piano
20.11.19,07:40
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Kamarátka má dve dcéry. Jedna z dcér je slobodná a má dve deti s ktorými býva u nej. O deti sa od malička starajú vlastne starý rodičia. Tohto roku ich dcéra odišla z domu, deti nechala u rodičov(vek deti (16 a 19) Obaja sú ešte študenti. Našla si priateľa a porodila 3 dieťa. Nakoľko v nemocnici najprv žiadala o anonymný pôrod a zrušila ho tesne pred pôrodom, začala vec šetriť sociálka, ktorej ešte klamala, že ide aj dieťaťom bývať k starým rodičom kde má svoje dve deti. Samozrejme s dieťaťom sa nevráti na svoj trvalý pobyt kde má svoje dve deti, ale ide bývať k priateľovi. Všetci dobre vieme, že starostlivosť o dieťa nezvládn, tak ako nezvládla starostlivosť o svoje dve deti.. Kamarátku si predvolala sociálka a jej dcéra sa tvári že sa nič nedeje. Môžete mi poradiť ako postupovať pri riešení tohto problému a aké postihy vyplynú pre jej dcéru. Ďakujem za skorú odpoveď.
kopretinka
20.11.19,08:12
Maloletá je do 15,takže.........a riešiť dospelého 19ročného človeka chceš ako?? A ešte cudzieho??Kamarátke 19 rokov nič nevadilo,neriešila......tak čo chceš riešiť TY?
alaya1
20.11.19,08:25
Vec treba nahlásiť na úrad práce sociálnych vecí a rodiny odbor sociálnej kurately nakoľko ak sú dcéry študentky matka ma vyživovaciu povinnosť, tam poskytnú ďalšie potrebné rady
alaya1
20.11.19,09:30
Karas ukľudní sa a začni čítať s porozumením
kopretinka
20.11.19,12:01
Načo to píšeš mne,to píš zadávateľke,pre ňu je 16 a 19ročná maloletá.
misoft
20.11.19,14:01
...lebo nepozná rozdiel medzi maloletým, mladistvým, nezaopatreným....
misoft
20.11.19,14:09
Deti vo veku 16 a 19 rokov. NIE sú maloleté! Takže o nejaké opustenie sa nejedná. Jeden je nezletilý, druhý je už DOSPELÝ.
A čo sa iného týka - pokiaľ obaja študujú DENNOU formou (teda pripravujú sa na zamestnanie štúdiom) - už by sa jednalo o zanedbanie povinnej výživy, nakoľko (i keď sa starajú starí rodičia) neprispieva na ich výživu a ostatné potreby finančne.
Tr. zákon 300/2005 §207 ods.1
zze/2005-300/207/1

Takže som asi naviedol na správne definovanie problému.
A starí rodičia by mali s týmto oboznámiť a sociálku, pretože ona na nich asi ešte berie i prídavky (použije pre seba).
vicktor
20.11.19,14:13
"vyzivovat alebo zaopatrovat INEHO" - koho vsetko mam zaopatrovat?
Ja nikoho INEHO nezivim a neopatrujem, takze skoncim v base?
misoft
20.11.19,14:17
To napíš tvorcom zákona, že to tak debilne formulovali. Ale predpokladá sa "osobe zverenej do starostlivosti" - teda vlastné, adoptované, súdne zverené....
kopretinka
20.11.19,18:38
Ty to prečo tiež vysvetľuješ MNE?
misoft
20.11.19,22:13
Vysvetľujem autobusu s novou kisňou :D:D:D