ZuzanaA
19.11.19,07:31
Prvy krát máme takýto prípad. Náš zamestnanec nepracuje, poberá materské, stará sa o dieťa. Pomaly sa blíži čas, kedy mu skoncí poberanie dávky. Je našou povinnosťou (ako zamestnávateľa) vyrátať presný deň ukončenia materskej alebo je to povinnosťou zamestnanca. Nahlási nám to on? Ďakujem za radu.
Tweety
19.11.19,06:39
Svoj návrat musí zo zákona zam-łovi oznámiť. Platí §166 ZP 3)Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
ZuzanaA
19.11.19,07:21
Ďakujem. No od neho sa písomného oznámenia asi nedočkám.... Tak budem aspoň chcieť od neho presný dátum skončenia, a napíšem za neho.... Vďaka.
ivka70
19.11.19,07:29
Ty od neho ziadaj pizomne presny datum nastupu do prace, kludne mu povedz, ze ak ti to neoznami, tak to bude mat s absenciou.
Termin ukoncenia poberania materskeho si vies zistit (asi) aj v SP.
ZuzanaA
19.11.19,08:24
Ďakujem Ivka, ja som si to ručne prerátala podľa tých 28 týždňov, len si nie som istá či to mám dobre. Takže určite mu poviem, nech mi on oznámi presný dátum.
Onko
19.11.19,11:39
Vyplácanie dávok nemá priamu súvislosť s dovolenkou u zamestnávateľa. U zamestnávateľa má zamestnanec buď materskú dovolenku 34 až 43 týždňov od narodenia, alebo rodičovskú dovolenku do 3 až 6 rokov dieťaťa. Ak otec je na rodičovskej dovolenke a poberá materské dávky, keď dávky skončia, to ešte neznamená, že končí dovolenku. Preto je dôležité to oznámenie zo strany zamestnanca, musí dať vedieť zamestnávateľovi, kedy dovolenku končí.
širi1
19.11.19,12:29
nám v septembri takto končila MD zamestnankyňa, asi 3x som ju vyzývala či vie kedy presne jej zastavia dávky zo SP; ja som jej vyrátala dátum (9.9.) a až ku koncu septembra mi zaslala oznámenie zo SP o skončení poberania MD. Následne mi napísala žiadosť o RD. Darmo sú v ZP oznamovacie povinnosti pre zamestnanca aj s termínmi....niektorí sú neporiadni.
ZuzanaA
19.11.19,12:52
Áno, otec ja na rodičovskej a poberá materské dávky. No oni to berú ako hotovú vec, že nastúpia nazad, len ten dátum akosi uniká.... Vďaka.
ZuzanaA
19.11.19,12:53
Áno, to je pravda, zamestnanci takého "papierovačky" majú na saláme..... Preto keď to chcem mať ok, musím to robiť za nich...