Zuzana 7
18.11.19,19:18
Vlastním SRO, kde som jedným z dvoch konateľov a majiteľov. V obchodnom registri mame zapísané, že všetky úkony nad 2000 euro musia byť schválené oboma konatelmi. Môj spoločník spravil minulý rok niekoľko fiktívnych vkladov, každý po 10000 eur. Tieto vklady samozrejme nešli cez bankový účet. Je možné podať na neho a účtovníčku, s ktorou sa takto dohodol na navýšení svojho podielu, trestné oznámenie? Musia ísť peňažné úkony nad nejakú hodnotu cez bankový účet?
Dáša_
18.11.19,19:22
tieto vklady musia ísť cez účet - platí zákon o obmedzení platieb v hotovosti https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti#PlatbyHotovost . Dalšia vec - ak teda išli v hotovosti - inventpra pokladne. Ak je manko, tak dať zodpovednej osobe k náhrade. Ale ak su takéto vzťahy v spoločnej firme, to nemá budúcnosť. Čo najskôr z toho von
Zuzana 7
18.11.19,19:55
Vložil to do pokladne ako vklad spoločníka, tak je to v účtovnej uzavierke
Zuzana 7
18.11.19,19:57
Ale je to zaúčtovane ako vklad spoločníka, čiže pri delení firmy, to bude vyžadovať vyplatiť, žiadne manko
avalik
18.11.19,20:18
pošli mi do ss IČO firmy, pozriem uzavierku
Dáša_
18.11.19,21:05
a kde je ten vklad, ved niekde tie peniaze musia byť. Bud na učte alebo v pokladni. ak je v pokladni, tak treba urobiť inventuru
Dáša_
18.11.19,21:07
vklad spoločníka = požička. Lebo ak by to bol vklad na ZI, to by muselo prejst obchodným registrom. A tam by museli byť overene podpisy oboch. Čo je v obchodnom registri?
Mária27
18.11.19,21:13
O zvýšení základného imania môže rozhodnúť len valné zhromaždenie (§ 125 ObZ). Nesprávne zaúčtovaný "vklad" treba vrátiť.

V § 56a nájdeš, že :Zneužitie práv spoločníka, najmä zneužitie väčšiny alebo menšiny hlasov v spoločnosti, sa zakazuje. Akékoľvek konanie, ktoré znevýhodňuje niektorého zo spoločníkov zneužívajúcim spôsobom, sa zakazuje.
Samotné zneužitie podľa obchodného zákonníka nespôsobuje absolútnu neplatnosť ako konanie proti dobrým mravom podľa občianskeho zákonníka, súd mu však nemôže priznať právo. Jeho podiel v spoločnosti sa nezvýši.
Dáša_
18.11.19,21:29
mmch, takto nejak podobne skoro prišli eseťáci o hotel Carlton - podpísané splnomocnenie. Len tam išlo o trochu viac peňazí. A možno aj všeličo iné
Mária27
18.11.19,21:36
Ľudia málo sledujú právo
annova
19.11.19,20:44
V takej s.r.o. by som nebola, kde nieje dôvera. Ak vložil do pokladne /porušil zákon/, i tak peniaze mali byť účtované ako príjem do pokladne a zároveň ako záväzok voči spoločníkovi.
Nenastala náhodou situácia, že ste niečo kupovali cez pokladňu a nebol dostatok peňazí v pokladni? Zaráža ma ale hodnota vkladov....
Určite by som sa pýtala, prečo vkladal do pokladne.
Tvoj podiel v s.r.o. sa týmto nezmenil, len je divné, že nevieš prečo vkladal...
Z druhej strany uvažuješ o trestnom konaní, "je niečo zhnité /nieje v poriadku/ v štáte dánskom."
PS. to nie ja, ale Hamlet....