cheri
18.11.19,14:30
cheri (Dnes 15:28) Chcem Vás poprosiť o radu ,máme doma Ginko a žiaľ,neodhadli sme jeho vzrast,posadili sme blízko domu,dnes má výšku vyše strechy a prekáža elektrickému vedeniu.moja otázka teda znie, môžeme urobiť radikálny rez,skrátením terminálu ,je vhodný čas po opadani lístia? Nechceme dovoliť ZSE aby to urobili v nevhodnom termíne ,lebo neradi by sme o strom prišli.Dakujem za radu:-)
Jarka 1
18.11.19,16:17
Ginko je ihličnan. Skús pozrieť v linku časť o ihličnanoch. Rezala by som teraz ak si z dolniakov. Ešte nemrzmne.

https://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/dreviny/kedy-rezat-dreviny.html

Ginko botanicky zaraďujeme medzi ihličnany.
lubko6394
19.11.19,07:48
Nooo. To ginko čo mám je na ihličnan vôbec nevyzerá.
Jarka 1
19.11.19,08:45
A prečítal si si už niečo o ginku? Mal by si.
lubko6394
19.11.19,08:57
Zase som o čosi múdrejší :Ginko ako jediný zástupca nahosemenných rastlín má plochú listovú čepeľ. Nejde však o pravý list, ale o zvláštny tvar ihličia vejárovitého tvaru, vyrastajúcich v skupinách na brachyblastoch. Zjari sú svetlozelené, v lete stmavnú a na jeseň sú maslovožlté. Ihličie je ploché, dvojlaločné, mäkké a dlhostopkaté. U fosílnych druhov tohoto rodu boli pravé listy oveľa viac delené ako u druhu recentného. Na základe vejárovitej žilnatiny ihličia ginka, ktorá pripomína žilnatinu mnohých papradí, môžeme predpokladať, že pôvodní zástupcovia nahosemenných rastlín sa vyvinuli práve z medzistupňa pseudolistnatých rastlín.
Jarka 1
19.11.19,09:01
Nooo, vidíš :D. Čo sa týka rezu, tak sa odporúča ginko rezať ako modřń - smrekovec opadavý. Tiež má ploché ihlice a rastú vo zväzkoch.
cheri
19.11.19,16:02
Jarka,ďakujem,ideme na to,sme na " dolniakoch" :-)))