve Postupy účtovania napr. v §12, odst. 2)hovoria: "Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis na prirodzené úbytky zásob pre príslušné účtovné obdobie, účtujú sa úbytky zásob priamo do spotreby. Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zaúčtovania na sklad".
§ 16, odst. 4) "Zásoby sa účtujú v knihe zásob, Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.
§ 16, odst. 5) "Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok."

Ja by som viedla sklad, hlavne v reštaurácii, pohostinstve, a hlavne kde pracujú cudzí ľudia. Ako budeš vedieť že ťa napr. neokrádajú? To im tak dôveruješ? Dôveruj, ale preveruj....
metrix
05.09.06,17:46
Ide o to, ze u nas sa pracuje na dve smeny, na jednej som ja a dvaja zamestnanci, takze si to ustrazim, na druhej smene je manzel+2zametsnaci, tak mi mame dokonaly prehlad o tom co sa rano nakupilo, co zostalo v prirucnom skladiku aj co mame v bare, mne ide o to ci mi nejaky zakon priamo nariaduje viest skladovu evidenciu, a toto neviem nikde zistit, moja ekonomka tvrdi ze to viest musim, ale uz par veci mi povedala ze musim a nakoniec to nebolo potrebne, ako napr. podnikatel.ucet, a pod. Mozno ak napisem mail priamo na danovy urad tak by mi mali poradt. Skusim a velmi pekne dakujem za vase ospovede Mirka
gu100
05.09.06,18:19
Ide o to, ze u nas sa pracuje na dve smeny, na jednej som ja a dvaja zamestnanci, takze si to ustrazim, na druhej smene je manzel+2zametsnaci, tak mi mame dokonaly prehlad o tom co sa rano nakupilo, co zostalo v prirucnom skladiku aj co mame v bare, mne ide o to ci mi nejaky zakon priamo nariaduje viest skladovu evidenciu, a toto neviem nikde zistit, moja ekonomka tvrdi ze to viest musim, ale uz par veci mi povedala ze musim a nakoniec to nebolo potrebne, ako napr. podnikatel.ucet, a pod. Mozno ak napisem mail priamo na danovy urad tak by mi mali poradt. Skusim a velmi pekne dakujem za vase ospovede Mirka

nejde o to, ci mas prehlad alebo nemas prehlad.. ide o to, ze podnikas a to sa riadi nejakymi predpismi a zakonmi...

a asi nie vzdy mas aj s manzelom oci vsade.. a je zname, ze ak su ludia velmi pod kontrolou, tak ked sa nikto nepozera, tak su este horsi, a vlastne vtedy mozu spravit skodu akokeby naschval...

a predstav si, ze rano kupis zemiaky .. dopoludnia ich minies a musis ist kupit zas? ides ty a nechas zamestnancov sama? lebo manzel momentalne caka v zapche a nemoze ich doniest z obchodu a tebe uz zakaznici cakaju na tie zemiaky? alebo si mozes dovolit zakaznikovi povedat, ze zemiaky budu az zajtra? :)

pripomina mi to zasobovanie just-in-time, ale v takom zmysle, ze si to organizujes sama a nie donaskovou/prepravnou sluzbou :)

podnikatelsky ucet nie je podmienka, ale je to skor vyhoda, ako nevyhoda, zalezina sieti tvojich dodavatelov a odberatelov...

skladova evidencia? podla mna, akonahle kupis nieco, co sa postupne spotrebovava, tak sa MUSI uctovat o zasobach (a ted aaj skladove karty) a je to jedno, ci je to JU alebo PU, podstata zostava stale ta ista.. kupis nieco, co postupne vydavas do spotreby, hoci aj v ten den...

a mozno nie je problem pre teba kupit 20ks skaldovych kariet a jedna sa bude volat zemiaky, druha ryza, tretia bravcove meso-stehno, dalsia ... a je jedno od koho kupis, ale rano zapises ze si kupila... na druhy den ked kupis, tak rano zapises kolko syi vcera vydala do spotreby,kolko ti ostalo a kolko su prikupila.. kludne tam moze byt zapis ze si vcera kupila 10kg, vcera si 10kgvydala, dnes si kupila 15kg a 15kg aj vydala do spotreby :-) nemusis odpisvoat jednotlive porcie :-)

a este jedna vec... ak mas bufet/restiku, tak sa u teba urcite niekedy zastavi hygiena.. a skontroluje ti skladovanie zemiakov, ryze, masa a pod.. otazka znie.. nemzoem chladnicku/mraznicku povazovat v danom pripade za skladovaci priestor pre maso? :)
Monika Kováčová
05.09.06,18:33
Podľa zákona o účtovníctve máš povinnosť vykonať inventúru zásob ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
Ak si budeš viesť pomocnú skladovú evidenciu, dokážeš si veľmi ľahko porovnať skutočnosť s účtovníctvom, a ľahko vyčísliš číselnú hodnotu zásob (nákupná cena).
Vieš, ak ti to účtovníčka kázala, myslela to dobre...
Zo skúsenosti vieme, že naši klienti si kľudne chcú dať do nákladov nákup na nedeľný obed, rodinnú oslavu, svadbu a iné "náklady" na osobnú spotrebu, alebo opačne, neevidujú všetky svoje príjmy v ERP. Potom sa divíme ... my účtovníci... že tržba bola napr. 50.000 tis. v danom mesiaci a tovaru nakúpeného za 150-200 tisíc. - no a uznaj sama, že je to do neba volajúce, že?
Takže, možno to mala byť len evidencia pre účtovníčku, aby sa vedela orientovať. Taká účtovníčka totiž netuší čo je všetko v trzbe napr. za 650,- Sk, vieš?
ormika
06.09.06,14:26
Ide o to, ze u nas sa pracuje na dve smeny, na jednej som ja a dvaja zamestnanci, takze si to ustrazim, na druhej smene je manzel+2zametsnaci, tak mi mame dokonaly prehlad o tom co sa rano nakupilo, co zostalo v prirucnom skladiku aj co mame v bare, mne ide o to ci mi nejaky zakon priamo nariaduje viest skladovu evidenciu, a toto neviem nikde zistit, moja ekonomka tvrdi ze to viest musim, ale uz par veci mi povedala ze musim a nakoniec to nebolo potrebne, ako napr. podnikatel.ucet, a pod. Mozno ak napisem mail priamo na danovy urad tak by mi mali poradt. Skusim a velmi pekne dakujem za vase ospovede Mirka
Nemusíš si ani kupovať skladové karty, stačí si spraviť tabulku v exceli, takže to budeš mať ešte jednoduchšie, ak si tam zadáš správne vzorce, tak ti bude pekne počítať príjem, výdaj aj zostatok...
Dôkladne si prečítaj zákon o účtovníctve a postupy účtovania v JÚ, myslím, že tam nájdeš odpoveď na tvoju otázku, či viesť skladové hospodárstvo, alebo nie...okrem toho som ti aj niektoré paragrafy odpísala z postupov.
Nechápem, prečo sa podnikatelia bránia robiť skladové hospodárstvo. Jednak sa to má podľa zákona a jednak je to pre nich vlastná kontrola a ešte ľahšie sa robí inventúra k 31.12. A podľa mňa, ak sa skladové hospodárstvo nevedie, tak v JÚ nie je splnená podmienka povinnosť viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne a zrozumiteľne a účtovná závierka má poskytovať verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva.
A podľa čoho napríklad robíte výkazy na colnicu pre predaji alkoholu?
Ninna
08.09.06,15:10
Nemusíš si ani kupovať skladové karty, stačí si spraviť tabulku v exceli, takže to budeš mať ešte jednoduchšie, ak si tam zadáš správne vzorce, tak ti bude pekne počítať príjem, výdaj aj zostatok...
Dôkladne si prečítaj zákon o účtovníctve a postupy účtovania v JÚ, myslím, že tam nájdeš odpoveď na tvoju otázku, či viesť skladové hospodárstvo, alebo nie...okrem toho som ti aj niektoré paragrafy odpísala z postupov.
Nechápem, prečo sa podnikatelia bránia robiť skladové hospodárstvo. Jednak sa to má podľa zákona a jednak je to pre nich vlastná kontrola a ešte ľahšie sa robí inventúra k 31.12. A podľa mňa, ak sa skladové hospodárstvo nevedie, tak v JÚ nie je splnená podmienka povinnosť viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne a zrozumiteľne a účtovná závierka má poskytovať verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva.

Plne súhlasím a podľa vlastnej skúsenosti je ťažko preukázať pri kontrole že nakúpený tovar bol použitý na podnikanie bez sklad.evidencie. A potom je tvrdenie proti tvrdeniu!