Flash
20.11.19,22:32
Dobrý deň,
spracovával som účtovníctvo pre s.r.o., ktorá mi už dlhú dobu neuhrádzala faktúry za vedenie účtovníctva. Ukončili sme spoluprácu. Ostali mi neuhradené faktúry za služby odvedené za 02-09/2019. Prvé výhovorky boli, že nemal konateľ peniaze a teraz sa vyhovára, že výška faktúr je vysoká a chce rokovať o ich znížení. Pritom mi potvrdil podpisom inventarizáciu pohľadávok a záväzkov. Momentálne cez advokáta ma vyzýva, aby som mu neodkladne a ihneď odovzdal účtovné doklady a vyhráža sa civilnoprávnou žalobou, resp. trestným stíhaním za odcudzenie, resp. neoprávnenú držbu cudzej veci.
Nechcem mu vydať účtovné doklady za rok 2019 z dôvodu toho, že nemám vyplatené faktúry za spracovanie účtovníctva. Ak by som mu ich vydal, tak by som nevedel dokázať počet dokladov, účtovných operácii, rozsah prác a pod.
Ako by ste postupovali Vy v takomto prípade?
marjankaj
20.11.19,22:02
A načo tebe budú jeho doklady? Chceš si ich dať babke na povalu?
misoft
20.11.19,22:09
A ty prečo neodpovedáš na jeho požiadavky rovnakým štýlom? Aj TY podaj na neho žalobu pre nevyplatené faktúry.
annova
20.11.19,22:59
Sprav supis odovzdanych dokladov, samozrejme oproti podpisu. Neviem ako odovzdavas uctovnictva, ale odovzdala by som len za 1/2019, to ti zrejme este uhradil. Zbytok adieu - papa. Niesu love, nieje uctovnictvo, nieje co riestit. Zmier sa s tym, ze ziadne peniaze uz nedostanes. A ak si uz odovzal ucto, tak na hruby pytel hruba zaplata- pouzi jeho medicinu, napis prostrednictvom advokata. Zalezi ako mate urobenu zmluvu, ale doklady su jeho majetkom.
marjankaj
20.11.19,23:21
A ešte by som mu tie doklady uložil tak ako ich doniesol(napríklad v igelitke pokiaľ možno pomiešané - ak sú nalepené, tak by som samozrejme neodlepoval)
avalik
21.11.19,00:01
ja osobne by som mu urcite odovzdala doklady, ktore mi on dorucil (faktury, blocky, vypisy z uctov) ... a uctovne doklady k nim by som mu len ukazala, ze su spracovane, ale kedze nedoslo k platbe tak nebudu odovzdane
Flash
21.11.19,03:17
Fakturoval som podla poctu uctovnych poloziek. Vratenim dokladov nebudem mat podklady na obhajobu mojej prace a objemu a rozsahu prac. Ostane mi iba uctovanie v PC a taktiez moze si niekoho najst a urobi mu spatne uctovnictvo od zaciatku roka. Problem medzi nami nastal, ze nechce uznat vysku faktur s rozsahom uctovnych ukonov spatne od 02/2019, pricom do tejto doby dostaval mesacne fa e-mailom a neboli namietky na vysku fakturacie. Je to z jeho strany spekulacia ako znizit sumy faktur a vydieranie.
Flash
21.11.19,03:24
Fakturoval som podla poctu uctovnych poloziek. Vratenim dokladov nebudem mat podklady na obhajobu mojej prace a objemu a rozsahu prac. Ostane mi iba uctovanie v PC a taktiez moze si niekoho najst a urobi mu spatne uctovnictvo od zaciatku roka. Problem medzi nami nastal, ze nechce uznat vysku faktur s rozsahom uctovnych ukonov spatne od 02/2019, pricom do tejto doby dostaval mesacne fa e-mailom a neboli namietky na vysku fakturacie. Je to z jeho strany spekulacia ako znizit sumy faktur a vydieranie.
veronikasad
21.11.19,04:33
Zadržiavanim dokladov nic nevyriesis. Ak mas s firmou uzatvorenu zmluvu o spracovaní účtovníctva s dohodnutymi platobnymi podmienkami, svoje pohľadávky si budes musiet uplatniť súdnou cestou. K pocitaniu položiek fyzicky doklady nepotrebujes, stačí ti uctovny dennik, kniha pohľadávok, záväzkov + prip.dalsia operatívna evidencia.

Mala som pred pár rokmi podobny problém, robila som ucto na SW firmy, velky rozsah dokladov. Pomohlo, keď som majitelke povedala, ze jej ho vratim tak ako mi ho dala, vymazany, v zakladnom nastaveni, vystupy len v papierovej forme. Dohodli sme sa...

Ziadne ucto by som dlhšie ako 3 mesiace bez zaplatenia nerobila...
Flash
21.11.19,06:06
Najhoršie na tom je, že s ňou nemám papierovú zmluvu, ale ústnu dohodu.
Kvôli neplateniu, príp. neskoršiemu plateniu som chcel už skôr s ňou skončiť, ale vždy ma ukecali, že do 2 týždňov zaplatia, ale doteraz sa do nenaplnilo....
avalik
21.11.19,06:40
nepomozes si zadrziavanim dodanych dokladov ... pre teba ponaucenie - pisomna zmluva, s uvedenim moznosti skoncenia uz pri prvej nezaplatenej fakture
pavol54
21.11.19,06:41
podľa obchodného zákonníka zmluvy uzavreté ústne majú rovnakú hodnotu ako písomné, dôležité je že sa plnili v predošlých obdobiach. Takže ho môžeš žalovať. účtovná dokumentácia je jeho majetok, a za nesprávne vedené účtovníctvo sa môže domáhať odškodnenia.
veronikasad
21.11.19,10:08
Suhlasim s Pavlom, ak je napr. platitel DPH a nepoda DP, môže si uplatniť nahradu skody (pokutu za nepodane DP) voci tebe
marjankaj
21.11.19,10:51
Veď spíš preberací protokol, daj mu ho podpísať a budeš mať doklad. Alebo je problém napísať jednu A4 papiera?
rennka
21.11.19,12:05
Presne tak, treba to riešiť súdnou cestou. Nám sa to vždy oplatilo a faktúry boli nakoniec zaplatené.
misoft
21.11.19,14:39
A čím skôr, tým lepšie. Takto sa mu vezme vietor z plachát a keď bude niečo podávať (TO), tak oni zistia, že práve proti nemu je vedené nejaké konanie.
pavol54
21.11.19,16:22
TO = trestné oznámenie? a aký §?
annova
21.11.19,16:44
Nepotrebujes pisomnu zmluvu, postacuje ti i ustna dohoda. To, ze ti za pracu uz platil, kde je jasne uvedeny pocet ukonov a cena potvrdzuje, ze pristupil na tieto ustne dojednane pravidla.
Jednoznacne papierova zmluva je lepsia, nemusis nic dokazovat ako pri ustnej.
To, ze si najde niekoho ineho, kto mu spatne urobi ucto, tomu ty nezabranis. Podaval si urcite vykazy, kde je tvoje meno. Vyuctuj tieto ukony, vrat len doklady /faktury, blocky v takom stave ako ti ich priniesol/, ziadne uctovanie dokladov.
Neviem, ci si mu vystavoval faktury priebezne. V pripade, ze ti uz neuhradzal priebezne faktury, pytam sa, PRECO SI POKRACOVAL s takymto clovekom v spolupraci - ustna dohoda, jednoducho ohlasim koniec a finto. U mna je pravidlo, neuhradena faktura po vyzve na uhradu, penalizacia a koncim...
A pretoze sa blizi koniec roka, platby DPH, uzavierka roka atd., tak by som vsetko pekne riesila pisomne, zasielane postou a natahovala odovzdanie dokladov....to je taka mala utecha pre teba.
marjankaj
21.11.19,16:52
@annova
Tak toto je skoro dokonalé.;) Nenašiel som ani najmenšiu chybičku.:)
annova
21.11.19,17:16
Tesi ma tvoja pochvala, ale je mi zaroven smutno, ze niekto robi svoju pracu a nedostane za nu zaplatene. Asi sa musi kazdy raz popalit, mne stacilo raz...
Kája.
26.11.19,07:55
Ja by som mu oznámila, že ak mi faktúry nebudú uhradené do 30.11. tak podávam trestné oznámenie za zvýhodňovanie veriteľa a papiere odovzdám orgánom činným v trestnom konaní, oni na základe papierov dajú spraviť posudok či došlo k zvýhodňovaniu veriteľa alebo nie.
Kája.
26.11.19,08:00
Ja by som mu oznámila, že ak mi faktúry nebudú uhradené do 30.11. tak podávam trestné oznámenie za zvýhodňovanie veriteľa a papiere odovzdám orgánom činným v trestnom konaní, oni na základe papierov dajú spraviť posudok či došlo k zvýhodňovaniu veriteľa alebo nie. Zvýhodňovanie veriteľa nastáva vtedy ak nejaká faktúra so splatnosťou neskoršou ako je tvoja je uhradená.
pavol54
26.11.19,12:17
aký § chceš uplatniť veď polícia ani skutočné trestné činy nerieši, tak sa ti len vysmeje, ale právnik nech napíše pokus o zmier
misoft
26.11.19,12:18
Takí "fiškusi" si vždy nejaký vycucajú a súdy im to (nanešťastie) často zožerú.
Kája.
26.11.19,12:23
§ 240 Trestného zákona. Mala som možnosť vidieť taký rozsudok, kde pán podnikateľ dostal 2 roky podmienku.

Tak samozrejme, že najlepšie je dohodnúť sa, ale keď dohoda nie je možná a druhá strana sa vyhráža trestným oznámením za odcudzenie dokladov tak sa bránim.
marjankaj
26.11.19,13:35
Aké odcudzenie dokladov? Je bežné, že doklady sa odovzdávajú až po podaní daňového priznania. Do konca marca je ešte ďaleko.
veronikasad
26.11.19,18:59
Janko, to nemyslíš vážne. To čo píšeš platí v prípade, ak sa účtovníctvo odovzdáva po ukončení účtovného obdobia. Neriešim platbu-základnú chybu urobil účtovník že robil bez zmluvy. Ako bude likvidovať neuhradené pohladávky a záväzky bez dokladov nový účtovník ?
marjankaj
26.11.19,20:09
Sorry prehliadol som, že už ukončil spoluprácu, medzi toľkým textom. Nečítam vždy všetko znova.
Flash
01.12.19,10:03
Ďakujem za odpovede a podnety.
Flash
01.12.19,10:04
Ďakujem za odpovede a podnety, srdečná vďaka.