pokemon1981
18.11.19,17:52
ako to vlastne je ? platime za osobu! obec tvrdi že mam narok iba na jednu nadobu, ak chem dve musim zaplatit 50eček. je zakon v ktorom je uvedene kolko odpadu može vyprodukovat jeden človek? sme traja v domacnosti na jednu nadobu! niekto je sam a zaplati 17 a ma 1nadobu, a mi zaplatime 51 a 1nadobu. kde je spravodlivost?
dakujem
po prečitani prispevku to upravim:
separujeme do velkej nadoby papier,plast a plechovku a do malej komunalny. na sklo a textil mame v obci velke nadoby. no a k nadobam platim za troch a mam jednu nadobu. a ked som si zohnal 2nadobu a dal som ju von tak obec mi chcela dat pokutu 50eček ze mam 2 nadoby . podla nich na 3 osoby stači jedna. tak prečo neplati od nadob ale od osoby . ked dam mech vedla sudu tak ho nezoberu že oni beru iba to čo je v sude. to je normalne že ma takto obmezduju. to možen aj tavos mi prikažat že mam srat iba raz za tyžden aby nemali tolko roboty na čističke!
Terezia13
18.11.19,16:59
v poplatku za vývoz komunálneho odpadu nie je zahrnutá nádoba, záleží len a od obci, či zdarma poskytne nejakú nádobu alebo nie, je ešte ďalšia možnosť, vyhľadať predajcov kuka nádob a kúpiť lacnejšie u nejakej firmy
buchač
18.11.19,17:13
Najprv zákon, kde sa vraví

§ 1
Predmet úpravy
Týmto zákonom sa ustanovujú miestne dane a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

§ 2
Druhy miestnych daní
(1) Miestnymi daňami, ktoré môže ukladať obec, sú:
a) .....

(2) Obec ukladá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „poplatok“).
https://www.epi.sk/zz/2004-582

Obec si vo svojom VZN vytvára/určuje svoje podmienky ohľadom odvozu odpadu.
Viď nie jedna obec...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNR1xCqkvsyUZ4wuMNCS-UOGXb1ExQ%3A1574096544863&ei=oM7SXYG4NJLHwAKihYbwBA&q=poplatky+za+komunalny+odpad+vzn&oq=poplatky+za+komunalny+odpad+vzn&gs_l=psy-ab.3..33i22i29i30l4.3192.6836..8735...0.5..0.246.2 081.0j11j2......0....1..gws-wiz.......0i71j35i39j0i22i30j0j0i333.KIaSzbvxjm0&ved=0ahUKEwiBiJjLnvTlAhWSI1AKHaKCAU4Q4dUDCAo&uact=5

Platí sa nie za nádobu, ale za počet osôb v domácnosti.
Ja/my mám tiež len jednu a sme prihlásení (iba) na prechodný pobyt a platím plnú pálku. Ak sa vyskytne, že nádoba prípadne nepostačuje, nuž položím v deň vývozu ku nádobe vrece s odpadom...maníkom je to jedno, šmaria do auta a fertig.
veronikasad
18.11.19,17:52
Separujete odpad?
Terezia13
18.11.19,18:10
super otázka!!!
buchač
18.11.19,18:15
Veronka...u nás došlo k novinke.

Začalo sa separovať a vyvážať sklo, plast a hrubý papier zvlášť. Doteraz boli veľké kuka nádoby, kde všetci dávali podľa určenia.
Podľa nového sa to vyvážanie separovaného týka len domácich s trvalým pobytom.
Tí chalupári vraj majú odvážať do miesta trvalého pobytu...lebo tu ide o DOTÁCIU z EU.

Mňa sa to nejak netýka, nemám toľko skla a či pvc. Ale keďže mám fasa susedov, tak mi ponúkli, že kľudne môžem šmariť (zatiaľ som nevyužil) do ich nádob, ktoré si sami zakúpili...iní dávajú do plastových vriec, ktoré smetiari šmaria ku vchodu...príde vetrík a môžu si ho naháňať/hľadať.

Ale čo robia a ako to robia iní, tak to ja už neviem.
No ak sa si nahádžu bordel do jednej nádoby ?
Ta díky za také separovanie a aj EU fondy, ktorými sa urobí viac škody ako osohu...ale niekto sa určite nabalí.
misoft
18.11.19,18:31
Mestá a obce si účtujú odvoz a likvidáciu TKO a separovaného odpadu.
Ak mesto/obec má dosť fin. prostriedkov, tak pre každú nehnuteľnosť s č.p. určeným na bývanie dodá JEDNU zbernú nádobu bezodplatne (stále je však majetkom mesta/obce - je prepožičaná). Ostatné si však treba KÚPIŤ. Aj sa jedná o separovaný zber - poskytujú farebne rozlíšené plastové vrecia (podľa druhu separovaného odpadu).
vicktor
19.11.19,06:19
Da sa predpokladat, ze traja maju viac odpadu nez jeden.

U nas sa plati za nadobu. Niekto ju naplni vrchovato, my asi tak do tretiny a platime rovnako - kde je spravodlivost?
vicktor
19.11.19,06:21
Ako vies, ked kazda obec si schvali vlastne pravidla?
U nas od tohto roku zaviedli poplatok za prenajom nadoby.
buchač
19.11.19,12:22
pokemon1981...očuj, po tom doplnení....a že ty bývaš niekde na Západnom Slovensku....či ?
korela
19.11.19,17:01
Po odchode detí z domu sme sme si zvolili dvojtýždňový odvoz smetí, v zime by stačil aj trojtýždenný, aj tak nie sú nádoby nikdy plne naplnené. Zvyčajne tak necelá polovica.
Ak máme návštevu, tak nám vrecia popri nádobách tiež nevezmú, musím si ich počkať, a s bakšišom nemajú problém.
.
Veľmi pomohli nádoby na bioodpad zo záhrad.
.
Ešte plus u nás OLO fotí miesta odberov, kde sa zabudli vyložiť nádoby, keby sa ľudia sťažovali. Uvereňujú na mapke stránky aj s kompletnou adresou.
.
Asi v celej republike chodieva s vozom trojčlenná posádka, ide to aj takto youtube.com/watch?v=Tt91j8IcarM
Terezia13
19.11.19,17:06
to je možné, a každá obec si schvaľuje vlastné pravidlá, na to sú Všeobecne záväzné nariadenia, ktoré vydáva obec, ale všetky musia byť v súlade so zákonom, to sú toľkokrát omielané zvýšené kompetencie obcí, takže obec si týmito nariadeniami riadi "vlastný chod" podľa potrieb, možností obce, na internetových stránkach obcí je mnoho nariadení a aj ku predaji, poskytovaniu a nájmu odpadových nádob
buchač
19.11.19,18:11
Hehehe...podliak vraví, že zákon je neužitočný.
pokemon1981
21.11.19,18:44
ano som zo zapadu slovenska! ale nechapem to to tvoje vyadrenie že podliak vravi....
buchač
21.11.19,18:49
To západne Slovensko svedčí v podstate o tom, že tam máte nanažratých úradníkov...alebo niečo v tom význame.

Že nechápeš to druhé ?
Nerieš...to sú také hrátky...;)