gajdosech
17.11.19,11:08
Na základe akého právneho predpisu môžu niektoré firmy napr. SPP Energia, Poľnohospodárske družstva a pod. pri zasielaní preplatku, nájomného a pod. majiteľovi, znižovať ich výšku o poštovné, ak ho posielajú poštou ? Môže to urobiť aj občan pri obdobnej akcii ?
Mária27
17.11.19,11:22
Nie je to o právnom predpise. Keď si neprídeš pre výplatu, za pohodlnosť si zaplatíš ty, nebudú to znášať ostatní.
Aj pri tovare na dobierku sa účtuje poštovné, lebo si ho adresát nepríde zobrať (predavač nie je povinný).
Ak si však ty povinný niečo uhradiť, môžeš to ísť zaplatiť na miesto, uhradiť cez banku alebo cez poštu, vtedy znášaš prepravné náklady.
veronikasad
17.11.19,12:16
Majka, s tou mzdou to nie je dobrý priklad, je posielana na naklady zamestnavatela
Mária27
17.11.19,12:18
Hovorím o výplate - najmä poľnodružstvá vyplácajú všetko v dedine, kde žije väčšina. Je to družstevná demokracia - ako si to odhlasujú, tak to realizujú.
veronikasad
17.11.19,12:19
Pokial ide o pravidelne platby, SPP a Energetika tym nepriamo nutia odberatelov zrusit SIPO cez postu a zriadiť si inkaso priamo na ucet dodávateľa
lubko6394
18.11.19,06:31
Zdá sa že ideš po starom a platíš asi na pošte. Mne aj SPP aj ZSE-E pošle písomne vyúčtovanie a peniaze z preplatku mi hodia na účet. So ZSE-E ešte hrám takú hru že oni mi posielajú každý mesiac faktúru na čiastky od 12 do cca 16 Eur, jedenkrát som sa omeškal (nedošla faktúra) a dali mi zmluvnú pokutu, a ja im cez TP posielam 18 Eur a do cca 3 dní mi od nich príde na účet preplatok z danej faktúry.
gajdosech
18.11.19,07:03
Z odpovede je zrejmé, že si na druhej strane ako poškodený. Nejde o výplatu, kde zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu v plnej výške tak ako sociálna poisťovňa dôchodok, ani dobierku objednaného tovaru. V prípade Slovakia Energy ide o vrátenie preplatku. Zálohové platby sú spravidla vyššie ako odpovedá spotrebe za minulý rok. Tým firma získava prostriedky na svoju obchodnú činnosť, ktorá prináša zisky. Miesto nich nemusí si brať pôžičku z banky, za ktorú by musela platiť úroky. Ako vďaku ťa okráda, že musíš zaplatiť poštovné za preplatok, ktorý musia do určitého termínu vrátiť. Družstevná demokracia sa vzťahuje na členov družstva a musí byť v súlade so zákonmi a nie na tých vlastníkov, ktorí dali pôdu do nájmu družstvu. To by mohli členovia družstva sa uzniesť, že nedajú cudzím vlastníkom za nájom nič.
Mária27
18.11.19,10:45
Mne Slovak Energy nestrháva poplatky. Na účet dostanem vždy preplatok vo výške uvedenej na faktúre. Družstvo mi posiela nejakú malú sumu - nebýva vždy rovnaká, myslím že závisí od úrody :)
Onko
18.11.19,13:04
Čo sa týka firiem, tak to majú pravdepodobne vo svojich všeobecných obchodných podmienkach a cenníkoch. Na to zákon netreba, ak s poplatkom nesúhlasíš, tak si to môžeš dať zasielať na účet, alebo prejsť k inému dodávateľovi.
jelalim
18.11.19,13:33
Prečo by mal náklady na odoslanie peňazí znášať odosielajúci podnik? Nemám rád Slovakia Energy, ale v tomto prípade ty ako zákazník si si zvolil najdrahší a najmenej pohodlný spôsob zaslania preplatku, nevidím dôvod aby poštovné platil podnik. A tu nehovorím o tom, aké problémy sú keď si preplatok neprevezmeš, firma musí platbu znova z pošty vyhľadať identifikovať, a znovu za poplatok odosielať.
gajdosech
18.11.19,17:14
Mária 27 a lubko6394. Myslím si,že ide o nepochopenie podstaty.. Tu nejde o to ako Vy to robíte a čo je výhodnejšie. Podstata je v tom, čo Mária 27 v poslednej vete prvého príspevku (17.11.) napísala: "Ak si však Ty povinný niečo zaplatiť .........." Prečo ty (občan-zákazník) si povinný znášať náklady a prečo firma nie ? Prečo nejde napr. Slovakia Energy za zákazníkom, povedzme do Sniny, aby vrátila preplatok, ale ty-občan už musíš, ak nechceš znášať prepravné náklady. Na základe akého právneho predpisu je to tak ? Uvedomte si, že plyn je takmer v každej obci na Slovensku, ale nie každý spotrebiteľ má bežný účet v banke a tobôž internet banking. Odpoveď na príspevok Onka: V minulosti tomu tak nebolo, že spoplatnili poštovné za vrátenie preplatku.
lubko6394
19.11.19,05:52
Nechápem o čo Ti ide. Keď platíš zálohy tak je to zadara ? Veď ten prevod platíš Ty ! Dodávateľ chce len svoje peniaze a chce ich presne. Ak Ti ich pošle na účet tak to máš zadara ak Ti to pošle poštovou poukážkou tak platíš. Prečo by dodávateľ mal znášať náklady na vrátenie peňazí ktorých pôvodcom si Ty tým že nemáš účet ? Keby tak ako Ty robila polovica ľudí a dodávateľ by to mal zaplatiť tak by v tom ročnom vyúčtovaní všetkým pribudla položka minimálne vo výške 50% z nákladov na vrátenie preplatkov.
avalik
19.11.19,06:03
co mas uvedene v zmluve, v cenniku? suhlasil si?
gajdosech
19.11.19,07:15
lubko6394. Neviem síce čo je to "zadara" (v slovníku pravopisu ani cudzích slov to nie je). Píšeš:"Dodávateľ chce len svoje peniaze a chce ich presne". Ale aj ja a nielen ja chce svoje peniaze presne. A preplatok sú moje peniaze. Je chybou chamtivosť dodávateľa, že predpisuje vyššie preddavky ako odpovedajú spotrebe, aby mal vyššie zisky (píšem o tom v inom príspevku) a nech preddavky sú nižšie. Potom doplatky sú jeho peniaze a náklady znáša zákazník. Tak by to malo byť v zmluve a v cenníku. Ináč je to podvod a tých 50 % je spravodlivých.
lubko6394
19.11.19,09:26
A kto ti bráni zavolať na zákaznícku linku keď dostaneš vyúčtovanie a rozpis budúcich záloh aby ti upravili zálohy ? Ja som zavolal a upravili. Aké vyššie zisky ? Však ak nepríde k vyúčtovaniu tak je to stále len záloha, aj keď na účte dodávateľa. Tých 50% si nepochopil. Aby dodávateľ mal na doručné pre teba tak by som polovicu z toho musel zaplatiť ja a polovicu ty. Teda ak pomer tých čo majú účet a tých čo sa im to posiela je 50/50.
Debata o hovne, lebo ti nevadí platiť na pošte či kde poplatok 11x ale ten 12. je pre teba zbojstvo.
vicktor
19.11.19,10:29
Kazdy mesiac mas odpocet elektromeru a presne vyuctovanie?
Ked sa do predtym prazdneho bytu nastahoval syn, vedome som namiesto malej zalohy zacal posielat vyssiu sumu, ale ZSE nic priebezne nevracalo, poratali sme sa az v rocnom zuctovani.
lubko6394
19.11.19,10:48
Áno, každý mesiac mám odpočet aj fakturáciu. Nie je to ale domácnosť ale FVE a preto ZSE-E nechce pristúpiť nazálohové platby a vyúčtovanie. Mal som aj problém ako domácnosť s tým že vo vyúčtovacej faktúre nebol sumár úhrad, to som vyriešil tak že som im posielal tuším o 1 Euro naviac a tým sa to do vyúčtovania dostalo.
gajdosech
19.11.19,14:43
Nepochopil si. Tu nejde o mňa, ale tisíce iných. Prepáč, podľa tvojej vety som nadobudol dojem, že ide o zbohatlíka-vagabundu a preto s tebou končím konverzáciu. Vieš tisíce ho... je poriadny hajzel.