gentleman
20.11.19,10:41
Ahojte Poraďáci, mám otázku týkajúcu sa pozemkov. Našiel som jeden pozemok, ktorý by som rád kúpil a záhradkárčil na ňom. Ide o pozemok za obcou, viac rokov nekosený, bez záujmu jeho majiteľov. Na katastri som zistil, že pozemok má cca 8 spoluvlastníkov - spolupodielnikov. Najväčšiu časť vlastní pán, ktorý mi telefonicky oznámil, že nemá žiadny problém odpredať mi svoju časť, skoro tretina pozemku. Ďalší malí podielnici tiež radi odpredajú. Na pozemku je však aj podiel blízkeho poľnohospodárskeho družstva - ide o jeden z najmenších podielov. Samozrejme oni odmietajú svoju časť odpredať cca 3 áre z celkových 80 árov. Čo teraz? Môže nastať problém ak odkúpim od všetkých podiely ale podiel družstva zostane visieť takpovediac vo vzduchu? Aké problémy môžu neskôr nastať? Chcel by som si to samozrejme ohradiť a záhradkárčiť tam. Ďakujem za odpovede.
marjankaj
20.11.19,09:50
Tento problém sa možno vyrieši až po smrti tvojich vnukov. Inak to družstvo má predkupné právo.
Chobot
20.11.19,10:34
Nech tí vlastníci ponúknu svoj podiel na predaj tomu družstvu. Ak družstvo odmietne, môžeš kúpiť ty. Ale ohradiť si nemôžeš, lebo družstvo bude vlastniť ten svoj podiel na každom m2. Podiel družstva nezostane visieť vo vzduchu. Ten podiel bude jasne uvedený v liste vlastníctva. Musel by si sa s družstvom dohodnúť na spoločnom hospodárení - teda museli by súhlasiť s tým, že by si si vyhradil nejakú časť o veľkosti tvojho podielu.

Môžeš ešte družstvu navrhnúť vysporiadanie spoluvlastníctva. Ak nebudú súhlasiť, môžeš dať návrh na súd. Ale istotu nemáš, že súd rozhodne v tvoj prospech.

Takže záver - je to riziko kupovať len časť podielov.
Katy a R
20.11.19,10:48
Ja by som takto laicky - ak by si teda kúpil podiely od tých, ktorí súhlasia - potom by podľa mňa mohla ešte prichádzať dohoda o vysporiadaní spoluvlastníckych podielov. Ak by družstvo nesúhlasilo, možno potom odčlenenie - na to treba geometrický plán ... a samozrejme musia byť splnené všetky podmienky (zrejme ide o poľnohosp pôdu?) len či sa ti to oplatí ?
Alebo potom jednoducho obrábať (vravíš, že je to zanedbané) - možnože si to družstvo ani nevšimne;) , resp im to bude vyhovovať. Ale keď to skultivuješ - môžu sa potom domáhať ..
gentleman
20.11.19,11:00
Ďakujem, ide o trvalý trávny porast.
Katy a R
20.11.19,13:04
v súčasnosti to už tak celkom nie je ;) ... myslím to predkupné právo, ..uvoľnené pravidlá nadobudnutia
marjankaj
20.11.19,14:02
Ja som spoluvlastníkom parcely. Je ich tam asi 2000. Kedy bude komasácia netuším. Aj by som to predal, ale komu? Už iba poštovné by ma priviedlo do straty.:eek:
Možno gentleman bude mať záujem.:--- Takýchto parciel mám viac.
BXLmiami
20.11.19,14:06
Družstvo neodmietneskupujú za tých pár centov všetko.
marjankaj
20.11.19,14:14
Že by zrušili občiansky zákonník §140 a §602-606?
Katy a R
20.11.19,14:17
však keď si to majitelia neuvedomujú....
gentleman
20.11.19,16:35
Tak to je fakt dobrý zákon v úvodzovkách, keď odkúpim 75 árov tak si ich nemôžem ohradiť lebo zvyšných 5 árov bude mať družstvo na každom metre štvorcovom môjho podielu. Fakt dobré :-)
buchač
20.11.19,17:33
Preštuduj si hento.

Podielové spoluvlastníctvo - komplexný pohľad
https://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/p/podielove-spoluvlastnictvo-komplexny-pohlad.html?print=1

Vysporiadať...určiť geometrickým zameraním, ktorá časť bude ktorého spolupodielnika....následne poskupovať.
gentleman
20.11.19,18:15
Tak v tvojom prípade je to fakt sila. 2000 spoluvlastníkov...uff
gentleman
20.11.19,18:16
Ďakujem, prečítam si to.
gentleman
21.11.19,06:47
Ide o to, že družstvo už bolo kontaktované, ale odpredať nechce.
marjankaj
21.11.19,10:38
Viď občiansky zákonník
§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
gentleman
21.11.19,17:24
Tak toto znie dobre, neviete koľko môže stáť takýto súdny proces? Ďakujem.
annova
21.11.19,17:47
Vidim cestu presne ako marjankaj.
Este treba dodat, ze je urcita vymera, pod ktoru pri rozdeleni nesmiete klesnut.
Alebo sa snaz ziskat vacsinovy podiel, potom oslovit PD. Ak sa nedohodnete, najat pravnika a sup na sud.
A potom zalezi na sude, samozrejme, ze budu chciet nechat zarobit aj kolegu, cize par pojednavani. Tak za 3-5 rokov mozno budes o par tisicoviek lahsi a budes mat pocit vyhraneho sporu.
Otazka, stoji ti to za to?
marjankaj
21.11.19,18:25
No najprv sa musí stať spoluvlastníkom.:cool:
Na teba si musím dávať pozor. Čo ak ťa napadne kúpiť môj byt?:eek:
Čo si doteraz býval na samote u lesa?:rolleyes:
Mária27
23.11.19,18:52
O hospodárení rozhodujú spoluvlastníci väčšinou. Ak by sa ti podarila odkúpiť väčšina, môžeš pozemok aj oplotiť. Družstvo by max mohlo požadovať úhradu za užívanie jeho podielu.

Otázka: Chce to družstvo odkúpiť? Ak nevyužije predkupné právo, kupuj.
Ak by si to kúpil bez vyjadrenia družstva, zmluva by mohla byť neplatná. Ide však o relatívnu neplatnosť, teda družstvo by muselo podať žalobu na súd do troch rokov od prevodu vlastníctva. Ak nepodá, budete spoluvlastníkmi s družstvom.
Niekedy sa spoluvlastník do troch rokov ani o prevode nedozvie ...
gentleman
24.11.19,16:02
Samozrejme by podielnici najskôr ponúkli svoj diel družstvu.
Katy a R
24.11.19,16:11
teraz predávajú pozemky aj bez ponúk spoluvlastníkovi - myslíš, že sa bude družstvo s tebou súdiť, ak sa jedná o nejakú "zarastenú plochu" a má tam malinký podiel? ... možnože ak by to malo nejaký strategický dôvod?
gentleman
24.11.19,16:30
Tak ja chcem všetko podľa zákona. To nie je problém. Odkúpim od každého len napr. družstvo si svoj podiel nechá. Chcel som len vedieť či takýto pozemok môže byť problematický, či sa to potom môže oplotiť atď.
Mária27
24.11.19,22:09
Je dosť možné, že si družstevníci odhlasovali, že nič nebudú predávať (možno ani kupovať). Tak kúp ostatné - o hospodárení budeš rozhodovať ty. O investíciach stačí spoluvlastníka informovať, súhlasiť nemusí (zmeniť to nemôže ani súd) - ak nebude súhlasiť, môžeš si vymôcť jeho príspevok až pri zrušení spoluvlastníctva. Pozri občiansky zíkonník od § 137 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130