Mino85
19.11.19,21:44
Dobry den,

pred rokom v maji som kupil byt, ktory ma v sprave SVB. V januari pri odpocte spotreby teplej a studenej vody mi oznamili, ze im neprenasa elektronicka meracia jednotka data do centralneho pocitaca [elekt.jednotka je nainstalovana na klasickom meraci vody v stupacke]. Pricom klasicky merac spotreby v stupacke funguje normalne, t.z. odpocet sme spravili "starym sposobom".

Moja otazka znie: moze ma SVB "prinutit" dat si opravit na vlastne naklady spominanu nefunkcnu elektronicku meraciu jednotku? Aj napriek tomu, ze odpocet spotreby vody je kedykolvek mozny cez klasicky merac v stupacke?

Odpocet moze kedykolvek vykonat zastupca SVB na klasickom meraci, pristup do bytu mu bezproblemov umoznim, prip.im viem udaje zaslat na email, SMS, alebo postou ...

dakujem pekne za odpoved
buchač
19.11.19,21:34
O type meračov v bytovom dome rozhodujú vlastníci. Meracie prístroje sa hradia z fondu prevádzky, údržby a opráv, a tým sa stávajú majetkom vlastníka bytu.

Preto je vlastník zodpovedný aj za ich funkčnosť a technický stav. Merače v bytoch aj v spoločných priestoroch je teda vhodné pravidelne kontrolovať. Poruchu je potrebné neodkladne nahlásiť správcovi alebo dodávateľovi meradiel. Ten prístroj skontroluje, prípadne zabezpečí výmenu.
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebitel/clanok/495597-kto-vlastni-merace-tepla-a-vodomery-v-bytoch/
marjankaj
19.11.19,22:20
To je síce pekné, ale ako má vlastník kontrolovať, či je merač funkčný. A ako často? :eek:
Hlavne že v článku je napísané veľkými písmenami:O zapojenie a overovanie meračov sa postará správca.
buchač
19.11.19,22:44
marjankaj (Dnes 00:20) To je síce pekné, ale ako má vlastník kontrolovať, či je merač funkčný. A ako často?
===============
Vytrim..Boh ťa skúša. ;)
Príde Boh (sito)...a ten to celé objasní, zdôvodní, doloží patričnými odsekmi zo zákona...alebo urve zákon celý. :D :D :D

P.S.:
Potom nastúpia "hodnotitelia" (ja im vravím podliak a farizejka) a bude vymaľované.
marjankaj
19.11.19,22:51
A ty čo už nespíš?:--- Jáj šak tiež dôchodca.:D
marjankaj
20.11.19,08:21
Milanko veď aj ja sa to pýtam.
marjankaj
20.11.19,08:30
Tak ja si aj odpoviem. Ako často? Vždy keď sa vykaká:--- Ako? Napríklad šublerou.:---:D
A prečo? To bude najsamlepšie vedieť ten odborník, čo napísal ten článok.:cool:
Mino85
20.11.19,20:26
@buchač - dakujem za odpoved. Mozno trochu dovysvetlim... Merac v stupacke je plne funkcny a citatelny. Co nefunguje je smerovac/merac/rozsirena jednotka (nazvime si to ako chceme) ktora je napojena na tento merac v stupacke a ktora svb zasiela stav spotreby vody do centralneho pocitaca.
buchač
20.11.19,21:33
V januari pri odpocte spotreby teplej a studenej vody mi oznamili, ze im neprenasa elektronicka meracia jednotka data do centralneho pocitaca [elekt.jednotka je nainstalovana na klasickom meraci vody v stupacke].
================
Ak by sa jednalo o mňa ? Holt, nebol by to môj problém.
Dnešná doba elektronická je niekedy na trt.
Jeden pošle mail, sms a čo z toho ? Nie raz sa stalo, že príde odpoveď ... no kontakt (osoba, ktorá vybavuje) na správcu nie je uvedený.
Ja som stará škola, určité veci vybavujem osobne...aspoň vidím ksich, viem meno a viem, komu prípadne vynadám.

Takže otázka znie :
Kontaktoval si správcu s požiadavkou na opravu ?
Lebo tieto zariadenia je oprávnený opravovať len firma/osoba, ktorú poveril práve ten správca.

Bacha na jedno.
Údaje z iného merača nemusí správca akceptovať...a potom hrozí tá najhoršia varianta = spriemerovanie spotreby...a to nie je sranda, tam sa už točia iné peniaze. Ak jeden nezaplatí, tak ma veľmi rýchlo na krku exekútora.
Mino85
21.11.19,10:41
Dd, ten el.senzor nefungoval uz ked som kupoval byt v maji. Pricom ide o senzor ktory instalovalo svb. Svb ma nato neupozornilo ani pri spisovani stavu meracov pri preberani bytu , ozvali sa az na zac.roka v januari ked potrebovali stav pre vyuctovanie. Takto ma v priebehu roka oslovili asi 3x, pricom som sa stale chcel stretnut osobne s predsedom a prebrat to, ale to sa doposial nestalo. Osobne nevidim dovod v spriemerovani alebo inych sankciach, ako vravim, samotny merac funguje a da sa odcitat stav, len im ten stav neprenasa do ich centr.pocitaca. Preto som polozil otazku aby som si to potvrdil/vyvratil ci uvazujem spravne.
Dakujem